1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,626
  5,271
  21 Јануари 2009
  Дали се дешава и у сејф моуд?
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  925
  623
  1 Јуни 2016
  Пробај со CTRL + Y .. кај мене се така. Со тастатурата нешто е.
   
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,855
  1,388
  10 Август 2010
  Машко
  Ако со CTRL+Y ви работи во фотошоп, сменете input language на English American, или пробаjте други варианти. Не е до тастатурата, до input jазикот е.
   
  CBB_6, worker_x и на SiPy` им се допаѓа ова.
 4. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  354
  343
  17 Март 2010
  Машко
  Провери кој јазик ти е поставен за input. Приметив дека CTRL+Z не работи во Word 2013 кога input ми е МК, штом сменам во EN, се си е во ред.
   
  На dejan_str и CBB_6 им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,626
  5,271
  21 Јануари 2009
  Не ја користи Standard туку другата и ќе работи ctrl z. Ваљда имате приметено дека има две.
  Ова може да е решение и за другиот проблем.
   
  bxxxn, CBB_6 и на worker_x им се допаѓа ова.
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,021
  1,145
  11 Март 2011
  Ако евентуално ти е на македонска поддршка во тој момент па CTRL+З да не прави undo?
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  79
  298
  9 Декември 2016
  Машко
  Да ти кажам право, не ни пробав во сејв мод, претпоставував дека е нешто со јазичните поставки на десетката.. Шо врска сејв мод со то.

  Точно така, тоа било. Кога ми е јазикот на МК шорткатот CTRL+Z не работи во ниту една програма, туку истата функција ја има CTRL+Y. Кога менвам на ENG тогаш нормално си работи CTRL+Z.

  Интересно е шо ова се случува во Win 10 иако input language на English (United States), односно кај мене инпутот на кибордот беше US Touch keyboard layout, па го сменив на United States-International Touch keyboard layout. Исти к**ац, кога е на MK тогаш CTRL+Y ја има функцијата на CTRL+Z во сите програми (шо многу ме нервира).
  Input.jpg

  Шо е најзаебано ако тастатурата ја заборавам на МКД и пуштам игра, тогаш дугмето Z во играта не работи. Ако е наместено на ENG во игрите нормално све си работи. Овие заебанции со инпут методот (јазикот) ги немаше седумката. Ќе мора да се навикнам, то е.

  Фала дечки на сите за помошта и вашите одговори!
   
 8. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  925
  623
  1 Јуни 2016
  Windows 10 version 1909 is the next major release of the OS, which is expected to release sometime in September 2019.

  Aло MicroPenis ... ова Microsoft, октомври е!
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,245
  11,316
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Што ќе ти е, online only го направиле. :geek:

  Во тој пост не се спомнува која верзија е (може не е таа), и може да се избегне, но сепак јасно укажува на намерата на Миркософт во иднина.

  Може да се избегне ако не си поврзан на интернет при инсталација, ставиш лажен e-mail неколку пати (некои викаат дека ова не им работело) или...

  [​IMG]

  ...одбереш Domain join instead. Наспроти неговото име, таму се крие креирањето локален акаунт (корисник) на компјутерот. :rolleyes:

  Потоа треба да издржиш уште малку „пријателско убедување“...

  [​IMG]

  ...па ќе те пушти да го користиш компјутерот. :hay:

  И досега го криеја креирањето локален корисник, ама ова е апла бутање во подрум. Особено затоа што е покрај другите два „досадни“ линка кои не прават ништо корисно. Замислете само колку обични корисници ќе го најдат ова... Или нема да се исплашат од зборот Domain кој најверојатно не ни знаат што значи, или од „пријателското убедување„ потоа...

  Исто така, при креирањето local user е подобро да не ставиш password за да не те гњави да одбираш три security questions (не те пушта да продолжиш без нив), туку оставаш празен пасворд и подоцна го доделуваш. Ова можеби било вака и во претходните верзии.
   
  Последна промена: 30 Септември 2019
  На PC_GAMER, Astraion, TexasUS и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Да си се залепеш поново на 7ца и на раат да си останеш ;)
   
  На PC_GAMER и CBB_6 им се допаѓа ова.
 11. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  121
  75
  20 Септември 2013
  Машко
  @CBB_6 имаш опција за секоја програма да подесуваш посебно јазик. Кога си во windows language табот, најдоле имаш линк "Choose an input link to always use as default" и во наредниот екран ја штиклираш првата опција "Let me use different imput...".
  По ова ако ти е на пр. English примарна, за секоја програма што ќе сакаш да користиш мк поддршка ќе мора рачно да смениш. Сепак, ова е подобра опција, зш сигурно во игри нема да користиш мк поддршка па да мора пак да менуваш.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  702
  291
  10 Април 2011
  не искача за сите у исто време, за постари процесори покасно ги пуштаат
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  925
  623
  1 Јуни 2016
  Нема ни ISO да симнеш од мајкрософт, така да не е пуштено уште.
  Не зборам само за апдејт.
   
 14. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  702
  291
  10 Април 2011
  на инсајдер е пуштен, за таму увек покасно стигаат.
   
 15. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  698
  497
  11 ноември 2015
  Машко
  Има некакво инфо за кога ке излезе? Нешто читав на 2ри као демек ке излезе.
   
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  557
  765
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Ако може линк од проверен продавач. Купував по 1000че 1200 еден сериски.
   
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,983
  4,147
  28 oктомври 2008
  Јас го купив од првиот што ми излезе. Тие час ги има, час ги нема, гледам листингот од кај што го купив веќе не е валиден.
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  698
  497
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас имам веќе две лиценци за 10ка и ги користам може година дена и ми се ставени на акаундот на Мајкрософт и немам никаков проблем. Пред една недела си купив за офис про 2019 и сега за сега е се во ред. Инаку и кај мене ги нема веќе продавачите само што проверив.
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,626
  5,271
  21 Јануари 2009
  Јас имам KMS_VL_ALL и еве веќе 9 месеци немам проблем.
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,585
  4,420
  23 Јуни 2015
  Машко
  За 200 денари не се исплати.
   
 21. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  502
  447
  27 oктомври 2016
  Сега проверив на 17.Јули.2019 сум купил WIN10Pro за 1.22 еура... :) Вчера за 169 денари Office 365.
   
  На PC_GAMER и SiPy` им се допаѓа ова.
 22. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  702
  291
  10 Април 2011
  0 ден..

   
  PC_GAMER, bxxxn и на Tenny им се допаѓа ова.
 23. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,021
  1,145
  11 Март 2011
  Една добронамерна забелешка за насловот: не е перманентно, KMS активацијата е валидна 180 дена, потоа треба да се реактивира.
   
 24. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  202
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  Можам да замислам сега со Edge Chromium што ќе биде откако ќе го пуштат. :)
   
 25. julll

  julll
  Intern

  56
  23
  20 Август 2016
  Од кога се мислам да го пробам 10-ката. Мојот десктоп е многу слаба конфигурација, би сакал да го инсталирам на мојот лаптоп.

  Capture.PNG

  Немам ссд. Дали на овај лаптоп може да се инсталира 10-ка, која верзија и колку битен?
   

Сподели

Вчитување...