1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Анхоч - Генерална дискусија, информации и искуства

Дискусија во форумот 'Анхоч' започната од NecrotoX, 1 Декември 2017.

Тагови:

Генерално кое е вашето мислење за Анхоч?

 1. Позитивно

  191 глас/а
  88.8%
 2. Негативно

  14 глас/а
  6.5%
 3. Немам никакво мислење

  10 глас/а
  4.7%
 1. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  342
  263
  13 Март 2017
  Машко
  Дирекција им е главен магацин - Anhoch PC Market Online - Продажни локации
   
 2. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,646
  1,901
  25 Март 2013
  Машко
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,273
  6,367
  21 Јануари 2009
  Како потрошувач, за што би ми служела дирекцијата а за што главниот магацин?
   
 4. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,646
  1,901
  25 Март 2013
  Машко
  Како потрошувач мислам дека можеш да ги купиш истите производи како и во другите продавници (согласно со она што им го пишува под достапност на веб страната). Истотака сервисот им се наоѓа во дирекцијата од позади
   
 5. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,574
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  @SiPy` да се произнесеш по дебатава?
   
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  TATA_MATA е во право за локациите.

  Инаку неможе да се купува директно од главен магацин, информацијата како залиха стои само за да знае купувачот дека е достапен некој производ. Истиот може да го нарача онлајн со достава или за во некој од продажните салони.

  МИ-ДА салонот се најавува како најголем салон досега. Затоа и се вика Анхоч Прајм Центар, ќе биде најдобро снабден салон, најмодерен, ултра, гига, мега и слично. Ќе имате прилика наскоро да го посетите. :)
   
  На gOJDO, Трајче Дрварчето, TATA_MATA и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,330
  7,305
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кога правам нарачки на фактура, можам да одберам салон и да чекам (пошто најчесто нема на едно место 6-7 иста парчиња слушалки да речеме) или за побрзо да ги земам сите од дирекција. Ретко се дешава да има во салони, а да нема во дирекција.
   
 8. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Не го сфаќам тој начин на функционирање. Зошто е достапен во главен магацин, а го нема во ниедна продавница? Еве конкретно прашувам за батерии на DJI дрон и филтрите. Секогаш се достапни во магацин, а во салоните ги нема. И треба да ги чекам со денови.
   
 9. Tonino

  Tonino
  Gaining Experience

  86
  53
  14 oктомври 2011
  Машко
  CCPP Operator
  Amaco Net | The art of IT distribution
  главен магацин е всушност друга фирма, која го прави увозот и за Анхоч но истотака дава роба и на други помали продавници и сервисери.
  Лично имам соработувано со нив и таму неможе да комуницира краен купувач туку само фирма
   
  На RoninMK, Скоти, bxxxn и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Nomad

  Nomad
  Intern

  10
  6
  25 oктомври 2016
  Поентата на централен магацин е минимизирање залихи во самите продавници, особено во случај кога и онака нема многу простор во истите.
  Има само она што се троши релативно редовно по самите продавници во позначајна количина веројатно.
   
  На Necromancer и flashgordon007 им се допаѓа ова.
 11. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  617
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Јас можам да разберам дека во продавниците немаат место за сите понудени модели по 4 примероци од еден ист принтер-факс-скенер (4 уреџаја у једном - за бизнисе ко... један) или по 4 примероци од големине 55 инчи дијагонални телевизори, ама да имаат по ЕДНО САТА кабелче во продавница или да имаат по ЕДЕН ВЕНТИЛАТОР изложен на конзола на која има место за 5-6 исти производи, Е ТОА БАШ БИ САКАЛ НЕКОЈ ДА МИ ОБЈАСНИ (без она тривијално обаснување - нема побарувачка). Ги направија продавниците како изложбени салони со по еден производ на лагер. Да побараш 2 исти примерока од исти производ да купиш или ќе шеташ по продавници или ќе чекаш со денови (и недели). Сите.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Толкава количина од ист производ може да се најде само од ситни производи, иако и тоа е реткост. Сепак за нарачка на повеќе парчиња не би се одлучил некој без претходно да испланира. Нарачките пристигнуваат следниот ден за салоните во Скопје.
  Тие производи се многу специфични, до некаде се сложувам со твоето мислење. Меѓутоа и овој тип на производи не се купуваат импулсивно(освен батеријата), туку со претходно планирање. Нарачките пристигнуваат следниот ден за салоните во Скопје.
  Амако = Анхоч. Тоа веќе со години е јавна тајна.
  [​IMG]
   
  На ARMac и M.Pix им се допаѓа ова.
 13. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  186
  150
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Значи Анхоч ќе нема воопшто во Сити Мол?

  И сега, после затварањето на АМЦ и Анхоч кај Сити Мол, само Нептун ќе биде како последна опција? Пфт.
   
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,243
  893
  1 Јуни 2016
  Ќе нема, да. Се сели салонот кај МиДа.
   
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,574
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не знам дали мерат фреквенција по салони, ама мислам дека неприсутност во Сити мол нема да им е добар потег, освен ако тапа им одело што се сомневам.

  Салонот на крстосницата на „бул. 8 Септември“ и „бул. Илинден“ супер што ќе биде голем, ама имаш проблем со паркинг по тоа сервисно уличе што уствари е паркинг, добавувачи, благо речено хаос е тој дел.

  Башка нема да ми е до гз до работа да претрчам и земам нешто. Со среќа на тој што ќе му биде до гз нему понатака.

  :mad:
   
  На omegaRED и Avid им се допаѓа ова.
 16. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,040
  565
  5 Јуни 2007
  Машко
  Амако и Анхоч е исти газда. Главен магацин е кај фон т.е Амако а дирекција е позади олимписки базен.
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,587
  13,835
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  На 10 минути пешки, а на 2 минути со кола ќе е новиот Прајм шоп од Вилиџ мол. Мислам дека е многу поедноставно да отидеш до Мида наместо да се пикаш во гужви за паркинзи и да се бориш низ народ за дојдеш до продавница. Не дека нема гужва кај Мида, но мислам дека е многу помала.

  И многу битна ствар, ептен ми е у комшии. Ко ќе идам да пазарам леп и млеко сабајле на враќање можам и троа хардвер да си закупам. :)
   
  На Draynor, zirkach, farkizz и уште 8 други им се допаѓа ова.
 18. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,574
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Тебе ќе ти е топ, мене баш 10 минути не ми е пешки. Али тука се Ѓоре и Кире да ускочат (поздрав до нив). :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,587
  13,835
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Има нов Ѓоре, избеглица со потекло од Битола.
   
  Последна промена: 13 ноември 2019
  На Peceto му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  835
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Некако како да подзаприметив дека и Нептун го нема во Шити Мол... :)
   
 21. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  222
  236
  12 Август 2014
  Машко
  Го има, преместен е кај кугланата што беше.
   
 22. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  835
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 23. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  562
  526
  20 ноември 2013
  Машко
  вчера го барав во шитимол, таксират шетање :annoyed:
   
 24. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,037
  567
  12 Април 2013
  Машко
  сигурно голема кирија плакаат во сити мол
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,545
  25,658
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  И на џон кенеди го спремаат... браво браво...
   

Сподели

Вчитување...