1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  348
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  Може да се земе i7-3770 кој на али се наоѓа за 100 долари, ryzen 5 1600 за 83 usd доколку склопуваме половна конфигурација нормално, во комбинација со минерскиве половњаци или некоја 1060ка.
   
 2. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  За постарите I7-ци, 1060 е лимитот горе доле, за новите 6 јадрени i5-ки можеби 1070ка во зависност од игрите али не над тоа(зборам за заклучените процесори).
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Абе какво палење се зезaм xd
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 4. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  403
  311
  1 Февруари 2017
  Машко
  Kaj mene e i5 8500 so 1070ti
  Asus TUF B360-PLUS GAMING Performance Results - UserBenchmark
   
  На gOJDO и Sukhoi им се допаѓа ова.
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  АМД со подобар IPC од Интел. Чудно во гејминг сеуште Интел води дури и со послаб IPC.
   
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,143
  2 Март 2011
  Машко
  upload_2019-7-15_14-7-25.png
   

  Прикачени датотеки:

  Martin1992, Rukfash, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,586
  13,834
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не знам како виде дека има подобар IPC? Ваљда не го есапиш Cinebench како апликација и мерило за IPC?
  Ако има подобар IPC тогаш на иста фрекфенција треба да е побрз, но според тестовите во игри не е. Согласно видеото односно линкот од видеото 9900K има поовисок IPC од Ryzen 3000.
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Corona, V-Ray, Cinebench R20 се тестовите каде АМД е пред Интел. Ако си го изгледал видеото до крај ќе видиш дека АМД сеуште неможе да го реши проблемот со големата латенција која се појавува во комуникација со јадрата. Па затоа има послаби перформанси во игрите.

  Не го донесов заклучокот врз основа на еден бенчмарк, туку повеќе.

  Бонус од артиклот - „You can’t really use games for measuring IPC gains but they’re still interesting to look at for clock-for-clock comparisons.“

  Еве ги и табелите.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,320
  4,529
  18 Септември 2013
  Машко
  До кај се тоа Windows Scheduler апдејтите шо требало да го средат ова со латенциите? Проблемот ко шо читав е во тоа шо самиот оперативен место да ги додели тасковите на ист die ги разделува преку фабрикот, иако има слободни јадра на истиот die.

  Нормално дека со нова имплементација оперативниот уште не е оптимизиран но нели имаше најави за апдејт кој ова го средува. Јас чекам тест резултати од тоа.
   
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Тоа треба да се случи некаде Q4 годинава. Најавено е, ама ќе видиме колку би можело да се добие од тоа.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,320
  4,529
  18 Септември 2013
  Машко
  Секако нема да е ко single die, ама замисли до 8 нитки (4 јадра) ќе може на single die да работат, така шо големи подобрувања у игри треба да има. Е сеа игри шо користат над 4 јадра и 8 нитки очекувам дека ќе имаат помали подобрувања.

  Ќе видиме стварно ама сигурно ќе биде доста подобро. Ако треба да типувам, би кажал у просек 10-15% подобри фрејмови. Ова не е базирано на ништо само онака моја претпоставка.
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,586
  13,834
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Сите тестови на кои се повикуваш се синтетички тестови, а не тестови во реални апликации...Патем latency не означува перформанси на егзекуција.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,840
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се сложувам. Бокс кулерите со рајзениве шчо идет се живи гомна. Ти теба уште минимум 50 евра за саглам кулер кој нема да рика и нема да надминува 70 степени. А за 9900К па да не правиме муабет.

  Па тоа де, во тоа е најголемиот штос. Јас би пак Интел но по нормални цени. Фала му на АМД за односот цена/перформанси на Интел процесорите.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,586
  13,834
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Корекција:
  Бокс кулерине шчо идет со рајзениве си живи лајна.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  936
  1,530
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,143
  2 Март 2011
  Машко
  Овај вели дека АМД искористува 100% перформанси со стара(350,450) ефтина плоча од 50 евра, додека за интел мора да се купи скапа Z390 плоча
   
  На farkizz и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  936
  1,530
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  и amd и intel се фирми
  работа на фирма е да прави што е можно повеќе пари
  кога си второ место треба да нудиш подобри подуди price/performance
  кога си на врв треба да направиш мали доволни чекори напред а твоите купци пак да се осеќаат дека купуваат нешто "премиум"
  Односно работа на фирмите им е да ЛАЖАТ :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,586
  13,834
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дај боже да ги намалат, па да си купам еден i9-9900K. Најдобриот гејминг процесор.
   
  Pane-G, imortel, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,840
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Кинески пазар ама кинескиот пазар е голем колку се останато :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  936
  1,530
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,320
  4,529
  18 Септември 2013
  Машко
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  936
  1,530
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На zirkach и toshex им се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,586
  13,834
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Млад си ти, не знаеш :D
  AMD први ни ги отекоа јајцата со monolithic дизајн и се утепа од гомна јадење дека процесорите на Intel биле glued. Intel само со нивни камен по нивна глава им врати...

  Како и да е, „лепакот“ што Intel го претставува неам допирна точка со оној на AMD. Има фундаментални разлики во изведбите и во функционалностите. Кај Intel се работи за технологија која овозможува повеќе чипови да сочинат еден „залепен“ чип притоа да нема ограничувања и лаг во конективноста. За разлика од нив кај AMD се работи за поврзување на повеќе чипови во мулти-чип систем при што има ограничувања и лаг(изразен во такт) во конективноста.
   
  На toshex и Sukhoi им се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,383
  8,840
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Значи Интел се бољи?
   
  На Скоти и toshex им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...