1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Анхоч - Генерална дискусија, информации и искуства

Дискусија во форумот 'Анхоч' започната од NecrotoX, 1 Декември 2017.

Тагови:

Генерално кое е вашето мислење за Анхоч?

1. Позитивно

184 глас/а
    89.3%
  2. Негативно

13 глас/а
    6.3%
  3. Немам никакво мислење

9 глас/а
    4.4%
  1. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,974
    4,201
    28 oктомври 2008
    Tоа и ми беше поентата. Настрана штрафот кој по сопствено (лоша) одлука си решил да го занемариш како фактор за навремено реагирање, заглавен хинџ е дизајнерска грешка, не е така невообичаен проблем и не го карактеризира самиот продукт за репариран или слично.

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,846
    3,945
    5 Јули 2013
    Не грижи се, не е проблемот до тебе. И законот те заштитува во овој случај. Се работи за проблем со цела серија и не само со твојот примерок. Идентичен проблем имав јас, а верувам и многу други со лаптопи и од други брендови. Така да, не чекај веќе, оди до сервис и барај си го сервисиран. Ако поминаа 30 дена, барај парите назад или ист таков во исправна состојба(по закон ти следува ист модел со идентични карактеристики). Ако ниту едното ниту другото не ти го обезбедат, да одиш до ДПИ и да направиш поднесок. Се чека 2 недели отприлика, а во меѓувреме тие превземаат мерки. Тие ќе ти дадат можност да одиш да си ги земиш парите назад во полн износ доколку немаат од Анхоч да ти дадат идентичен лаптоп и гаранцијата за него да биде продолжена за времетраење еднакво колку што беше задржан во сервис(вклучитечно и деновите изминати за процесирање на пријавата до ДПИ). Многу е веројатно да ти се јават од Анхоч откако ќе пријавиш до ДПИ. Можеш да соработуваш, но твоите права се тие - идентичен производ или имаш право да си ги земеш парите назад. Јас би избрал парите назад,бидејќи ќе се соочиш со истиот проблем наскоро повторно.

На Egghead му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Egghead

Egghead
    Intern

9
    1
    8 oктомври 2016
    Машко
    Фала за советите. Да, тоа и ми беше една од маките - макар и да треба да платам за поправката, пак ќе знам дека добивам можеби уште полош производ на кој му се броени деновите. Во ретроспектива многу се каам што зедов лаптоп со тачскрин - тоа воопшто не ми требаше, ама се излажав поради другите карактеристики. И тоа е, live and learn :)

4. DACIA

DACIA
    Gaining Experience

74
    76
    5 Јули 2015
    Машко
    Ме интересира како се движи доставава низ МК, дали се плаќа за тоа?
    Бидејчи во градов мој го нема то шо сакам да го земам, па морам онлајн нарачка.?

На Nick192 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 123456

123456
    Gaining Experience

912
    482
    12 Април 2013
    Машко
    Ако во твојот град има анхоч...само јави им се и ке ти биде доставено во твојата локална продавница во анхоч

6. shooter

shooter
    Gaining Experience

538
    335
    2 Март 2010
    Машко
    Над 1500ден. нарачка е бесплатна доставата.

7. Nick192

Nick192
    Gaining Experience

61
    53
    4 Април 2018
    Машко
    Најчесто доставата е бесплатна над одредена сума, провери на сајтот

Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација

8. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

279
    228
    19 ноември 2013
    Машко
    Да напишам мое искуство со сервисот во Анхоч,
    денес бев да добијам замена за Dualshock 4 кој имаше проблем со аналогните стикови. Уредот беше кај нив 34 дена (12јули - 14ти август) по што побарав замена, ми рекоа дојди утре не е во наш сервис треба да одбиеме одговор ќе го замениме, ајде ок ќе почекам уште некој ден. Ми се јавија утре дента контролерот е поправен може да го подигнете истиот или пак ако сакате да ви направиме замена со нов уред, избрав нов уред и денеска бев да го подигнам стигнав дома пуштам пц и по навика го стиснав само Playstation дугмето контролерот се поврза со мојот пц... Секој од вас кој имал Dualshock 4 и го поврзал на било кој уред Playstation 4, PC, Мобилен знае дека контролерот мора првин да се поврзе со уредот со користење на Share+Playstation дугмето по што се прави врска и само го уклучувате уредот и се поврзува сам на пц. Што значи од старт јас сум го добил истиот уред иако они ми го заменија со нов, пуштив Game Controller Settings и се осигурав дека е истиот уред со тоа што уредот сеуште го има истиот проблем со аналогните стикови.
    Исто така убаво искуство со нив со маус Gigabyte XM300 проблем со гасење и странично дугме. Маусот беше кај нив на сервис подолго него кај мене они неможеа да познаат проблеми, по што ќе им го покажев проблемот пред нив (кај нив на пц и на видео од кај мене), но они мораа да чекаат на сервисерите да им се покаже проблем по што само превентивно мењаа тастери кој откажуваа за многу кратко време и сега по истекот на гаранцијата ќе мора да си ги сменам сам.

TL;DR
    Промена на стариот контролер со нов, по што го добив истиот расипан контролер кој одма се поврза кај мене на пц и сеуште го има истиот проблем.
    Маус кој не сакаа да ми признаат дека има проблем и по истекот на гаранцијата морам сам да си го поправам.

На Necromancer и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
  9. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,183
    3,525
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    @IcePick не се предавај, истово стави го на лист хартија во форма на допис (жалба, поплака) и поднеси го во архива официјално, па види како ќе оди работата.

Можеби не вреди да се тужиш и слично, но можеби е резултат и на некој нечесен сервисер. Во најмала рака, не оставај така да помине. Приложи ги и документите од сервис за прием и испорака.

На IcePick му/ѝ се допаѓа ова.
  10. 123456

123456
    Gaining Experience

912
    482
    12 Април 2013
    Машко
    Без кабел пс4 контролорот ке го поврзеш на свети никад,од старт си ми сумљив

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

279
    228
    19 ноември 2013
    Машко
    Bluetooth 4.0 или нагоре можеш да користиш за конекција на Dualshock 4 со пц. Работата е што контролерот прво мора да направи sync со конзола,пц, мобилен по што и го зачувува тој уред и секој пат кога ќе се уклучи ја бара конекцијата и се поврзува. Што значи ако е нов уред, а не мојот стар немаше да се поврзе на пцто.
    Може да си видиш тука.

Последна промена: 17 Август 2019
    На Ulrezaj му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 123456

123456
    Gaining Experience

912
    482
    12 Април 2013
    Машко
    Ти пишуваш дека сам си одбрал нов уред, како тоа истиот ти го дале објасни ми?

13. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

279
    228
    19 ноември 2013
    Машко
    Првиот пат ме пратија уредот да го однесам во Галерија они биле сервис и од таму ме вратија се јавив во Анхоч и ми рекоа дека имало грешка да го оставам уредот во салонот во City Mall. Кога требаше да го зменам ми се јавија од сервис и ми рекоа дека они ќе направат замена таму да одам. Отидов во сервисот ми донесоа они кутија со контролер ми рекоа нов е ми дадоа лист на кој што исто така пишува промена на уред. Не одбрав јас они ми дадоа и рекоа дека е друг.

Лошо склопена реченица горе ми рекоа да изберам помеѓу стариот поправен или нов уред јас им реков дека сакам нов.

14. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,603
    4,519
    23 Јуни 2015
    Машко
    Тоа е до Пан Европа (Галерија). Тие како увозници и сервисери си донеле таква одлука, Анхоч нема никаква врска со сервисирање на контролерот. Инаку можеш слободно да се пожалиш во сервисот на Анхоч. Нормално ќе треба да докажеш дека е истиот контролер, ако на сервисниот налог пишува дека е заменет.

15. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,042
    1,160
    11 Март 2011
    Пробај прво побарај дали имаш некаков bluetooth connection log, пример види во фајлот

%SystemRoot%\inf\setupapi.dev.log

дали уреди со исти мак адреси се имаат поврзано на двете различни дати, што дефинитивно ќе покаже дека е ист уред, доколку се различни адресите, проблемот е сигурносен пропуст во оперативниот (ова второто е помалку веројатно)

16. Ile bocev

Ile bocev
    Gaining Experience

253
    191
    15 ноември 2015
    Машко
    Има два увозници на playstation.
    Гледам дека и Еkupi продават. Им пишав и ми рекоа дека гаранцијата им е од Паком.

Сепак ПанЕвропа си е паневропа. И јас не би се замарал со други.

17. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

279
    228
    19 ноември 2013
    Машко
    Јас од паневропа добив одговор дека они немаат никаква гаранција на контролерите и на никоја фирма не даваат они гаранција, поправка само приватно.

Денес го однесов контролерот ќе видиме што ќе биде рекоа да проверат они како бил што бил.
    Исто така log-от ми започнува од 5ти месецов не треба да е подолг? Но, во секој случај контролерот таму не се појавува освем ако не го пуштам со DS4 Windows и го покажува како Xbox 360 контролер и има ист ID со MaxFire Blaze што беше приклучен пред него.

18. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

279
    228
    19 ноември 2013
    Машко
    Денеска ми ги вратија парите за контролерот. Недела дена солидно.

19. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,974
    4,201
    28 oктомври 2008
    Толку е редовна процедура ако платиш со картичка. Јас пред година и нешто вратив една плочка рам и истотака чекав недела дена за парите да ми легнат на трансакциска.

20. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

279
    228
    19 ноември 2013
    Машко
    Платено беше во кеш. Не сум се јавувал на телефон наводно :)

21. Avid

Avid
    Unbeatable

3,920
    5,827
    21 Јануари 2009
    Го затвориле кај Сити мол, ќе отворале кај Мида премиум салон.
    Аааа сфе.

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  22. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,026
    724
    1 Јуни 2016
    Дап, дупла квадратура и ќе има game room.

23. M.Pix

M.Pix
    Модератор

693
    2,299
    27 Јануари 2014
    Машко
    Каде се наоѓа главниот магацин на Анхоч? И има ли опција да се купи од таму без да чекам да го пратат во некоја продавница?

24. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,183
    3,525
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Мислам дека дирекција ја водат главен магацин.
    upload_2019-11-12_14-48-21.png

Или ако не е тоа, тогаш спроти ФОН.
    upload_2019-11-12_14-49-20.png

На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
  25. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,480
    1,674
    25 Март 2013
    Машко

Сподели