1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,476
  1,090
  8 Декември 2009
  Ќе добиеш у тракинг шведско бројче за една недела, тоа е интерно само до ali standard.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Значи со шведското бројче стига до кај нас? Или добива Сингапурско после? Ваљда со шведско. :)

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
 3. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,476
  1,090
  8 Декември 2009
  Со шведско, барем кај мене последниот пат.
  Screenshot_2020-02-27-17-33-11-594_yqtrack.app.jpg Screenshot_2020-02-27-17-33-17-596_yqtrack.app.jpg
   
  На orce66624 и Excalibur им се допаѓа ова.
 4. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  116
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Има ли некој нарачувано 3.0 УСБ Hub и да е задоволен од него?

  Испратено од SM-J500FN преку IT.mk форум апликација
   
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Баш да видиме како ќе одат. Мојава.чека да ја соберат од денеска. Додуша како го измачив со прашања, него повеќе ќе му олесни кога ќе стигне.

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
 6. orce66624

  orce66624
  Intern

  60
  39
  13 Август 2016
  Машко
  Некако убрзаа со достава,дури и чудно
  Денес ми носи поштарот 5 пратки нарачани на 7ми фебруар,и сите идеа преку белгиска поста(а до сега најспора достава сум имал преку нив)
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 7. goceiva

  goceiva
  Intern

  30
  7
  25 oктомври 2009
  Машко
  Продавачот ми вели дека не можел да ја испорача пратката и ми бара пејпал за да ми ги врати парите.
  После ќе можам да си ги повлечам од пејпал или ќе мора да ги потрошам онлајн?
  Некој совет?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,155
  9,765
  24 Јуни 2009
  Машко
  Никако пејпал, кажи му дека немаш пејпал и нека ти ги врати парите на твојата картичка преку системот на Али.
   
  На goceiva и orce66624 им се допаѓа ова.
 9. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  116
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Тоа е превара он ке си бара рефунд на пајпал после

  Иди му само кансел чим не е пратена уште мора да врати пари, ако ја стави дека е пратена а нема тракинг пак ќе ти вратат
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 10. goceiva

  goceiva
  Intern

  30
  7
  25 oктомври 2009
  Машко
  Ја нема опцијата за кансел.

  Еве што ми пиша последно:
  dear friend, sorry, there is no cancel button now, We can refund you, confirm order and give me your paypal account, we will refund you by paypal

  Јас сега му пишав дека не можам да примам пари на пејпал и да ми ги врати на картичка.
   
 11. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Уште колку време има да ја испорача? Одбројува или? Можеш да пуштиш screenshot? Покриј податоци и слично.

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  116
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Тогаш го ставил тоа дека е пратено така? Мораш да отвориш диспут и ќе чекаш накај 15 дена Алиекресс да рачисти

  edit: Moжеш и да се распрашаш во Live Support објасни им што вика за пајпал и тоа дека го ставил како испратено

  https://alimebot.aliexpress.com/intl/index.htm?from=cYFtu2ayEG стискај по тие прашањата додека не те поврзе со live support
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 13. goceiva

  goceiva
  Intern

  30
  7
  25 oктомври 2009
  Машко
  upload_2020-2-28_11-42-46.png
  Тој ми пишал 2 пати ама јас немав нотификација дека имам порака и видов дури завчера.
  Еве ја целата преписка:

  14/01 03:38
  Dear friend, Sorry to interrupt you. I'm sorry to inform you that our product have quality problem, the factory will reproduce the product,it may take a long time. Could you please cancel the order with "other reason"? Wait for your reply Thanks for your support Have a nice day

  22/01 07:14
  Dear friend, I am sorry, there is a problem with shipping system, order can not be shipped out successfully, give me your paypal account, we will refund you, and you can buy from another seller, it is a pity, sorry for the inconvenience, we can give you discounts next time as compensation.

  Ова е мое:
  Yesterday 22:03
  Dear Sirs,
  do you still have problems with the shipping? Should I cancel the order?

  Yesterday 14:33
  yes, dear friend, sorry, there is no cancel button now, We can refund you, confirm order and give me your paypal account, we will refund you by paypal
  there is time difference and there are so many messages from different customers, we may can not read your message and reply you in time, thanks for your understanding

  Yesterday 22:03
  Dear Sirs, I can not receive money on Paypal. Can you please send me refund to my credit card?
   

  Прикачени датотеки:

 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ова значи дека е маркирана како испорачана. Немој да си играш. Имаш диспјут опција. Не може да те рефундира на кредитна картичка никако. Може само Aliexpress со диспјут. И немој случајно да му даваш број на кредитна ни под разно.
  Отварај диспјут, прати слики од конверзација. Или едноставно чекај уштр некој ден, барем до 10 дена пред истек, па отвори тогаш. Како сакаш.
   
  На orce66624 и goceiva им се допаѓа ова.
 15. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,476
  1,090
  8 Декември 2009
  Апдејт, пристигна пратката преку шведската пошта, точно 5 дена до Скопје.

  Е сеа шо нашиве ми задржаа на царина 3 маски за мобилен, тоа е друга прича. Отвори/затвори и преглед поскапо од самите маски ќе ми излезе, ама шта је ту је.

  Најголем проблем е шо пратката стигна од кина 10 дена, нашиве толку само низ пошти и магацини ќе ја маткаат, па и ќе треба да одам да си ја земам бидејќи ќе има за наплата.
   
  На it_boy и Excalibur им се допаѓа ова.
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  За 10 дена комплет? Се снаоѓаат кинезите, секоја чест.

  Ама богами и Корејциве се снаоѓаат...

  Северна Кореја го егзекутира првиот пациент со корона-вирус
   
 17. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  116
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  [​IMG]
  Значи точно е дека пратката ми беше за 8 дена у МК а 17 до мене
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Од Хонгконг за десет дена. Нарачана на 18-ти февруари.
  upload_2020-2-28_17-38-49.png
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,476
  1,090
  8 Декември 2009
  Сега е моментот за нарачки со стандард шипинг, дефинитивно.

  Но, и тоа големо но, проверете ја локацијата на продавачот и скорешни ривјуа, зашто уште има блокада за цела Хубеи провинција. Ако не е од Хубеи, генерално за 2 недели треба да е во наша пошта.
   
  goceiva, Excalibur, orce66624 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Многу зависи од каде испраќаат.

  Пази го ова:
  upload_2020-2-28_18-19-46.png
   
 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ја не нарачувам ништо пред да го обработам. Да ми каже дали испорачува, и барам да ми каже за колку време ќе го испрати по уплатата. На последниов му барав и пример од тракинг. И слика од пакетот пред да ги испрати.

  Проблем е што некои фабрики и магацини се затворени и ги немаат производите, па овие сега се снаоѓаат со слични. Лепат етикети на други. Така и овој проба со 5/5 парчиња од комплетот ама од кога ги испрати сликите дојдовме до 9/1. Во корист на оригиналните. Е сега нека врда ако може. Не е нешто скапо,.се заедно е под давачки ама ...
   
 22. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  116
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  [​IMG]

  Кој има нарачувано вакво и да е задоволен од него ако сакате споделете линкче од Алиекспрес дека се зафркнав еднаш со овие
   
 23. orce66624

  orce66624
  Intern

  60
  39
  13 Август 2016
  Машко
  Број: UA316014411TO
  Статус на пакување: Во транзит
  Земја: Кина -> Македонија
  Дестинација:

  Потекло:
  2020-02-15 15:00, Macedonia, Arrived at destination country airport
  2020-02-13 13:03, GMTC, Departed
  2020-02-12 14:20, GMTC, Arrived
  2020-02-10 15:32, HONG KONG, Departed HONG KONG Airport
  2020-02-09 23:02, CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility
  2020-02-08 14:49, CHINA, SHENZHEN, Acceptance, Sent to Macedonia
  2020-02-08 07:38, Pre Alert to Macedonia
  ======================================
  Што е најтрагично во пошта сеуште ја нема пратката
  Ваше мислење дали е стигната во мкд или во регионов негде?
   
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Одбери си модел по желба.
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,410
  11,634
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @ARMac ми се чини спомнуваше такво, не се сеќавам дали по добро или по лошо. :) А може сум и грешка дека спомнуваше. :)
   

Сподели

Вчитување...