1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  779
  361
  10 Април 2011
  видеа од сите хдда лагираат, јутуб и др ок се...
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,083
  6,075
  21 Јануари 2009
  Смени плеер, видео рендер...
   
 3. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  779
  361
  10 Април 2011
  исто
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,083
  6,075
  21 Јануари 2009
  реинстал драјвери за графичка

  од кога почнаа да сецкаат? направи некоја промена???
  ако не си напраил промена ондак не знам што да ти кажам, мистерија

  и што значи тоа од сите хдда, колку имаш и кои? дали ако клаеш усб и пуштиш видео од усб ќе сецкат??
  дали проба различни формати на видеа, .avi .flv .mp4 со различни кодеци xvid, x264, x265...
  колку траат сецкањата, неколку секунди? дали се на ист интервал? каков вид на сецкања се, статер ли е, лаг ли е, доцни ли, се губат ли фрејмови, аудиото сецка ли
   
 5. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  779
  361
  10 Април 2011
  не сум направил некоја промена или виндоес апдејт ако се направил или гпу драјвери...

  2 ссда , хдд и екстерен,

  како фрејм дроп рандом ама доста фрејмови
   
 6. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,371
  2,444
  9 Февруари 2011
  Clip.jpg
   
  На PC_GAMER и Mayson им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,083
  6,075
  21 Јануари 2009
  Зависи како гледаш на работите.
  Во суштина „треба пак да се активира“ е точно иако тоа го прави самата програма.
   
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,371
  2,444
  9 Февруари 2011
  Абре Авид, не е ова philosophy.com.mk, дај не го тупи живти све.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,083
  6,075
  21 Јануари 2009
  Не го тупам. Дилемата ќе ја разреши @bxxxn
  Кажи @bxxxn во кој контекст го мислеше тоа дека треба да се реактивира? :)
  Ако мислел на реактивација каква што спомнав јас, ондак твојот контра аргумент е невалиден и ќе испадне ти го иступи со самиот reply, со кој, патем, доцниш 40 дена?
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,371
  2,444
  9 Февруари 2011
  Ок.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Avid победи!
   
  На Cicada, Avid, Gaston и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,059
  1,175
  11 Март 2011
  :) Доколку се активира компјутер преку KMS сервер, активацијата не е трајна. Таканаречен период на валидност на активацијата е 180 дена, после тоа компјутерот сам пробува да ја реактивира лиценцата на истиот KMS сервер. Доколку не успее потоа се обидува на секои 7 дена да реактивира. Бидејќи многу активации се преку "галички" КМS сервери, после 6-те месеци можно е веќе и да не постои и компјутерот веќе да не е активиран.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,083
  6,075
  21 Јануари 2009
  Цитирај го @Gaston он ти даде „контра аргумент“ на тоа што ти не го сметаш за перманентна активација :D
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Avid не биди Lokvan те молам.
  Gaston укажа на тривијалноста на реакривирањето. Толку.
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,083
  6,075
  21 Јануари 2009
  Мора да има некој да го замени.
   
 16. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,371
  2,444
  9 Февруари 2011
  Не разбирам каков галички КМS сервер? Тој се инсталира локално, не пробува моето ПЦ да најде некој кујзнае кај за да се активира. Тоа си го прави на 127.0.0.1
   
  На bxxxn и Avid им се допаѓа ова.
 17. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,059
  1,175
  11 Март 2011
  ОК, гледам друго сме мислеле :) мислев дека е на некој од екстерните KMS, иако колку што знам Windows забрани KMS активација на localhost, но веројатно скриптата тоа некако го заобиколува. Пример KMS активација преку доста познат екстерен сајт msgu****.com (самоцензура) :), често знае да има проблеми. Исто на GitHub има подолга листа од KMS сервери, од кои добар дел веќе не работи.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  197
  408
  3 Март 2015
  Машко
  Има некој начин за активација на Win 10 pro ? Или морам да купам Кеу?
   
 19. Avid

  Avid
  Guru

  4,083
  6,075
  21 Јануари 2009
  Има... KMSpico, KMS_VL_ALL, HWIDGen...
   
  stormce, Vlad944, despotovikj и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,371
  2,444
  9 Февруари 2011
  Еј што ми се деси... кликам „Mи се допаѓа“ на последниот пост на @bxxxn и ме праша „Дали сте сигурни дека ви се допаѓа ова мислење?“.
  @Fatal1ty_ да не интегриравте AI на форумов? :)
   
  На stormce, Astro, ARMac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нема... нешто cloudflare можда.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Ја имам ваков внатрешен глас кога лајкам пост од Авид.
   
  На Rukfash и Enigma им се допаѓа ова.
 23. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,301
  3,606
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  За на авид кога ке лајкаш мислење треба Captcha да излегува по правило.
   
  На Pane-G, fikus, Rukfash и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  518
  307
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  И плус оноа од 9 слики да стиклираш на колку има продавница, па после други 9 на колку има семафор, и трети 9 на колку има птици. И ако не погрешеш на ниедна слика одобрува ти се барањето :D
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,301
  3,606
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Токму за тоа и мислев :D Кога ке кликне некој на копчето ( Ми се допаѓа ) на некој пост на Авид обавезно да му се отворе captcha ( Im not robot ) И тоа со 9 слики селектирање .
   

Сподели

Вчитување...