1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за неотел интернет

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од Corba, 31 Март 2016.

 1. Saso PC

  Saso PC
  Gaining Experience

  163
  270
  5 Април 2018
  Машко
  Дечки ај некое ново инфо за Неотелов оптика 50/50 во карпош да не имате.
   
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Неотел зависи каде се наоѓаш или те приклучуваат на нивна мрежа или се шлепаат на телеком.
  Јас пред некој ден отидов да потпишам договор за 50/50, со роденденскава цена не се исплати да ги чекам телекабел да си ја оправат мрежата не па да чекам да ми донесат оптика.
  Јас сум во Кисела Вода btw.
   
 3. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  962
  698
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  И јас планирам да ставам истиот и исто во карпош. И се утепав читање по форумиве последниве неколку дена и заклучив според коментарине дека е солиден за парите. Па планирам деновиве да се приклучам и ќе видам дали е добар(приближно) како на телеком!
   
  На FiC DoGG и Oktar им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,929
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас па многу се разочарав кога прочитав дека не дозволуваат бриџ мод на нивниот рутер :(
   
  На gokica и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 5. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Конечно ја пуштија линијата :)
  [​IMG]
   
  На dac12, Скоти, SiPy` и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  387
  332
  21 Мај 2017
  Машко
  Дали е ова пакетот од 800 денари, Fiber 50?
  Мислам дека за цената моментално исплатлив интернет е, ми истекува договорот за некој месец па ако има некоја слична понуда од друг оператор предлагајте.
   
 7. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  126
  121
  25 Јули 2008
  Машко
  Колега кој го има Fiber 50 пакетот ми пренесува дека имаш целосен пристап од подесувањата на рутерот.
  Ако е така, тогаш има некаква друга пречка за да може да се подеси во Bridge Mode (валидно прашање).
  @Oktar како е твоето искуство со ова, во смисла - корисникот нема никаков пристап до подесувањата на нивниот рутер, или пак едноставно само таа опција е недостапна?

  Уште еднаш, прашувам детално бидејќи сум во тек на потпишување и навистина би сакал да искористам мојот рутер ако можам.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Да Fiber 50 со роденденска цена, моментално е бест бај за тие пари. Се кикотев ко мало дете сабајле кога од шала качив 6GB на gdrive, што мака мачеа на телекабел. Деновиве идам да ги откачам телекабел скроз.
   
  На borcep и itstheigyg им се допаѓа ова.
 9. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Можеби има разлика помеѓу нивниот и телеком рутерот, на нивната страна пишува дека добиваш ЗТЕ рутер, додека кај мене (на телеком линија) ми ставија Хуавеи рутер, кој од она малку што прочепкав, е скроз пристапен за чепкање, дури доаѓа со стандард root/admin пасс.
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,929
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема јас линк од неотел, ги гледав како опција ама тука на форумов имаше некој што се пожали дека немало опција за бриџ мод и уште некој потврди и тогаш сватив дека се неупотребливи за моите потреби. Незнам, можеби може да се праша кај нив пред да се склучи договор, ама во моментов не сум заинтересиран за тоа.
   
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако ти одговара да заглавиш две години со нив и да си ограничен на 5000GB месечно, се исплати. Исто така, во fine print ќе најдете дека просечна брзина е 25/25, а не 50/50, и минимална е 2/2. Ме тера да мислам дека пакетот е 25/25, со можност да оди до кај 50/50 ако си физички на добра локација. Ако не, со тоа што навеле просечна и минимална брзина, ако се јавиш да се буниш дека добиваш 30/30, може да добиеш и "Па наведена си беше просечната брзина". Можда јас сум параноја, ама вреди да се праша пред да се потпише.
   
 12. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  387
  332
  21 Мај 2017
  Машко
  Па во сите договори е така, ја даваат максималната брзина ама најчесто секад е блиску до таа.
  За 5000гб да ги потрошиш со таа брзина треба пола месец нонстоп фул download да имаш пуштено, премногу е 5000гб.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако е блиску до 50/50 е супер, стравот ми е да не е блиску до просечната која е половина од оваа што ја рекламираат. На Телекабел оптика на пример, на пакетот 20/20, тоа ми е минималната брзина, а често е и малку повисока, и истото беше и кога бев на 40/40. Подолу од 19/19 на помалиов пакет не сум добил на Speedtest. А за сообраќајот, да, треба да се испотиш за да потрошиш толку, ама има луѓе што ќе го потрошат.
   
 14. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Кога качував на grdive качуваше со 5.5MB/s така да за сега изгледа како да е фул брзината. Но за најточно времето ќе покаже. Мене ми требаше брз аплоад, така да и да е 25Mbit пак е 25 пати побрзо од телекабел.
   
 15. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
  Да те прашам ако можеш да тестираш нешто и ја сакам да се приклучам, дали може да отвараш порти и каков НАТ Тип имаш ?
   
 16. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  каде, како?
   
 17. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
  Port mozes da otvoris na routerot/modemot so toa sto ke se logiras na ip stranata. Neznam sto router ima, ako mozes da pratis screenshot mozam da ti pokazam. Ima del sto se vika Port Forwarding na routerot. Mozes da otvoris port tamu na primer 7777 , kaj ip addresa se pisuva lokalnoto ip na pc-to (primer 192.168.0.100) i moze da se testira tuka:

  Open Port Check Tool - Test Port Forwarding on Your Router

  ili pak ako imas windows 10:

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Ova e mojata momentalno STRICT na VIP, sto e haos
   
 18. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  873
  854
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
 19. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
 20. chamush32

  chamush32
  Intern

  1
  0
  22 Февруари 2017
  Машко
  Дали некој знае тој ZTE рутерот што го даваат дали е отворен за конфигурација. Пример дали би можел сам DMZ опција да овозможам или морам да се јавувам на support. ? Штотуку склушив договор за 50/50 на 2 год
  Фала
   
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  За bridge mode уште пред потпишување на договор во Април 2018 вработената во салонот на Неоком ми тврдеше дека може. Откога потишав и ми инсталираа оптика искочи дека не може ама може DMZ (double NAT). Значи лажат.

  Мора барање да пуштиш, на кое ќе ти одговорат дека не може.

  Еден тракер на Неотел нет не ми симиња фајлови, на Телекабел и Телеком симнува без проблем. Во техничка поддршка тој се прави наудрен демек не е до нас.

  Ако не ми ги решат овие 2 проблеми прво ќе им стегнам пријава до АЕК, а после ќе им раскинам договор.

  Неотел не го препорачувам после овие две будалаштини за кои они се криви.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,170
  721
  12 Април 2013
  Машко
  за кој тракер станува збор, на работа имаме неотел да видам дали симиња или не?
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 23. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  Crnaberza.com (ex YU)
   
 24. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,170
  721
  12 Април 2013
  Машко
  Сега ке пробам баш да видам дали работи
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 25. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,170
  721
  12 Април 2013
  Машко
  На borcep и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...