1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Анхоч - Генерална дискусија, информации и искуства

Дискусија во форумот 'Анхоч' започната од NecrotoX, 1 Декември 2017.

Тагови:

Генерално кое е вашето мислење за Анхоч?

1. Позитивно

161 глас/а
    91.0%
  2. Негативно

10 глас/а
    5.6%
  3. Немам никакво мислење

6 глас/а
    3.4%
  1. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    3e72d93.png
    Eпа конечно го дочекавме и тој ден Анхоч да пуштат и мобилна верзија од нивниот сајт! После безброј претрпени нервози, колнења, пцуења и искршени тачови од телефони се случи и ова пријатно изненадување :geek:.

Па мислам дека ова е добар повод да отвориме и една генерална тема во која ќе можеме да дискутираме за сѐ во врска со еден од најпознатите ланци на продавници за компјутерска опрема и галантерија на нашиот пазар.

2. Astro

Astro
    Guru

6,154
    8,378
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Мене Анхоч ми се многу кул. неколки работи да истакнам:

- Дечките во салоните не се експерти ама ссе гледа дека се бирани и обучувани, не се како во Сет
    - Изборот на брендови им е така-така би рекол 7 од 10, мада во оваа економија подобро и не може да биде
    - Секогаш имале фер однос кога станувало збор за сервис
    - Забелешка е слабата екипа која продава преку телефон/меил. Абе да прашаш штрафче дали имаат ќе се окозиш. Има 3 женски таму, треба да ги средат/сменат.

На Krkac, IcePick, Creed_Bratton и уште 5 други им се допаѓа ова.
  3. krema

krema
    Professor

9,081
    8,813
    24 Јуни 2009
    Машко
    Женските правац у пицерија. :D

Инаку Анхоч,
    Одлични се, само да не почнат да продават фрижидери, шпорети, аспиратори и остали тракатанци!

Astro, Zippo и на igor_igor им се допаѓа ова.
  4. Boco1987

Boco1987
    Gaining Experience

106
    71
    25 Март 2017
    Машко
    Продаваат, само у Техномаркет

5. krema

krema
    Professor

9,081
    8,813
    24 Јуни 2009
    Машко
    И Сет!

6. AleksandarCaki

AleksandarCaki
    Practice makes perfect

606
    1,431
    19 Јуни 2015
    Машко
    Архитект
    До сега имав само еден момент кај што сметам дека требаа поинаку да изиграат, но тоа е што е. Затоа има тема, ќе си кажеме :)
    Пред околу пола година земав некој најбуџет безжичен маус од Анхоч во Сити Мол. Го отварам дома, не работи. Правац у салон, сфаќаат дека не работи, им викам дечки, јас не го сакам воопште маусов, сакам или парите назад или да си доплатам за подобар. Девојката која тогаш беше шеф на смена ми посочи дека не сум требал пластиката во која беше спакуван маусот да ја сечам со ножица во средина, туку внимателно со скалпел по страните за да можат они да направат РМА на маус од 380 денари. Ок, скроз онака зачуден, викам добро, и што правиме сега? -Сега можам да ти дадам само ист ваков, твојот расипан да го ставам во пластиката од новиот, а ти да си ја земеш старата исечена пластика со новиот маус. Стварно немав време и сметав дека нема потреба да ја има таа чест девојката да се расправам сонеа во сред салон со уште 10 клиенти, само реков дека ова не е фер и дека добро сум запознаен со законот и го земав сменетиот маус.
    Во главно поучен од вашите искуства, купувам многу често од Анхоч, само што сега трошам едно 5-10 минути внимателно да го отворам производот во случај да треба да се врати.

На kirev и flashgordon007 им се допаѓа ова.
  7. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

764
    1,251
    5 Јануари 2012
    Добри се и женските не заебавај, како редовен муштерија секогаш ми дале попуст 7%.

8. Enquito

Enquito
    On your way to fame

992
    599
    8 Август 2017
    Машко
    Малку ми смета што немаат Асус плочи и графички, како и некои по премиум кулери како Ноктуа, Целзиус, Корсеир али у споредба со дугите се ОК. И да, фали им избор на повеќе М.2 ССДа.

На toplel и NecrotoX им се допаѓа ова.
  9. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,717
    3,060
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Од момите у дирекција шо одговарат на телефон, Билјана е најкул :) тие мажите тамо не ми се омилени за муабет ама и тие ми завршуваат работа :) вака лице влице сите три моми се одлични, услужливи и се добро ама добро обучени :)

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Имам впечаток дека одат повеќе на "буџет" брендови како Natec, Sama, Sharkoon и слични, веројатно сметаат дека не им се исплати да носат појаки брендови.
    Знам еднаш на времето имаа некои Seasonic напајања ама за кратко ги тргнаа од понуда.

11. ARMac

ARMac
    Орган

5,893
    6,512
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Дечките во ГТЦ им се топ и двете смени. Девојките се љубезни, а дечките брзи. Стално имаат спремно во кеса нарачка, кажувам фирма и одма вадат бројат потпис пријатно.

Исто се многу ефикасни кога правам порачка т.е. барам профактура по мејл. И чим легнат пари одма се јавуваат. Секоја чест.

На hemicharot и olikomerc им се допаѓа ова.
  12. Enquito

Enquito
    On your way to fame

992
    599
    8 Август 2017
    Машко
    И познатите брендови имаат некои буџет опции, како ЕВГА или Корсеир на пример, а мислам дека повеќето ентузијасти кои склопуваат компјутер би оделе на премиум бренд.

На NecrotoX и hemicharot им се допаѓа ова.
  13. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

483
    417
    12 ноември 2013
    До сега не сум имал лошо искуство со Анхоч. Дечките секогаш биле услужни, фер и гледале да излезат во пресрет. Што е реткост во други фирми.

Членот мислеше на тоа дека Анхоч го поседува Техномаркет.

Што е доста океј стратегија според мене да се продава ИТ на едно место, бела техника на друго. Наспроти СЕТ каде што све е на едно место и не знаат кај тераат. Има кадар кој не е обучен ни за едното, ни за другото. И тројца вработени 5 сектора треба да услужат.

14. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

131
    84
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    И јас сум задоволен со Анхоч, имаат многу услужлив персонал и најважното обучени се добро.

Би рекол дека им недостига нова залиха на m.2 ССД-ња. Кога купував лаптоп од нив одлучив да го надоградам со ССД, имаше празен NVME m.2 слот, но морав да одам со SATAIII m.2, бидејќи немаа ниту еден NVME. Сакав од страна да купам нов и да им дадам да го наместат но не можело, гаранцијата се врзувала за лаптопот и нема да ја признаат подоцна, така да мораше со тој да одам, но ќе го заменам во блиска иднина, а овој ке оди на продажба.

15. Сабазиј

Сабазиј
    Intern

10
    7
    26 Јуни 2017
    Машко
    Главно сум задоволен. Можеби оние во продажните салони не се најинформирани, но мислам дека се подобро запознаени за робата што ја продаваат од оние во Сетек или АМЦ. Секако се пољубезни. И поуслужливи.

16. Zippo

Zippo
    On your way to fame

714
    654
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Ова е добро гаранцијата се врзува со лаптоп-от.

17. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

489
    525
    15 Септември 2012
    Машко
    Велиш дека добро си запознаен со Законот за заштита на потрошувачите а не го знаеш членот 50, став 3 од тој закон: „Замена на производот со соодветен квалитет се врши ако производот не бил употребуван, ако е сочуван изгледот на производот, употребните својства, пломбите, фабричките етикети, како и фискалната сметка или сметко потврдата кои на потрошувачот му биле издадени заедно со производот“. Тука никаде не пишува за амбалажата. Амбалажата служи за да производот стигне неоштетен при транспорт од фабрика до купувачот.

Ова му е кажано на пријател од инспектор во пазарна инспекција... Прашај ги, го имаш нивниот телефонски број на врата на секоја продавница.

kirev, AleksandarCaki и на igor_igor им се допаѓа ова.
  18. xenon

xenon
    Guru

3,819
    9,526
    15 Јануари 2011
    Машко
    Лично сум имал коректно искуство до сега со сите (Сет, Анхоч, Нико на времето, Мебиус, ТДК, ТНТ) со исклучок на Риверсофт. Ама обично сум лик кој одбива услуга од технички неписмениот персонал па така не барам да ми објаснуваат ништо. Соработката се сведува на ми треба тоа и тоа, ако го нема на лагер да се нарача, ако не работи да се поправи и сл. Не разбирам ни што се плука по сет и другите толку. Еднострано оговарање кога на другиот не му е овозможено учество во дискусијата да се објасни/одбрани или да појасни е само тоа, оговарање кое само може да наштети на угледот на фирмата. Ако сакаме да се подобри услугата треба да им се укаже прво дека се води дискусија за нив, да бидат присутни со коментар, ако одбијат тоа е друго.

На Скоти, DarkDeFnx, draganamon и уште 4 други им се допаѓа ова.
  19. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

558
    911
    16 Јануари 2016
    Машко

На boro1, dddragan, SiPy` и уште 2 други им се допаѓа ова.
  20. krema

krema
    Professor

9,081
    8,813
    24 Јуни 2009
    Машко
    Во Техномаркет нека продаваат што сакат.

21. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,574
    4,389
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ако се вработува толку стручен и образован кадар само ќе ги збуни купувачите, 99.9% се обични корисници кои незнаат ништо за хардвер/софтвер. Тука е битна само продажбата, услугата и почитта. Основно познавање е доволно.
    Тоа е тактиката, а вие џабе барате таков кадар.

На toplel, goce03, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
  22. AleksandarCaki

AleksandarCaki
    Practice makes perfect

606
    1,431
    19 Јуни 2015
    Машко
    Архитект
    Токму на ова и мислев. Знаев дека може да го смени, само едноставно не сакав да форсирам. Изигран бев, ама немав време да се објаснувам. Во главно другото искуство ми е прилично позитивно, дечките во сити мол се супер услужливи, многу често купувам свашта од таму, но ете сметав дека треба и ова да го споделам тука како искуство.

23. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Недопустливо! Законот не го интересира опаковката, ОСОБЕНО не на расипан продукт. Паричка и чао

24. goce03

goce03
    Practice makes perfect

909
    1,543
    20 Јануари 2015
    Машко
    Така е, а почита, е мислам најбитна, хејтањето на Сетек не е случајно, во најголем број на случаи членовите се повеќе навредени од отсуство на почит, од нестручен персонал кој пробува со ,,селски,, финти да ти ували расипан/користен производ или да направи 300 проблеми при потреба од сервисирање, у стилу ти си го расипал/чепкал/фабрички/немало/требало....
    Он топик сум немал никаков проблем со Анхоч, најдобар впечаток ми оставија уште пред 10 години кога ми заменија производ без никаков проблем, дури и не го задржаа производот да проверат, едноставно ми веруваа на збор, додуше се работеше за ситно еден DVD ром, ама принципот е битен.

На Krkac, Speedster, toplel и уште 2 други им се допаѓа ова.
  25. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Отворен е форумот за сите. Памтиш дека АМЦ дојдоа? И ги снема. Мислам дека еден ден пробаа и толку...

На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...