1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,544
  12,802
  2 Август 2012
  Машко
  Не бе па ти. Ние сме туцачи камена и врска немаме од животот

  blog-chart-lifetime-stats-2017.jpeg
  blog-table-3-years.jpeg


  Убедливо најкварливи дискови. И спрема статистиките на Google се најрасипливи.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,635
  3,650
  12 Јануари 2016
  Машко
  Нарачувaл некој HGST преку Нексио? Или некој друг начин да се набави а да не е нарачка од нет?
   
 3. Loaded_Dice

  Loaded_Dice
  Gaining Experience

  110
  105
  22 Мај 2010
  Машко
  Програмер
  Вчера купив еден Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm WD10EZEX
  [​IMG]
  како замена за Seagate Barracuda 500GB (кој полека испушти душа после повеќе од 9 години работа ) од Анхоч, цена регуларна:

  Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm WD10EZEX

  Еве некои статистики од HD Tune:

  [​IMG]

  Како за хард диск изгледа солидно, ќе видиме колку ќе издржи ...
   
  Draynor, FLEGMA, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Секој има право на свое мислење.
  Backblaze не е некоја фирма, туке е една од најголемите фирми за онлаиј бекап. кај нив дневно се менуваат по стотици дискови. Сите објавени статистики се базирани на нивни бројки и искуство. И како релевантни ги превземаат најголемите онлајн магазини и поратали, youtube-ри, блогери, форуми итн... кои ги пратат и читаат повекето членови тука.
  И овде може да се развие дискоусија како за иПхоне и Самсунг или Алфа Ромео и Голф или Канон и Никон итн итн.

  И покрај се Сигејт е најлош избор. Да не ги спомувам SSHD.
   
  draganamon, StalkeR и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. tastatura

  tastatura
  Intern

  12
  4
  24 Септември 2016
  ме мрзи да ти објаснувам
  се сведува на рекла казала
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,795
  3,264
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  ај кога не те мрзи пиши нешто што не е рекла казала...можеби ке кажеш информации и сознанија кои несум ги научил/знаел до сега....човек се учи додека е жив
   
  fikiki, borcep, StalkeR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,544
  12,802
  2 Август 2012
  Машко
  Не е ама користат consumer grade дискови за нивните центри така да има тежина она што го тврдат.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,406
  8,879
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Гејмерски диск :D

  Sent from my Lenovo TB-8703F using Tapatalk
   
 10. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Ако може мислење за следниот хард диск кој е изваден од лаптоп и ќе се користи во кутија како екстерен.
   

  Прикачени датотеки:

 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,406
  8,879
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако ти е за трансфер на податоци нема проблем, можеш да го тераш. Ако ти е за бекап тогаш батали.

  Можеш да направиш неколку тестови да видиш дали reallocated sector counts ќе растат или нема да растат.
  Направи low level format на дискот едно 5-6 пати и погледни повторно. Ако остане ист бројот тогаш терај, но секогаш биди претпазлив, проверувај дали ќе расте бројот еднаш во месецот.
   
  На Software и Sukhoi им се допаѓа ова.
 12. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  806
  879
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Дечки, избришани 12гб слики од хардиск, recovery тул да предложите нешто? :/
   
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,635
  3,650
  12 Јануари 2016
  Машко
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,534
  10,579
  23 oктомври 2012
  Машко
  PhotoRec по препорака од @Astro. Пробано и работи одлично особено за медиа фајлови.
   
  На Astro и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,117
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  После 6,7 години дискот кај брат ми почна да испушта душа, премногу тропа и бавен е... Се работи за 500 ка WD Blue, мислам EZEX.
  Ми треба нов диск, 500/1ТБ со нормална цена. Преферирам да биде WD иако моментално како секундарен диск користам Toshiba DT01ACA100 земен пред 2,3 години од Анхоч.
  Немам многу искуство со дисковиве, особено не последниве неколку години, мада би преферирал WD пошто сум презадоволен со 4,5 диска од нив (3,4 Blue, 1 Green). Гледам Анхоч имаат 1тб ezex , исто како и Сет. Мислам дека ова е старата серија, онаа како што ја имам 500 кава дома.

  Препорака некоја, не мора да е WD но да е солиден диск. Немам време искрено да барам многу по темава назад пошто има 40 страни. :)

  Благодарам, поздрав.
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,406
  8,879
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Или WD или Тошиба, како сакаш ти.
   
  На Delta111 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,117
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  Ке пишам во темава пошто се работи за хдд-а. Потребни ке бидат неколку диска со капацитет од ~10ТВ, гледам само цениве се солени малку и како што барам, не најдов поголем диск од 10ТБ никаде.
  Мислам дека би било добро да се оди со NAS, но дали има некој што би држел 5+ хдд? (не успеав да најдам кај нашиве продавници)

  Ке се складираат поголем број на фото/видео материјали, па мислам WD Purple/Red би бркале работа за тоа. Како е поисплатливо да се направи ова, некоја идеја од поискусните у вие работи?

  Благодарам, поздрав.
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,406
  8,879
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не ти треба NAS. Земи компјутер со целерон и 6 SATA порти и намести RAID каков сакаш. Зачукај Линукс со Самба сервер и ете ти NAS.
  Тоа ти е најпросто решение за складирање на податоци. Пиши подетално што ти е замислата, на кој начин ќе се пристапува до податоците и што ќе се прави со нив.
   
  На StalkeR и G4M3R им се допаѓа ова.
 19. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  554
  518
  26 Јуни 2012
  Машко
  Најдобра опција е со WD Red бидејќи тие се баш наменети за NAS (NASware), а Purple се за DVR повеќе се за константен запис отколку периодичен read/write. Што ти треба тебе највеќе околу податоците? Која е потребата на 5+ дискови, капацитет, мирор да имаш, тип на raid?
   
  PC_GAMER, StalkeR и на Oktar им се допаѓа ова.
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,587
  18 Април 2007
  Купи си мешани WD Red/Seagate Ironwolf - уште ако можеш различни датуми на производство топ - ако една серија (batch) се погоди фалична да не ти цркнат сите (ако си ги купил сите хдд од ист batch и марка).

  За NAS- Synology ако ти влага у буџет.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,117
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  Се работи за материјали до кои ретко ке се пристапува преку мрежа, но нема да биде лошо и да го има како опција ова. Другаров е сликар и слика/снима свадби, сесии и сл. Е сега, да не се купуваат дискови на секои 2 месеци, сака да ги зачува тие материјали на едно место.
  Целерон + неколку хдд а мислам дека би било најдобра варијанта сепак, но првично ми беше дилемата околу дисковите, бидејќи јас сум користел Green, Blue, Black.

  Размислував и за ова јас, ми дојде како првично решение. Ке разгледам и ова, само да побарам солидно куќиште со место за повеќе хдд.

  Потребата ми е голем капацитет на меморија.

  Фала ти, ке го имам ова на ум. Synology е надвор од буџет иако и јас бев за тоа.
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,406
  8,879
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  А дали ти треба редундантност?
  Размислувај за WesternDigital RED, тој е предвиден за работа 24/7 или за Western Digital Purple кој е исто предвиден за работа 24/7. Тоа дека се оптимизирани за NAS или Video не ти прави особена разлика, битно се предвидени за 24/7
   
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Порано дисковите кои беа наменети за dvr, pvr и останати vr варијанти, (purple од WD, Skyhawk од Seagate итн.) се разликуваа по тоа што ги игнорираа евентуалните грешки во запишување и читање на сметка на задржување на перформансите. Значи дозволуваа да има грешка во записот што резултира со некаков ситен дефект на сликата, за да нема прекин во снимањето (drop frames).
  Тоа е сосема различнен начин на функционирање од податочните дискови, каде и еден бит погрешен запис може да предизвика корумпиран документ или да го падне оперативниот.
  Затоа секој диск треба да се користи според намената.
   
  На RoninMK, StalkeR, G4M3R и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,534
  10,579
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас имам одлично искуство со WD Red во многу слична намена, така да ги препорачувам. Секако дека препорачувам Синолоџи како подобра опција одколку да се заебаваш со недајбоже софтверски рајдови.
   
  На StalkeR и mkd им се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,406
  8,879
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  17.5 милисекунди акцес тајм тебе ти е солидно? :D
   

Сподели

Вчитување...