1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за неотел интернет

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од Corba, 31 Март 2016.

 1. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  889
  1,435
  12 Септември 2013
  Машко
  Имам Хаваи рутер, сиви се полињата за днс да сменам.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dac12

  dac12
  Intern

  9
  2
  17 Февруари 2011
  Се знае до 15ти Јануари е...
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dragan0688

  dragan0688
  Intern

  12
  4
  8 Јуни 2008
  Дали некој знае како се наплаќаат пенали кај неотел ако се раскине договор? Колку се плаќа? Корисник сум на neo trio 20 пакетот, не сум задоволен од него, а конечно гледам А1 местат оптика кај мене, па се мислам таму да се префрлам таму
   
 4. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  322
  204
  3 Февруари 2010
  Машко
  Isto kolku treba da platis do istek na dogovorot....

  Jas zemav isto redendenska ponuda 100/100 sega za isti pari ima 300/300,
  prasav i taka mi odgovorija

  A ne sakat ni da me prefrlst na 300/300
   
 5. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  барај оптика од неотел може да го промениш договорот, неотел е 5 класи подобар нетот од а1, дои 15 има попуст
   
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Колку што знам телеком за иста пара можеше да се префрлиш на подобри пакети, законот нз како иде за овие раб. Неотел се срање реално, 100/100 плаќам испод 30 скоро секој ден, едвај страни отвара, ми вика да не си на wifi па и шо ако сум, знам дека уредиве фаќале и над 500 download upload.
   
 7. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  имам 10 дена неотел 24/7 имам 50/50
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  322
  204
  3 Февруари 2010
  Машко
  Провери навистина да не ти е до рутерот... не се сите рутери за 100/100
  јас имам исти интернет оптика од неотел (центар/дебар маало) 99% од времето е 100Мбпс уп/дл но со микротик рутер hap/ac2, сток рутерот ни не сум пробал дали на вифи дава до 100кта


   
 9. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Истиот рутер немаше проблеми на телеком... мислам на моделот... Huawei.
   
 10. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  856
  786
  27 Април 2010
  Машко
  Со вакви како тебе секој ден се расправам :
  Плаќам 100/100 сакам на вифи 100/100 да добивам епа нема да добиеш другар џабе ругаш фирмата кога ти си си крив не е фирмата.
  Јас сум 3 години на неотел и немам мака никаква ни со брзина ни со ништо но не ја спомнувам брзината на WIFI.
  Секој ден на терен со луге како тебе се расправам во врска со брзина на ВИФИ и зашто е варијабилна.
  Не викам дека не може да ја добиеш максималната брзина но треба УРДЕРОТ кој го користиш да е ЗВЕР некој ноте 10 па послет тоа рутер асален и пак ќе имаш лаг, пример јас дома кај мене на лаптопот добивам 300/300 на вифи но пинг е 20 30 а на кабел е 1мс до 2 мс.
  Јас незнам како ти само , а знам други многу луге на неотел немаат никаков проблем.
  Воедно да додадам ова истово се дешава и на неотел и на телеком не е важно кој провајдер и како.
  Јас го користам хуавеи рутерот кој го дава неотел бидејќи си на телеком оптичка мрежа, а истиот рутер секаде се мести за сите телеком корисници.
  Воедно пак ќе кажам не ме сваќај погрешно но АКО НА КАБЕЛ го имаш тој проблем со брзина тогаш стварно те разбирам ама на ВИФИ не ти го оправудам
  твоето мислење кое го даваш.
  Сепак ќе додадам уште нешто кај многу корисници кај што идам дома да речам од 60 до 80% уредите кои ги користат се КАМЕНА ДОБА .. а земал пакет 100/100 а пцто кое го има едвај пали chrome а не па да упалиш два програми или 3, а недајвоже мобилните телефони се се телефони кои се наменети само за ало ало т.е LIGHT work , а они на нив инстаграм, facebook,viber,whatsapp,telegram, и што ли уште не игри инсталирале, а воедно ни самиот не знае дали мрежната му е 10/100 или 10/100/1000 гигабитна на неговиот пц.
  Ова истово се дешава во фирма каде што влагам и има 50 души седат со леново лаптопи имаат 200/200 пакет и се жалат кочење на нет.
  Идам во фирмата никој нема гигабитна мрежна на нивните лаптопи или компјутери, па се најде човек културно дојде имам ја макбок вика па стави донгле да извади лан порта па го приклучивме директно на рутерот и одма си измери максимална брзина.Ова го давам како пример ниту име на фирма спомнувам ниту луге него испадна од 30 души 1 културен човек да дојде да помогне покрај тоа што сите се програмери и СЕ СТРУЧКОВЦИ.
  Може нашкрабав малце повеќе, но се што сакам да додадам е дека почнете првин од вас па пцујте ја фирмата.
  Пример ќе дадам требаше да правиме инсталација кај жена која уште кога и се јавивме ми кажа имам голем стан 120 квадрати и ми кажаа дека нема да има вифи секаде,јас само и кажав дека убаво ви кажале но воедно никој не ви ја гарантира брзината на вифи вие ако сакате да имате покриеност купете си рутер уште еден и во некоја од другите соби ќе го наместиме за да го покрие тој дел каде што се децата кај што најмногу ќе се користи интернетот но повторно и кажавме дека ако ја сака максималната брзина мора кабел до секој PC.
  Не го бранам нити неотел нити телекабел нити телеком во сите фирми сум работел само ќе додадам дека многу од лугето бараат нешто што виделе во америка или на youtube, бараат покриеност секаде да има фул сигнал во соба WC или гаража.Тоа ТЕЛЕКОМ НЕОТЕЛ ТЕЛЕКАБЕЛ или било која фирма нема да ви го гарантира, а и воедно брзината која ја добивате на вифи.Наскоро и тоа ќе им биде пишано во договорите па вие после не ги читајте пак.
  Секој ден ова го зборам и објаснувам на корисници може ќе речете, овој будала пишувал тука свашта но јас убаво си објаснувам и пишувам и сеуште не ми е јасно како јас кога ќе дојдам дома кај мене се функцонира, а кај другиве корисници се им кочи нешто или интернетот е слаб.

  Се извинувам ако сум навредил некој но ова веќе морав да се издувам некаде секој ден сум со тие работи и кога ќе го прочитам тоа на ФОРУМ каде што мислам дека повеќето од 60 % или 70 % се разбираат и знаат кај им е грешката испаѓа дека сум се лажел.
  Друго што ќе додадам е нити го бранам неотел нити телеком нити ниедна фирма и кај мене се десило да нема интернет повеќе од 1 ден на неотел и не сум се бунел, али пак ќе додадам дека јас проблем на кабел дома на ниеден уред немам , а на вифи можам да кажам дека брзината варира и се зависи каква е покриеноста и каков уред имаш.
   
  На barneymk, RoninMK, Викса и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  856
  786
  27 Април 2010
  Машко
  @steelseries закаснив и не те прочитав дека си пишал некоја разлика во рутерите дека имало или сетинзите.
  Тука си грешка истиот софтвер рутерот HG8245H кој го има на телеком го има и на неотел тоа ти го гарантирам, но ако рутерот е дефектен и не го повлекува самиот најнов софтвер тогаш тој рутер е проблематичен бидејќи има и такви.
  Целата работа која ја прави телеком е ги бара параметрите од неотел за да може да го сетира нивниот рутер ништо повеќе не пика во рутерот или црни магии да ви прави па да не чини намерно нешто.
  Јас моментално на мојот мобилен телефон Samsung A7 2018 никако не добивам 300/300 , на 2.4 мрежата добивам 40 / 40 уп и довн , а на 5гхз добивам 120 до 140 уп и 100 до 150 довн, сега ќе пишам порака до неотел да ми кажат зашто е тоа така и да им кажам дека не чини нетот, али ќе им насочам дека на кабел стално добивам 300/300 :)
  И тоа сакав да му досаѓам на @HardCorec пошто гледав дека он микротик ги вергла без мана и сетира зашто на некој телефон добиваш зашто на некој не мене ме интересира јас да научам за мене бидејќи јас тоа го имам приметено како теренец секој ден.Сакам да знам како функционира бидејќи нема разлика ако сакаш залепи го со трака телефонот до рутерот џабе е.
   
 12. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Пред да се спушташ како точак на удолноца можиш да прашаш повеќе, да требаше да нагласам дека и лан имам ист проблем. Како и да е и телеком 100/100 имав па 3 години 1 не ми забушаваше нетот.

  Не ти сум јас тебе другар па да ми се обраќаш со "вакви" како тебе. Освен во топиков за неотел и продажба нигде не те глеам, очигледно промоции им вршиш.

  Да и wifi на телеком имав на сите уреди 90-100 брзина.

  Жално е да имаш оптички 100/100 и да имаш 10-30 download и upload, ако тебе тоа ти одговара не се мешај :)

  Едит: рутерот ми зуе, се прават тошо. Било електромагнетна интерференца... нормално било. На телеком на wifi повеќе добивав него кабел :)

  Оптички :
   

  Прикачени датотеки:

 13. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,109
  986
  4 Февруари 2014
  Машко
  На
  На неотел сум од 10ти месецов, 300/300 на лан и вифи (на нивниот модем и на мој рутер) во 100% од времето.
  Имам околу 15-18мс на вифи на нивниот модем а на мојот рутер од прилика 3-4мс. Види провери си optical информации во модемот и види дали резултатите се во опсег на нормалата.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  upload_2019-12-22_18-40-39.png
   
 15. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  889
  1,435
  12 Септември 2013
  Машко
  upload_2019-12-22_18-55-59.png

  И да, не работи админтел и обратно.
   
 16. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  856
  786
  27 Април 2010
  Машко
  @steelseries друже ако си те навредил прочитај си го уште еднаш до крај убаво се си имам напишано.
  Нити промоции нити бутур правам, и кога сум тука на форумов пишувам исто како да сум приватен корисник.
  Нит навивам за една фирма ниту пак за друга фирма.
  Промоции од мене ќе добие фирма кога ќе ми даде гага интернет 1ГБ уп со 1ГБ довн лимит 20тера и тоа промоции само ако се стабилни и реални :) :p
  Се дур плаќам од мој џеб ниедна фирма од мене нема да добие промоција туку само критика.
  Неотел ги спомнувам повеќето на форумов бидејќи испаднаа поголеми мангупи од телеком , а верувај ми кога ќе ја рашират нивната оптичка мрежа јас не ми е јасно телеком како ќе се носи со нивните пакети.
  Телеком се сеуште најдобра фирма во нашава држава и ќе останат само ради други причини, каде што спаѓа поделба на корисниците за што го користат тој провајдер и што им треба како понуда.
  Но кога станува зброр за мене како приватен корисник на интернет и фиксен ради старците мене телеком не ми нуди таков пакет како што ми треба, и цените се прескапи за мене спрема пакетите што ги нудат.Но повторно ќе кажа моментално постабилен провајдер од телеком не постои во државава и ако барате стабилност барајте си само во телеком пакети и не кењкајте ако се скапи.
  Уште еднаш ако сум навредил некој во погорниот пост пишано си е прочитајте убаво немам никаква намера да се замарам со пациенти (општо кажано) како вас на форумот на кој мала критика или објаснување му смета и одма сака да се тепа.
  Затоа и форумов го избегнувам во последно време дека тука на форумов сите се спремни одма да се тепаат па и пиштоли вадат, ножеви, договараат време кај да се најдат шамари да си маваат а најново и со адвокати почнаа .......... ФИЛМОВИ ТЕШКИ СТАНА ФОРУМОВ ТУРСКА СЕРИЈА НЕ МУ Е РАМНА.
  @steelseries последен пат ти се обраќам ако имаш проблем сними сликај објасни им однеси видео со докази т.е сними се отиди во неотел салон мислам дека ќе средат се рутерот да го заменат не верувам дека им е проблем дали спаѓа под телеком или неотел.
  Повторно ако сум ве навредил тебе или било кој имате дугме БЛОК и ако мала критика ви смета извинете.
  И уште еднаш ЗА НИЕДНА ФИРМА ВО МК НЕМА ДА РЕКЛАМИРАМ ПАКЕТИ ИЛИ ПОНУДИ СЕ ДУР ПЛАТА НЕ МИ ДОЈДЕ 2000 евра :))))))))))))))))
  Тоа во оваа држава во наредните 2000 години нема да се деси така да мирна ти е главата на тебе, а и на другите.

  @Едит : Чим и на кабел имаш таков проблем имаш некој сериозен проблем некаде дали со инсталација оптичка, дали со рутерот, дали со урдерот кој тестираш.
  Доколку си го елиминирал урдерот тогаш јас не гледам причина зашто да не отидам во салон и да пишам поплака и дека ќе идам со жалба до АЕК или која тамо агенција постои друга во оваа држава.
   
  На barneymk и olikomerc им се допаѓа ова.
 17. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,729
  1,194
  16 Јуни 2010
  Машко
  Да и Huawei-то и ZTE можат до гигабит да одат, второто лично го имам тестирано и има хардверски NAT. Ако ONT/Router е веќе менувано и пак имаш проблем, можно е да е на другата страна проблемот.
  Сега не знам како си поврзан, ако идат преку Телеком, логиката е да си поврзан на некое OLT во централа на телеком, па после со друга конекција да иде сообраќајот до Неотел, што практично значи дека конекцијата од тебе до провајдерот не е баш под контрола на истиот провајдер.
  Не знам дали си спомнал, ама дај не користи wifi од туј уред (на хуавеито мислам), не се reliable ни за обично сурфање а камо ли за gaming. Уствари за гејминг уопште не треба wifi, али ајде.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,109
  986
  4 Февруари 2014
  Машко
  Дали има некој на неотел што има успешно конфигурирано Remote Desktop преку WAN? Се убив, ништо не работи.
   
 19. dac12

  dac12
  Intern

  9
  2
  17 Февруари 2011
  Na 5Ghz na telefon, 50/50 Mbita...
  Ѕвони интернетот....
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 30 Декември 2019
 20. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  173
  52
  24 Април 2008
  @DemoUser Која е причината што не се дозволува рутерот од Неотел да се стави во bridge mode?
   
 21. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  856
  786
  27 Април 2010
  Машко
  @The Man незнам тоа друже јас не работам во неотел па да можам да ти кажам зашто и како и заради што не дозволуваат.
  Јас се што можам да ти кажам е дека јас користам неотел но го користам оптичкиот кабел од телеком.
  Кога си на неотел ти даваат нивни рутер и они имаат тотална контрола, но кога си на телеком мрежата, а си на неотел тука има неотел соработка со телеком, т.е праќаат одредени парамтери на телеком кој телеком ги сетира и така вие добивате интернет и други сервиси, а најдобро е да сте на неотел мрежата бидејќи така што и да се деси директно од нив добивате одговор, а кога сте на телеком мрежата, а неотел користите тогаш можно е од двете страни да има проблем некој и затоа да немате интернет и треба да се чека и телеком да средат и неотел па да добиете интернет.
   
 22. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,519
  1,176
  8 Декември 2009
  @DemoUser , ќе те замолам да користиш параграфи во пишувањето, очи ми истекоа. Инаку, и јас добив впечаток дека работиш за неотел, пошо нели терен-муштерии на wifi спомнуваше.
   
  На steelseries и smole им се допаѓа ова.
 23. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  856
  786
  27 Април 2010
  Машко
  @Cika работам во друга фирма која се бави со истите работи....
  Терен да сум спомнувал дека идам секој ден на работа и секој ден се сретнувам со такви проблеми.
  @Cika извини и тебе ако сум ти сметал нешто, бидејќи на форумов многу лесно се навредуваат лугето и на најмалата критика.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,519
  1,176
  8 Декември 2009
  Не ми сметаш, чисто добронамерна критика.
   
  На steelseries и Oktar им се допаѓа ова.
 25. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Некој да ме упати со конкретна информација околу квалитетот на ТВ каналите на НЕОТЕЛ? Добив информација дека одредени канали биле со многу полош квалитет од оние на телеком ( кичен, вх1, еуроспорт - има бела линија итн ). Користење на тв иде преку андроид бокс со верзија 4.0 (немале моментално уреди со андроид 6 ) ... дали тоа може да претставува проблем ?
   

Сподели

Вчитување...