• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мобилни Оператори во Македонија - Искуства, забелешки, коментари

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
670
575
Bitola
Супер телеком што додале еСим, ние корисниците на а1 дискриминирани :( инаку до крајот на годината би требало да добиеме 5Г?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,300
1,382
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас тоа го разбирам као од нашата понуда (она што Телеком го продава) може да се активира на тие уреди.
Имало подоле во FAQ

Можам ли eSIM да користам во таблет, часовник или друг уред?
Да, доколку вашиот уред поддржува eSIM стандард. Препорачуваме користење на eSIM уредите од понудата на Телеком, бидејќи нашите уреди се детално тестирани.

Значи може и на други ама као не гарантираат за стабилност, ја така го разбирам :)
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Супер телеком што додале еСим, ние корисниците на а1 дискриминирани :( инаку до крајот на годината би требало да добиеме 5Г?
Добиваме еСим во 2021 а постои од 2017, тешко наредни 3 години дека ќе постават 5Г :sneaky:
 
18 септември 2020
27
17
Дополнителни припејд пакети - А1 Македонија
А1 убаво што направи малку измена во припејд пакетите, кој сега се малку со повеќе интернет, НАЈМНОГУ му е за пофалба пакетот со 10 GB за 299 денари, со 15 GB за 399 денари и најскапиот пакет за 999 денари со 50 GB. Баш сум изненаден,но барем има некои пакети за интернет и за припејд корисниците кога имаат најмногу потреба да си активираат.
 
Последна промена:

greenline

Intern
19 мај 2012
121
28
Да прашам дечки дали некој од вас имал проблем да активира ЈСП билет преку А1?
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
352
216
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Кога најрано може да се продолжи договор на А1? Пример мене ми истекува средина на Декември. Дали е можно да се премине од НеоМ (800 ден, 15 ГБ) на Неон (800 ден, 15ГБ + неограничен после 12 навечер)? Во основа истата тарифа е, но во Неон, нов телефон е поефтин за 1000 ден, ако порачаш онлјан :D.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
670
575
Bitola
Кога најрано може да се продолжи договор на А1? Пример мене ми истекува средина на Декември. Дали е можно да се премине од НеоМ (800 ден, 15 ГБ) на Неон (800 ден, 15ГБ + неограничен после 12 навечер)? Во основа истата тарифа е, но во Неон, нов телефон е поефтин за 1000 ден, ако порачаш онлјан :D.
Мислам 3 месеци порано пред истек можеше да продолжиш договор
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,289
1,366
Кога најрано може да се продолжи договор на А1? Пример мене ми истекува средина на Декември. Дали е можно да се премине од НеоМ (800 ден, 15 ГБ) на Неон (800 ден, 15ГБ + неограничен после 12 навечер)? Во основа истата тарифа е, но во Неон, нов телефон е поефтин за 1000 ден, ако порачаш онлјан :D.
Плус ако имаш можност исконтактирај агент има шанса дополнителна поволност да добиеш
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Здраво на сите, сакам да прашам дали вреди да се префрлам од А1 на Телекабел??
Самото прашање во себе вклчува подпрашање за дали да ги смениш А1 што само по себе е реторичко, бидејки одговорот секогаш е потврден на истото. Значи прашањето "Дали да ги заменам А1 со insert_random_company_name" има потврден одговор. Ако сакаш смени ги и со Пица Џакомо кои не се ни интернет провајдер, ќе бидеш посреќен и позадоволен на крајот.

Еднонасочен интернет не е интернет.
 
18 септември 2020
27
17
Здраво на сите, сакам да прашам дали вреди да се префрлам од А1 на Телекабел??
A1 Neon Онлајн тарифи - А1 Македонија
А да си одбереш една од Неон тарифите од А1, имаш и опција само СИМ за:
ноќното неограничено сурфање е стварно неограничено, имаме дома таква опција за ноќно неограничено сурфање на комбо боксот, не троши од вклучениот интернет.
A1 Neon SIM
A1 Net Sef
до 50GB
10GB
15GB

национален интернет
Неограничени
минути и SMS
Неограничен интернет
секоја вечер од 00:00ч. до 06:00ч.

649
ден./месечно
И УШТЕ ЕДНА

A1 Neon+ SIM
A1 Net Sef
до 100GB со можност за размена
15GB
50GB

национален интернет
Неограничени
минути и SMS
Неограничен интернет
секоја вечер од 00:00ч. до 06:00ч.

799
ден./месечно
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Самото прашање во себе вклчува подпрашање за дали да ги смениш А1 што само по себе е реторичко, бидејки одговорот секогаш е потврден на истото. Значи прашањето "Дали да ги заменам А1 со insert_random_company_name" има потврден одговор. Ако сакаш смени ги и со Пица Џакомо кои не се ни интернет провајдер, ќе бидеш посреќен и позадоволен на крајот.

Еднонасочен интернет не е интернет.
Можеше едноставно да одговореш со ДА.
И јас истио одговор му го давам, ДА, смени ги а1.
A1 Neon Онлајн тарифи - А1 Македонија
А да си одбереш една од Неон тарифите од А1, имаш и опција само СИМ за:
ноќното неограничено сурфање е стварно неограничено, имаме дома таква опција за ноќно неограничено сурфање на комбо боксот, не троши од вклучениот интернет.
A1 Neon SIM
A1 Net Sef
до 50GB
10GB
15GB

национален интернет
Неограничени
минути и SMS
Неограничен интернет
секоја вечер од 00:00ч. до 06:00ч.

649
ден./месечно
И УШТЕ ЕДНА

A1 Neon+ SIM
A1 Net Sef
до 100GB со можност за размена
15GB
50GB

национален интернет
Неограничени
минути и SMS
Неограничен интернет
секоја вечер од 00:00ч. до 06:00ч.

799
ден./месечно
Гив ас а брејк.
 

Petarys

Intern
28 јули 2009
32
44
Брно, Чешка
A1 никогаш повеќе. Тешки преваранти, со лоша поддршка и никакво почитување за тоа што си им бил клиент со години. Се префрлив на при пејд Телеком и не планирам да склучувам договори за број у следниве неколку години дур не се сменат политиките на работење
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
А1/ВИП/Близу/ОНЕ отсекогаш биле тиња. Само во салони се имале љубезни вработени понекаде.

Толку мака сум видел со нивна поддршка за интернет што ги пцујам ден денес кога и да ми текне.

Ама знаете што е проблемот, што 2 опции останаа само. Нема трета опција така шо ете Телеком ако им падне нивото на услуга (а им паѓа, ете поддршка веќе немаат 24/7 телефонска - порано имаа и тоа беше една од работите кои сум ги фалел) - заглавен си со помалото од две зла.

Исто така цените не паѓаат, напротив.

Значи ни треба трет оператор со своја инфраструктура. Реално можда ни треба инфраструктурата за безжична и жичана комуникација да биде една, и подобрувана за сите... ко национална или нешто, па компанииве да ја закупуваат... ама ајде.

Пошо проблем е, пак, и да има пример 2 или 3 кули за 4Г/5Г на една локација само затоа што операторите смеат само своите кули да ги користат. Шо знам, не знам како е во пракса ама кога размислувам вака на глас ни треба работите да бидат поинаку од што се.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
256
222
Кога зборувам, а од другата страна се на А1, барам од нив да се слушниме на messenger/viber/whatever ... до толку им е лоша мрежата.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,840
7,475
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Кога зборувам, а од другата страна се на А1, барам од нив да се слушниме на messenger/viber/whatever ... до толку им е лоша мрежата.
Ова нема врска, ја сум на А1 со години и никогаш не сум имал таков проблем, ниту пак некој ми се пожалил. Ти ако си навикнал на чистозвучни повици преку вајбери и слични апликации, сфати дека не е исто со разговор преку мобилна мрежа, со исклучок на волте.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
Ова нема врска, ја сум на А1 со години и никогаш не сум имал таков проблем, ниту пак некој ми се пожалил. Ти ако си навикнал на чистозвучни повици преку вајбери и слични апликации, сфати дека не е исто со разговор преку мобилна мрежа, со исклучок на волте.
Исто и јас, бев на Вип од отварање до пред 2год. Никад проблеми. Ги сменив само поради подобрата комбо понуда на Телеком. Од мобилниот бев 99% задоволен.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
256
222
Ова нема врска, ја сум на А1 со години и никогаш не сум имал таков проблем, ниту пак некој ми се пожалил. Ти ако си навикнал на чистозвучни повици преку вајбери и слични апликации, сфати дека не е исто со разговор преку мобилна мрежа, со исклучок на волте.
Ако нема врска за тебе, ти сфати дека има врска за мене :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
И јас приметив ОГРОМНА разлика на ИСТ уред после премин од А1 на Телеком, а уште па сега со волте, ако и соговорникот има волте, разликата е неверојатна, значи нема споредба, кристали.
 

goceiva

Intern
25 октомври 2009
49
14
Треба да одберам припејд или постпејд пакет за повозрасен човек (пензионер).
Интернет и SMS нема да користи.
За разговори мислам дека 100 минути месечно ќе му бидат доволно.
Некој да ми препорача провајдер и пакет?
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
369
267
Треба да одберам припејд или постпејд пакет за повозрасен човек (пензионер).
Интернет и SMS нема да користи.
За разговори мислам дека 100 минути месечно ќе му бидат доволно.
Некој да ми препорача провајдер и пакет?
Телеком и А1 мислам имаа пакети посебни за пензионери ама не се сеќавам баш точно, провери на сајтовите нивни.
Мислењето е автоматски споено:

Треба да одберам припејд или постпејд пакет за повозрасен човек (пензионер).
Интернет и SMS нема да користи.
За разговори мислам дека 100 минути месечно ќе му бидат доволно.
Некој да ми препорача провајдер и пакет?
Телеком и А1 мислам имаа пакети посебни за пензионери ама не се сеќавам баш точно, провери на сајтовите нивни.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,839
3,199
Треба да одберам припејд или постпејд пакет за повозрасен човек (пензионер).
Интернет и SMS нема да користи.
За разговори мислам дека 100 минути месечно ќе му бидат доволно.
Некој да ми препорача провајдер и пакет?
Постпејд пакет за пензинери најповолно е од телеком, за 300 денари има 200 минути кон сите мрежи. За истите пари А1 дава неограничено во мрежа и 50 минути кон другите. Телекабел исто 200 минути, тарифата им е за сите. Имаат разлики и во вклучен интернет и смс, ама тоа не ти значи ништо.
Сега зависи со кого колку прави муабет, па која варијанта ќе е најповолна.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,271
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно