• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Она што ми смета е што форсираат нивни екосистем.
Ако паметиш Миркософт и да сакаат да ти овозможат се, не смеат заради антимонополски последици. Миркософт мораат да балансираат со што монополизираат одреден софтверски сегмент а со што не. Јас сум сигурен дека ако дозволат сам свој сервис да ставаш, тоа ќе убие еден куп други сервиси и ондак ќе им фукне Европска комисија на пример 6 милијарди евра казна или слично.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Абе на кој не му чини нека стави линукс. Тоа е тоа, што ќе ти сервираат ќе сркаш и фала ќе кажеш. Нема замена ако сакаш да играш или користиш нивни сервиси или адобе цц.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
571
546
Струга
На тие што му смета новиот таскбар feed, повелете:

Код:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Feeds]
"ShellFeedsTaskbarViewMode"=dword:00000002
Paste in text document, save as .reg, run as admin па restart PC.

Дополнително, вредноста кај dword значи:
Вредност = 0: Прикажани се временската икона и температурата.
Вредност = 1: Прикажана е само временската икона.
Вредност = 2: Ништо не е прикажано.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,732
9,120
Скопје
На тие што му смета новиот таскбар feed, повелете:

Код:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Feeds]
"ShellFeedsTaskbarViewMode"=dword:00000002
Paste in text document, save as .reg, run as admin па restart PC.

Дополнително, вредноста кај dword значи:
Вредност = 0: Прикажани се временската икона и температурата.
Вредност = 1: Прикажана е само временската икона.
Вредност = 2: Ништо не е прикажано.
Брат, не зезај, десен клик -> news and interests... немој регистри твикови за вакви рабоќе. Ни рестарт не треба со десен клик ни ништо.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
571
546
Струга
Брат, не зезај, десен клик -> news and interests... немој регистри твикови за вакви рабоќе. Ни рестарт не треба со десен клик ни ништо.
Ова го исклучува сосем ама да, секако, се сложувам со тебе, проста работа е може да помине и со десен клик.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Под овој поим и Minesweeper и Pinball и Solitaire се блоутвер а доаѓаат со оперативниот од памтивек. Немам искуство многу со Линукс ама ако добро памтам кога користев некое Ubuntu и тоа имаше инсталирано некои игрици и слично што не ми требаа а ги имаше. Значи сегде има блоутвер. Во модерниов Windows очекувано има повеќе зашто нели стана Windows as a service па мора некако да прават $$$.
Значи мене тоа не ми смета, дури и интересно ми е да гледам какви новини ставаат. Она што ми смета е што форсираат нивни екосистем.
Друже, не мешај лончиња. Не зборуваме преинсталирани ствари, туку за резидентен/активен софтвер, значи нешто што се вклучува без ти да го старташ рачно. Тие игричките што ги спомна не се пуштаат сами со секое стартување на ОС-от.

За разлика од нив, овој виџетов со вести и пропаганда се пушта сам на секое уклучување на виндовс. Прави разлика за што зборуваме.


А да користам некоја изменета и застарена верзија на Windows немам никаква намера. Всушност, во моментов инсталирам некој нов апдејт :geek:
„Застарена“ од пред некој месец, а со 99% иста core функционалност како и актуелната верзија - само минус куп feature надградби (блоут) кои никој со три чисти не би ги користел наспроти подобрите алтернативи (освен ако не знае дека постојат, пошто е нуб, како на пример авид кој користи м$ фотос и малвер ѓубрето μTorrent). :)Немам искуство многу со Линукс ама ако добро памтам кога користев некое Ubuntu и тоа имаше инсталирано некои игрици и слично што не ми требаа а ги имаше.
Ти гарантирам дека тие игри не се пуштале сами на секое уклучувер на системот.

Инаку да, веројатно баш Јубунту во Линукс светот е најблиску што ќе дојдеш до блоут. :p
И со Линукс имаш дистроа кои го следат концептот на многу и чести апдејти (и сите багови и заебанции што идат со тој концепт). Ама имаш и дистроа кои идат на спори и проверени апдејти и со кои (скоро) никогаш нема никакви проблеми, пошто проблемите веќе ги истестирале овие првите. Тоа и е поентата, имаш можност за бирање.

Имаш можност за бирање ете и со виндовс, ама изборот е многу помал (неколку кастомизиран верзии, наместо стотици други дистроа сите со свој стил и агол).
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Друже, не мешај лончиња. Не зборуваме преинсталирани ствари, туку за резидентен/активен софтвер, значи нешто што се вклучува без ти да го старташ рачно. Тие игричките што ги спомна не се пуштаат сами со секое стартување на ОС-от.

За разлика од нив, овој виџетов со вести и пропаганда се пушта сам на секое уклучување на виндовс. Прави разлика за што зборуваме.
Конкретниов виџет се гаси буквално со 2 клика.
А твојот поим за блоутвер беше "нешто што се наметнува на сите, а не им треба на сите, и непотребно јаде од ресурсите на системот." Така да под тој поим и тие што ги набројав спаѓаат во блоутвер. И софтвер за режење на цедиња што доаѓаше на времето со нов лаптоп е блоутвер па не се уклучува сам. Не можеш сега да си менуваш дефиниција како ти одговара.

Иначе супер за тебе што си користиш "твоја" верзија на Windows, ама некако не сфаќаш дека дека има луѓе на кои воопшто не им се потребни такви егзибиции, а и како во мојот случај, не ни сакаат. Но упорно го наметнуваш тој став. Во ред е.

Не сум "нуб" ако користам Photos, кои одлично си ја вршат функцијата, не знам што подобро би ми требало? Наместо да инсталирам и сетирам триста third party програми сосема добро ми е тоа што веќе ми го нуди оперативниот интегрирано како пакет.

Всушност од кога излезе Windows 10 до ден денес секогаш сум ги имал инсталирано најновите апдејти и сите features и верувај дека апсолутно во ништо не заостанувам во поглед на оние како тебе кои го твикуваат Windows-от. Така да ти тоа што го правиш е повеќе како хоби, занимација, пркос, демек не може да ме следат, не може да ми тураат пропаганда, а не дека има некоја реална придобивка. А можда и има, ете за тебе и за тоа ти што го работиш, тоа што тебе ти се допаѓа, почитувам. Ама тоа не значи дека треба сите истото да го прават, дека "немаат три чисти" итн.. Секој со својот избор.

Нема замена ако сакаш да играш или користиш нивни сервиси или адобе цц.
Може Adobe а и некои игри преку Wine.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Конкретниов виџет се гаси буквално со 2 клика.
А твојот поим за блоутвер беше "нешто што се наметнува на сите, а не им треба на сите, и непотребно јаде од ресурсите на системот." Така да под тој поим и тие што ги набројав спаѓаат во блоутвер. И софтвер за режење на цедиња што доаѓаше на времето со нов лаптоп е блоутвер па не се уклучува сам.
Не се разбираме, ако треба да се гаси значи дека е пуштено без ти да го стартуваш.
Од друга страна нешто што седи неактивирано на хардот, не ти троши ни меморија и процерсорки циклуси без да го стартуваш. Да најдобро е воопшто да го нема, но тоа е надвор од муабетот (и семантичко дриблање за различните нивоа на блоат во виндовс).

Целта на тој виџетот не си ти што си доволно информатички писмен да ги направиш тие „два клика“ за да го исклучиш (па и регистри да едитираш ако мора), туку поголемиот дел од корисниците кои ќе го остават вклучено тоа гомцето пошто нема ни да се сетат дека може да се конфигурира да остане исклучено (а некои од нив ќе се сетат, и ќе не замараат мене и тебе да им го исклучиме).Иначе супер за тебе што си користиш "твоја" верзија на Windows, ама некако не сфаќаш дека дека има луѓе на кои воопшто не им се потребни такви егзибиции, а и како во мојот случај, не ни сакаат. Но упорно го наметнуваш тој став. Во ред е.
Другар, не наметнувам јас ништо. Само ми е смешно што на 250 и нешто страници поплаки од проблеми со вин10, се наведува аргумент дека ефективно решавање на тие проблеми било „егзибиција“.

Еве денес неколку лаптопи во фирма ни беа неупотребливи после најновиот апдејт, изгледа како ОС-от да е заглавен пошто не реагира ни на тастатура ни на тачпад. Испадна дека апдејтот ги зезнал драјверите за киборд/тачпад. Ова се дешава неколку пати во последнава година две... И кажи ми сега ти на мене, на кој „му требаат такви егизбиции“? :)


Всушност од кога излезе Windows 10 до ден денес секогаш сум ги имал инсталирано најновите апдејти и сите features и верувај дека апсолутно во ништо не заостанувам во поглед на оние како тебе кои го твикуваат Windows-от. Така да ти тоа што го правиш е повеќе како хоби, занимација, пркос, демек не може да ме следат, не може да ми тураат пропаганда, а не дека има некоја реална придобивка. А можда и има, ете за тебе и за тоа ти што го работиш, тоа што тебе ти се допаѓа, почитувам. Ама тоа не значи дека треба сите истото да го прават, дека "немаат три чисти" итн.. Секој со својот избор.
Ти велам дека не си ме разбрал.
Ова за мене не е ку*ч („хоби, занимација, пркос“), туку е потреба. Јас за мене лично да морам да се малтретирам со вакви проблеми како што се опишани овде на 250 и нешто страници, виндовс не би користел ни повремено. Но благодарение на исфрлениот блоут во мојава верзија од виндовс, ова веќе може да се користи без да ми влијае на ефективност, и на живци.


Не сум "нуб" ако користам Photos, кои одлично си ја вршат функцијата, не знам што подобро би ми требало? Наместо да инсталирам и сетирам триста third party програми сосема добро ми е тоа што веќе ми го нуди оперативниот интегрирано како пакет.
Ако ти врши работа, ок, зошто да не. Но како некој што е активен на ај-ти форум, ти би требало да си профил на човек кој кога еднаш ќе проба нешто како irfanview никогаш нема пак да го пушти м$ фотос. Секојдневно потребни функции како кроп, ротација на слики без рекомпресија, подобрување на светло/контраст/бои со еден клик, дури и подршка за фотошоп плагини... Нешто што задоволува основни потреби за базични манипулации со слики, и сето тоа во мало функционално и бесплатно софтверче?

Ова само како пример.
Се обложувам дека не можеш да наведеш ни една дифолт алатка од виндовс за која не можам да ти посочам многу подобра алатка (најчесто бесплатна), и многу подобра. И така од фајл менаџер па до локомотива. :)


Повторно, ова не е наметнување мислење туку само разменување мислења. За тоа служи темава. (y)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@Lokvan тоа е твоја перцепција дека 250 страни се проблеми. Тука се дискутира на најразлични теми за десетката.

Кроп (фото и видео), ротација и слично има и Photos, останати понапредни корекции правам во PS. Не ми треба додатно мало и бесплатно софтверче кога веќе имам такво во самиот OS. Да не збориме за совршената интеграција со останатиот дел од оперативниот почнувајќи визуелно па све до организирање на фолдери, timeline, албуми, синхронизација со OneDrive итн.. И се разбира постојано пратење чекор во развојот со останатиот дел од 10-ката.
Нормално ова не важи за сите, пример Edge или Movies ретко ги користам, тие не ми се задоволителни.
Ама за поздравување е фактот што и овие апликации толку ги развија во споредба со она што беа пред 10-ката. Требаше воопшто да не воведуваат нови функционалности?

Мене ми се допаѓа правецот во кој се разви Windows и сакам да имам нови апдејти, да чепкам што ново ставиле, дури и банални работи како нови икони и слично, тоа ми е занимација од која до сега сум немал некои проблеми во поглед на апдејти или блоутвер. Единствено кажав што ми смета, агресивното форсирање на нивниот екосистем.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Најголем дел од темава се поплаки од багови, проблеми, и наоѓање решенија за нив.
Сето тоа не е чудно за rolling release oперативен систем, но како концепт е целосно неприфатливо за ОС што претендира да се користи во институции. Стабилност и немање проблеми се императив во такви услови.

Тоа сакав да кажам. Не да дискутираме што јас и ти, како поединци сакаме или не сакаме. :)Кроп (фото и видео), ротација и слично има и Photos...
Ама има ли и ротација без рекомпресија на JPG?
Прави ли кроп - без рекомпресија?
Може ли да смени EXIF дата?
Има ли batch конверзија или преименување на цел фолдер слики?
И уште куп други работи... Ама ај да не замарам со листање на сѐ.


Поентата е дека Фотос е типична виндовс компонета, потпросечна по квалитет ама милиони ја користат пошто иде со виндовс. Нејсе. Фотос беше само пример, еден од многуте. Да не забегуваме сега со дискусија за фотос кога поентата беше дека вградените виндовс алатки се просечни кон потпросечни. Повеќето понапредни корисници не ги користат... Што не значи дека не постојат и исклучоци (ама се исклучоци, а не правило). :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Најголем дел од темава се поплаки од багови, проблеми, и наоѓање решенија за нив.
Сето тоа не е чудно за rolling release oперативен систем, но како концепт е целосно неприфатливо за ОС што претендира да се користи во институции. Стабилност и немање проблеми се императив во такви услови.

Тоа сакав да кажам. Не да дискутираме што јас и ти, како поединци сакаме или не сакаме. :)
Верувај дека огромен дел од муабетите во темава се како да се исклучат апдејти, како да се исклучи телеметрија итн.. Исто така огромен дел се и поплаки од проблеми и багови настанати поради менување регистри и кастомизирање на Windows-oт. Нормално дека се случуваат и вистински багови од апдејти и некомпатибилен хардвер, тоа е факт, ама тоа дека луѓето 250 страни се "малтретираат со проблеми" едноставно не е точно.

Ама има ли и ротација без рекомпресија на JPG?
Прави ли кроп - без рекомпресија?
Може ли да смени EXIF дата?
Има ли batch конверзија или преименување на цел фолдер слики?
И уште куп други работи... Ама ај да не замарам со листање на сѐ.


Поентата е дека Фотос е типична виндовс компонета, потпросечна по квалитет ама милиони ја користат пошто иде со виндовс. Нејсе. Фотос беше само пример, еден од многуте. Да не забегуваме сега со дискусија за фотос кога поентата беше дека вградените виндовс алатки се просечни кон потпросечни. Повеќето понапредни корисници не ги користат... Што не значи дека не постојат и исклучоци (ама се исклучоци, а не правило). :)
Значи не ти ја разбирам поентата да користиш по секоја цена трети апликации а не тие од Windows само за да бидеш сметан за "напреден корисник". Тие функции што ги наброја дали Photos ги има мене лично ниеднаш во живот не ми затребале. Нормално дека ако ми требаа ќе барав некој поспецијализиран софтвер за намената.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Верувај дека огромен дел од муабетите во темава се како да се исклучат апдејти, како да се исклучи телеметрија итн
Телеметријата па и апдејтите кои сје*уваат драјвери за киборд и тачпад - тоа не само што влегува во опис на баг - туку слободно и како малвер можеш да го рачунаш. :)

.... Нормално дека се случуваат и вистински багови од апдејти и некомпатибилен хардвер, тоа е факт, ама тоа дека луѓето 250 страни се "малтретираат со проблеми" едноставно не е точно.
Не зафркавај друже, што мајка има да менува драјвер за периферија како киборд и тачпад? Ќе им ги подобри перформанси? ;)
Зошто на секој втор апдејт ресетира сетирања за принтери? Подесувања за AV/firewall? Секој апдејт или истите или нови глупости се дешаваат... Сериозно, темава најголем дел се состои од поплаки за ова и куп други проблеми за вин10. За добро или за лошо ама тоа е факт.

Тие функции што ги наброја дали Photos ги има мене лично ниеднаш во живот не ми затребале. Нормално дека ако ми требаа ќе барав некој поспецијализиран софтвер за намената.
Значи во ред е ако немаш такви потреби, јас зборував за понапредни корисници кои сакаат нешто повеќе од банално прегледување на слики/фотографии. Фотос ни во тоа не е добар, пошто многу формати не ги отвара.

Повторно, не е самиот Фотос фокусот на муабетов туку тоа дека е потпросечен софтвер - исто како што се просечни и другите дифолт виндовс алатки... Остај го Фотос, ете кажи кој фајл менаџер го користиш? Да погодам... Виндовс експлорер? :)


Значи не ти ја разбирам поентата да користиш по секоја цена трети апликации а не тие од Windows само за да бидеш сметан за "напреден корисник".
Абе другар, најмалку ми е гајле за што „ќе бидам сметан“. Едноставно се работи за потреби. Ирфан има корисни функционалности кои ги користам често и кои се достапни на еден клик во брз и бесплатен софтвер.

Ти за такви базични зафати (како брза корекција на бои/контраст, ротација, кроп, итн) сакаш да пушташ Фотошоп? Кул, супер за тебе. Ти значи имаш време за трошење. Јас ете преферирам мал и брз софтвер, наместо тупавиот Фотос и тешкашот Фотошоп... Ова не е критика за Фотошоп (кој го чепкам од пред верзијата 4), туку чудење зошто некој би кроел лозница со секира, наместо со градинарски ножици. Веројатно може и со секира да, ама зошто побогу? :)

Забегав(ме) малку, а? :geek:
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Забегав(ме) малку, а? :geek:
Па нормално дека забегавме, кога како и по обичај на секој пост враќаш со реферати и приказни од 1001-на ноќ. Се трудам да бидам концизен во постовите ама со тебе нема шанси човек да се носи.
Единствена последна препорака и реплика кон тебе е да си ставиш некој друг ОС и да си ги скратиш маките :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Oва веќе е ад хоминем, и тоа сосем непотребен и непредизвикан... Јас ти дадов аргументи, ако немаш контрааргументи чуму потребата од конфронтација на лично ниво?

Еве последен пат: Не дискутираме твои и мои лични потреби или желби. Муабетот е дека виндовс 10 во ваква форма не е подобен за повеќето корисници, всушност е штетен за ефективноста на истите корисници. Да нема големо влијание врз институциите (воглавно државни), и своевиден монопол врз гејминг аспектот (што полека се менува), м$ виндовс одамна ќе беше заменет со алтернативни оперативни системи (што исто така полека ама сигурно се менува) .


Инаку за маките - јас ги немам. Барем не со вин10, односно барем не дома на личните компјутери. ;)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,453
14,406
Типов кога губи во конверзација и кога е во тесно од ракав го вади "Ова е ad hominem" и одовде натаму, ако му ја загризете коската, дискусијата неповратно ќе замине во кавга.

Никогаш не научи што е и што значи ad hominem.
Загреота...
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Манџа не е манџа без малку авид во неа.

Патем, колега ми кажува дека температурата не се менува, освен на поминување со курсор врз неа. Баш корисно. И зошто спомнатиот виџет е вклучен во „секјурити“ апдејт? ОК иконата се исклучува со два клика... Ама дали сеуште имате Feeds процес во таск менџаерот? Ако го има, колку ви јаде од меморијата, едно 500-600 мега?
Мислењето е автоматски споено:

Во другите (лоши) вести (за оние што оправдано одбиваат да се пребацат на вин10):
Effective October 2021, Game Ready Driver upgrades, including performance enhancements, new features, and bug fixes, will be exclusively available for systems utilizing Windows 10 as their operating system. Critical security updates will be available on systems utilizing Windows 7, Windows 8, or Windows 8.1 through September 2024.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
Немам. Ми јаде тачно 0 MB. Проста 21H1, na мин. 10~15 лаптопи/десктопи со пуштено апдејтс на најако.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
571
546
Струга
Јас само како јаготка на шлаг ќе допишам на темава дека од кога е излезен Windows 10, моментално користам 20H2 (19042), последно преинсталиран пред 6 месеци кога излезе ISO-то за него, со исклучени апдејти, телеметрија и Microsoft Defender, немам ама апсолутно ниту еден проблем. Ниту ми копа ресурси анти вирусот за без врска, ниту ми бриши кракови, ни ми се меша ваму-таму, ниту имам outgoing сообраќај, Microsoft Compatibility Telemetry исклучено, се си работи океј, пицикато.

Ако ве интересира што бришам од телеметрија, повелете скриптава:
Код:
:proceed
SC.exe config DiagTrack start=disabled
SC.exe stop DiagTrack
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Gwx /v DisableGwx /t REG_DWORD /d 1 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate /v DisableOSUpgrade /t REG_DWORD /d 1 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\OSUpgrade /v AllowOSUpgrade /t REG_DWORD /d 0 /f
REG DELETE HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DataCollection /f
REG DELETE HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Diagnostics\DiagTrack /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Diagnostics\DiagTrack /v DiagTrackAuthorization /t REG_DWORD /d 0 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\SQMClient\IE /v CEIPEnable /t REG_DWORD /d 0 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\SQMClient\IE /v SqmLoggerRunning /t REG_DWORD /d 0 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\SQMClient\Reliability /v CEIPEnable /t REG_DWORD /d 0 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\SQMClient\Reliability /v SqmLoggerRunning /t REG_DWORD /d 0 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\SQMClient\Windows /v CEIPEnable /t REG_DWORD /d 0 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\SQMClient\Windows /v SqmLoggerRunning /t REG_DWORD /d 0 /f
REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\SQMClient\Windows /v DisableOptinExperience /t REG_DWORD /d 1 /f
REG DELETE HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\WMI\AutoLogger\Diagtrack-Listener /f
ICACLS "%ProgramData%\Microsoft\Diagnosis" /grant:r *S-1-5-32-544:(OI)(CI)(IO)(F) /T /C
DEL /f /q /s %ProgramData%\Microsoft\Diagnosis\ETLLogs\*
REG DELETE "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Appraiser" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Appraiser" /v HaveUploadedForTarget /t REG_DWORD /d 1 /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\AIT" /v AITEnable /t REG_DWORD /d 0 /f
REG DELETE "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\ClientTelemetry" /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\ClientTelemetry" /v DontRetryOnError /t REG_DWORD /d 1 /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\ClientTelemetry" /v IsCensusDisabled /t REG_DWORD /d 1 /f
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\ClientTelemetry" /v TaskEnableRun /t REG_DWORD /d 1 /f
for %%i in (InstallInfoCheck,ARPInfoCheck,MediaInfoCheck,FileInfoCheck) do reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Compatibility Assistant\Tracing" /v %%i /t REG_DWORD /d 0 /f
REG DELETE "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\TelemetryController" /f
SCHTASKS /Change /DISABLE /TN "Microsoft\Windows\Customer Experience Improvement Program\Consolidator"
SCHTASKS /Change /DISABLE /TN "Microsoft\Windows\Customer Experience Improvement Program\UsbCeip"
SCHTASKS /Change /DISABLE /TN "Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser"
SCHTASKS /Change /DISABLE /TN "Microsoft\Windows\Application Experience\ProgramDataUpdater"
SCHTASKS /Delete /F /TN "Microsoft\Windows\Customer Experience Improvement Program\Consolidator"
SCHTASKS /Delete /F /TN "Microsoft\Windows\Customer Experience Improvement Program\KernelCeipTask"
SCHTASKS /Delete /F /TN "Microsoft\Windows\Customer Experience Improvement Program\UsbCeip"
SCHTASKS /Delete /F /TN "Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser"
SCHTASKS /Delete /F /TN "Microsoft\Windows\Application Experience\ProgramDataUpdater"
SCHTASKS /Delete /F /TN "Microsoft\Windows\Application Experience\AitAgent"
echo Closing in 10 Seconds...
timeout /t 10 >nul
goto :eof
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А сакав да постирам уште вчера дека кај и да е ќе се откаже Некрото
Па да ти кажам право сакав ама не издржав. Не ми текна дека ќе влезам во вртлог од кој нема искачање без неговото да е последно.

Патем, колега ми кажува дека температурата не се менува, освен на поминување со курсор врз неа. Баш корисно. И зошто спомнатиот виџет е вклучен во „секјурити“ апдејт? ОК иконата се исклучува со два клика... Ама дали сеуште имате Feeds процес во таск менџаерот? Ако го има, колку ви јаде од меморијата, едно 500-600 мега?
Ок, ајде нешто конкретно. За текстот не знам, мене ми е само на икона оставено и се менува без поминување на неа со курсорот. Инаку кој е тој процес да проверам дали го имам? Не гледам такво нешто како "Feeds".
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Всушност од кога излезе Windows 10 до ден денес секогаш сум ги имал инсталирано најновите апдејти и сите features и верувај дека апсолутно во ништо не заостанувам во поглед на оние како тебе кои го твикуваат Windows-от. Така да ти тоа што го правиш е повеќе како хоби, занимација, пркос, демек не може да ме следат, не може да ми тураат пропаганда, а не дека има некоја реална придобивка. А можда и има, ете за тебе и за тоа ти што го работиш, тоа што тебе ти се допаѓа, почитувам. Ама тоа не значи дека треба сите истото да го прават, дека "немаат три чисти" итн.. Секој со својот избор.
Тоа е тоа. Одлично кажано.

Туку, ако можам да споделам една констатација, во денешно време на терабајтни SSD-a за 100 евра и 4Tb хард дискови за 100 евра, на 6+ процесорски јадра исто така за 100 евра give or take, секирации за блоутвер, потрошена меморија и зафатени процесорски циклуси, мене повеќе ми личи на потенцијална дијагноза отколку за потреба од замарање.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
491
1,234
Патем, колега ми кажува дека температурата не се менува, освен на поминување со курсор врз неа. Баш корисно.
Мене ми поставено да не се отвора on hover и "Show icon and text". Прописно си се ажурира без да кликам ништо.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,732
9,120
Скопје
Ама дали сеуште имате Feeds процес во таск менџаерот? Ако го има, колку ви јаде од меморијата, едно 500-600 мега?
Не, немаме.
Дечко што е со тебе бе, какви 500-600 мега, моментално Фајрфокс со 6 таба 750 мега ми зима, фид процес имплициран за виџетов ќе земал 600 мега.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно