1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,273
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Камера апликацијата е сепак на Шаоми не на гугл.
  Кај нас нема да најдеш квалитетни протектори па макар и 1000-ка да дадеш, јас го имам истиот телефон ти препорачувам Nillkin CP+ од чичко Али, поскапо е ама вреди секој денар.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,399
  3,731
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Moze link ?
   
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,273
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,073
  3,721
  5 Декември 2009
  Машко
  Стакло моментално користам некое си од Samsung A50. Истото, само што А50 има ноч. Го земав 300 денари од мобилара. Се работи за фул стакло.
  Порачав овакво од Али, но сеуште не ми е ставено, ова моменталново нема мака.

  За звучникот, да... проблем е малку што се полни со прашина.
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,399
  3,731
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кај мене откако го земав ми е тој проблем , значи без грам прашинка уште од првиот ден си имав мака. Морам да го втерам цел телефон у уво за да добијам добар звук , во спротивно се затнува звучничето.
   
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,273
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Треба време за да се навикнете на звучникот бидејќи е малце нековенцијално поставен т.е. погоре од обично и треба увото да биде поставено на средина од телефонот на горниот дел. На почеток и јас ништо не слушав не бев навикнат звучникот да е толку горе но тоа е сакаа цел екран да направат па компромисот е кај звучникот, но јас се навикнав ништо страшно.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Немам апликација, преку веб отварам форум. Ало од тогаш ми се нема замрзнато форумов така да ваљда е ок.
   
 8. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  BTW, чисто да оставам мислење. Кога добив Android 10 на покото, од прва многу брзо се трошеше батерија, со малку чепкање и што сум на работа дома се враќав со 10%, а претходно со 50-60. Сега, гледам после недела дена користењето во истото сценарио е нормализирано.
  Друга подобрена работа се бенчмаркови и игри. Сите ги тера со 60fps фиксно (претходно 40).
  All in all, задоволен сум.
   
  На Brendog и mnikolce им се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Дали некој има проблем со Pocophone (може и други модели) и full screen gestures после апгрејт на Андроид 10? Откако го апгрејдирав на чат апликациите, или пак било која апликација каде што има отворено тастатура, чим направам gesture да отидам на home обавезно некое копче од тастатурата се притиска, дали буква дали знак небитно зависи од која страна ќе го фатам.

  Овој проблем го немав претходно и почнува да ме иритира, година дена си користам gestures и работеа супер.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,057
  26,763
  4 Септември 2008
  Mi 10 Pro, ~ 750 евра.

  [​IMG]

  - Snapdragon 865
  - UFS 3.0 Storage
  - 120Hz OLED Display
  - 16GB LPDDR5 RAM
  - 108MP with 8K Cinema Video Support
  - 50X Zoom
  - ''Balanced'' Stereo Speakers
  - 5,250mAh Battery
  - 66W Fast Charging
   
  Последна промена: 13 Февруари 2020
  На Happy, cipiripi, Ace Lud и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,064
  1,075
  2 Март 2011
  Машко
  баш да видиме дали ќе се продава со оваа цена, не дека не вреди..
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,057
  26,763
  4 Септември 2008
  По едно 30x пат, не се битни стартните цени, разберете веќе еднаш. Битно е кога ќе спласне хајпот на што ќе паднат, еве предвидување телефонов за 4 месеци ќе биде макс 550 евра.

  Он, DXO Mark тест на Mi 10 Pro,

  Xiaomi Mi 10 Pro camera review - DXOMARK
   
  На Happy и GGTT1 им се допаѓа ова.
 14. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Леле како од ракав да ги извади спецификациите за екран, батерија и брзина на полнење [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На mkgunner, DonFrozex, marv и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,170
  6,213
  21 Јануари 2009
  180Hz touch-sensing xDDDDDDDDD
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,057
  26,763
  4 Септември 2008

  Ги ископирав од друг форум, мислејќи дека се точни, ми го одземаа вниманието и не проверив.
   
  На bandrej му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Стигна :)

  Screenshot_20200214-100830.jpeg
   
  GGTT1, gremlin и на goranzoran им се допаѓа ова.
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,898
  2,476
  21 Јануари 2011
  Машко
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,057
  26,763
  4 Септември 2008
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Овој модел го немам видено,па дури ни да го објавуваат,него само обичниот Ноте 10 го имаа.Може моја грешка,али сепак ете за тие како мене што незнаат да видат хаха :D
   
  Последна промена: 14 Февруари 2020
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,273
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Е не ми се верува, ставиле USB 2.0 type C на Mi 10 Pro !!! Не се нормални, се надевам дека инфото во гсмарена не е точно ...
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,273
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Точно, не е истиот модел, PRO има двојно повеќе сториџ и една леќа повеќе на главната камера:

  Compare Xiaomi Mi Note 10 Pro vs. Xiaomi Mi Note 10 - GSMArena.com
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас колку што сум упатен,ниедна Мобилара го немаа овој модел Note 10 Pro,него го имаа обичниот Ноте 10.
   
  На gremlin и Krk198 им се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,057
  26,763
  4 Септември 2008
  Xiaomi Mi Note 10 | Mobelix Premium Mobilara

  Страшна зделка

  Да де, ама не се исплати.
   
  Happy, GGTT1, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  150
  72
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ме разочаруваш будалче

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...