1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  3 категории по 9. Иначе капча е друго , само збор да се пише кој е со нејасни букви. Е може и тројна капча покрај сликите.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,174
  6,221
  21 Јануари 2009
  StevoB26, mnikolce и на Astro им се допаѓа ова.
 3. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  126
  89
  25 Март 2017
  Машко
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  PC_GAMER, shifty и на krema им се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,734
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Што содржи апдејтот ??


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  search от у фолдери горе десно не е рил тајм него треба ентер да се стиска, пошто го користам многу, се вратив инстатно на 1903

  и у илустарот сејв ас идам и не работеше search от ...
   
  На StevoB26 и Pane-G им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,174
  6,221
  21 Јануари 2009
  о боже
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Тоа сирч горниот е безвезе кога долниот ќе заврши работа дури и како Run од стариот ХП


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 10. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  не ми е врши работа долниот, само некој фајл или сабфодлер барам у одреден фолдер, ми треба само тој фолдер да го пребарува и инстантно ги наога а ги има преку 10 000 фајлови
   
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Јас користам everything за пребарување, пробај го, ќе видиш пријатно ќе те изненади.
   
  На shifty, stormce, Astro и уште 10 други им се допаѓа ова.
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,519
  11 Декември 2008
  Машко
  Исто и јас, Search Everything е топ.
   
  На Astro, Astraion, Alucard и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  И од мене препорака за Everything ;)
   
  На stormce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,068
  2,315
  19 Јули 2013
  +1 за Everything.
  Се додека тие полиња и функции не ги сменат од search (барај) во find (најди), за ништо нема да им ги бива :)
  А и тотал командер од верзија 9 навака има интегрирана поддршка за everything.
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Најбољи е. Дури покажува Office фајлови што одлепениве забораваат да ги сејвираат. Чудо од програм, се надевам Миркософт нема да ги купат.
   
  На Маша и Sharlovski им се допаѓа ова.
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,477
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  После последниот апдејт почнав kernel power ерори да добивам, дали и на некој друг му се случува ова? Дали можам да се вратам назад еден апдејт?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  може

  Annotation 2019-11-15 194834.jpg
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Што ќе одиш назад, да земеме да се молиме мороните неписмени да пуштат салам и проверен апдејт, а не да летаат како прле пред магаре со тоа апдејтите кои и онака се крајно небитни и само го посеруваат секој систем и отвараат работа.

  Златен windows 7 со исклучени апдејти, ни замарање ни ништо, 10 години си тера без проблеми без ништо. Со 10кава само умара до кретенските апдејти, троши време во сред фрки, ствара фрки само од себе и слично. Да се изгаси апдејт СКРОЗ НА СКРОЗ на Свињдовс 10 е единствено решение, а апдејт само кога ќе имаш слободно време 2 недели за да се замараш после апдејтот и што се испосрале и незнаат да го опраат.

  Крв да пљукаат.
   
  mkd, Rukfash, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,477
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Фала, ќе пробам дали ќе се среди со ова иако мислам дека е до апдејтот. Напорно е, се гаси пц на сред користење и скроз непредвидливо.
   
  На mdeni и Mayson им се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,174
  6,221
  21 Јануари 2009
  мене на еден од лаптопите ми бапна блускрин на сред фајрфокс денес ама го занемарив

  Иначе на десктопов за 10 мин си се напраи све комплет вчера и засега без проблеми но ќе бидам на штрек 2 недели @mdeni
   
 21. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,885
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  Што ти се вика квалитет, кога ќе отпуштиш голем број на QA тимови, а пронаоѓање багови сега e должност на програмерот и крајниот корисник :)
   
 22. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  133
  491
  9 Декември 2016
  Машко
  Имам проблем со отворање на текст кирилица ноутпед фајлови на 10-ка, претходно напраени и зачувани на 7-ка. Најверојатно биле енкодирани и зачувани во ANSI формат, па сега при отворање на 10-ка гледам само хиероглифи. Пробав со копи-пејст да ги презачувам во нов ноутпед Unicode, не бива. Исто хиероглифи. Пооооо фрустрирачки!
  ANSI.jpg
  Би бил благодарен за помош околу оваа ситуација.
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Прикачи некој краток фајл овде ако не е тајна. :)
   
 24. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  133
  491
  9 Декември 2016
  Машко
  Их тајна :)
   

  Прикачени датотеки:

 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Снимен е како Unicode (двобајтни карактери), а всушност е ANSI (еднобајтни, со дополнети нули). Ова некоја тешка хаварија (забуна) настанала, обично програмите (и Notepad) кога конвертираат од едно во друго го прават тоа транспарентно.

  Пробав со hex editor да ги избришам првите два бајти (FF FE), но не се подобри многу, иако во некои програми почна да се чита текстот, но пак со точки (нулите), и не во Notepad. Можеби може со уште некоја ситна интервенција да се среди, а можеби и не, но толку е моето знаење.

  Clipboard01.png

  Едит: Само за проба, го напишав почетокот на текстот во Notepad (Win7 x64) и го снимив во трите формати, Unicode, UTF8 и ANSI. Следуваат слики како изгледаат тие, по тој редослед:

  Unicode.png

  UTF8.png

  ANSI.png

  (Unicode Big Endian е сличен на Unicode, само им се заменети местата на бајтите). Значи, ниеден по формата не личи на твојот, со пополнети нули.
   
  Последна промена: 20 ноември 2019
  FLEGMA, CBB_6 и на Avid им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...