1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  У цел свет ги симнуваат цените на процесорите,прават огромни попусти за да им се истроши залихата..Арно ама,нашиве ги повлекуваат од прода
  ба :)
   
 2. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Фејк е све ова..Како шо прочитав,Интел не планира да вади никаков процесор до 2021-2022 тој период а и никакви информации бар до сега нема искочено какви ќе им бидат новите процесори. Цените се апла смешни..Нема да бидат ни приближно толку ефтини :)
   
 3. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  82
  132
  30 Август 2018
  Машко
  14nm+++ :D:D:D
   
  На StefAngel и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Ако може некој да објасни шо е ова со 14nm и плусовите ??
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Интел имаат фетиш на додавање плусеви.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,842
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  @Martin1992 Нешто лошо си прочитал.
  Име на проузводствен процес. 14nm+++ е надграден 14nm++, кој пак е надграден 14nm+ и т.н. TSMC за разлика oд Intel својот надграден 14nm процес го вика 12nm.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Знам, али што е поентата? Додадоа 3 плусеви, испадна меме „Едвај чекам за 14нм+++++++++++“ - Мислам дека нема поента ова со плусевите.

  14нм си е 14нм, без разлика колку надградена е..
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,842
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Поентата е да се разликува. Тоа е само назив .
   
 9. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  3600 vs 9400f vs 8700k(stock) vs 2600x
  2080ti/1080p/ultra[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
  На Скоти, GGTT1, Tenny и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,842
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Link од изворот?
  @psyside Види 9400F подобар за гејминг од R5 3600....аииии
   
  На GGTT1 и Tenny им се допаѓа ова.
 11. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,715
  2,335
  14 Декември 2010
  Машко
  Можеби поверодостоен leak од претходниот, нема конкретни SKU-а, Q1 2020:

  Intel 10th Gen Comet Lake-S Desktop CPUs in 2020 on LGA 1200 Socket

  - LGA 1200, 125/65/35W TDP
  - нативна поддршка за DDR4-2666 останува, нема 3200
  - 10c/20t flagship конфигурација
  - 40 PCIe 3.0 lanes, 16 од процесор и 24 од чипсет
  - твикови за подобар OC
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  1 тест, 2080 ti, аииии.
   
  Последна промена: 12 Јули 2019
  На Pane-G и farkizz им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,842
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  На Pane-G и Arkturus им се допаѓа ова.
 14. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  587
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Blobal Offensive :oh:
   
  Avid, toplel и на gOJDO им се допаѓа ова.
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,842
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Страшна работа :)
  Мене ме радува што конечно има конкуренција во хај-енд CPU сегментот и мид-рејнџ GPU сегментот па конечно има паѓање на цени и нови производи.

  Интересно е што овде се потепаа за Ryzen 3000, небаре родено дете им е, a всушност ни 10% од тепачите нема да купат Ryzen 3000. За просечен десктоп корисник во моментов најисплатлива overall комбинација е медиокритетна B450 матична плоча со R5 2600.
  Стрикно за гејминг за просечен десктоп корисник најисплатлива комбинација е B360 матична плоча, Intel i5 9400F и AМD 5700XT графичка картичка.
   
  Nomad, Pane-G и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Јас би купил, само не ми е потребен, а и не користам десктоп веќе :D
   
 18. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  AMD Ryzen 9 3900X vs Intel Core i9-9900K: Which CPU Is Better?

  Убаво напишано, од реална гледна точка.

  The Bottom Line
  Looking back at our results, they go back and forth with the Ryzen 9 3900X the better overall processor in features, productivity, power consumption, and value while the i9-9900K had a lot better overclocking potential, better gaming performance (in particular when overclocked and running 1080p), as well as more motherboard options at an overall cheaper price point (if we don’t take Ryzen 3000’s backward compatibility with X470 into account).

  In our testing, the nod goes to the AMD processor, as overall performance in gaming (at stock/PBO) was within a few percent, and AMD’s CPU walks away from Intel’s on any productivity application that can use all the cores and threads Zen 2 has to offer.

  AMD’s value proposition isn’t as strong if you plan on running one of the high-end X570 motherboards, but on the flip side, if you already have a capable X470 motherboard, that cost doesn’t come into play at all. Also, if you want a new chip but don’t need PCIe 4.0, buying a new X470 motherboard is easy on the pocket and there are plenty of options.

  If you are primarily a gamer looking for the most FPS possible for high refresh rate gaming at 1080p, the Core i9-9900K is the way to go. Otherwise, AMD’s overall performance affords it a victory in this head-to-head.
   
  На Скоти, toshex, Nikola Sone и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  1. Графава е на 4к, и пак со 2080 ti.

  2. Свесен си се надевам дека графиве со просек се булшит така? i5 8600K е побрз од 8700K? yea right. 2600X исто така побрз од 9700K, секако.

  3. После оваа графа не се појавувај веќе со наводни разлики за гејминг и бенефити на Intel, сам се демантираше :oh:
   
  Последна промена: 13 Јули 2019
  На Neso му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  За просечен десктоп корисник...Се надевам се заебааш ? 500 евра графичка за просечен десктоп корисник...
  Втора работа...Рајзен 3000 нема да зеам пошо нема ефтина а асална графичка...Не е проблем да фрлам 200 евра за процесорот ама графичката ќе биде дупло па и поише :D
  Моментално Рајзен 2200г си терам,си ја отвара секоја игра така шо не ми треба нишо поише.
   
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,842
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  400 евра ќе е кај нас... Инаку во право си, тоа не се просечни македонски купци, туку надпросечни. Просечните купуваат половни комбинации за 30-40% од таа сума
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,842
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Шо се палиш бе нуб? Не гледаш дека те реметам? :D
  4К е тотално ирелевантен за споредба на перформанси на процесори (види разлики во перформанси во графата погоре). И генерално, сите споредби во GPU bottleneck сценарија се нерелевантни, ама овде нубови се гласноговорници и е безполезно да се објаснувме.
  Има половни i5 8500 за 8000-8500 денари. Во комбинација со ефтина матична плоча и ефтини рамови се без никаква конкуренција од страна на AMD (нова и половна варијанта) за склопување на гејминг конфигурација. На 1080p 60Hz мониторт овој процесор е подеднакво добар како било кој помоќен Intel-ов и било кој AMD Ryzen 3000(Ryzen 1000 и 2000 не му се конкуренција за гејминг). И ден денеска е повеќе од доволен за сите игри во гореспоменатото сценарио (вклучително и BattleField сите верзии во межа со 64 корисници). Во најмала рака е смешен муабетот дека i5 8500 бил некогаш бил лош избор за гејминг.
  i5 9400F е еквивалент на i5 8500 и чини помалку од 11К кај нас. Ако се работи исклучиво за гејминг, i5 9400F е поисплатлива варијанта од Ryzen 3600 (кој ќе чини околу 14К), односно ја брка истата работа за 50 евра помалку.
   
  Последна промена: 14 Јули 2019
 23. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  348
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  За буџет гејминг пц побитна е графичката пошто за да се стигне до bottleneck каде cpu-то игра улога треба графичка од ранкот на 1080 или нешто слично (за процесорите што ги наведе), послаб процесор би завришил работа за буџет гејминг кој би бил во комбинација со 1050ti или 1060.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Кој послаб процесор од i5 8400/8500 ке можеш до крај да ја оптерети/користи 1060ка на пример ? Освен можеби i7 7700k, се друго под тоа не е секогаш погодно за 1060ка.
  1050Ti е различна приказна, доста послаба картичка и може да оди со било кој 4 јадрен процесор.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 25. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  348
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  Може да се земе i7-3770 кој на али се наоѓа за 100 долари, ryzen 5 1600 за 83 usd доколку склопуваме половна конфигурација нормално, во комбинација со минерскиве половњаци или некоја 1060ка.
   

Сподели

Вчитување...