1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  315
  270
  9 oктомври 2010
  Најверојатно поради фркиве со вирусот, џабе ќе се прават нарачки, кога има застој... И кај мене се исто.

  [​IMG]
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Од некаде излегуваат. И тоа брзо. За продавницава ми требаше инфо од друга причина...
  Пази ја оваа до Израел. SmartSelect_20200221-164017_Gallery.jpeg
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  472
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Дали некој има нарачувано со шипинг Pos Malasya?
   
 4. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  737
  12 Април 2013
  Машко
  Денес ми стигнна пратка нарачана пред 60дена.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Такви се. Терај со Track24 ќе ти даде повеќе инфо..
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 7. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  може да се смнени тракинг бројот понатака,али да знаеш дека се ужасно спори
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  541
  219
  14 ноември 2016
  Машко
  Јас секоја ден добивам по 2-3 ствари. :cool:
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  абе јас го знам ова дека понатака ке извади друг број, но ми беше чудно дека првпат добивам ваков број, после толку нарачки, а платинум член сум.
   
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ова ти е комплетен тракинг од Track24. За жал не можам да најдам дека некаде имам внесено друг број. Да не те плаши времето, стигната е. Околу 45 дена и требаше...

  20200222_082434.jpeg
   
  Последна промена: 22 Февруари 2020
 11. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  нема веза членството,се е до продавачот преку која пошта ке праќа(претпоставувам дека ти е фри шипинг)
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  пак не ја свативте поентата, имам вкупно преку 300 нарачки и ова е првпат да добијам таков број :)
   
 13. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  нема гаље бројот,сум имал 2-3 пратки и имам моментално 1 со таков број
  ке стигнат(и не е битно колку пратки имаш)
   
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,763
  7,235
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Убаво те сВаќам брат, ја ближам скоро до 600 нарачки па пак знаат да ми убутаат некој вакоФ лешперски број, како што рече некој се зависи од продавачот каков кинеС е. Има кинези, кинези и кинези :D
   
  На RoninMK, barneymk, Excalibur и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,763
  7,235
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Мене секогаш ме занимало, има ли некој начин да се пресмета колку вкупно еден корисник потрошил на али, без броење една по една нарачка?
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,506
  6,813
  21 Јануари 2009
  Немет.
  Евентуално со Data mining или да провериш преку банка со филтер за Аљи, или (ова е најбрзо мислам) у My orders да наместиш да ти покажува 30 по страна (ова колку шо видов е најмногу) па ctrl a па paste у excel, па пак ctrl a на следната страна и пејст у ексел... и да видиш сума у колона E (барем кај мене у колона E ги дава order amount)
  upload_2020-2-22_13-28-49.png

  Ццц, многу малку сум потрошил, идам да нарачам нешто.
  А ништо не може сега застој има корона да не арчам подобро, икономија.
   
  mkiptv, farkizz, Excalibur и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Оваа опција дури и на Амазон е длабоко закопана.
  Не сакаат да имаш самоконтрола над тоа.

  Како што во коцкарница нема прозори и часовници.
   
  На RoninMK, Harrabed, mkiptv и уште 5 други им се допаѓа ова.
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Најдобри сме. Важно пратки не циркулираат. Иначе влез и излез.на луѓе колку сакаш, Прослави во Италија за 8-ми Март пребукирани.
  Лепота...
   
  ivan88, Mar tiN и на Deksa им се допаѓа ова.
 19. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  Го пробал некој ова? Ми се појави како реклама на ФБ.
  aliradar.com
  AliRadar — is a browser extension which helps to find
  perfect products for buying in all categories
   
 20. zelenko

  zelenko
  Gaining Experience

  194
  167
  3 Април 2009
  Јас го инсталирав денес, интересно програмче. Ти дава колку слични продукти има како продуктот кој го гледаш, колку време продавачот е на алиекспрес, колку рејтинг има и како се движела цената во одреден временски период.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не е лош, ама во скоро време ќе почне да те бомбардира со глупости. И тоа во сред работа кога најмалку очекуваш.

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Нарачано на 10.02.
  Нема логика ова, нели се беше блокирано? :D
  A9250C35-A755-46C1-954D-EF0F4B43EE97.jpeg
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
 24. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  191
  94
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Точно, за 17 дена ми стигаат пратките :D
   
  На Luca Toni и Excalibur им се допаѓа ова.
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дали некој имал сличен случај?

  Вчера нарачав пратка со Aliexpress Standard. Продавачот експресно ја испрати меѓутоа додели број LP...
  Е сега истиот асоцира на Chainao, меѓутоа за разлика од сличните испратени прекy Chainao кои 4PX не ги регистрира, овој LP е веднаш регистриран на 4PX. Гледам од некои пратки за Шведска на пример дека по одредено време добиваат нов регистриран тракинг број (препорачана).
  Нешто не ми е јасно овде...

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   

Сподели

Вчитување...