1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  316
  533
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Чекајте другари! Како и обично, АМД усерува лансирање со лоши биоси/драјвери и глупости. Во моментов вендорите на плочи вадат нови биоси со кои ризените бустаат уште повисоко. За недела дена ќе има поцелосни бенчови, ќе видиме.

  За жал на амд, нема втора шанса за прв впечаток... Интел фенбојс не се, и нема да се убедат баш ради усраниот launch.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,014
  26,727
  4 Септември 2008
  Каков бре усран лаунч? Дури и без тој гејн од 5-10% со драјвери, биоси, ороми итн, пак кинат процесорите.
   
  Последна промена: 8 Јули 2019
  На Rukfash и Chicco69 им се допаѓа ова.
 3. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Да, има некој проблем со БИОСите и колку што можам да видам разликата е 0.2-0.3Ghz што не е за потценување. Ова може ќе ги доведе ептен блиску до 9700/9900к.

  The AMD 3rd Gen Ryzen Deep Dive Review: 3700X and 3900X Raising The Bar

  Article Testing Methodology Update (July 8th):

  We ran our original review numbers with the latest available firmware for the MSI MEG X570 ACE motherboard last week (Version 7C35v11). On Saturday the 6th MSI had shared with us a notice about a new version coming out, which became available to download to us on Sunday the 7th, the launch day and date of publication of the review.

  We’ve had more time to investigate the new firmware, and have discovered extremely large changes in the behaviour of the frequency boosting algorithm. The new firmware (Version 7C35v12) for the motherboard contains AMD’s new ComboPI1.0.0.3.a (AGESA) firmware.

  We discovered the following direct measureable effects between the two firmware versions:

  [​IMG]

  (Note: This is a custom test that uses a fine-grained looping timed fixed instruction chain to derive frequency; it showcases single-core frequency)

  We notice a significant change in the CPU’s boosting behaviour, now boosting to higher frequencies, and particularly at a faster rate from idle, more correctly matching AMD’s described intended boost behaviour and latency.

  We’re currently in the process of re-running all our suite numbers and updating the article where necessary to reflect the new frequency behaviour.
   
  toshex, Chicco69, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,415
  13,517
  23 Јануари 2008
  Манга
  Без везе ти е муабетов. Јас не сум тема на дискусија туку процесорите, па би било фино да се држиш во таа рамка.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,014
  26,727
  4 Септември 2008
  На ентузијастички форум не смее оверклок да се игнорира, ама не смее и комплетен продукт аспектот исто така, платформа, потрошувачка, цена, future proofing, ладење итн.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Интересна тема на overclock.net од некој Фински екстремен оверклокер. Дава предупредување за Асус плочи, зошто по неговите наоди Рајзен 3000 имаат термални карактеристики што не оставаат простор за клокање (ништо ново btw), а Асус направиле некоја глупост што ја маскира правилната потрошувачка на процесорите. Не е сигурен дали Асус ова го направиле намерно или ненамерно, но кога ќе ми текне што направија пред некој месец кога искочи 9900к, 100% сум убеден дека е намерно :D

  Освен тоа, дава и опис за лансирањето на 3000 серијата и како се одвивале работите, односно зошто се провлекоа неколку пропусти, како ова со биосот.

  https://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/1728758-strictly-technical-matisse-not-really.html
   
  Последна промена: 8 Јули 2019
  На shifty и Chicco69 им се допаѓа ова.
 7. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Па и не баш... i9-9900k се промовира како гејминг процесор, нели? Исто и Ryzen 5 3600. Од друга страна, јас не сум сретнал некаде до сега (можда сум грешка, ама пак, не сум видел никаде..) 3900Х да го промовираат како гејминг процесор. Па според тоа, твојата споредба ми делува баш дека не е на место. Бидејќи, ако i9-9900k се рекламира како гејминг процесор, чини 500$ и вади „само“ 20-30 FPS повеќе од Ryzen 5 3600 во ситуација кога се користи со најмоќната графичка што постои за гејминг 2080/2080ti, а притоа чини дури ~300$ повеќе, баш и не би рекол дека е all around најдобар гејминг процесор. Сакале, неќеле, за таа титула „најдобар“ улога има и цената и соодносот цена/перфорамнси што кај најголем дел од корисниците е многу поважно, и реално, тој што има пари да земе процесор од 500$ стриктно за гејминг, истиот ке има пари (најверојатно, иначе во спротивно ми делува крајно нелогично и глупо) да го поврзе со 2080/2080ti. Ама, тие 20-30 FPS што ги вади i9-9900k се во ситуација каде што се користи најдобрата графичка истовремено. Што реално, повеќе од 90% од гејмерите немаат / не сакаат да потрошат 800-1200$ на графичка, нели ? А што ке се случи во некои „понормални“ услови, да речеме, со 2060-ка, или RX 5700 ? Нема да биде толку драстична разликата помеѓу процесорите, така? :)

  По мене, сепак, за нас „обичните смртници“ :D R5 3600 е моментално најдобра опција, во секој можен аспект (перформанси, цена, компатибилност со матични, TDP, што не...) за „нормално“ користење, без потреба од OC до 10 GHz :D
   
  ChemicalAngel, Rukfash и на toshex им се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,307
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Исправка: со најдобрата графичка на најлоши (1080п) сетинзи - шо е абсурдно да играш на 1080п ако фрлаш 1200 евра за графичка. На 4К гејминг, ко шо вика Џокер рецензерот, не му прави разлика дали ќе вади 3-4 фрејма повеќе интеловиот процесор.

  Исто разликава у игри сто пати пишав да седнеш на компјутериве нема да ја осетиш, на која сакаш резолуција играј.

  Ама сепак, ако збориме за тоа кој чип вади најмногу фрејмови у мноштвото игри - се уште е тоа Интел. Некоја утеха нека им биде тоа коа у секоја друга споредба губат.
   
  RoninMK, itstheigyg и на pecko95 им се допаѓа ова.
 9. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Да, заборавив да напоменам за резолуцијата, сите бенчмарк видеа што беа, на 1080п беше таа разлика од 20-30 FPS, ама веќе 1440п / 4к и разликата се сведува на некои 5-10 FPS максимум, што секако нема никој да ги осети. Иначе да, i9-9900k секако дека вади најмногу FPS ама, титулата најдобар, има повеќе елементи, а не само во сценарија каде корисникот не е лимитиран со средства за конфигурацијата, и сепак разликата од 300$ во цена, а толку „не значајна“ во FPS, барем по мене, е доказ дека Рајзениве се стварно next level :D
   
  RoninMK, Pane-G, Rukfash и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  150
  90
  18 Септември 2013
 11. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  79
  125
  30 Август 2018
  Машко
  Морав да го објавам мимов :D

  [​IMG]
   
  На boriseto, Justice for All, Pane-G и уште 11 други им се допаѓа ова.
 12. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  291
  1 ноември 2015
  Машко
  Не знам мене веќе ми се прави нова машина, почињам да кризирам без PC. :)

  Разлика од 5-10 фрејма не е голема, но јас искрено би доплатил уште 15.000 денари за неа. Исто како што би доплатил уште 30.000 денари за 20-25 посто побрзата RTX 2080 Ti. Заедно се добива веќе значителна разлика во перформанси.

  Значи за gaming ентузијасти што парите не им се проблем, i7 9900K и RTX 2080 Ti е пак најдобрата варијанта.

  Се зависи од тоа дали попрво ќе ми префрлат плата или ќе се појават Zen 2 и Navi кај нас. Јас само знам дека не ми се чека више. :)

  Ќе фркнам 1000 евра плус за само 30 посто више перформанси, али YOLO ќе имам најбоља машина бар 6 месеци. :D

  Поздрав.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,014
  26,727
  4 Септември 2008
  30? ова со 2080 vs navi или?
   
 14. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  291
  1 ноември 2015
  Машко
  Мислев на однос со RTX 2080 обичната. Super верзијата би требало 7-10 посто да биде побрза од обичната, што би ја правело Ti само околу 20 посто побрза, али заедно во комбинација со 9900K пак е тука негде 30 посто overall gain за целосно нова платформа.

  Знам тропам проценти безвезе, но поентата ми беше таа кога имаш буџет, а го сакаш баш најдоброто ништо се нема сменето.

  Можеби во скоро време или во иднина 3900X ќе се изедначи со 9900K или заради четирите екстра јадра и побрз би бил во нови игри, али пак останува 9900K и 2080 Ti се најбрза комбинација за игри во моментов, сигурно не најисплатлива, но најбрза.

  Иначе не ме сфаќајте погрешно, 3600/3700X со RX 5700 XT e фантастична комбинација, уште утре би ја купил да ја имаше кај нас.

  Али мене ми се игра уште денес, 9900K и 2080 Ti се на лагер кај нас, а парите за тоа комбо скоро ги имам.

  Затоа реков зимам тоа што ќе дојде попрво - плата за месец Јули или Zen 2 и Navi. :D

  И да не отварам нова тема, кога би идел на 9900K препорачајте плоча до 10.000 денари и кулер до 3-4000 денари што би го возел на 5GHz.

  Поздрав.
   
 15. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,600
  1,831
  25 Март 2013
  Машко
  Судејќи по веб страната на Анхоч, во ниедна од продавниците немаат ќорав АМД процесор. Ни за лек. Затишје пред бура?
   
 16. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  291
  1 ноември 2015
  Машко
  И мене така ми изгледа, баш утре ќе се јавам да ги прашам кога ќе им стигнат Zen 2 и Navi.

  Можно е до крајов на неделава да ги имаат. Само да не им текне да фркнат цена од 27.000 денари на RX 5700 XT и гаранција со само 1 година.

  Во тој случај ќе бидат тежок фејл и ќе морам на Intel да идам со процесор за да имам интегрирана графичка да ме држи до излагање на RTX 2080 Super.

  А и заинат све од Сетек ќе купам, ако направат таква работа.

  А пусти маки кога не знаеш што да избереш. :D
   
 17. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Секаде кај што читам, лансирањево на Зен2 не е стокмено како што треба зошто ни во Aмерика никаде нема процесори. Се претпоставува дека не се произведени доволно процесори за старт и дека за 1-2 недели ќе достигнат производство што ќе ја задоволи побарувачката.

  @Multipass Имаш малку користен 9900К за 100 евра поевтино од продажна цена, пиши му на @gOJDO . Најверојатно ќе ти заврши работа и за кулер и матична. За графичка, ако не ти е страв да нарачуваш преку нет, овде најдов доста евтина за 900 евра, минус 20% ДДВ и пратка+царина пак треба да ти излезе барем 200 евра пеовтино од тука PCIe mit GPU NVIDIA nach Serie: RTX 2080 Ti Preisvergleich geizhals.eu EU
   
  Multipass, GGTT1 и на gOJDO им се допаѓа ова.
 18. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  На gOJDO и Sharlovski им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,014
  26,727
  4 Септември 2008
 20. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Муабетот по форуми, редит итн беше дека сите процесори ќе добијат околу 10% подобри синглкор преформанси, ептен врева се крена околу ова вчера. Излезе дека сепак не било баш така. А 3600 си кине да, тука нема муабет. :D
   
  На toshex и psyside им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,014
  26,727
  4 Септември 2008
  Да да се разбираме, 5% просек би требало да има. Anandtech викаат од 3 до 9%
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,014
  26,727
  4 Септември 2008
 24. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
  Најверојатно делот со 4c/8t i3 e fake, другово и да не е скроз точно личи на некој stop-gap што би го извадиле пред новата архитектура на 10nm.
   
 25. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Amd cenive ah na pocetokov se crazy, da bidam iskren prasanje e dali da se zemi zen od novite, 580e na computer universe e 3900x, a 9900k e 500e vo mk, hm 3700x ke bidi skoro 400e hm 9700k e 400e vo mk, ako ostanat ovie ceni ke se otkazam od aludiranje po zen2
  Best buy sega se 2600 I 2700, na compteruniverse imas 2700 za 220e beat that
   

Сподели

Вчитување...