1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  83
  29
  28 Јуни 2016
  Машко
  Прв пат имам ваков тракинг број UC723251006YP, кога го внесувам на 17тракинг се појавува друг UH813310918TR и пишува дека пратката е пристигната во земјава на 27.12.2019 година. На македонски пошти не го препознава бројов. Имал ли некој друг вакво искуство можно ли е 20 дена да е заглавена пратката во главната пошта во Скопје ?
   
 2. orce66624

  orce66624
  Intern

  26
  20
  13 Август 2016
  Машко
  ne ti e seuste vo makedonija,vo turcija e seuste
  se dodeka na makedonska posta na stranata ne ti go pokazuva brojot ne e stignata
  i da znaes turcite se epten spori,i jas imav nekolku pratki preku turcija i glavea po 20 + denovi
   
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  14
  8
  17 Декември 2019
  Машко
  кај и да е ке стигне за некој месец :D
   
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Од каде знаеш дека не е пристигната кај нас и не чека во некоја вреќа да се процесира?

  Има статус uplifted to "flight to destination country" и "Item arrived to destination country". И нормално дека наредниот ден автоматски регистрираат дека е стигната во МК. Ако слетал нормално.


  @zlate_mkd
  Стигна веќе скоро до аеродром.
   
 5. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  14
  8
  17 Декември 2019
  Машко
  Најпаметно со тракинг бројов иди во главна поста под зележничка таму ќе тикажат до каде е (пс-ако им е добар денот ке кажат ако не ке те откачат)
   
 6. orce66624

  orce66624
  Intern

  26
  20
  13 Август 2016
  Машко
  ne vikam ne,mozno e da e stignata,pa dodeka da ja procesiraat
  zborev od moe iskustvo za poslednite 6-7 pratki sto mi idea preku turcija
   
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Исто е и кај мене. Само не е јасна работава каде всушност заглавуваат. Минатата година до 10-ти месец со истите статуси се појавуваа за неколку дена кај нас.

  Како и да е, според некои податоци царината во Кина не работи од 15
  01 до 31.01. Пошто ништо нема да пројде, барем нашиве ќе имаат време да ги расчистат.
   
  Последна промена: 16 Јануари 2020
  На orce66624 и bakigvg им се допаѓа ова.
 8. orce66624

  orce66624
  Intern

  26
  20
  13 Август 2016
  Машко
  i jas taka negde procitav deka nema da rabotat do togas,a i u pravo si za u nasava posta(imam pratka sto stoi vekje 6 dena kaj nas i uste ne e pominata)
   
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,592
  12 Јануари 2016
  Машко
  Придобивките се компликации плус поголем потенцијал за главоболки.
  Примамливо, нели? ;)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,036
  9,658
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа среди си го плаќањето со алипеј и мирна глава, барем јас така имам направено. :)
   
 11. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Сакате да ми кажете дека сите пратки што можеш да ги следиш на 17тракинг се врзани со нашава пошта?
   
 12. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  437
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Dispute колку денови пред да истече рокот се отвара?Или откако ќе помине периодот се отвара?Сум заборавил како беше

  Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
   
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Сите. Секој апдејт од МК Пошта се пресликува на 17Track.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  542
  365
  2 Јануари 2014
  Машко
  Пратката ти е во турција , не ти е пратена за мк . Кога ќе ја пратат ќе се појави статус кај нас во пошта :
  Пример од моја пратка :
  019-12-13 06:48 TR350, Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)

  2019-12-13 06:38 TR350, Pratkata se prima od Ispra}a~

  Од кога ќе се појави ова пресметај уште 30 дена :D :D
  1.png
   
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Со UH......TR никогаш нема да ги добие овие статуси. Ниту вреќа, ниту се прима. Примеров ти е од некоја препорачана пратка.
   
 16. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  83
  29
  28 Јуни 2016
  Машко
  Вчера поштарот ми донесе две пратки во исто време (прв пат ми се случува ова) нај веројатно е одблокирана работата :)
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  И мене.
  Види, народот се жали нема работа... 10 души и ќе цвета тој сектор....
   
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дечки, која од двете опции е попаметно да се маркира на диспјутите со "China Post ordinary small packet" пратки (не препорачани)?

  1. Purchase protection is running out, but package is still in transit.

  2. No tracking information.

  Стандард ситуација, три апдејта во Кина и толку. Ја нема скоро 3 месеци.
   
 19. Seker

  Seker
  Intern

  7
  2
  20 ноември 2017
  Машко
  Да да се случува последната пратка стигнала на 16,12,2019 ја чекав ама никако да стигне и случајно на тракинг видов дека е во поста и си отидов на 20,01,2020 си ја подигнав и тоа е тоа кај нас стигаат ама не ги носат на време.
   
  На StOrMK и bicikle им се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  Да, за тие барем што мојш да ги пратиш....
   
 21. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  743
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Да, еве и мене ми кажаа на железничка дека е на аеродром во вреќа, но не ја извадиле уште и еве дремам. Од железничка до локалните пошти експресно одат, ама тесното грло е на аеродром.
   
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,606
  1,842
  25 Март 2013
  Машко
  Очајно ни е потребен deep throating
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Значи дефинитивно има поштени продавачи. Ми стигнаа некои конектори од кои два имаа вдлабнатина во пластиката, очигледно фабричка грешка. Му пратив слики на продавачот, одговори само отворете диспјут и ставете опција дека производот е оштетен за да ви ги вратам парите.
  Пошто не менува скоро ништо во функционалност баталив. Доста е и одговорот.
   
  На itstheigyg, Krkac, goceiva и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Да, има.
  Нарачував некои свичеви за во кола, 2 исти.
  Ми стигнаа 2та во различна боја.
  Го контактирав продавачот и без многу објаснувања ми испрати уште еден со друга боја и ми даде тракинг бесплатно.
  Сеуште го немам потврдено производот дека пристигнал, му го продолжив рокот за достава и се надевам на резултат тоа што го очекував.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  10,036
  9,658
  24 Јуни 2009
  Машко
  Епа го пазарив (700х300mm) за $4,65 и стигна за 59 дена, замалку ќе го кркаше китаецот, мада на 50-от ден контактирав со него и поштено ми рече дека е пратена со најевтината фри пошта за нели и нам да ни биде поевтино и да почекам уште 10-на дена, гледам сега нема фри шипинг за МК.
  Првични импресии се одлични за парите вложени во него, мишката G102 ептен му се радува и цел ден се лизга по него. Убаво е подрабен и очекувам да трае подолго од претходните што ги имав (кај сите претходни имав одлепување на ткаенината што е одозгора).
  Моја препорака секако.

  Дојде смотан во ролна, кај други продавачи се жалеа дека бил здиплен како крпа и дека имало рабови кога ќе се распостели, кај мене одлично си легна.

  IMG_0591.JPG IMG_0593.JPG IMG_0594.JPG

  IMG_0596.JPG

  п.с. Чудно, нема китајска смрдеа, обично смрдат у пм. :)
   
  Последна промена: 24 Јануари 2020
  На artweb, Goran995, spytronicmk и уште 6 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...