1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Windows Phone - уреди - Верзии - освежувања - подесувања - новости - генерална дискусија.

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Август 2014.

1. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,490
    2,483
    14 Мај 2008
    Машко
    Лумиа има амолед

Windows си знае што да прави со рамот, види ги само low-end нокиите со 512 рам

Ова со звукот ќе ти го дадам на поклон

Windows си знае што да прави со рамот, види ги само low-end нокиите со 512 рам

Те поздравува батеријата и менаџментот на Лумиите со кои може да издржи месец дена во стендбај

Windows е далеку пооптимизиран од андроид и нема лаг

Ниеден андроид телефон нема подобра камера од флегшип Лумиа

Да бе, Windows бил лош затоа што нема кастомизација на кернели, кастом ромови и останати дрангулии........... Боље кажи дека Андроид е лош и затоа му се потребни сите тие модификации.

На TylerMkD, tupacan, goranzoran и уште 3 други им се допаѓа ова.
  2. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Андроид телефоните се прават од добри/одлични перфектни. Windows телефоните се само добри/просечни и неможат да се направат подобри. Толку од мене на темава :)

3. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,490
    2,483
    14 Мај 2008
    Машко
    Ама што кога ќе го направиш перфектен? Каде е бенефитот? Јас имам Телефон со Snapdragon 600, другар со Snapdragon 400, лагови нема перформансите се на највисоко ниво, сите андроид апликации, сите до една, работат џам. Зошто да го оверклокувам телефонот кога и послаб телефон од мојот гарантирано ќе ги вози сите апликации од сторот без никаков проблем или лаг?

Ако не ми го разбираш прашањето, еве на друг начин ќе го поставам. Имаш GTX 980. Ја оверклокуваш за да биде најјака на свет. Единствена игра што ја играш е дота. Зошто би ја модификувал графичката?

4. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Затоа што сум ентузијаст.....и сакам све "најдобро" (за мене фабрика е досадно искуство) ако е одреден уред добар, јас сакам да биде уште подобар, ако е брз, сакам да биде побрз. На таков форум сме, незнам зошто ви е чудно.

На Dark HaCkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Кој сака нека дојде кај мене лично пред него ке го рутирам и ке го дотерам на мој синтези па ке правиме споредба со кој било windows phone

6. CHukio

CHukio
    Intern

119
    37
    7 Март 2013
    Машко
    Читам темава и си се смем... Многу е јако ко че некој кој никогаш немал инсталирано Linux мислеќи дека е срање и користи исклучиво Windows, сега тврдат дека нема подобар мобилен ОС од Android.... ИРОНИЈА!!

На goranzoran и DrMTR им се допаѓа ова.
  7. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Што има веза сеа линукс со windows на компјутер се збори за мобилен иначе и ја тврдам дека windows е незаменлив за компјутер линуксот е само колку да се рече дека го има

На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pinceta

Pinceta
    Gaining Experience

550
    162
    16 Март 2011
    Машко
    Steam:
    tadamtadam
    грешиш.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CHukio

CHukio
    Intern

119
    37
    7 Март 2013
    Машко

Па колку што ми е мене познато андроид е заснован на Линукс o_O ????

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  10. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

913
    854
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    „Мочана“ ја реков бидеќи е нај ефтина и со најслаби перформанси на хартија, нема ни предна камера, не дека не чини или не работи добро.

Иначе кога сме веќе на темава, вреди нова 920ка за 10к денари?

Последна промена: 6 oктомври 2014
  11. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Не е битно тоа сепак андроидот е многу понапреднат од Windows phone како што е windows за компјутери така е и линукс за мобилни и обратно

12. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Вреди. За 10к нема подобар телефон.

На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,190
    6,301
    27 Март 2014
    Токму така. Всшност Андроидот е порт од линукс дистрибуција, и оптимизирана да работи со процесори со мала потрошувачка на енергија (читај таблети и мобилни телефони).

BTW страшно ме заинтересира, има некој телефон со Андроид што поддржува wireless charging?

14. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,334
    5,245
    24 Март 2009
    Машко
    Не е порт од линукс дистрибуција (LOL), Андроид е оперативен систем со Линукс кернел.
    Инаку да, има Андроид телефони што имаат бежично полнење, Nexus 4, Nexus 5, уште малку ќе излезе и Nexus 6, Galaxy S4, Galaxy S5, варијации нивни, Motorola droid, LG G2, LG G3... Некои други како Galaxy Note 3, Galaxy Note 4, HTC Rezound... имаат официјални задни капачиња од Самсунг/ХТЦ како надградба за бежично полнење.

15. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,883
    2,445
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Друже, ја незнам од кај ти е сликата што си ја прикачил и дали е твоја и на кoja верзија си али нема врска тоа што го збориш.
    Еве ти скриншот од мојот телефон направен сега(да направиш скриншот треба да го држиш volume up и power button истовремено). Јас сум на официјалната windows phone 8.1(cyan).
    wp_ss_20141006_0001.png wp_ss_20141006_0002.png wp_ss_20141006_0003 1.png

На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
  16. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Сликата е од на комшија телефонче, изгледа тој има проблем со картицата а не оперативниот. :)

Се извинувам.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  17. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,883
    2,445
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Дојди ти кај мене ја ќе го средам линуксот на десктоп со мои сетинзи, драјвери и програмчиња па да го споредиме со било кој windows 8.1 на сток па да видиш :D
    Јасно ти е дека никогаш нема да имаш подобра камера од лумиа, така? Сите останати функции на телефонот ќе ти бидат на исто ниво со лумиа, доколку има разлики тие ќе бидат за 99% од луѓето неприметливи а за тебе тотално непрактични и небитни а пак за видеата и фотографиите ќе може секој и од месечината да примети дека има разлики во класи и светлосни години.
    Гледам дека ти а и повеќето овде на темава што зборат против windows phone се со мислите назад во минатото барем некои две години. Вашите критики се однесуваат на windows phone 7, 7.8 и windows phone 8, очигледно не сте работеле со 8.1 ниту пак со developer preview. Немаш претстава како лесно и синхронизирано се работи кога имаш windows 8.1 на телефон, лаптоп и десктоп.

На Pinceta и energizer им се допаѓа ова.
  18. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Знам дека темава е за WIndows, и дека не е коректно да се збори за Андроид или што е подобро од што, да се натегаме....затоа што тука сите си имаат мерак на овој OS, ама да се збори како WIndows (во оваа фаза поготово) е подобар или еднаков на Андроид е за мене несфатливо, повеќе не ви се мешам.

19. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,446
    1,869
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Доколку не ти е проблем слабата батерија на 920, вреди. Единствена мана која ја има телефонот, според мене, е батеријата.

Т.е. сега можеби е подсредено со новиот update, јас го користев телефонот на WP8.

20. energizer

energizer
    Intern

58
    26
    17 ноември 2011
    Машко
  21. aleksuperior

aleksuperior
    On your way to fame

687
    911
    6 Декември 2012
    Машко
  22. energizer

energizer
    Intern

58
    26
    17 ноември 2011
    Машко
    Рано е сеуште да се нагодува за W10. Познато е само дека ќе има една продавница за сите уреди, колку што ми е во сеќавање после април се очекува тест верзија..

23. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Ова е 10 пати бољи концепт на wallpaper од идиотската имплементација моментално.

24. aleksuperior

aleksuperior
    On your way to fame

687
    911
    6 Декември 2012
    Машко
    Епа според темата на дискусија, и тоа што го презентираа Windows за Windows 10 сите уреди треба да имаат "ист" оперативен систем за да биде се во еден еко систем.

25. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Нема да биде ист os на мобилен со оној на таблет и пц.
    1:09:00 , само е поедноставен начинот на порт на wp апликација за пц. Со 8.1 го претставија ова,метро апликациите ќе тераат на ист runtime со оние на телефон. Ама не е ист ос, не е тотално ист код, како што тоа се претставува. На телефон ќе има више апликации отколку на пц зошто едноставно на пц не се користат толку. Башка кога ќе апдејтува девелоперот апп. за телефон, треба да апдејтува посебно за пц,не е комлплетно истиот код, што е дупла работа.

Јас мислам дека ќе има апп. на пц колку да "се рече", аа онаа наа телефон ќе си добива редовни апдејти.

View: https://www.youtube.com/watch?v=AmF_izdlsvY

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...