1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,360
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Дечки ај ве молам препорака за 2ТВ надворешен диск 2.5“...кој од овие два модели подолу? Или препорачајте друг евентуално.

  -HDD External 2.5" 2TB USB 3.0 Western Digital My Passport Ultra
  -HDD External 2.5" 2TB USB 3.0 Western Digital My Passport Ultra Red w/Hardware Encryption
   
 2. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  И двата имаат хадрверска енкрипција. Исти се, се разликуваат по боја на кутијата.
   
 3. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,360
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Залемени се за кутијата или може да се вадат?

  Edit: Сега видов дека не се залемени ама не можам да го користам ко SATA диск или пак кутијата со друг диск.
   
  Последна промена: 23 Јуни 2016
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  Да сите WD 2.5" екстерни дискови се со УСБ залемен на плочка.
  Дискот може да го извадиш од кутија, ама немааат САТА, само УСБ3.
   
 5. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,360
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Знаеш некој 2ТВ 2.5'' што е со SATA конекторче и не е залемен за кутија, а го има кај нас на продажба?
   
 6. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  Сите Вербатим, мислам дека мометално ги има секаде. Тошиба зависи од модел ги има и со САТА и со залемен УСБ.
  Имаш опција да си земеш посебно кутија и диск.

  И секако по квалитет не се споредуваат WD и Verbatim.
  Verbatim користи зазлични дискови од Seagate, Hitachi, Toshiba. Зависи што има на пазатот кога се склапа кутијата :)
   
 7. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,360
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Значи да зеам WD интерен и некое кутивче би била најбоље варијанта?
   
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  Тоа ке ти биде најдобра опција. Избери кутија која може лесно да се отвара, ако планишаш да го користиш и како САТА диск.
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 9. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  888
  1,435
  12 Септември 2013
  Машко
  Јaс земaв Сaмсунг кутијa oд Анхoч зa 3.5". Релaтивнo леснa зa рaсклoпувaње, незгрaпен кaбел зa нaпoјувaње. Диск прoменлив пo желбa.

  sent from Tapatalk
   
  На bobipp и Molec им се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,835
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  A Platinet Pro исто за 2600 во споредба со Kingston-ов? Иначе темава е за хард дискови не за SSD..
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  888
  1,435
  12 Септември 2013
  Машко
  Па друже мислам и дека зборуваме за дискови, само во кутија.
  Samsung D3 Station , сликата е од нет, ме мрзи да сликам во хаосов.
   
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,835
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Хахах, имаше муабет за Кингстон SSD претходно, некој ги избришал тие мислења а моето го оставил :D
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,088
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Добар е малиов?

  Untitled.png
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  STEFF, borcep и на Enigma им се допаѓа ова.
 15. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,088
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Фала друже. Претпоставував дека е добар според "ok" статусот, ама сепак прашав дека не ги разбирам вредностите.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Само друг пат немој да го преместуваш компјутерот (или изложуваш на вибрации) за време на работа.
  Raw read error rate
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  112
  115
  23 Мај 2010
  Дечки препорака за 3,5“ интерен хард диск од 2ТБ и 3ТБ претежно за бекап (филмови, музика, фајлови)? Ќе биде трет диск во ПЦ-то покрај SSD и WD 1TB EZEX. Комјутерот го палам сабајле и го гасам вечер.
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  http://setec.mk/Computers-IT/PC-and-PC-equipment/Hard-Disks/HDD-3TB-WesternDigital42380

  Дискови од тоа што сум приметил највеќе страдаат (освен од удари/вибрации) од spin-up/spin-down односно кога повлекуваат дупло повеќе струја да го покренат моторот.

  Ова го приметив пред некои 10 год. кога ми работеа 12 исти дискови (Deskstar 7K80 и PLA380). Од нив 8 беа наместени да идат на стендбај секој пола саат, а 4 вртеа нон-стоп 24/7. Погоди кои дискови сеуште работат (и од едната и од другата серија).

  На пример овој.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 4 Август 2016
  На StalkeR, ileste, Necromancer и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Synchrony

  Synchrony
  Gaining Experience

  37
  94
  14 Јули 2016
  Машко
  Не сум баш сигурен дека е правата тема, но не можев да најдам подобра. Дали некој во државава продава Lacie надворешни дискови? Знам дека порано имаше во Невада меѓутоа сега не. Ако добро се сеќавам и TNT ги носеа, но сега гледам дека ни таму ги нема.
   
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Во што се посебни Lacie?
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  EZEX исто , Blue WD се for the win од WD
   
  На Delta111 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
  http://www.futureshop.mk/lacie-fuel-1tb-wireless-portable-usb-3.0-storage.html
   
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 25. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,078
  1,433
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  За Lacie, јас слушнав од скоро, надгледувајки фото форуми и сајтови, многу ги факат по издржливост., особено оние со гумени рабови, доста заштита имаат од удари и потреси, за форографи шо патуваат често
   

Сподели

Вчитување...