1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Просечен корисник не користи хендбрејк. Така да кулерот е доволен, затоа и имало само 2-3 поста на редит и АМД форумот.
   
  На RoninMK и FreakyDroid им се допаѓа ова.
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Имам 2 Wraith Spire на 2 2700X конфигурации и го ладат процесорот без никаков проблем при рендање, од 75 степени немам видено поголема температура. За споредба, на главниот компјутер што го користам за работа ист таков процесор на водно ладење достигнува 72 степени при исто оптеретување а добив некое минимално 0.1 Ghz поголемо бустање со Precision Boost од 3.8Ghz до 3.9Ghz (при рендање). Значи инвестирав 9000 денари (со се Noctua вентилатори) да симнам дури цели 3 степени и да добијам 0.1Ghz boost. Одлчна инвестиција од моја страна :D

  Затоа да повторам: сток кулерот е СОСЕМ доволен, освен ако некој сака безвезално да се замара со клокање на Рајзен што е апсолутно непотребно и безцелно.
   
  На RoninMK, Chicco69, Rukfash и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,306
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Рајзен процесорот буста дури има простор. Затоа под лоад можда ќе има повисоки температури и ќе седи околу 80 степени. Нормално е. Го објаснија ова Hardware Unboxed и Ganers Nexus многу убаво и детално. За споредба интел имале и временски лимит на бустот, после кој се чека пред да се буста пак. Различни имплементации.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  RoninMK, Futurelakimens, Krkac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Да така работи, пример кај мене при рендање достигнува 3.8Ghz и така седи со саати додека не заврши рендањето. На водното ладење оди до 3.9Ghz но тој процесор е во x470 матична додека другите 2 се на B350, и се си мислам дека разликата во фреквенцијата не е до ладењето туку во подобрата матична. Е сега претпоставувам дека со уште подобра матична (пошто мојата е едно од најслабите x470-ки) бустањето ќе е подобро. Освен ладењето, бустањето многу зависи и од температурата што матичната ја достигнува на VRM.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,306
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Викаат дека има некои ептен одлични Б450 матични шо не губат на перформанси од Х470, најчесто ја спомнуваат MSI B450 Tomahawk.

  Али се слагам дека повеќе лотарија е у прашање, треба да имаш добар silicon lottery чип валјда, добра матична и добро ладење - комбинацијата од сите тие три може ќе даде некои 100 мегахерци повеќе од просекот.

  Искрено јас у живот неам купено нов чип со намера да го држам под константен оверклок, но имплементациите нови со вакви бустови само значат дека автоматски оверклок ќе си има коа ќе треба.

  И се е тоа out of the box така шо освен за рекорди рушење или ептен ако си ентузијаст и фрлаш пари да земеш се шо е најдобро и најскапо - не верувам дека 90% од луѓето би си играле со волтажи за да добијат подобар оверклок.

  Дури и за 3000 серијава викаат дека автоматски оверклок било најдобрата опција, но не се разбирам јас толку и ќе почекаме видеа на таа тема.

  Реално сите БИОС верзии за X570 се доста „БЕТА“ така шо треба да почекаме и тоа да се среди за да видиме колкав е максималниот оверклок шо може да се постигне, а и не се излезени рецензии за сите нови 3000 серија процесори.

  Ако 3900 не се клока добро, не значи дека некој од тие со 8 или 6 јадра нема да може да иде над 4.6 гигахерци.

  Еве едно од ретките оверклокинг видеа:

  3:12:55 има 4.4/4.5 гигахерци на сите јадра со 3600 меморија
  ЕДИТ: Сетинзите се 4.5 гигахерци ама откоа ќе рестартира биосот покажува 4.4 - не сум сигурен шо се дешава.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=P-vAllblZYg
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,466
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  GamersNexus имаа 4.3 оверклок така да ништо сјајно.

  AMD Ryzen 7 have a Temperature 20 Degree C Reporting Offset
   
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Незнам што ви менува оверклокот искрено. Дали работи на 7GHz или на 2GHz, кога вадат исти резултати. Поентата не ја разбирам, дали сакате поголеми бројки општо или?

  Досега се што гледав бенчмарци, дефинитивно Интел уште води во игри. Разлика се јавува од 10-20% во корист на Интел, кога споредуваме без буџет процесори. Но буџет процесор е Ryzen 5 3600, тука за тие пари нема конкуренција. Вади солидни фрејмови во сите наслови и мислам дека е сосема доволен процесор кога би се спарил со графичка од 400-500$. Ентузијастички сеуште Интелот би имал предност.

  Околу продуктивноста нема што да се коментира, тука веќе Интел ја изгуби борбата дефинитивно.
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,051
  1,068
  2 Март 2011
  Машко

  Па незнам дали буџет е точниот назив за 3600. Има одлични перформанси и одлична цена.

  upload_2019-7-8_9-37-0.png


  Секој друг процесор е излишен, секој половен процесор сега ќе вреди 500 денари. Друг процесор нема да им биде потребен на 90% од корисниците.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Неможеш така да ги споредуваш процесорите, не е меродавна таа табела. i9-9900K е сеуште најдобар во игри, за продуктивност веќе Ryzen 9 3900X го зема првото место.
   
 10. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Да 450 Tomahawk има достојни мосфети/VRM што можат да се носат со некои 470-ки. Уште чекам рецензии за оваа матична со 3900X но убеден сум дека без проблем ќе го вози, можеби нема да го вади максимумот но би требало да биде блиску до максимумот.

  PB не работи како константен оверклок, туку е варијабилен и горната граница зависи пред се од ладењето и квалитетот на матичната. Бустањето е, како што рече, по потреба. Игрите си бустаат на 1 јадро на повисока фреквенција во зависно од процесорот (пример кај мене на 2700X буста до 4.35 и го држи на таа фреквенција се додека играта го бара тоа) а за рендање или било каква мултикор операција, многу јасно намалува на 3.9Ghz зошто не може константно да работи на 16 јадра на 4.3Ghz а да не ја крене темературата многу високо, но затоа пак го држи таму константно со саати додека не заврши рендањето.

  Може рачно да се оверклокува до 4.2 Ghz што ќе ми даде подобри мултикор преформанси а послаби синглкор преформанси, но температурата од 72 степени при 3.9Ghz ми се крева на 87 степени, а VRM оди од 65 на 95 степени и не се осеќам комотно при тие темепратури затоа ги работам на автоматски PB. Се добива минимално подобрување на сметка на многу зголемени темепратури и потрошувачка, не случајно никој не советува клокање на Рајзен од овие причини. Кај новиве процесори е ист случај, out of the box добиваш максимален преформанс кој зависи од ладењето и мосфетите на матичната. Во ретки случаи некој ќе направи 4.6Ghz allcore ама прашањето е дали ќе се исплати сето тоа за секојдневна употреба ако темепратурите и потрошувачката драстично се зголемат. Одговорот, барем според мене, е категорично не.
   
  На shifty и toshex им се допаѓа ова.
 11. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Последна промена: 8 Јули 2019
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  После се од ривјуа и тетирања што изгледав, дефинитивно треба да се заборави за менуелен оверклок на Ryzen 3000. Единсвена опција е PBO која носи маргинално зголемени клокови и тоа е се. Ова значи дека нема поента да се купуваат скапи матични плочи џо незнам каков VRM освен ако не се иде на 3900X и 3950X. Било која B450 матична плоча ќе брка работа за се што е 8 или помалку јадрено.
   
  RoninMK, Ace Lud, Tomashevski.Aleksandar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Amd gi ubi intel vo site render scenarija 3700 e ednakva so 9900, kompajliranje kod, kompresiranje, strimanje sto da bidi poveke
  Ja kako normalen covek ne fanatik bil zel 3700 any time pred 9900k ako e poeftin, ako za tebe cpu e igracka I od nego ne zarabotuvas, togas sto ti e po kev zemi, ama nemoj da go tupis deka 9900k e po isplatliva varijanta I deka intel ke gi spusti cenite
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Жити очи остри, цитирај го делот каде го ТУПАМ дека 9900K e поисплатива варијанта?!??
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Па не се баш еднакви, сепак има од 5-10% разлика во полза на 9900к во продуктивност. Единствено 3700X зима предност над 9900к во тестови каде што поголемиот L3 cache му дава зголемени преформанси, како декомпресирање на пример.

  А инаку да, по цена од 480 евра 9900k никако не се исплати во моментот за најголемиот дел од потрошувачите. Да го спуштат во ценовен ранг на 3700X односно 350 евра па да се размисли човек, зошто сепак за него треба и кулер да се купува накнадно.
   
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,051
  1,068
  2 Март 2011
  Машко
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Исто може да се каже и за i5 9400F кој е три пати поефтин од R9 3900X. Послаб е во игри за 1-2%.
   
  На Eddytion му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  182$ е 9400F vs 199$ Ryzen 5 3600 - 10% е разлика во цена. Толку е разлика и во перформанси.
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Добро исто толку е и разликата во перформанси во игри меѓу 9400F и 3900X кој е 3 пати поскап.
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ај сеа да не се праиме на Тошо, пошто 3900Х не би го купил никој само за гејминг да го користи.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,051
  1,068
  2 Март 2011
  Машко
  Затоа не го препорачувам 3900X, туку 3600, кој ќе биде best buy, great all rounder.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  Да, ама споредбата на 9900K со R5 3600 во игри и извлекување заклучок е безвезе исто ко споредба на 9400F со 3900X за игри и вадење заклучок.

  Факт е дека AMD по 15 години конечно има десктоп процесори кои на сток се брзи колку Intel-овите(значи не, не се побрзи без оглед на тоа колку AMD навијачи), а се значително поефтини. Тука го исклучувам 3900X кој иако е на десктоп платформа е процесор кој има workstation намена и е практично без конкуренција за парите и намената.

  Сепак ако се земе оверклок во предвид, десктоп процесорите на Intel се сеуште на врвот. 8600К, 9600К, 8700К, 9700К, 9900K се процесори кои се клокаат на 5-5.2GHz со воздушно и водено ладење. Ryzen 3000 засега не видов некој да клокнал стабилен на повеќе од 4.3GHz, а тоа ни приближно не е доволно за да се мери со 8/9 gen i5, i7 и i9 K процесорите.
   
  На GGTT1, ileste, Pane-G и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Зошто споредуваш оверклкок? Тоа не е реална ситуација. ни 1% од корисниците не прават оверклок
   
  На Rukfash и DelphiUser им се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,405
  13,492
  23 Јануари 2008
  Манга
  90% корисници што купуваат К процесор го оврерклокуваат!!
   
  На Eddytion и gremlin им се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,051
  1,068
  2 Март 2011
  Машко
  Пак не се 1% oд вкупниот број на корисници :)
  Те разбирам дека тебе ти е важно да OC процесори, но на 99.5% не му е, така што тој аргумент ти е важен тебе. Најверојатно ти си тој 0.5% на форумов ;)
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...