1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

1. psyside

psyside
    Rising Star

25,660
    26,264
    4 Септември 2008
    HDD 1TB WesternDigital

Скапите не се подобри за жал.

На Lokvan и Enigma им се допаѓа ова.
  2. Enigma

Enigma
    On your way to fame

1,080
    504
    1 Септември 2012
    Машко
    IT филозоф
    Го меркав овој, дека имав читано порано на форумов дека EZEX се топ, ама не бев сигурен па затоа си прашав за секој случај. Фала друже за помошта.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,774
    1,886
    8 Мај 2007
    Машко
    Препорака за најдобар 2.5 инчен диск за бекапирање?
    Ќе биде поставен во екстерна кутија (може препорака и за тоа)
    Дискот достапен кај нас, кутијата може да биде и некој линк од некаде што испорачуваат кај нас.

4. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,571
    3,561
    12 Јануари 2016
    Машко
    Мене ми треба нешто троа поголемо, како за втор дата диск. Во Сет тапа е лагерот. Во Анхоч слично.

Почна сумњиво да ми се понаша WD15EARS, треба да го сменам ама некако не ми се зема уште еден WD10EZEX. Барем дупло поголем да беше капацитетот, вака би направил downgrade на капацитет на дисков што треба да се мења (кој патем повеќе од 6 години е стар, не се ни сеќавам точно).

Што да се прави? :)

edit: Знае некој ова долу кој точно модел е?
    Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 4TB Western Digital Blue SATA3 64MB
    WD4003FZEX? WD40EZRZ?

Последна промена: 17 Јануари 2018
  5. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,623
    1,397
    27 Јануари 2011
    Машко
    Seagate никако, се друго е подобро.

На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
  6. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,557
    3,502
    11 Декември 2008
    Машко
    На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,250
    684
    9 Мај 2012
    Машко
    Seagate веќе не е тоа како што беше туку хитачи дескстар се покажа подобро ама нема и сега е тошиба

Sent from my iPad using Tapatalk

8. Delta111

Delta111
    Gaining Experience

111
    115
    23 Мај 2010
    Toshiba N300 и HGST Deskstar се доста солидни само што кај нас никој не ги носи.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,571
    3,561
    12 Јануари 2016
    Машко
    Ок значи 5400 RPM (поранешните зелени). Како за втор диск (дата) не ми смета. Иако судејќи според оценките на Newegg, WD не го погодиле баш овој модел.

Дап штета, еве некои интересни искуства од дата центар со повеќе десетици илјади хард дискови: Hard Drive Reviews: Update on 2015 Hard Drive Reliability

Анхоч не ги наведуваат моделите на дисковите што ги продаваат, а имаат некои Тошиби на понуда. :-/

На Delta111 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,557
    3,502
    11 Декември 2008
    Машко
    Да, EZRZ изгледа беа тие порано зелените.
    Тој е моделот, во ценовникот на анхоч го проверив убаво.

Јас денес земав 2 х 8TB WD80EFZX, штом имам време ќе ги тестирам деновиве.

StalkeR, borcep и на Lokvan им се допаѓа ова.
  11. Delta111

Delta111
    Gaining Experience

111
    115
    23 Мај 2010
    Што е чудно ги има во Бугарија а верувам дека и во Хрватска и Србија се достапни а се многу добри, не знам зашто кај нас исклучиво WD i Seagate се носат, изборот на хард дискови ни е мизерен.

На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,623
    1,397
    27 Јануари 2011
    Машко
    Бугарија и Србија имаат многу поголем пазар и затоа не може да се споредуваме со нив. Ние едвај 2 милиона од кои 70% поулација ке купи било што ке му дадат во продавница и не ги интересират перформанси туку цена, 20% ке прошетаат и ке се направат избор кон подобро т.е. компромис за цена/перформанси, и само 10% ке бараат квалитет и перформанси и нема да прашуваат за цена.
    Со ваква статистика (според мене) тешко дека било која од фирмите во МК ке се нафати да носи скапи дискови или други компоненти.

На Скоти и Oktar им се допаѓа ова.
  13. Delta111

Delta111
    Gaining Experience

111
    115
    23 Мај 2010
    Тогаш како малиот пазар магично не важи за Seagate i WD? Дисковите кои ги спомнав не се ништо (или незначително) поскапи од Seagate i WD. Мене повеќе ми личи дека нашите трговци си одат на сигурно, не им се замара да порачуваат нешто ново кога знаат дека диск мора да купиш бидејќи е конкуренцијата слаба, 4 продавници дали имаме од каде купуваме техничка стока.

Тоа како бурекот, додека во ЕУ за доручек имаш 55 различни пецива кај нас се знае бурек и јогурт и нема мрдање, евентуално кифла и геврек за бекап :p.

14. zirkach

zirkach
    Gaining Experience

181
    135
    12 Февруари 2015
    Машко
    темава е за ХДД ама не најдов баш сооодветна тема па овде оди прашањето:
    мала помош околу овие 2 преносни дискови, ваша препорака:
    1, WD Elements 1TB
    2. ADATA HD650 1TB
    Првиот е со залемен УСБ конектор на дискот, вториот конекција преку САТА што значи се менува дискот ако има потреба, ADATA иде со Seagate диск.
    По долго рошкање по нет, форуми се изначитав се и сешто За и Против. За WD Elements има премногу лоши коментари од спорост во работа со тек на време до откажување после 1-2 год. За другиот ретко се наоѓаат какви било коментари освен ако ги рачунаме коментарите на Амазон. Ќе се користи за складирање филмови програми и слични тракатанци 2-3 пати месечно.

btw, моментално имам TOSHIBA Canvio Basic 1TB и сум задоволен од него, стар 1,5 год, Може и друг предлог освен овие 2, 1ТБ да е битно

15. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,103
    662
    2 Мај 2011
    Имам некој ненормален проблем со хард дискот.
    Имам WD10EZRX и во игри нон стоп на одреден период ми прави мини замрзнување, може 0.5 секунди и страшно ме нервира. Секогаш кога ке замрзне се слуша звук од дискот и нз што му е проблем.

Дајте предлог за 1 - 2 ТБ диск добар за гејмање.

16. moongose

moongose
    Unstoppable

1,996
    2,244
    19 Јули 2013
    Под итно бекап и менувај го. Следна фаза е да замрзне и да не се одмрзне.

stefan_off, eX3v1l и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  17. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

752
    805
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Исто и мене, стар хард е, само кај мене на подолго замрзнува, 5 10 секунди, знаеш како го оправам? го лупам. и одма продолжува да врти и е нормален.
    али како што ти кажаа, backup и спремај се за нов

На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fredy

Fredy
    Unstoppable

838
    2,171
    12 oктомври 2014
    Машко
    Само ссд батко за игри.Ќе се преродиш во смисол на брзина на лоадинг,инсталирање и сл.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Speedster, eX3v1l и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
  19. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,103
    662
    2 Мај 2011
    Го тестирав вчера со HDTune и се е во ред со него. На нет најдов решение за овој проблем. Всушност, ако не се користи дискот одреден период оди во слип моде и кога ке треба нешто да се вчита му треба време и се случува тој лаг.

HDD is giving me problems in games - [Solved] - Storage

20. tastatura

tastatura
    Intern

9
    4
    24 Септември 2016
    Само овој коментар не го читајте, сечиј друг е подобар.

На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
  21. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,444
    12,606
    2 Август 2012
    Машко
    Во право е човекот. Seagate ни под разно!

22. tastatura

tastatura
    Intern

9
    4
    24 Септември 2016
    Да да ни под разно. Подобро е со овие дефектни Вестерни или евтините Green што се расипуваат постојано поради принципот на работа

23. borcep

borcep
    Practice makes perfect

820
    1,372
    12 Септември 2013
    Машко
    Тастатура, човекот знае што зборува, тоа му е работа. Дефектни гледа, не ги продава па да ги фали.

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  24. tastatura

tastatura
    Intern

9
    4
    24 Септември 2016
    Прочитал 1 (една) статија од фирма издадена онлајн, и тоа точно знам која. Од Backblaze што постојано се појавува на странски форуми од оние што си зацртале нешто па билдаат постови.
    И мене ми е работа да размислувам. Не сум имал никаков особен проблем со модел на хитачи, макстор, конер, тошиба, а сум имал со овие Green на ВД што просто престануваат да работат / се расипуваат кратко -за помалку од година.

Само мое мислење! Форум е па збориме.

Последна промена: 6 Март 2018
    На Draynor и igor_igor им се допаѓа ова.
  25. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

242
    224
    25 Април 2011
    Друже форумов е со ИТ професионалци, никој не збори на памет.
    Јас имам осетено како е да рикне Seagate и тоа гомно никогаш во живот веќе нема да го купам, па ако сака и десет класи да е подобар од другите.
    Дечкото од Систрум вика кога веќе бираш помеѓу две зла одбери Western, а инаку имаше многу пофални зборови за Toshiba затоа што во суштина се Hitachi дисковите.
    Имам еден Hitachi IDE диск даден на пријател купен во 2004та што ден денес работи.
    Она што е лошо кај Seagate нема да ти даде предупредување како дискот што кажува eX3v1l, туку ќе рокне за сите пари па ќе се чудиш после.

На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. silent_demon
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    758
  2. Zeuus
    Одговори:
    28
    Прегледи:
    2,406