1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows Phone - уреди - Верзии - освежувања - подесувања - новости - генерална дискусија.

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Август 2014.

 1. xCorbe

  xCorbe
  Gaining Experience

  166
  127
  1 Мај 2014
  Машко
  Nekoj da pomogni kaj da baram nokia lumia 735 , 730 ima vo Anhoch ali pojce sum za 735 ako znaj nekoja kaj ima neka kazi
   
 2. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,500
  2,256
  4 Јули 2013
  Дали има Glance screen со новата надградба на 8,1 за Лумиа 520 ? фала :)
   
 3. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  821
  761
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Glance screen нема за 520 затоа што екранот не поддржува.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  419
  111
  15 Мај 2012
  Машко
  Дали постои некоја апликација која би ги блокирала сите дојдовни повици освен оние што се на сим/именик? Или нешто слично да поставам само тие што сакам да не се блокирани...фала однапред..Call + sms filter не ми помага за непознати бројчина кои не ми се запишани во именик. Се работи за Windows phone 8.1 lumia 630
   
  Последна промена: 15 Февруари 2015
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Од вчера деним е достапен за апдејт кај нас во мк за лумиа 820.
   
 7. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Дечки како да го абдејтирам Лумија 535 во таа 5.0.0.0 хардвер верзија ?? нели мајкрософт имале пуштено некој си официјален абдејт?
   
 8. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  419
  111
  15 Мај 2012
  Машко
  Ај ако сакаш кажи ми како си задоволен од уредот? Резолуцијата како ти гледа за големината? Дали секогаш можеш да пристапиш до "back" копчето, бидејќи колку што видов во Т-Мобајл набрзина кога ќе го спуштиш notification bar копчето исчезнува исто така и на некоја друга апликација го направи истото...дали го имаш тој проблем или случајно така се погоди. Пластиката некако лоша ми гледаше, лесно се греби? Има некоја заштита на дисплеј од тип на горила гласс.. Фала
   
 9. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Супер е ниту една мана не му најдов... се си работи и функционира како што треба !!
  Екранот му е супер нз шточно шо стакло има згора ама за реќа имав клучеви во џеб кај што го чував и не се изгреби ич!
  Ко шо читав на интернет, да сме немале гајле од гребење на екранот.
   
 10. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Има некој на WP 10 да каже впечатоци? Инсталација оди преку windows insider?
   
 11. voah

  voah
  Баниран/a

  627
  499
  5 Септември 2014
  Утре друже ке пуштат вин 10...помасовно.

  Јас ке инсталирам на 1520 одма.
   
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 13. voah

  voah
  Баниран/a

  627
  499
  5 Септември 2014
  Инсталирав на 1520 виндовс 10 :(...
  Прееемногу баговит и лаговит... Тешка бета е и не би ја препорачал на некој да ја инсталира...
  Интересни опции има но сепак рано е за него...
  Барем уште 1-2 месеци...
   
  На Pinceta му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Го проба Build 10051 ?
   
 15. voah

  voah
  Баниран/a

  627
  499
  5 Септември 2014
  Не сум пробал ама од тоа што го видов хмм немаше апликација што не ми крашна ... Од галерија премноооогу спора а во 8.1 е екстремно брза...
  Спартан 2 пати го вклучив и двата пати крашна ништо не отворив со него...
  Камерата сликав и одма краш...
  Движење низ мениата успорен снимак...
  Не инсталирам нови билдови затоа што за да ги средат тие крашови сепак треба барем 1 месец најмалку иначе батеријата колку и да е добра ке ја секне за 1-2 саата :)
  Затоа ке почекам да се управат малку ... Докдека се гледа дека ке има доста промени...
   
 16. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  550
  162
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Да не те плаши тоа што исчезнува некогаш навигацијата, кај тие поефтините односно кај тие што имаат софтверска навигација има опција за менито која се мести во сетингс делот, дали секогаш или само кога “треба“ да ја дава навигацијата.
   
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,902
  2,450
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 18. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Дечки да ми дадете предлог за најбрз можен начин како да се префрлат контакти фотоси и слично од андроид на виндовс телефонче.
  Се мислам денеска да се подновам со една 640ка па несакам да се мафтам со саати за бекап...
   
 19. voah

  voah
  Баниран/a

  627
  499
  5 Септември 2014
  Слики со копи и пасте...
  Контактите
  Се логираш на гмаил акаунт...
  Влегуваш во контакти и во сетингс и ке му насочиш да ги земе контактите од гмаил..
  Позз
   
 20. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,299
  2,581
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Или со SMS Super Backup ќе ги експортираш контактите во VCF формат, можеш и пораките и Call Logs во XML формат. Не знам дали другиве ќе може да ги импортираш, ама контактите би требало да ги импортираш без поголеми проблеми.
   
 21. Bane

  Bane
  Gaining Experience

  188
  153
  11 Септември 2011
  Машко
  Покрај погоренаведените начини има и друг (можеби поедноставен) начин преку блутут со апликацијата Transfer my data.
  еве линк за апликацијата.
  http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/transfer-my-data/dc08943b-7b3d-4ee5-aa3c-30f1a826af02
   
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,959
  4,101
  28 oктомври 2008
  Знае ли некој како да ја исклучам опцијата за автоамтски СМС одговор на одбиен rejected повик. Nokia Lumia 630.
   
 23. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  415
  312
  11 Декември 2009
  Ако си на т-мобиле, јави се на 122 и кажи им да ја исклучат таа опција
   
  На Bane и Banjifiko им се допаѓа ова.
 24. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,005
  18 ноември 2009
  Сврти *122# оди T-Mobile uslugi па ќе отвори ново мени и одбери smart sms мислам беше и деактивирај.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,959
  4,101
  28 oктомври 2008
  Веќе се јавив на 122. Благодарам на предлозите. Ова го немав во ВИП (со андроид уред), па затоа мислев дека е опција на телефонот.
   

Сподели

Вчитување...