1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  I sega moze da se naracuva odi postata ili? Vazi li ona na nasite od posta objavata deka ne primaat novi pratki od kina tuku samo vekje ispratenite?

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,795
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нашите примат, но китајците колку испраќат тоа е прашање, се е отежнато ради кризата.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Све мислам дека зависи во кој дел од кина е продавницата
  имам пратки кои се нарачани на 28 јануар и се мотаат низ кина,а други нарачани на истиот датум денес се стигнати во пошта кај нас
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Imas info od koja oblast se stignatite?

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 5. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Longhua,Shenzhen, после кина идат према хонг конг па према европа(ова зборам за моиве пратки не тврдам)
  и зависи преку која пошта ке идат(во моментов според мене белгиската е најспора)
   
  На Excalibur и Deksa им се допаѓа ова.
 6. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  191
  94
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Arrive at destination country
  2020-02-18 18:38:54 [GMT+8]

  Depart from transit country or district
  2020-02-16 13:19:02 [GMT+8]

  Arrive at transit country or district
  2020-02-15 14:13:37 [GMT+8]

  Hand over to airline
  2020-02-13 15:42:00 [GMT+8]

  Received by line-haul
  2020-02-11 12:44:02 [GMT+8]

  Outbound in sorting center
  2020-02-11 04:29:48 [GMT+8]

  Inbound in sorting center
  2020-02-10 14:07:46 [GMT+8]

  Accepted by carrier
  2020-02-10 13:53:46 [GMT+8]

  Возможно ли е ова за 8 дена да ми е пратката у Мк
   
  На Excalibur и Luca Toni им се допаѓа ова.
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,244
  2 Септември 2012
  Машко
  Кога ќе ти се покаже тука, тогаш ќе биде возможно. :)
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,795
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко.
   
 9. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  191
  94
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Нема да го има таму пошто Cainaio Economy Global си имаат некој свој тракинг систем/броеви
   
 10. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  508
  14 Јануари 2016
  Машко
  eve sega gledam partka mi stignala vo posta, naracana na 18ti januari
  Screenshot_1.png
   
 11. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  508
  14 Јануари 2016
  Машко
  Malce me zacudi, zosto pratkava pocnuva na LP0016...... site prethodni se so pomali tracking number? Koga ja stavam vo (sledenje na pratki) samo vrti toa i nisto ne se desava. Screenshot_3.png
   
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  742
  684
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  {{shareTitle}} oвде, кога ќе искочи од кина ќе ти даде ново бројче (некад) тоа после можеш да го тракираш нормално
   
  На Blagojce му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,703
  2,584
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Нашата пошта не ги препознава ваквите бројчиња оти се национална логистика на Кина, не се интернационални.
  Овие ми даваат најмногу инфо за скоро сите кинески логистики:
  Universal Parcel Tracking - Global Package Tracking
   
  На Blagojce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,727
  2,044
  25 Март 2013
  Машко
  на trackchecker за андроид ми ги чита овие броеви. До кога-не знам
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  508
  14 Јануари 2016
  Машко
  Dali ima slicna aplikacija za ios? ja barav trackchecker ne mi dava nisto, od ponudenoto se e za amazon i ebay?
   
 16. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,727
  2,044
  25 Март 2013
  Машко
  Не знам дали има за ios. Не знам што мислеше под болдираното, но trackchecker имаат додадено интерни тракинзи од многу пошти. Некогаш пак 17track дава подетални статуси заради тоа што тие
  ги имаат додадено интерните тракинзи од други пошти итн.
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,795
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има, само мрзеливи сте да побарате.
   
  Luca Toni, Маша, zipi123 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  185
  248
  18 Септември 2015
  Машко
  Приметив и кај мене не ги отвара тие на LP


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  508
  14 Јануари 2016
  Машко
  a dali nekoja pratka sto pocnuva so LP ti ima stignato?
   
 20. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  191
  94
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Се пријавувате ли за "Freebies" бесплатни ствари на Алиекспрес од телефон апликацијата сега го гледам, може 2 или 3 пати дневно да се пријавуваш, да не имате добиено нешто?
   
 21. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  185
  248
  18 Септември 2015
  Машко
  Не си го троши времето другар


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 22. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  191
  94
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Не троши време два клика и толку е, плус се пријавуваш на овие најдоле кај што има најмалце пријавени за поголема шанса
   
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,112
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Некој да порачувал од АлиБАБА досега? Дали иста е процедурата?
   
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Батали.
  У ствари зависи што че порачуваш и со каков шипинг?

  Ќе морам два поста по ред, пошто дотичниот погоре очигледно прашува само за да пополни место.

  Дали некој може да го провери линков од Aliexpress? Дали ги добива истите резултати за производиве и продавницава?
  Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com

  Дали некој има пратка што му излегла од Кина со Aliexpress Standard Shipping последниве 10-тина дена? Screenshot_20200221-141430_AliExpress.jpeg SmartSelect_20200221-141453_AliExpress.jpeg
   
  Изменето од модератор: 22 Февруари 2020
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,188
  1,187
  2 Март 2011
  Машко
  Си праќав Кинези, нема застој
  Shipping carrier China Post
  за 1 до 2 месеци вели ќе стаса, стд.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...