1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  169
  85
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Барање за рефунд или cancel на ордер? Има разлика на второто ги враќаат волку брзо
   
 2. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  463
  383
  9 Јули 2018
  Машко
  Cancel поточно,се надевам дека и за другиот ордер ќе пристигнат...во исто време беше откажувањето на сите нарачки
   
 3. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  169
  85
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Тоа си е од секогаш така, а да беше диспјут пак ќе си чекаше 16-17 дена, вака кога не е ни пратено си враќаат комотно
   
  На PC_GAMER и it_boy им се допаѓа ова.
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,104
  652
  8 Август 2017
  Машко
  Што да правам ако не ги вратат парите после Cancel на нарачка?
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе ги контактираш службите на али.
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 6. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  И јас си направив Cancel оrder на една нарачка која чекаше да биде испратена.
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  779
  12 Април 2017
  Машко
  Исто, откажав нарачка на 10-ти, парите вратени ми се веќе.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пред малку на телевизија се огласија од нашата пошта, све што е писма/пратки и слично за кина и од кина се замрзнува на неодредено време заради превенција, а тоа значи нема појдовни и дојдовни пратки.
   
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Заклучно со тоа, сите резервни делови и сервисирања поскапуваат истовремено, јебига, сите не снајде криза со ова.
   
  RoninMK, krema и на Dinamit им се допаѓа ова.
 10. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  И сеа шо праиме?
  Јас нарачав камери 78$ од геарбест...

  Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе си почекаш да мине кризата, а кога ќе мине никој не знае.
   
 12. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  463
  383
  9 Јули 2018
  Машко
  јас како што разбрав пишува дека се стопира праќање на пратки од кај нас до Кина а пакети ќе се примаат од Кина
   
  Последна промена: 13 Февруари 2020
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Да не им пратиме антивирус...
   
  На goceiva, mkiptv, Mao и уште 7 други им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Погрешно си разбрал.
   
 15. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  463
  383
  9 Јули 2018
  Машко
 16. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пратки кој што се во транзит ќе пристигнат, но во наредниот период нема да има никакви појдовни пратки од кина, поштенскиот сообраќај е прекинат потполно.

  Извор:
  Пошта на Северна Македонија
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Што реков ја вчера...

  Македонски Пошти- општа дискусија

  [quote uid=6698 name="ARMac" post=1197642]Денес бев пак на шалтер, жената носеше ракавици и кога видов колку се жуто/кафеави богами оправдано е дури и да нема вирус. Нечистотија еден куп на пратките.<br /><br />Чичото многу расположен денес, него рацете му се потеле не ставал ракавици. Да е жив и здрав многу фин човек.[/QUOTE]Ако на состаноков кој следи донесат одлука да се стопираат летови до и од Кина, а нашава земја ќе ги почитува одлуките секако, мислам дека ќе биде јасно од каде е насмевката...
   
 18. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе одморат малку поштарите од нас во следнив период. :D
   
  На PC_GAMER и boro1 им се допаѓа ова.
 19. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  796
  748
  5 Април 2015
  Машко
  Зависи и што причина ќе наведеш за откажување на пратката, ако наведеш дека испраќачот не успеал да ти ја прати, продавачот може да одбие (бидејќи му се рачуна како негативен фидбек), ако пишеш дека не ти треба повеќе производот мислам дека побрзо ќе оди рифандот.
   
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  И тоа малку подолго изгледа. Што славење ќе има сега... :)
   
 21. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  530
  504
  14 Јануари 2016
  Машко
  Mene denes mi odobrija pratka, nemora itno da stigne ama da ne ispadne i 2/3 meseca .
   
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  А како мислиш да ти ја донесат?
  Нешто ми е конфузно соопштението од пошта.

  "Поради ширењето на Корона вирусот во Народна Република Кина, авиокомпаниите кои покрај превозот на патници вршат и транспорт на поштенски пратки за Кина, имаат воспоставено привремена забрана за летовите кон и од Кина.
  Пратките од Народна Република Кина кои сé уште пристигнуваат се доставуваат според вообичаената динамика."

  Кои се уште пристигнуваат. А тие што накнадно ќе бидат пратени?
  Ако воопшто има начин да бидат пратени...
   
  Последна промена: 13 Февруари 2020
 23. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  530
  504
  14 Јануари 2016
  Машко
  So tocak :)
   
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ништо, ќе одмориме малце.

  Него ова ќе удри на економија општо. Па нашиве продавници ќе останат полупразни, а може и да рипнат цени. Освен ако вирусов не прекине до летово, што не верувам.
   
 25. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,084
  3,211
  2 Септември 2012
  Машко
  Додека Пане има роба, не се плашам ни од поскапување, ни од недостиг, ни од ништо. :)
   

Сподели

Вчитување...