1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,153
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Кај мене 3 години заедно со офисот, без проблем.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  како да направам ''type'' да го нема у сите фолдери. и во наредните што ги креирам да бидат само со дејт модифајд и сајз...

  1.jpg
   
 3. stormce

  stormce
  Intern

  50
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Види во менито View->>add columns. Таму отштиклирај ја опцијата type

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  Има ли начин да се намести на вториот монитор (не главниот) некаква позадина на Lock Screen?

  Поради Security Policy во компанијата која работам, мора компјутерот/лаптопот да има лозинка или било каква друга заштита, ама секој пат кога се логирам ме иритира вториот екран кога е црн.
   
 5. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,386
  1,016
  1 Јуни 2016
  Стисни си кај Type што е десен клик и ќе ти се појават повеќе опции (фото):
  upload_2019-9-21_0-24-50.png
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  ок знам вака да ги изгасам, ама правам нов фолдер и пак го дава тајп...
   
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  најдов...
  Annotation 2019-09-21 122214.jpg
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,386
  1,016
  1 Јуни 2016
  Дечки, тие што имате Fully transparent taskbar, со TranslucentTB ли ви е направен?
   
 9. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  openshell користам јас, како и да е не се користи стартот од 8ца навака.
   
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,872
  8 Април 2011
  Машко
  Што има ново после 5 год
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,872
  8 Април 2011
  Машко
  Не биле 5 али 3 се. Ново е сега хај енд пц е изгор гледам.некако прослиот пц ми бесе звер а беше 1500 евра сега за 1000 евра едвај склопив мид ренџ само што форсирав на гпу земав ртх 2060 за 19200 дилерска
   
  Pane-G, FLEGMA и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко
  Може некој да ми помогне во што е проблемот со бавно копирање на фајлови од друг компјутер?
  Сите компјутери дома ми се во гигабитна врска на сите компјутери на мрежната им пишува дека се гигабит, но кога сакам да префрлам фајлови оди со 10мб/с. Во што може да е проблемот? Пред ходно немав таков проблем. Само мојот компјутер има таков проблем другите немаат.
   
  Последна промена: 24 Септември 2019
 13. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  333
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Дали мрежниот кабел што излегува од твојот компјутер е со 4 или со 8 жици?
   
 14. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко
  На другата мрежна карта е ок, го форматирав пц и сега е ок.
   
 15. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  871
  759
  27 Април 2010
  Машко
  Кај тебе ли менував рутер за џабе :))))))
   
 16. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко
  ?
   
 17. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  871
  759
  27 Април 2010
  Машко
  Епа чим ???? прашалник не си ти да не се издавам сега официјално....имаше еден корисник исто проблеми на телеком мисли дека е до рутерот, а сите рутери се исти
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко
  Нее не сум јас :D нензма кај мене во што беше проблемот, дали до самите драјвери..
   
 19. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Се одлепив конечно од 7-ката, нецел месец кај шо користам 10-ка и заебанција со дугмето Z. Во типкање текст си работи, а во апликации не. На пример, во фотошоп Z не функционира во шорткати, исто и во игри му доделувам функција и не фаќа. Абе на нерви ми оди.
  Некој идеја околу ова?
   
 20. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Дали се дешава и у сејф моуд?
   
 21. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,386
  1,016
  1 Јуни 2016
  Пробај со CTRL + Y .. кај мене се така. Со тастатурата нешто е.
   
 22. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  Ако со CTRL+Y ви работи во фотошоп, сменете input language на English American, или пробаjте други варианти. Не е до тастатурата, до input jазикот е.
   
  CBB_6, worker_x и на SiPy` им се допаѓа ова.
 23. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Провери кој јазик ти е поставен за input. Приметив дека CTRL+Z не работи во Word 2013 кога input ми е МК, штом сменам во EN, се си е во ред.
   
  На dejan_str и CBB_6 им се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Не ја користи Standard туку другата и ќе работи ctrl z. Ваљда имате приметено дека има две.
  Ова може да е решение и за другиот проблем.
   
  bxxxn, CBB_6 и на worker_x им се допаѓа ова.
 25. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,158
  1,248
  11 Март 2011
  Ако евентуално ти е на македонска поддршка во тој момент па CTRL+З да не прави undo?
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...