1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
  right in the budget segment

  View: https://www.youtube.com/watch?v=2NdkShPrAKM

  АМД си се сами себе најголем компетитор у моментов, ама добро е шо има као тон избор за сечиј џеб/сценарио.
   
  На itstheigyg и DelphiUser им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,415
  10,977
  23 Јануари 2008
  Манга
  Козметичка е надградбава во однос на 2400G, т.е. само повисоки клокови и ништо друго...Во апликации разликата во перформанси во просек е под 10%, додека во игри е незначителни 5%. Според ова разликата во цена од 25-30% меѓу 2400G и 3400G воопшто не е оправдана.

  Пред да ги најват спецификациите очекував новите 3000 APU-а да имаат барем некаква надградба во микро и/или макро архитектурата, поточно очекував да видам 14CUs, 8MB L3 кеш и DDR4-3200 native support, покрај повисоките работни фрекфенции. Поточно очекував бар 20% подобри гејминг перформанси од 2400G. Па така останува да чекаме да излезат 4000G кои ќе имаат Zen2 архитектура и Navi графика, па да видиме некакви подобрувања во овој сегмент. Тогаш ќе бидат излезени и Intel-овите APU-а кои ќе носат сериозно помоќна графика од досегашната, воедно видно побрза и од 3400G, па ќе има интересни случувања и во овој сегмент.
   
  Последна промена: 18 Јули 2019
  shifty, StalkeR, itstheigyg и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
  Дап, у видеово се тоа го кажува и Стив. Али ко шо велат сите, АМД си има пример 2400Г кој за 100 долари можеш негде да го најдеш и е валјда најголем компетитор на 3400Г.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,023
  8,156
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нели Пентиум D беше на Intel Netburst кој го тргнаа кај Core 2? Тоа се две различни генерации и две различни платформи?
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,415
  10,977
  23 Јануари 2008
  Манга
  Pentium D e Netburst 2 архитектура, Core 2 e Core архитектура. Користат иста платформа, т.е. имаат иста макро-архитектура.
   
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  711
  793
  2 Март 2011
  Машко
  Intel ја исфрла интегрираната графичка карта од 9тата генерација, ја остава само во I5-9400.

  Споредба на Vega 8 со Intel 630 интегрираните решенија на AMD и Intel, АМД води со добри 70%, доволно за да бидат игрите игриви:

  View: https://www.youtube.com/watch?v=z2pe5PqWQXA
   
  farkizz, Rukfash и на toshex им се допаѓа ова.
 7. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  884
  1,425
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 8. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
 9. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
 10. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  80
  29 Јуни 2016
  Машко
  Тeст на 36 игри со SMT off (3900x).
   
 11. toplel

  toplel
  On your way to fame

  552
  550
  18 Август 2016
  Машко
  При исклучување на SMT од 3900X теоретски и физички е очекувано дека перформансите во голем процент ќе бидат полоши, исти или маргинално/незначајно подобри (зависно кој софтвер е користен за играта) зошто 3900X користи два чиплети кои комуницираат меѓусебно, а тоа значи поголема латенција во извршување на задачите. Претпоставувам дека 3900X е составен од 6+6 или 8+4 јадра по чиплет. Тука значителна улога игра како, кои јадра и од кој чиплет се користат. Мислам дека "scheduler"-от/распоредувачот на задачи во игрите ги користи јадрата паралелно меѓу чиплетите пример: во првиот чиплет ги имаш: 1,3,5,7,9,11 јадро, а во вториот 2,4,6,8,10,12 јадро. Тоа константро префрлање на информации од еден до друг чиплет има знатно повисока латенција отколку пренесувањето/протокот на информации во еден чиплет.

  Пример „task-scheduler“-от да дава приоритет на јадрата што се физички во првиот чиплет и комплетно да ги игнорира другите доколку не се потребни повеќе од 8 јадра би имало значително помала латенција и подобар frame time и frame rate и тек тогаш би имало логика да се исклучува SMT на 3900X.

  Според мене, исклучување на SMT има единствено логика на шест и осум јадрените процесори на Zen 2 зошто јадрата се физички сместени во еден чиплет и тоа овозможува побрз прокот на информации.

  Еве, Гојдо или тие што разбираат повеќе нека се вклучат да објаснат подобро, ама судејќи по дизајнот на Zen 2 ова шо го кажав теоретски би требало да е точно. Сакам да видам тест со исклучување на SMT на 3600X и 3700X со вклучен PBO2.
   
  Последна промена: 22 Јули 2019
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,415
  10,977
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во просек со исклучен SMT се 1% подобри, но затоа минималниот фрејрејт е послаб за 1%. Се на се може да се каже дека нема никаква разлика.
  Ова нема врска со тоа горе, т.е. со SMT.
  Конигурацијата е 3+3+3+3, и без оглед на бројот на јадра т.е. секогаш е симетрична(ист број на јадра по CCX). Не разбирам што значат бројките на јадрата, се работи за тридови и првенствено енџинот на играта е тој кој ги распределува задачите по тридови. Распоредувачот на оперативниот ги распоредува задачите на целиот систем, а кај последните билдови се води многу повеќе сметка тридовите на Ryzen да бидат во ист CCX или во што помал број на CCX-ови доколку апликацијата ползува поевќе тридови. Латенцијата секако постои и кога податоците се на ист чиплет но различен CCX. Сепак послабите перформанси на Zen/Zen+/Zen2 во игри во однос на Intel 6-9 gen се поради високата латенција при пристап до RAM-от. Кај Zen2 ова е делумно санирано поради удвоениот L3 victim кеш со што се намалува потребата за пристап до RAM-от.

  Како што веќе посочив, иако се на ист чиплет јадрата се поделени на два CCX-а и комуникацијата меѓу нив се одвива преку Infinity Fabric што значително ја зголемува латенцијата.

  Во принцип кај 3700X ќе се добијат идентични разлики во перформанси. Кај 3600X можеби ќе има поголемо деградирање на перформансите со исклучен SMT поради недостаток од тридови кај игрите кои имаат бенефит од нив.
   
  На GGTT1 и toplel им се допаѓа ова.
 13. beret

  beret
  Intern

  14
  18
  28 Септември 2008
  Тие се т.н. снобови на кои име битно кога ќе ги прашаат каков компјутер имаш дома да кажи-па од 1000 евра и чека воодушевување од соговорникот,а компјутерот ќе го користи за основни работи,хехе
  Овој тип на фрикови ги мразам затоа што се у основа глупи егоманијакални ликови кои живеат за туѓото мислење и кои се себични у исто време
   
  Astro, zirkach, itstheigyg и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,038
  517
  9 Мај 2012
  Машко
  И што е најтрагично не го користат потенцијалот и бенефитот на ПЦто што чини над 1000 евра е тоа не можам да сфатам


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 15. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  204
  24 ноември 2008

  View: https://twitter.com/themikepan/status/1093035372186034176

  Да те демантирам, дека не ти треба добро Пц за фб.
   
  borcep, Avid и на toplel им се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
  На farkizz и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,415
  10,977
  23 Јануари 2008
  Манга
  Некој има убава жена и не ја е*е, не па компјутер да не го работи.
   
  На stefan166, zirkach, Gaston и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,038
  517
  9 Мај 2012
  Машко
  Е да , таков човек со убава жена и не ја е*е е папучар , а ПЦ е за ентузијасти и трол има разлика


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  272
  221
  1 Февруари 2017
  Машко
  A sto Ke kazes nekoj telefon e 1000evra a nekoj 100evra.
  I dvata ja brkat istata rabota. Ama kefot nema cena
   
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,415
  10,977
  23 Јануари 2008
  Манга
  @Pane-G папучар нема врска со тоа
   
 21. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,038
  517
  9 Мај 2012
  Машко
  Па ,не е баш за смартфони тука има голема разлика во смисла за квалитетот


  View: https://youtu.be/4bj_jslxf0Q  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 22. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,038
  517
  9 Мај 2012
  Машко
  Охохо и те како сетете се на филмот очајни домаќинки


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,397
  4,939
  21 Јануари 2009
  Не е филм, серија (беш)е.

  Што е со видеото со дедото и неговите неуспешни обиди да го отклучи својот смартфон?
   
 24. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,038
  517
  9 Мај 2012
  Машко
  Да серија беше, а видеото за смартфоните, ефтините и скапите брка работа ама не е исто,јасно се гледа видеото, капацитивни и резистивни тачови па види сега разликата , а за ПЦто нема разлика од ефтините и од скапите кога се работи за чатување фејсбуци и твитери и ситните работи па и дота игри


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,397
  4,939
  21 Јануари 2009
  Дали си океј?
  Од видеово заклучок ти е дека дедово не може да го отклучи својот смартфон (кој е евтин) поради тоа што тачот не е добар?
   
  Gaston, psyside и на SiPy` им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...