1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,714
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема ништо конфузно, имаат забрана за сите комерцијални авионски летови а со тоа и поштенските услуги.
  А пристигнуваат пратките кои се во транзит т.е. оние пратки кои што се веќе надвор од кина.
   
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Така е, нашиве не ги интересираат дојдовните. Само појдовните.
  Епа со здравје, ќе си ја дочекаш... :)
   
 3. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  377
  51
  19 ноември 2008
  Машко
  јас еве чекам уште за пратката во германија не ми е стигната
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Кажете некоја алтернатива на АлиЕкспрес шо работи моментално :D
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,714
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема ништо од кина во моментов, ќе има голем застој, Али ќе претрпи огромни загуби.
   
 6. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  eBay (no shit xd), ама нажалост интересни ефтини работи само во Кина има :D
   
 7. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  an 29, 2020 17:45
  SunYou Logistics
  Pre Alert to Macedonia
  Jan 30, 2020 01:00
  Aliexpress-Cainiao
  Accepted by carrier
  Jan 30, 2020 01:12
  Aliexpress-Cainiao
  Inbound in sorting center
  Jan 30, 2020 01:45
  Aliexpress-Cainiao
  Outbound in sorting center
  Jan 31, 2020 09:04
  SunYou Logistics
  Acceptance, Sent to Macedonia
  CHINA, SHENZHEN
  Jan 31, 2020 17:04
  Aliexpress-Cainiao
  Received by line-haul
  Feb 2, 2020 15:12
  SunYou Logistics
  Departed HONG KONG Airport
  HONG KONG
  Feb 3, 2020 15:17
  Aliexpress-Cainiao
  Hand over to airline
  Feb 5, 2020 06:45
  SunYou Logistics
  Arrived
  GMTC
  Feb 5, 2020 14:45
  Aliexpress-Cainiao
  Arrive at transit country or district
  Feb 6, 2020 05:05
  SunYou Logistics
  Departed
  GMTC
  Feb 6, 2020 13:05
  Aliexpress-Cainiao
  Depart from transit country or district
  Feb 8, 2020 06:01
  SunYou Logistics
  Arrived at destination country airport
  Macedonia
  Feb 8, 2020 14:01
  Aliexpress-Cainiao
  Arrive at destination country
  Feb 13, 2020 17:31
  Macedonia Post
  Vo Posta
  Skopje IO 1003
  Feb 14, 2020 01:30
  Macedonia Post
  Vo Posta
  Skopje PC 1005
  brzo nekako istera pratkva duri cudno,na 28 januar naracana
   
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Останува тие што имаат нарачано пратки а не се излезени од Кина да ги следат. Да видиме што ќе се случува. Ако има промена или нешто случајно излезе од Кина пишувајте...
   
 9. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,171
  721
  12 Април 2013
  Машко
  Остај контакт телефон да те известиме
   
  Daniel86, Avid, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Со рефундирање што правиме ? 1 недала чекам и нема уште абер даа вратат тие пусти пари од таа вруселица.. Ј@беш Корна Кинези бре бре све споро.. Само кај мене вака ? Кај вас како е
   
 11. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  За кој служби збореш ? :) Ботови се там у тоа супорт центар..
   
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,171
  721
  12 Април 2013
  Машко
  Се чека, јас чекав 15дена да ми ги префрлат парите и ако сум Дајмонд член
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,714
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не се само ботови, имаат и човечки ресурси.
   
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќе ти кажев кого да прашаш за контакт телефонот, ама ќе се воздржам...
   
 15. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  183
  89
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Ја не ги откажувам и еве после 3 - 4 дена до кај 5 дена ги праќаат и у ред си е сеа дали ќе заглават тоа е друго.. Ама и вака и онака пак многу време се чека па исто ми се фаќа по мојте пресметки :D
   
  На Luca Toni и Excalibur им се допаѓа ова.
 16. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Изгледа има некоја активност со пратките во Кина.
  Нарачка направена на 10.02 денес доби статус
  2020-02-16 10:28 Despatched to overseas (Country code: MK)
   
  ski, orce66624 и на krema им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  10,714
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  Добар сигнал, ова значи дека летнала пратката со авионче. :)
   
 18. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  185
  246
  18 Септември 2015
  Машко
  Некои од пратките им треба 5-10 дена за да ги пуштат, а имам заглавено пратка од 15.01 уште не е пратена


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Се буните шо чекате пратка месец-два.. а шо да каже американецо?

  [​IMG]
   
  На goceiva и itstheigyg им се допаѓа ова.
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќе каже "Благодарам за подарокот".
   
 21. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  decki neznam kako e kaj vas,ama kaj mene da ne se podrecam si idat super pratkive,vcera podignav 2 naracani na 21 januari,denes mi se stignati 2 naracani na 28 januar
  Jan 28, 2020 22:33
  4PX Express
  Shipment information received
  Jan 28, 2020 22:33
  Aliexpress-Cainiao
  Order information received by carrier
  Jan 31, 2020 01:57
  Aliexpress-Cainiao
  Accepted by carrier
  Jan 31, 2020 02:27
  4PX Express
  Shipment arrived at facility and measured
  Shenzhen,China
  Jan 31, 2020 02:27
  4PX Express
  FPX picked up shipment
  Shenzhen,China
  Jan 31, 2020 02:27
  Aliexpress-Cainiao
  Inbound in sorting center
  Feb 2, 2020 22:32
  Aliexpress-Cainiao
  Outbound in sorting center
  Feb 2, 2020 22:32
  Aliexpress-Cainiao
  Order information received by carrier
  Feb 3, 2020 11:51
  4PX Express
  Depart from facility to service provider
  Shenzhen,China
  Feb 3, 2020 15:48
  Aliexpress-Cainiao
  Received by line-haul
  Feb 3, 2020 15:48
  OTX Logistics
  Received
  Shenzhen Warehouse
  Feb 6, 2020 04:34
  Aliexpress-Cainiao
  Hand over to airline
  Feb 6, 2020 04:34
  OTX Logistics
  Handover to Airline
  Guangzhou
  Feb 6, 2020 04:35
  OTX Logistics
  Departed
  Guangzhou
  Feb 7, 2020 21:00
  Aliexpress-Cainiao
  Airline arrive at destination country
  Feb 7, 2020 21:00
  OTX Logistics
  Arrival at airport
  RIGA
  Feb 12, 2020 12:03
  Macedonia Post
  Pratkata se prima od Ispra} a ~
  LV350
  Feb 12, 2020 13:23
  Aliexpress-Cainiao
  Post office collection.
  Feb 12, 2020 13:23
  Aliexpress-Cainiao
  Arrive at transit country or district
  Feb 12, 2020 13:23
  OTX Logistics
  Collection
  LVA
  Feb 12, 2020 13:23
  OTX Logistics
  Arrival
  LVA
  Feb 12, 2020 13:35
  Aliexpress-Cainiao
  Depart from transit country or district
  Feb 12, 2020 13:35
  OTX Logistics
  Departure
  LVA
  Feb 13, 2020 13:09
  Aliexpress-Cainiao
  Arrive at destination country
  Feb 13, 2020 13:09
  OTX Logistics
  Arrival
  RUS
  Feb 19, 2020 14:12
  Macedonia Post
  Vo Posta
  Skopje IO 1003
   
 22. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,180
  8 Декември 2009
  Ако разбрав нешо, еве на.
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 23. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Фала ти
  Многу што
  Сподели.
  Кај убаво ги сублимираше
  Па уште и
  Докази ни приложи.
  Многу корисни
  Информации
  Има тука
  Сите до едно
  Ги
  Прочитав
  I Sega so mnogu
  pogolemo znaenje
  Ke ja napustam
  Temava
  Feb 19 2020
  1003
  Skopje
   
  На Futurelakimens, mkiptv, bLaCk AnArChY и уште 9 други им се допаѓа ова.
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  @orce66624

  Орце друже. Дај подобро по еден или два screenshot-а од 17Track или Track24. Да дешифрираме барем од каде тргнале и како се движеле...
   
 25. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Parcel notify received
  Tracking number: UB036324374LV
  ------------------------------
  Jan 28, 2020 19:31 / 4PX Express / Shipment information received
  Jan 28, 2020 19:31 / Aliexpress-Cainiao / Order information received by carrier
  Jan 31, 2020 10:34 / Aliexpress-Cainiao / Accepted by carrier
  Jan 31, 2020 11:04 / 4PX Express / Shenzhen,China, Shipment arrived at facility and measured
  Jan 31, 2020 11:04 / 4PX Express / Shenzhen,China, FPX picked up shipment
  Jan 31, 2020 11:04 / Aliexpress-Cainiao / Inbound in sorting center
  Feb 2, 2020 22:32 / Aliexpress-Cainiao / Outbound in sorting center
  Feb 2, 2020 22:32 / Aliexpress-Cainiao / Order information received by carrier
  Feb 3, 2020 11:51 / 4PX Express / Shenzhen,China, Depart from facility to service provider
  Feb 3, 2020 15:48 / Aliexpress-Cainiao / Received by line-haul
  Feb 3, 2020 15:48 / OTX Logistics / Shenzhen Warehouse, Received
  Feb 6, 2020 04:34 / Aliexpress-Cainiao / Hand over to airline
  Feb 6, 2020 04:34 / OTX Logistics / Guangzhou, Handover to Airline
  Feb 6, 2020 04:35 / OTX Logistics / Guangzhou, Departed
  Feb 7, 2020 21:00 / Aliexpress-Cainiao / Airline arrive at destination country
  Feb 7, 2020 21:00 / OTX Logistics / RIGA, Arrival at airport
  Feb 12, 2020 12:03 / Macedonia Post / LV350, Pratkata se prima od Ispra} a ~
  Feb 12, 2020 13:23 / Aliexpress-Cainiao / Post office collection.
  Feb 12, 2020 13:23 / Aliexpress-Cainiao / Arrive at transit country or district
  Feb 12, 2020 13:23 / OTX Logistics / LVA, Collection
  Feb 12, 2020 13:23 / OTX Logistics / LVA, Arrival
  Feb 12, 2020 13:35 / Aliexpress-Cainiao / Depart from transit country or district
  Feb 12, 2020 13:35 / OTX Logistics / LVA, Departure
  Feb 13, 2020 13:09 / OTX Logistics / RUS, Arrival
  Feb 13, 2020 13:09 / Aliexpress-Cainiao / Arrive at destination country
  ------------------------------
  View more: UB036324374LV tracking | Postal Ninja

  izvinete za haosot,kaj mene dobro pokazuvase
  preeska kopirav preeska od postal ninja
   
  Последна промена: 19 Февруари 2020
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...