1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  604
  572
  26 Јуни 2012
  Машко
  ^This. Најпаметно да се одигра е како што кажа moongose, да се земе диск кој е наменет и предвиден за дадената работа. Кај Purple дисковите мислам имаше опција да се изгаси ignore-от за CRC грешки и да си работи класично ама секако непотребно бидејќи сосема различна намена има...
  @StalkeR колку TB сторејџ се планира? Астро праша и погоре, ако не ништо битно, нема ни потреба од raid конфигурација мада неверувам мислам дека не би било лошо да има барем некаков бекап/redundancy на податоците.(бидејќи одговори само капацитет). Разгледај опции на raid конфигурации. Пример можеш со RAID5, со минимум 3 диска од 6TB да си добиеш 12ТB сторејџ и плус redundancy до еден диск (да откаже).
   
  На StalkeR и Astro им се допаѓа ова.
 2. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  458
  494
  23 Јуни 2010
  Време е да заменам еден стар диск со некој понов и поголем (4TB), па разгледував денес што има на лагер по нашиве продавници. Што е со ужасниов избор кај нас?

  Како и да е, ако не сум пропуштил нешто, изборот се сведува на овие 4 модели:

  [​IMG]

  Кој од овие е најдобар за media/backup драјв? Или во превод: доверливост > брзина > цена.
   
 3. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,331
  2,793
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  WD RED е NAS драјв = по дефиниција предвиден да работи во комбинација со други дискови кои вибрираат и греат. Би требало да ти е најсоодветен.

  WD Blue ти е all-round, а WD Purple за DVR/NVR (наводно поголема толеранција за грешки за сметка на континуирано запишување).

  Seagate не би ни помирисал, ама тоа е само поради лошо лично искуство со неколку драјва.

   
  На StalkeR, Krkac, PC_GAMER и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  112
  115
  23 Мај 2010
  Комплетно истата дилема ја имав и од ужасниот избор земав 3TB P300. Разликата во цена до 4Gb WD Red мене лично ми беше неисплатлива. N300, HGST или WD Gold кај нас воопшто нема.
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 5. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  458
  494
  23 Јуни 2010
  Барав HGST, ама нема ни за лек. 4TB моделот на Seagate е прилично лош, а 8TB е непотребен (иако далеку подобар), така да останува WDC Red. Океј, тоа е тоа. Фала момци.
   
 6. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  1tb WD Gold ти е околу 5000 денари.
   
 7. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  112
  115
  23 Мај 2010
  На Амазон UK 4TB Gold e речиси дупло поскап од 4TB Red. Голдот го спомнав како пример за добар диск но за обичен корисник е секако неисплатлив.
   
 8. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  458
  494
  23 Јуни 2010
  На новите WD дискови не може да се исклучи или промени интервалот за паркирање на главите, кој фабрички е наместен на 8 секунди. Треба или да купиш Red (300 секунди), или да се надеваш дека ќе ти се падне некој примерок произведен пред 2016-та. Ужас.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,064
  4,354
  28 oктомври 2008
  Затоа јас преминав на Toshiba...
   
 10. Loaded_Dice

  Loaded_Dice
  Gaining Experience

  110
  105
  22 Мај 2010
  Машко
  Програмер
  Го повторив тестот со новата конфигурација од потписот (i5-8600k @5Ghz) и добив речиси идентични резултати:
  [​IMG]
  Изненаден сум што CPU usage (и тоа на 5Ghz) е всушност поголем од оној кај Xeon E5450 !?
  Изгледа ова е крај на еволуцијата на процесорите, како што ги знаеме.
  Off Topic: Има некаде тема за бенчмарк на процесори ?
   
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,742
  3,837
  12 Јануари 2016
  Машко
  OpenMediaVault - The open network attached storage solution

  Или FreeNAS Storage Operating System | Open Source - FreeNAS - Open Source Storage Operating System
  Второво си бара доста појак хардвер, ама нуди повеќе (ZFS, итн). Првата опција ми изгледа и повеќе од доволна за наведените потреби.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Некој со лично искуство со следниве дискови, ми треба што е можно најтивок диск:

  p300.PNG wd red.PNG wd blue.PNG

  Од постарите тошиба сум имал 1/2тб, солидни се имаат покажано, незнам овие P300 како се.
  Или да одам со WD Red/Blue на сигурно, само и од нив ми треба помалку бучниот, не сум сигурен кој точно?

  И за екстерен исто 2-4TB освен WD My Passport нема подобро моментално?
  Или WD Elements и Verbatim пошто имаат добри цени?

  my pass.PNG elements.PNG verbatim.PNG traktor.PNG
   
 13. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  204
  229
  6 Април 2014
  Машко
  Пред 2-3 години земав P300 Toshiba 1TB за конфигурација на еден пријател. Еве уште добро работи и ме изненади дека доста е брз за HDD. Read/write беа негде над 200MB како што памтам.

  Милсам дека RED серијата беа помалку бучни, исто така тие им се нешто како enterprise серија. Тие што имаат камери и набљудување доста ги користат.
   
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  WD Red 1TB пушти душа. Никад више RED. Штом викате дека тошибата 3 тера е добар го земам него. Ми треба за бекап. ништо особено.

  Дали дека е 3TB има некакви посебни барања за плочата или нема врска. Се сеќавам нешто за 4 или над тера дека имаше лимит ама можда сум грешка.
   
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,446
  6,561
  27 Март 2014
  го имам P300 1 ТВ во DVR-от. Некако бучен е. Како старите Maxtor дискови. Гледам доста се жалат од нив дека бргу откажувале. Ке видиме кај мене колку ке издржи.

  [​IMG]

  Сега проверив чука главата на дискот а стар е неколку месеци. Не му предвидувам светла иднина. Испаѓа дека коментарите што ги читав се точни.
   
  Последна промена: 25 Јануари 2019
  Krkac, olikomerc, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  Шо препорачувате да земам 2-3 тера?
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,650
  9,327
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  MBR имаше проблем не тераше поголеми партиции на постари плочи. Сега со GPT нема проблем ни со многу поголеми партиции

  Тошибата од 3 тера со 7200RPM и 64mb cache ја имам дома и во уште 10-тина други места во 24/7 околина и работи без проблем неколку години. Изгледа @hipo беше во право што ги препорача.
   
  Изменето од модератор: 25 Јануари 2019
  На borcep и gokica им се допаѓа ова.
 18. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  Јас откако рокнаа 2x3TB Seagate, си зедов 2x3TB Toshiba по препорака од дечкото од Систрум. Едниот е во куќиште, а другиот во екстерна кутија врзан на линукс систем. Точно знаат да галамат како постарите дискови, ама не како старите Maxtor туку како старите Hitachi и многу наликуваат на дизајнот на Hitachi. До сега не покажале било каков проблем, а работат 24/7. Но сепак времето ќе покаже.
   
  zirkach, DrMTR и на gokica им се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 3TB Toshiba P300 SATA3 7200rpm 64MB

  Купено. Не знам дали од вентилаторите (сите сведени на минимум обртаи) на куќиштето но јас воопшто не го слушам. Префрлив пола тера податоци и не чув никаква бука.

  Па ќе видиме како ќе вози.
   
  olikomerc, Astro и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  Џабе го кудев WD RED. Добар е дискот. Изгледа конекција струја/сата нешто се изместиле. И така сега завршив со DVD и седум драјвови во компјутер т.е. 8 вкупно. Игла нема кај да фрлам во ХАФ 932 :)
   
  На Oktar и bxxxn им се допаѓа ова.
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Супер што си средил, инаку Тошибата 3 ТB го имам некое време по препорака од форумот и нема никакви проблеми.

  Единствено што поради големината мораш да го форматираш GPT инаку оперативниот не може да види повеќе од 2 TB од дискот.

  Инаку и MBR функционира со помалку простор. Не издржав морав да пробам :)
   
  StalkeR, Krkac и на gokica им се допаѓа ова.
 22. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  336
  711
  15 oктомври 2013
  Машко
  Дечки едно лаик прашање. Купив лаптоп со 256GB SSD, во лаптопот нема HDD, дали е можно да се стави? И дали е попаметно да купувам екстерен бидејќи реално ми треба за слики, видеа и некои филмови?!
   
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,327
  2,066
  13 Јануари 2014
  Машко
  Пиши го моделот на лаптопот.

  И ако ти треба само за фајлови што ќе ти требаат повремено, попаметно ти е да купиш екстерен. Нема да губиш време да ти го ставаат дискот во овластен сервис (за да не изгубиш гаранција) и нема да го држиш уклучен кога не ти е потребен.
   
 24. elrusius

  elrusius
  Gaining Experience

  31
  57
  26 Декември 2014
  Машко
  На времето имам купено екстерен Samsung Story Station 2TB кој што го користам како сториџ веќе 8 години без никаков проблем (нон стоп уклучен), једина мана дека е на USB2.
   
 25. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  336
  711
  15 oктомври 2013
  Машко
  LENOVO IDEAPAD 330-15IKBR
   

Сподели

Вчитување...