1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  437
  203
  28 ноември 2015
  Машко
  А колку време се чека за диспут?Јас отворив на 23-ти но сеуште пишува дека е во процес...

  Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
   
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,057
  3,130
  2 Септември 2012
  Машко
  Кога сме веќе кај споровите, воопшо нејќам да ги отварам, ама ако морам јбг, во краен случај.

  Пратка нарачана на 11.11 фестивалот ми пристигна пред неколку дена од кога Алиекспрес ми го одобрија диспјутот за поврат на парите. (иако сеуште не се вратени заради Кинеската нова година).

  Хронолигоја на настанот:
  3-4 дена пред да ми помине заштитата од 60 дена му напишав на продавачот да ми ја продолжи, но немаше никаков одговор.

  Screenshot_20200127-200043_AliExpress.jpg
  Немаше никаков одговор, и пред истекот на целосната заштита во ситните саати му напишав уште еднаш:

  Screenshot_20200127-200108_AliExpress.jpg

  Повторно ништо, нема одговор и отворив диспјут.
  Диспјутот траеше неколку дена стандардно за Алиекспрес, продавачот се јави со некои не толку убедливи пораки, се сомневав и не го повлеков.
  Завршува така што Алиекспрес потврди дека јас сум во право и рефунд на чекање.

  Но одеднаш после два дена пристига пратката. :)
  Пробувам да видам дали има некоја опција да се откаже повратот на парите, ама нема таква можност.
  Па му пишувам на продавачот:

  Screenshot_20200127-200142_AliExpress.jpg

  Заради Кинеската нова година епилогов сеуште нема завршеток, но наскоро ќе има на обострано задоволство. :cool::)
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
  На Avid и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова почнува да врти од денот кога ќе ја шипнат нарачката.
   
 4. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,600
  1,832
  25 Март 2013
  Машко
  Знам, затоа реков за месец и пол, два
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Моментално китајците прават пијанки и разврат до несвест, тек на почеток од февруари кога ќе се отрезнат (ако се отрезнат де), ќе почнат да шипат и да одговараат на приватни пораки.
   
 6. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  за навлажнувач на воздух од царина бараат фактура, потврда од биро за лекови од лекар нешто втф, пишува за 10 деена ако не доставам ке ја вратат на продавачот, неможам да барам сега потврди, нека поминат 10 дена нека ја вратат.
  како да отворам диспјут: рефунд онли или ретурн гудс?
  истиот тракинг број ке биде?
   
 7. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  542
  364
  2 Јануари 2014
  Машко
  А зошто не и пратиш ??
  Print screen од електронско банкарство сигурно имаш , во pdf и screen ордер од нарачката
   
 8. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  а од биро за лекови потврда и од специјалист лекар, тоа ми е компликации безвезе...
   
 9. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  542
  364
  2 Јануари 2014
  Машко
  5 минути е работа за да си го земеш , а да го вратат па dispute да отвараш па зошто враќаш па ова па она ќе се докажуваш , и на крај може и да не ги добиеш парите бидејќи е стигнат
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако тргнеш по тие лавиринти ни 20 дена нема да ти стигнат, но ајде, можеби грешам, пробај ако имаш време и врски за да завршиш работа побрзо.
   
  На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако е тоа писмото штампано со дотматрикс принтер, има три ставки: фактура, потврда за плаќање и АКО ти е лек да пратиш потврда од лекар. Тоа е условно, односно трите ставки се или-или. Не мораш да ги пратиш трите. Прати што имаш (фактура), ќе си го царинат нормално.

  Не знам како да објаснам, во писмото ги набројуваат законските можности, да те известат, не е се` задолжително.

  Мислам (не се сеќавам толку детално) дека зборовите И и ИЛИ не ги користат баш во програмерска/математичка смисла како бинарни оператори. :)
   
  Mayson, olikomerc и на toshex им се допаѓа ова.
 12. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  97
  62
  1 Март 2013
  Машко
  Ископав од фиока некое писмо вакво што ми стигнало (пратката ми е веќе подигната) и по се изгледа Metuzalem е во право. И кај мене го пишува тоа, под точка 2. „Електронска порачка од интернет за лекови“. Со оглед на тоа што не се лекови, тоа не го гледаш, види под точка 1. „Електронска порачка од интернет“.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  716
  147
  10 Јуни 2007
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ќе го изгубиш диспјутот 98.3% :)
   
 15. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  33
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  3 до 15 дена има време продавачот да прикаже дека не е така или да дојдете до решение. После 15 дена алиекспресс донесува одлука
   
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  Toa mi enaracano na 10 novemri, pominaa tie 60 dena , jas uste go nemam dobieno
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  Имаш официјално според тракинг дека е стигнато во МК. Што ќе ставиш на диспјутот?

  И не знам како така резонираш? Не можам сега документи да вадам, нека се врати. Пишува дека купувачот е одговорен за царинските давачки. Малку и човечност треба.
   
  Последна промена: 28 Јануари 2020
 18. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  Дека е вратено назад,
  како и да е како што пишаа погоре ке пробам само со принт скрин, извештаи од бироа и специјалисти нема шанси да барам.
   
 19. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ок штом си решил. Барем пиши после дали си успеал да го добиеш диспјутот. Се што треба да направиш е да доставиш принт скрин од нарачката и од уплатата ако веќе ти бараат.
   
 20. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,713
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_20200128-134648_17TRACK.jpg

  Имам измешани чувства..:D
   
  ARMac, borcep и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,117
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Секогаш шишенце етанол во распрскувач и немаш гајле. Вчера „бањав“ една лада количка од али.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  На бајачка под хитно. И extend buyer protection. Ако ти се растече нос случајно, да можеш диспјут да отвориш.
   
 24. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  87
  79
  6 Април 2013
  Машко
  Што нарачувате за вака брзо да ви стигаат корона вирус :).

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 25. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  437
  203
  28 ноември 2015
  Машко
  Сакам од Gearbest да нарачам 2 ип камери,2 камери факат околу 75€,мислев да не ме фатат на царина па да ги нарачам една по една,т.е да не бидат во исти пакет,мислење?:)
   
  Последна промена: 29 Јануари 2020

Сподели

Вчитување...