1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Windows Phone - уреди - Верзии - освежувања - подесувања - новости - генерална дискусија.

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Август 2014.

1. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,902
    2,451
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  2. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    Го инасталирав и 10080 апдејтот за 10 вин...на 1520 нокиа
    Има интересни опции.... И дефинитивно ке стане конкурентен ОС...
    Само не ми е јасно како може виндовс да исфрле толку некомплетен бета софтвер...
    Да не кажам нема апликација што не крашува и не функционира...
    Ако сакаат да бидеме тестери ке мора да направат бета која колку толку ке може да се користи...и да добиваат некои корисни инфа од нас корисниците...
    Ова е тотално неупотребливо...
    А бе галеријата за слики крашува Срамота...експлорер,камера,маил, буквално се...
    И многу има лагови кои се дури и неподносливи...
    Сметам дека за 1-2 месеци ке има бета од 10 која ке биде употреблива...
    Иначе јас до сега нонстоп користам девелопер верзија на 8.1 и се работи екстра... Ова е многу добро но изгледа ке се помачат доста... За да го средат ОС.

3. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Wp имаше една добра работа, различниот интерфејс од андроид и иос.

Што направиле мајкрософт :supershock:, ова изгледа како скин за андроид, апликациите имаат андроид дизајн .

4. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    Wp изгледа како скин на андроид ...де бе даа луѓе...
    Како некој корисник на Иос ним се им личе на Иос..
    Нема 3 чисти муабетот...верувај.
    Прво мора да се проба Wp па после споредби....

5. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,962
    4,110
    28 oктомври 2008
    Сакав и јас да го пробам, ама прочитав дека нема враќање на 8.1. Не сум сигурен зошто би било тоа така. Сепак ќе почекам Official Release.

6. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    Може кога сакаш да се вратиш назад...со лумиа софтвер риковери...

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,962
    4,110
    28 oктомври 2008
    А како стои 10-та со поддршка за ембедирани видеа?

8. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    Сега за сега изгледа многу добро но како што напишав :( многу багови.....
    П.с ембендирани ?

9. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,962
    4,110
    28 oктомври 2008
    Јас имам проблем да отворам видеа што се вметнати на некоја интернет страница...

10. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    Аха те сватив...
    Новиот броусер Спартан или така наречен Едге мислам дека ке биде еден од најдобрите броусери до сега што е направен...е сега многу битно како ке биде оптимизиран истиот.
    На wp10 тоа не успеав да го потестирам затоа што искрено многу багови имаше и се вратив после 2 часа на 8.1.
    10 не е употреблив ос Сега за сега.
    Иначе експлорерот е еден од најбрзите убедливо броусери но има некои детски болести кои треба да се поправат. :)

11. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Не ми е муабетот у смисол копирале бла бла бла.

Она што го видов погоре на видеото не можеш да кажеш дека нема андроид дизајн на апп. Врска нема со метро дизајн кој беше уникатен.

И тоа ми е целиот муабет,зошто остават уникатен интерфејс за нешто што веќе постои.

12. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    Ами искрено тоа со Сторот само изгледа како плеј стор на гоогле...
    Додека целиот Ос е далеку ,далеку поразличен...
    Сличности ке има секогаш ... Како пример нотификациите кој сите ги земаа од андроид...па и Иос...
    Муслтитаскингот Иос целосно го зема од WP буквално копи и пасте...
    Според мене многу добро е осмислен целиот ОС WP има една маана тоа се послабите апликации кои иако ги има сите подобри сеуште не се на нивото на Андроид и Иос, Посебно апдејтите на истите...
    Иначе WP е и тоа како различен и посебен од сите останати Ос.
    Чисто за пример Брендовите често го избегнуваат затоа што неможат да направат ништо поразлично за да се разликуваат еден од друг како што е тачвизот и Сенсот...иначе далеку подобро оптимизиран е и од двата конкуренти иос и андроид... Како Ос земено.
    Нормално со маана Апликациите.. Што не е мала :)

На xCorbe му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Гласини се појавија дека при крајот на септември би требало да излезе WP10.

14. MartinGR1MR

MartinGR1MR
    Intern

131
    24
    14 Јуни 2014
    Машко
    Тазе донесов Лумиа 535 од друга држава,телефонот си спие,никаков проблем со рестартирање,батерија,со тачот најнормално инсталирав 2 апдејта.. ме интересира нешто предложете интересни апликации,игри,подесувања да го напраам телефонот поубав,сефте ми е на WP.Исто полначот не е адаптер,него си е поврзан,например немам кабел за да го поврзам со компјутерот,па има ли некои софтвери за овие телефони,посебно како ај-тјунс за Ејпл и остала багра....

15. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Не знам дали уште бараш апликации ама ај некој друг може ќе си најде нешто корисно :D

Audiotica е најдобиот плеер за музика од сите што ги имам пробано до сега (а мислам дека ги пробав сите). Можеш .flac фајлови да пушташ и автоматски ти наоѓа lyrics. Со еден клик можеш да симињаш и слушаш музика од некои библиотеки (скоро сите песни ги има)
    #1 Toolkit е добра апликација за флешлајт (блиц), конвертери, штоперица, тајмери и слични алатки. Немам пробано други вакви апликации ама оваа ми завршила работа до сега со флешлајтот и тајмерите
    Here Drive+ e добра за офлајн ГПС навигација.
    Mapfactor е исто така добра за гпс навигација и плус има македонски глас
    Camera 360 Sight e полна со ефекти за слики и лесна за користење
    OneDrive, OneNote, Office...сите добри апликации. OneNote има добра опција за сликање на документи, табли (од школо), пишуван текст на тетратки итн
    PC Remote телефонот го претвораш во дајлинско за ПЦ-то. Има и други дополнителни опции. Корисна е за презентации и за мрзи
    Bookviser за читање книги. Многу е добра, има онлајн библиотека, многу опции за подесување, има и ПЦ верзија и можеш мобилната и ПЦ верзијата да се sync. Пробав повеќе апликации за книги и оваа ми беше најдобра

16. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

905
    1,349
    6 ноември 2007
    После 2 неделно користење на Windows Phone 10 на Lumia 640 LTE можам да ги кажам следниве недостатоци багови со кој се соочив.

• Батеријата трае двојно помалку за разлика кога телефонот возеше со Win 8.1
    • Нема никакви звучни или вибрирачки информации ниту пак излага нешто во нотификации кога добивам SMS пораки.
    • Ако наместам Аларм и следното утро ме разбуди. Кога ќе стиснам Dismissed екранот стои запален и не се гаси. Можеш да го оставиш 2 сати - 2 сати ќе си свети.
    • Сите акаунти се споени во една апликација. Конкретно активно користам Gmail и Hotmail. На win 8.1 се одвоени сервиси. На win 10 се во една апликација и за проверка на маил мора да шалтам во опции дали да гледам feed од едниот или од другиот...Освен тоа секојдневно добивам Outlook is out of date. и синхронизацијата со тој mail не е баш најсјајна.
    • Internet Explorer не постои, наместо тоа тука е Microsoft Edge кој е во суштина исто или пак можеби не?! Kako default пребарувач е наместен Bing секако, проблемот е што нема опција за да го промениш engine-от. За да добивам резултати од Google морам прво да идам на www.google.com па од самиот сајт да пребарувам!!!
    Ствари кој им се за фалење

Windows Store има друг дизајн кој е многу подобар од претходниот. Полесно пребарување на апликациите што ги имаат.
    News апликацијата е најдобра новина. Ептен подобрена. Добива feed од десетици разни сајтови...лесно за менаџирање и многу добар интерфејс за читање статии.
    Позитивни новини во интерфејс, Wallpapers, разни идејни решенија во менаџирањето со опциите кој ги нуди OS-то. Подобрени функции во голема мера... Само уште да работат как треба :p
    Overall се работи за багав систем на кој му требаат додатни закрпи. Али боже мој се работи за тест фаза
    Најголем бенефит од тестирањево во последниве неколку дена е тоа што ми се врати сеќавањео на Android искуството од порано :)

voah, Necromancer и на kirev им се допаѓа ова.
  17. psyside

psyside
    Rising Star

24,974
    25,207
    4 Септември 2008

На shifty, MasteR_#0, voah и уште 2 други им се допаѓа ова.
  18. ARMac

ARMac
    Орган

5,870
    6,471
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Мајкрософт е како Русија. Кога ќути сите ја заебаваат, кога ќе распали одма е јасно кој е газда во компјутерската индустрија.

Ако газда вика дека Surface Book е врвниот лаптоп, сите бре ќе слушаат (освен овците).

bobipp, shifty и на voah им се допаѓа ова.
  19. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,902
    2,451
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  20. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
  21. bobipp

bobipp
    Gaining Experience

274
    138
    13 ноември 2009
    Не ми е јасно како работи чудоно поделено?! Има батерија, цпу, рам и гпу и во двете?

22. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Во тастатурата се само дедицираната графичка и дел од батериите.

На bobipp му/ѝ се допаѓа ова.
  23. CHukio

CHukio
    Intern

120
    40
    7 Март 2013
    Машко
    Другари

Имаме еден мал проблем. Би сакал да си го апдејтовам телефонот на Windows Phone 10 (кога ќе излезе и ако излезе). Кколку што читав на некој си официјални Microsoft страни, ќе биди достапен само за телефони што веќе имаат Denim софтвер. Мојот има Cyan. Се работи за
    Phone model: Nokia Lumia 925
    Carrier: 3 Italy
    На официјалниот сајт на Microsoft вика дека веќе телфонот е апдејтован на Denim (бројот на верзијата OS version, не се согласува со мојот на телефон). Дали е можно да е само поради локацијата (пошо телефонот е очигледно италијански, а ја имам ставено регион US ради Cortana)?

Однаперед ви благодарам и се надевам бев доволно јасен.

24. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    Kе се изначекаш за вин 10...
    Мој совет инсталирај инсајдер верзија...и терај..
    Јас имам лумиа 1520 а официјална нема да добијам до март сигурно 10...
    Така да :)

25. voah

voah
    Баниран/a

627
    499
    5 Септември 2014
    За да добиеш деним...

Инсталирај софтвер лумиа рековери на пц ....ке ти го даде поседниот фримвер за твојот телефон...
    Или второ инсталирај на тел preview for developer и така пробај...
    Но прво пробај со погорната опција...

Сподели

Вчитување...