• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Aliexpress

dastaner

Gaining Experience
3 ноември 2013
102
64
Гледам доста членови од форумов купуваат од оваа страна "Аliexpress" па сакам да прашам како иде тоа.. со која картичка можам да купувам на оваа страна ..

Ако може некој што веќе има искуство со да го сподели и да пише на кратко како идат работие ...
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2.120
162
Скопје
Ништо посебно , едноставно е си одбираш производ, си го ставаш во кошничката и си го плаќаш со картичката , картичката незнам дали може сите но Виза 100% може , јас веќе неколку години нарачувам со виза електрон од нлб и не сум имал проблем. Е сега има една интересна работа ,а тоа е дека доста често се случува да се јават нови продавачи и по многу ефтини цени да продаваат а они се измамници ,но алиекспрес ги брише и стопира по неколку дена па затоа има и измамени корисници, затоа најдобро е да пазиш корисникот што ти продава да има рејтинг а исто и на производот да има рејтинг.
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.923
4.129
so VISA Electron karticka mozes da si naracuvas bez nikakov problem. Ja spomenuvam nea bidejki e debitna. Vo sekoj slucaj e bezbedno.
Ako naracas nesto ne go menuvaj statusot vo ORDER RECEIVED dodeka ne go proveris i testiras proizvodot. Ako go smenis statusot a ne si zadovolen, otide rabotata vo nepovrat , nemozes parite da si gi baras nazad. Ova od licno iskustvo.

Lesno, ednostavno,evtino, bezbedno. Slobodno trguvaj.I pazi prodavacite da imaat dobar rejting, nemoj od anonimusi da naracuvas.
 

dastaner

Gaining Experience
3 ноември 2013
102
64
Фала многу и на двајцата само уште нешто да прашам дали се наплака нешто царина на кога е (Free Shipping). и од прилика производите за колку време стигаат и дали поштар на врата ги носи или треба да си ги подигнам од пошта .. тоа како иде со поштите уште тоа не ми е јасно xD
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.923
4.129
Фала многу и на двајцата само уште нешто да прашам дали се наплака нешто царина на кога е (Free Shipping). и од прилика производите за колку време стигаат и дали поштар на врата ги носи или треба да си ги подигнам од пошта .. тоа како иде со поштите уште тоа не ми е јасно xD

Царина има за производи што се над 45 евра а се со Free-shipping или преку China Post или Hongkong Post. Се што е преку USPS, DHL или FedEx подлежи на постапка на царинење, без оглед дали ќе има потреба од царина или не. За подетално околу тоа што подлежи а што не подлежи на царина обрати се кај дечкото од царина @sp1on .
Пратките стигаат за околу 3-6 недели зависно од положбата на ѕвездите и времетраењето на ноќта :D j/k различно стигаат и зависи од експедитивноста на ... нашите пошти ваљда, бидејќи гледам во Норвешка стигаат за 2-3 недели. Кај нас кога ќе ти стигне пратката ќе ти стигне дома известување дека е стигната пратката и таа е најчесто на пошта и треба да си ја подигнеш. Зависно од пратката, некогаш треба да се плати поштарина од 102 денари + 22 денари за бабино здравје.
 

dastaner

Gaining Experience
3 ноември 2013
102
64
Царина има за производи што се над 45 евра а се со Free-shipping или преку China Post или Hongkong Post. Се што е преку USPS, DHL или FedEx подлежи на постапка на царинење, без оглед дали ќе има потреба од царина или не. За подетално околу тоа што подлежи а што не подлежи на царина обрати се кај дечкото од царина @sp1on .
Пратките стигаат за околу 3-6 недели зависно од положбата на ѕвездите и времетраењето на ноќта :D j/k различно стигаат и зависи од експедитивноста на ... нашите пошти ваљда, бидејќи гледам во Норвешка стигаат за 2-3 недели. Кај нас кога ќе ти стигне пратката ќе ти стигне дома известување дека е стигната пратката и таа е најчесто на пошта и треба да си ја подигнеш. Зависно од пратката, некогаш треба да се плати поштарина од 102 денари + 22 денари за бабино здравје.
Фала многу што ми објасни :D
Ке пробам деновиве ко за проба да нарачам нешто ситно. :D
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
730
752
Фала многу што ми објасни :D
Ке пробам деновиве ко за проба да нарачам нешто ситно. :D


Ко за проба немој деновиве...
До 18 февруари им трае пролетен фестивал (продолжена нова година) и ретко кој нормално работи... ќе се нервираш и ќе чекаш.
Од 24-ти февруари веќе треба да се нормализира...
Избегнувај нарачки преку кинеската пошта, давај предност на поштата на хонгконг, сингапур, швајцарија (за нијанса се побрзи)
Претходно контактирај го испорачателот (преку системот на али) и побарај задолжително број за следење на пратката

Маска за телефон нарачана на 20.01 - вчера стигна дома на врата...
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
988
575
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Маска за телефон нарачана на 20.01 - вчера стигна дома на врата...

Браво бе, читам многу луѓе дека побрзо им стигаат работите него од ebay, од ebay ги добивам за од 3-4 недели месец и некој ден небило подолго досега. На allexp ја немам пробано до сега
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.256
До сега никогаш не сум платил поштарина од (102 денари + 22 денари), колку и да е бил голем/тежок пакетот. Најголем/најтежок пакет до сега ми е бил таблет + додатна тастатура. Пакетот беше оставен пред врата, не платив ни денар поштарина. Секогаш поштарот ми ги носел пратките на врата.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2.120
162
Скопје
Од алиекспрес ниту јас не сум платил поштарина (цена за препакување и носење до врата) а сите работи што сум ги нарачал ми биле донесени на врата, додека од ебај за еден пакет морав до пошта да одам ,но и тогаш не ми наплатија ништо.
 

dastaner

Gaining Experience
3 ноември 2013
102
64
До сега никогаш не сум платил поштарина од (102 денари + 22 денари), колку и да е бил голем/тежок пакетот. Најголем/најтежок пакет до сега ми е бил таблет + додатна тастатура. Пакетот беше оставен пред врата, не платив ни денар поштарина. Секогаш поштарот ми ги носел пратките на врата.
Колку царина ти земаа за таблетот или нисто не земаат ?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.256
Ни царина, ни поштарина, пакетот ми беше оставен пред врата. Ни на мене не ми беше јасно што и како, а цената му беше околу 50 еур. Како и да е, тоа беше пред околу година време, можеби законите биле други тогаш.

Офтопик, по година време користење, таблетот се продаде за 60 (или 65, не се сеќавам точно) еур. :D
 

dastaner

Gaining Experience
3 ноември 2013
102
64
Ни царина, ни поштарина, пакетот ми беше оставен пред врата. Ни на мене не ми беше јасно што и како, а цената му беше околу 50 еур. Како и да е, тоа беше пред околу година време, можеби законите биле други тогаш.

Офтопик, по година време користење, таблетот се продаде за 60 (или 65, не се сеќавам точно) еур. :D
Уште тоа ми фали пред врата да ми го остаи поштарот и за 1 секунда да ми го снема :D
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.042
2.784
Како иде постапката за refund? Ако веќе си се согласил со продавачот за refund, откаде да бидеш сигурен дека ќе ти ги рефундира парите? Дали има шанси да заебе работа?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.256
Се' додека не потврдиш дека си ја добил пратката, парите не ги прима продавачиот, алиекспрес ги чува.

Процедурата за враќање на парите може да потрае до 2-3 недели и е 99% сигурна. Барем јас не сум имал проблеми.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.042
2.784
Се' додека не потврдиш дека си ја добил пратката, парите не ги прима продавачиот, алиекспрес ги чува.

Процедурата за враќање на парите може да потрае до 2-3 недели и е 99% сигурна. Барем јас не сум имал проблеми.

А што е попаметно да отворам dispute или да почекам? Имам уште 20тина дена фора, а продавачот не ми одговара, најверојатно заради кинеска нова година
 

alokin

Intern
30 април 2009
188
49
Скопје
alokin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Duo T5870 2GHz
Motherboard
Toshiba Satellite L300
Storage
TOSHIBA 160 GB 5400 RPM SATA-II
PSU
PA3534U-1BRS
RAM
3GB DDR2 667Mhz
Video card
Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family
Case
Toshiba L300-110 Laptop
Mouse
A4Tech Glaser Model: X6-70D
Keyboard
L300-110 Standard PS/2 Keyboard
Audio
Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller
Monitor
LG Philips LP154WX4-TLC8 [15.4" LCD]
OS
Microsoft Windows 8.1 Professional with Media Center 32bit
А што е попаметно да отворам dispute или да почекам? Имам уште 20тина дена фора, а продавачот не ми одговара, најверојатно заради кинеска нова година

Почекај, нека помине... си пишува таму 15-50 дена време за испорака (види има инфо и дали е испорачано, дали тргнало навака)... зависи празници, колку брзо е испратено и слично.. али секогаш за месец дена стигаат...
Мене последно нешто порачано на 15.01.2014, стигна на 03.02.2014 во пошта... на 04.02 го донесе дома поштарот...
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.042
2.784
Почекај, нека помине... си пишува таму 15-50 дена време за испорака (види има инфо и дали е испорачано, дали тргнало навака)... зависи празници, колку брзо е испратено и слично.. али секогаш за месец дена стигаат...
Мене последно нешто порачано на 15.01.2014, стигна на 03.02.2014 во пошта... на 04.02 го донесе дома поштарот...

Не бев доволно јасен. Производот е пристигнат и не е баш така како што е опишан и сакам делумен refund, пишав детално на продавачот а него го нема. И сега имам уште 20тина дена додека да заврши нарачката, па не знам што да правам
 

alokin

Intern
30 април 2009
188
49
Скопје
alokin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Duo T5870 2GHz
Motherboard
Toshiba Satellite L300
Storage
TOSHIBA 160 GB 5400 RPM SATA-II
PSU
PA3534U-1BRS
RAM
3GB DDR2 667Mhz
Video card
Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family
Case
Toshiba L300-110 Laptop
Mouse
A4Tech Glaser Model: X6-70D
Keyboard
L300-110 Standard PS/2 Keyboard
Audio
Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller
Monitor
LG Philips LP154WX4-TLC8 [15.4" LCD]
OS
Microsoft Windows 8.1 Professional with Media Center 32bit
Не бев доволно јасен. Производот е пристигнат и не е баш така како што е опишан и сакам делумен refund, пишав детално на продавачот а него го нема. И сега имам уште 20тина дена додека да заврши нарачката, па не знам што да правам

Па направи забелешка, ама прво види после празниците да исконтактираш директно со продавачот... обично така им стои, доколку има некој проблем или не сте задоволни од продуктот да ги контактирате пред да пуштите негативна критика или сл. Сигурно ќе те обештетат на некој начин...
Што порача, и што е проблемот?
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.256
Денес добив одговор..
hello my friend
I always remember my promise
These days is our holiday
i am very sorry to late reply you
We will resend the parcel within 3 days
hope you can understand
best regards

Сигурно ќе ти одговорат и тебе, само е прашање на време. Мој предлог ти е да почекаш, да не отвараш dispute.
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
461
386
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Дали има некој нарачувано од AliExpress графички картички што се над $300? Ако има, дали плативте нешто царина, поштарина итн ..
 

TIPEE14

Intern
7 декември 2013
24
1
a vakov nekoj problem e imal li do sega Secure check failed. Veke 2 dena nisto ne mozam da poracam a si rabotese super imam eden kup poracki napraveno
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.042
2.784
Се договорив со продавачот за делумен refund преку пораките што се под самата нарачка. Дали да притиснам Confirm Receipt или како? Каков е процесот за враќање на дел од парите откако ке се договорите? Кликаш Confirm да му се прати целата сума па подоцна тој ти враќа дел назад или како?
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
865
782
Се договорив со продавачот за делумен refund преку пораките што се под самата нарачка. Дали да притиснам Confirm Receipt или како? Каков е процесот за враќање на дел од парите откако ке се договорите? Кликаш Confirm да му се прати целата сума па подоцна тој ти враќа дел назад или како?
Не, отвори диспјут и таму ќе пишеш колку да ти врати.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.563
Мислења
893.241
Членови
31.456
Огласи
2
Најнов член
goran1988
На врв Дно