1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

1. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

462
    382
    26 Јуни 2012
    Машко
    ^This. Најпаметно да се одигра е како што кажа moongose, да се земе диск кој е наменет и предвиден за дадената работа. Кај Purple дисковите мислам имаше опција да се изгаси ignore-от за CRC грешки и да си работи класично ама секако непотребно бидејќи сосема различна намена има...
    @StalkeR колку TB сторејџ се планира? Астро праша и погоре, ако не ништо битно, нема ни потреба од raid конфигурација мада неверувам мислам дека не би било лошо да има барем некаков бекап/redundancy на податоците.(бидејќи одговори само капацитет). Разгледај опции на raid конфигурации. Пример можеш со RAID5, со минимум 3 диска од 6TB да си добиеш 12ТB сторејџ и плус redundancy до еден диск (да откаже).

На StalkeR и Astro им се допаѓа ова.
  2. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

460
    489
    23 Јуни 2010
    Време е да заменам еден стар диск со некој понов и поголем (4TB), па разгледував денес што има на лагер по нашиве продавници. Што е со ужасниов избор кај нас?

Како и да е, ако не сум пропуштил нешто, изборот се сведува на овие 4 модели:

Кој од овие е најдобар за media/backup драјв? Или во превод: доверливост > брзина > цена.

3. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,289
    2,599
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    WD RED е NAS драјв = по дефиниција предвиден да работи во комбинација со други дискови кои вибрираат и греат. Би требало да ти е најсоодветен.

WD Blue ти е all-round, а WD Purple за DVR/NVR (наводно поголема толеранција за грешки за сметка на континуирано запишување).

Seagate не би ни помирисал, ама тоа е само поради лошо лично искуство со неколку драјва.

На StalkeR, Krkac, PC_GAMER и уште 3 други им се допаѓа ова.
  4. Delta111

Delta111
    Gaining Experience

111
    115
    23 Мај 2010
    Комплетно истата дилема ја имав и од ужасниот избор земав 3TB P300. Разликата во цена до 4Gb WD Red мене лично ми беше неисплатлива. N300, HGST или WD Gold кај нас воопшто нема.

На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
  5. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

460
    489
    23 Јуни 2010
    Барав HGST, ама нема ни за лек. 4TB моделот на Seagate е прилично лош, а 8TB е непотребен (иако далеку подобар), така да останува WDC Red. Океј, тоа е тоа. Фала момци.

6. AlexanderMK

AlexanderMK
    Practice makes perfect

1,145
    1,804
    19 Мај 2011
    Машко
    1tb WD Gold ти е околу 5000 денари.

7. Delta111

Delta111
    Gaining Experience

111
    115
    23 Мај 2010
    На Амазон UK 4TB Gold e речиси дупло поскап од 4TB Red. Голдот го спомнав како пример за добар диск но за обичен корисник е секако неисплатлив.

8. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

460
    489
    23 Јуни 2010
    На новите WD дискови не може да се исклучи или промени интервалот за паркирање на главите, кој фабрички е наместен на 8 секунди. Треба или да купиш Red (300 секунди), или да се надеваш дека ќе ти се падне некој примерок произведен пред 2016-та. Ужас.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,973
    4,206
    28 oктомври 2008
    Затоа јас преминав на Toshiba...

10. Loaded_Dice

Loaded_Dice
    Gaining Experience

108
    104
    22 Мај 2010
    Машко
    Програмер
    Го повторив тестот со новата конфигурација од потписот (i5-8600k @5Ghz) и добив речиси идентични резултати:
    Изненаден сум што CPU usage (и тоа на 5Ghz) е всушност поголем од оној кај Xeon E5450 !?
    Изгледа ова е крај на еволуцијата на процесорите, како што ги знаеме.
    Off Topic: Има некаде тема за бенчмарк на процесори ?

11. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,494
    3,423
    12 Јануари 2016
    Машко
    OpenMediaVault - The open network attached storage solution

Или FreeNAS Storage Operating System | Open Source - FreeNAS - Open Source Storage Operating System
    Второво си бара доста појак хардвер, ама нуди повеќе (ZFS, итн). Првата опција ми изгледа и повеќе од доволна за наведените потреби.

На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  12. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,551
    3,467
    11 Декември 2008
    Машко
    Некој со лично искуство со следниве дискови, ми треба што е можно најтивок диск:

p300.PNG wd red.PNG wd blue.PNG

Од постарите тошиба сум имал 1/2тб, солидни се имаат покажано, незнам овие P300 како се.
    Или да одам со WD Red/Blue на сигурно, само и од нив ми треба помалку бучниот, не сум сигурен кој точно?

И за екстерен исто 2-4TB освен WD My Passport нема подобро моментално?
    Или WD Elements и Verbatim пошто имаат добри цени?

my pass.PNG elements.PNG verbatim.PNG traktor.PNG

13. Maurelie

Maurelie
    Gaining Experience

204
    233
    6 Април 2014
    Машко
    Пред 2-3 години земав P300 Toshiba 1TB за конфигурација на еден пријател. Еве уште добро работи и ме изненади дека доста е брз за HDD. Read/write беа негде над 200MB како што памтам.

Милсам дека RED серијата беа помалку бучни, исто така тие им се нешто како enterprise серија. Тие што имаат камери и набљудување доста ги користат.

14. gokica

gokica
    Модератор

8,406
    10,248
    13 Јуни 2009
    WD Red 1TB пушти душа. Никад више RED. Штом викате дека тошибата 3 тера е добар го земам него. Ми треба за бекап. ништо особено.

Дали дека е 3TB има некакви посебни барања за плочата или нема врска. Се сеќавам нешто за 4 или над тера дека имаше лимит ама можда сум грешка.

15. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,282
    6,394
    27 Март 2014
    го имам P300 1 ТВ во DVR-от. Некако бучен е. Како старите Maxtor дискови. Гледам доста се жалат од нив дека бргу откажувале. Ке видиме кај мене колку ке издржи.

Сега проверив чука главата на дискот а стар е неколку месеци. Не му предвидувам светла иднина. Испаѓа дека коментарите што ги читав се точни.

Последна промена: 25 Јануари 2019
    Krkac, olikomerc, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. gokica

gokica
    Модератор

8,406
    10,248
    13 Јуни 2009
    Шо препорачувате да земам 2-3 тера?

17. Astro

Astro
    Guru

6,160
    8,485
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    MBR имаше проблем не тераше поголеми партиции на постари плочи. Сега со GPT нема проблем ни со многу поголеми партиции

Тошибата од 3 тера со 7200RPM и 64mb cache ја имам дома и во уште 10-тина други места во 24/7 околина и работи без проблем неколку години. Изгледа @hipo беше во право што ги препорача.

Изменето од модератор: 25 Јануари 2019
    На borcep и gokica им се допаѓа ова.
  18. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

240
    224
    25 Април 2011
    Јас откако рокнаа 2x3TB Seagate, си зедов 2x3TB Toshiba по препорака од дечкото од Систрум. Едниот е во куќиште, а другиот во екстерна кутија врзан на линукс систем. Точно знаат да галамат како постарите дискови, ама не како старите Maxtor туку како старите Hitachi и многу наликуваат на дизајнот на Hitachi. До сега не покажале било каков проблем, а работат 24/7. Но сепак времето ќе покаже.

zirkach, DrMTR и на gokica им се допаѓа ова.
  19. gokica

gokica
    Модератор

8,406
    10,248
    13 Јуни 2009
    Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 3TB Toshiba P300 SATA3 7200rpm 64MB

Купено. Не знам дали од вентилаторите (сите сведени на минимум обртаи) на куќиштето но јас воопшто не го слушам. Префрлив пола тера податоци и не чув никаква бука.

Па ќе видиме како ќе вози.

olikomerc, Astro и на Banjifiko им се допаѓа ова.
  20. gokica

gokica
    Модератор

8,406
    10,248
    13 Јуни 2009
    Џабе го кудев WD RED. Добар е дискот. Изгледа конекција струја/сата нешто се изместиле. И така сега завршив со DVD и седум драјвови во компјутер т.е. 8 вкупно. Игла нема кај да фрлам во ХАФ 932 :)

На Oktar и bxxxn им се допаѓа ова.
  21. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,039
    1,158
    11 Март 2011
    Супер што си средил, инаку Тошибата 3 ТB го имам некое време по препорака од форумот и нема никакви проблеми.

Единствено што поради големината мораш да го форматираш GPT инаку оперативниот не може да види повеќе од 2 TB од дискот.

Инаку и MBR функционира со помалку простор. Не издржав морав да пробам :)

StalkeR, Krkac и на gokica им се допаѓа ова.
  22. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

228
    396
    15 oктомври 2013
    Машко
    Дечки едно лаик прашање. Купив лаптоп со 256GB SSD, во лаптопот нема HDD, дали е можно да се стави? И дали е попаметно да купувам екстерен бидејќи реално ми треба за слики, видеа и некои филмови?!

23. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,039
    1,605
    13 Јануари 2014
    Машко
    Пиши го моделот на лаптопот.

И ако ти треба само за фајлови што ќе ти требаат повремено, попаметно ти е да купиш екстерен. Нема да губиш време да ти го ставаат дискот во овластен сервис (за да не изгубиш гаранција) и нема да го држиш уклучен кога не ти е потребен.

24. elrusius

elrusius
    Gaining Experience

31
    57
    26 Декември 2014
    Машко
    На времето имам купено екстерен Samsung Story Station 2TB кој што го користам како сториџ веќе 8 години без никаков проблем (нон стоп уклучен), једина мана дека е на USB2.

25. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

228
    396
    15 oктомври 2013
    Машко
    LENOVO IDEAPAD 330-15IKBR

Сподели

Вчитување...