1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,873
  1,762
  22 oктомври 2012
  Машко
 2. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Windows 8.1 е толку добар што кај 9ката сакам три работи.

  1.Нови модерни икони

  2.Метро апликации кои нема да бидат полни со багови така што ќе може да видиме корист од нив.

  3. Да не се враќа старт менито.:D
   
  Вајкинг, AlexM, RagingDemon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,730
  1,202
  16 Јуни 2010
  Машко
  Што се очекува од Windows 9-Threshold:

  Голема веројатност:
  > Desktop верзија на Кортана - постои, уште е во Alpha stage
  > Ново старт мени - веќе видовме на build конференција во Април
  > Метро апликации што имат свои прозорци и се на десктоп (ова нема никогаш да го користам)
  > Charms bar комплетно избришан кај desktop системи (редно време беше)
  > Internet Explorer 12
  > Старт скрин целосно тргнат од desktop системи (редно време беше)
  > Desktop целосно тргнат од ARM таблети (паметно)
  > Редизајнирани икони и поубав(flatter) изглед на целата околина
  > Нов систем за активација(ова незнам колку е добра за нас :D)
  > Надградби на Bing апликации(небитно)
  > Virtual desktops

  Мала веројатност:
  > Часовникот што се наоѓа во таскбарот да се помести на некое друго место.
  > Бесплатна надградба за корисници на легален(нормално,хахах) Windows XP,Vista,7 кон новиот OS.
  > Андроид апликации да можат да работат на таблетите кои имаат Windows 9.
  > Интерактивни плочки(Interactive live tiles) нов концепт од Microsoft Research тим.
  > DirectX 12(сеуште не се знае, последна информација)

  Претпоставка за прва technical preview верзија: 30 Септември 2014
  Претпоставка за конечно лансирање RTM: Април 2015
   
  Последна промена: 21 Август 2014
  На viktoraleks, Nightingale, FLEGMA и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Јас би сакал W9 конечно да поддржува ISO-13346 UDF -_-
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Редно време беше да добиеме нешто што корисниците на Linux го имаат со години

  Ако го направат ова тоа ќе биде најкретенскиот потег било кога направен. Часовникот е таму од Windows 3 наваму

  Осумка купив за 15$ така што дефинитивно испаѓа дека сум направил зделка на деценијата. Пиратска Седмица надоградена на легална Осмица за џабе.
   
  dejan_str, RagingDemon, Alucard и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  Што добар бизнис си прават :innocent:
  Многу добро знаат што се треба да содржи еден оперативен систем, дури и повеќе од тоа што треба знаат, само никако да се сетат да направат целосен оперативен систем(иронија). Се некои смешни работи недостасуваат. Смешки. Златна 7ка :noonecare:
   
  На Govinda и Sukhoi им се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Осмицата беше маче фрлено во вода. Мораа да се пробијат во тач „сегментот“
  Инаку како би ја оправдале компанијата која запослува еднаков број на стручњаци по ергономија и психолози како и програмери.
   
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,730
  1,202
  16 Јуни 2010
  Машко
  Virtual Desktops сум користел кај убунту, идејата е одлична и одамна се чудев зошто кај Windows не е вградено тоа.
  Што се однесува до часовникот, FLEGMA е во право тотално, секоја промена на нешто што работи и на никој од корисниците не им пречи е лоша.
  Точно е и дека Windows 8 беше уфрлување во нов непознат сегмент за Microsoft, меѓутоа стапот го јадеa нивните веќе верни корисници, Windows 9 ке е уствари правата Windows 8, каде што има сегмент Desktop и сегмент Tablet а не шљакатарник од двете ствари. Ова па ке му дојде со Vista>>7 ситуација. Само што со Vista имавме проблеми со перформанси, а сега тука со интерфејс. До некаде е оправдано, али целосно никогаш каква фирма се и какви програмери/дизајнери што ли не имаат и вакви киксови си дозволуваат...
   
  На JensenInterceptor и dedoklime им се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Ах..
  Велиш
  Како да имаме избор! Сега, откако ја осакатија конкуренцијата, можат да си прават што им се сакам а корисниците ќе си доаѓаат како кутриња.
  Корисниците единствено можеби би имале надеж односно утеха во OS X ама тоа значи купување на астрономски скапи компјутери од кај Јаболкарите.
  Ај, почнувам да се нервирам. Да не ја спуштаме дискусијата натаму.
   
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,730
  1,202
  16 Јуни 2010
  Машко
  И да знаеш незнаев точно кој збор па ај викам верни не ни размислив... Без нервоза ;)
   
 11. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Тоа со часовникот глупа работа е, да не си играат и да не го измислуваат тркалото! :)
  А и името малку глупичко, Windows 9 threshold - Џам 9 праг :oh:
   
 12. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Забораив уште една работа. Подобар фонт и фонт smoothing барем 50% добар од она што го има osx.

  Ова ваљда нема никад да го инплементираат .
   
 13. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  146
  29
  29 Јули 2012
  Машко
  Што едноставно треба да се направи во 9ката и ништо повеке

  1. Да се тргне тоа факинг метро и store
  2. Да се тргнат сите тач сегменти
  3. Да се врати Старт копчето
  4. Толку, по ова ке се вратат многу корисници
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Ај сега врати се и препрочитај го постот од Sukhoi
   
  На dedoklime му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Ај изгледа нема да го усерат како Windows 8 :D
   
 16. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Нека се врати само старт менито доволно е :p
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Најпаметно е да направат Windows 7 Service Pack 2 и сите среќни и весели :)
   
  На dedoklime, DrMTR, MarkoHF и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  146
  29
  29 Јули 2012
  Машко
  да видов затоа го и болдирав првбото дека само уште тоа треба да го тргнат метрото, а они планират да стават метро и во старт менито
   
 19. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Од деветиов прозор највеке ме итнересра како ке го извеат она "virtual desktops" односно каов workflow ке наметнат. Всушност ова е една од најголемите причини зашто преферирам работа на Linux одколку на Windows, едноставно многу подобро можам да ги организирам и да се движам низ купишта истовремено отворнеи програми.

  Би сакал да видам:
  - Избро помеѓу динамичко менување на бројот на "virtual deskotps" или фиксен број (определен од корисникот, не од Microsfot) на десктопи, како и комбинација од двете односно фиксен број при стартување на ситемот и динамичко додаање / бришење на десктопи по потреба.
  - Колку лесно ке можеме да се движиме низ десктопи.
  - Колку лесно ке може да се шалтаат програмите низ десктопите.
  - Именување на десктопите.
  - Една програма истовремено да се наоѓа (да биде видлива) на повеке виртуелни дескотпи.
  - Да се дефинира програмта "Х" секогаш да е отвора на виртуелниот десктоп "Y".
  - Alt + tab за движење низ прозори од моменталниот декстоп и нов шорткат (приемр: Win + tab) кој ке ги вгнезди сите програми од повеке десктоп-и.

  Бонус:
  - да воведат табови во File Manager или tiling по вертикала и/или хоризонтала.
  - отворање фолдери со еден клик, а селектирање на фолдер само со покажување над истиот.


  Со само додавање на десктопи и неимплементирање на дополнителни можности за манипулација со истите всушност прават само маркетиншки трик као демек нудат новини и можности а во реалноста немаш (речиси) никаков бенифит од истите.
   
  Последна промена: 22 Август 2014
  На The_Man и Sukhoi им се допаѓа ова.
 20. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,730
  1,202
  16 Јуни 2010
  Машко
  > Од излегувањето на првата technical верзија па до финалната RTM, нема да има потреба да го реинстаталираме пц со секој нов build. Се тестира нов метод на update.Се што е ново и се смета дека треба да се тестира ке биде пуштено на update канал за корисниците што го тестираат. Ова изгледа доста добро, и така планирам уште од првиот build да си го инсталирам, малку да сменам седмицава. (Link)
  > Кортана нема да биде во првите technical верзии, а изгледа нема ни да е во бета бидејќи само специјални тимови ја тестираат. (Link)
  > Windows 9 на ARM ке има промени, прашање е дали ке се тргне desktop од сите таблети или само од оние со помал екран бидејќи е тешко за користење тач и прозорци на мал екран.(Link)
  Аман веќе кога ке протече некоја слика од понов build, што вака ја тераат. Кога ке ми текне Windows 7, имаше слики од милиони build-ови и тоа пред бетата прва.
   
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Генералната дискусија започна :)
  Се очеуваат и графички со ARM процесори, уште нема подетални информации околу архитектурите, така да примат ќе биде ARM одделот. (hint: Maxwell од септември, затоа и preview-то го убрзаа)
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,463
  11,731
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На bokiscout и Sukhoi им се допаѓа ова.
 23. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,730
  1,202
  16 Јуни 2010
  Машко
  > ISO фајл од technical preview верзијата би требало да начекаме на нет уште пред 30 септември, најверојатно околу срединава на наредниот месец (Link).
  > Изгледа дека на Microsoft толко му се брза што RTM верзијата би била готово до 31 Декември годинава. Статистиката од StatCounter и такви сајтови што пратат кој што користи, изгледа воопшто не му одговара на Microsoft. Ај што едвај 12-15 проценти користат Win8 и Win 8.1(што е малце со оглед дека веќе 2 година како е Windows 8 достапен) па и HP и некои други фирми, сеуште си нудат Windows 7 лиценци на лаптопчиња. Целата стратегија за адаптација кон Win 8 паѓа во вода. Што значи дека официјално пуштање би било многу порано од Април 2015. (Link)
  Што би сакал сите овие претпоставки на WZor да се точни..... И така ке си го шибнам уште од Септември превјуто и апдејчиња ке си цепам.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 24. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  704
  174
  27 ноември 2008
  Машко
  Looks like im gonna skip another windows....oh well windows 7 rest assured :D убаво рече Dark HaCkeR win 7 sp2 и топ..
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,783
  27,476
  4 Септември 2008
  Темата е ставена како важна.
   
  RagingDemon, Sukhoi и на Alucard им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...