1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

1. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

437
    203
    28 ноември 2015
    Машко
    А колку време се чека за диспут?Јас отворив на 23-ти но сеуште пишува дека е во процес...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

2. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,057
    3,130
    2 Септември 2012
    Машко
    Кога сме веќе кај споровите, воопшо нејќам да ги отварам, ама ако морам јбг, во краен случај.

Пратка нарачана на 11.11 фестивалот ми пристигна пред неколку дена од кога Алиекспрес ми го одобрија диспјутот за поврат на парите. (иако сеуште не се вратени заради Кинеската нова година).

Хронолигоја на настанот:
    3-4 дена пред да ми помине заштитата од 60 дена му напишав на продавачот да ми ја продолжи, но немаше никаков одговор.

Screenshot_20200127-200043_AliExpress.jpg
    Немаше никаков одговор, и пред истекот на целосната заштита во ситните саати му напишав уште еднаш:

Screenshot_20200127-200108_AliExpress.jpg

Повторно ништо, нема одговор и отворив диспјут.
    Диспјутот траеше неколку дена стандардно за Алиекспрес, продавачот се јави со некои не толку убедливи пораки, се сомневав и не го повлеков.
    Завршува така што Алиекспрес потврди дека јас сум во право и рефунд на чекање.

Но одеднаш после два дена пристига пратката. :)
    Пробувам да видам дали има некоја опција да се откаже повратот на парите, ама нема таква можност.
    Па му пишувам на продавачот:

Screenshot_20200127-200142_AliExpress.jpg

Заради Кинеската нова година епилогов сеуште нема завршеток, но наскоро ќе има на обострано задоволство. :cool::)

Последна промена: 27 Јануари 2020
    На Avid и TATA_MATA им се допаѓа ова.
  3. krema

krema
    Professor

10,015
    9,651
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ова почнува да врти од денот кога ќе ја шипнат нарачката.

4. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,600
    1,832
    25 Март 2013
    Машко
    Знам, затоа реков за месец и пол, два

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  5. krema

krema
    Professor

10,015
    9,651
    24 Јуни 2009
    Машко
    Моментално китајците прават пијанки и разврат до несвест, тек на почеток од февруари кога ќе се отрезнат (ако се отрезнат де), ќе почнат да шипат и да одговараат на приватни пораки.

6. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

784
    362
    10 Април 2011
    за навлажнувач на воздух од царина бараат фактура, потврда од биро за лекови од лекар нешто втф, пишува за 10 деена ако не доставам ке ја вратат на продавачот, неможам да барам сега потврди, нека поминат 10 дена нека ја вратат.
    како да отворам диспјут: рефунд онли или ретурн гудс?
    истиот тракинг број ке биде?

7. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

542
    364
    2 Јануари 2014
    Машко
    А зошто не и пратиш ??
    Print screen од електронско банкарство сигурно имаш , во pdf и screen ордер од нарачката

8. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

784
    362
    10 Април 2011
    а од биро за лекови потврда и од специјалист лекар, тоа ми е компликации безвезе...

9. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

542
    364
    2 Јануари 2014
    Машко
    5 минути е работа за да си го земеш , а да го вратат па dispute да отвараш па зошто враќаш па ова па она ќе се докажуваш , и на крај може и да не ги добиеш парите бидејќи е стигнат

10. krema

krema
    Professor

10,015
    9,651
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ако тргнеш по тие лавиринти ни 20 дена нема да ти стигнат, но ајде, можеби грешам, пробај ако имаш време и врски за да завршиш работа побрзо.

На Mar tiN му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ако е тоа писмото штампано со дотматрикс принтер, има три ставки: фактура, потврда за плаќање и АКО ти е лек да пратиш потврда од лекар. Тоа е условно, односно трите ставки се или-или. Не мораш да ги пратиш трите. Прати што имаш (фактура), ќе си го царинат нормално.

Не знам како да објаснам, во писмото ги набројуваат законските можности, да те известат, не е се` задолжително.

Мислам (не се сеќавам толку детално) дека зборовите И и ИЛИ не ги користат баш во програмерска/математичка смисла како бинарни оператори. :)

Mayson, olikomerc и на toshex им се допаѓа ова.
  12. mmarko

mmarko
    Gaining Experience

97
    62
    1 Март 2013
    Машко
    Ископав од фиока некое писмо вакво што ми стигнало (пратката ми е веќе подигната) и по се изгледа Metuzalem е во право. И кај мене го пишува тоа, под точка 2. „Електронска порачка од интернет за лекови“. Со оглед на тоа што не се лекови, тоа не го гледаш, види под точка 1. „Електронска порачка од интернет“.

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

716
    147
    10 Јуни 2007
  14. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

435
    216
    18 oктомври 2019
    Машко
    Ќе го изгубиш диспјутот 98.3% :)

15. WeiWuWei

WeiWuWei
    Intern

63
    33
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    3 до 15 дена има време продавачот да прикаже дека не е така или да дојдете до решение. После 15 дена алиекспресс донесува одлука

16. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

784
    362
    10 Април 2011
    Toa mi enaracano na 10 novemri, pominaa tie 60 dena , jas uste go nemam dobieno

17. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

435
    216
    18 oктомври 2019
    Машко
    Имаш официјално според тракинг дека е стигнато во МК. Што ќе ставиш на диспјутот?

И не знам како така резонираш? Не можам сега документи да вадам, нека се врати. Пишува дека купувачот е одговорен за царинските давачки. Малку и човечност треба.

Последна промена: 28 Јануари 2020
  18. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

784
    362
    10 Април 2011
    Дека е вратено назад,
    како и да е како што пишаа погоре ке пробам само со принт скрин, извештаи од бироа и специјалисти нема шанси да барам.

19. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

435
    216
    18 oктомври 2019
    Машко
    Ок штом си решил. Барем пиши после дали си успеал да го добиеш диспјутот. Се што треба да направиш е да доставиш принт скрин од нарачката и од уплатата ако веќе ти бараат.

20. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,713
    7,090
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Screenshot_20200128-134648_17TRACK.jpg

Имам измешани чувства..:D

ARMac, borcep и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
  21. ARMac

ARMac
    Орган

6,198
    7,117
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Секогаш шишенце етанол во распрскувач и немаш гајле. Вчера „бањав“ една лада количка од али.

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,218
    1,269
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
  23. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

435
    216
    18 oктомври 2019
    Машко
    На бајачка под хитно. И extend buyer protection. Ако ти се растече нос случајно, да можеш диспјут да отвориш.

24. TIG@R

[email protected]
    Gaining Experience

87
    79
    6 Април 2013
    Машко
    Што нарачувате за вака брзо да ви стигаат корона вирус :).

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  25. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

437
    203
    28 ноември 2015
    Машко
    Сакам од Gearbest да нарачам 2 ип камери,2 камери факат околу 75€,мислев да не ме фатат на царина па да ги нарачам една по една,т.е да не бидат во исти пакет,мислење?:)

Последна промена: 29 Јануари 2020

Сподели

Вчитување...