1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ја знам шо да правеш. Бриши го срањето и инсталирај си златна 7ца.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 2. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Intern

  119
  49
  16 Јуни 2017
  Машко
  Да ти кажам искрено мислам дека си во право. Ова така му доаѓа. Со 7-мицава не сум имал вакви проблеми, како со 10-кава. Последна солуција ми е да купам еден ССД од 240 гб и да видам дали и во тој случај ќе ми прави проблеми.
   
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако немаш ССД убаво ке ти дојде да си купеш, ке ги го забрзаш компјутеро општо, ама тоа нема да ја оправе 10ката. Јас ја баталив пред 3-4 месеца и сеа сум си раат со 7цата.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  429
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  Да одговорам на постот ако е постар,Бил Гејтц си отиде уште во времето на Vista, т.е не си отиден се уште држи акции во Мајкрософт се уште е газда во позадина
   
 5. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Intern

  119
  49
  16 Јуни 2017
  Машко
  Значи и на ССД пак ќе се појави истиот проблем?:annoyed: Аман бре, што 10-ка ќе беше оваа? Највеќе ме буни тоа што до вчера го имав истиот проблем ама се појавуваше со флуктуации (понекогаш ќе се појавеше, а понекогаш се губеше проблемот). Сега веќе не можам ни прозорче да отворам како пред да го инсталирам кумулативниов апдејт. Ќе му правам систем ресторе сега па ќе видам. Инаку не можам да ја инсталирам сега 7-мицава бидејќи имам 7-ма генерација процесор и секако се обидов ама не дава да се инсталира ниту пак да се прочита веќе инсталирана 7-мица.
   
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  И јас имам 7ма генерација. Нема веза тоа.
   
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  511
  206
  9 Август 2018
  Машко
  Зимај SSD, друго чаре јок.
  Со HDD нормално е Windows 10 да работи поспоро, еве и кај мене (мада со последните апдејти се среди малце).
  Ако не си у план, тогаш или форматирај, или назад на 7 или 8.1.
  Ако се префрлиш на постара Windows верзија:
  -Губиш DX 12
  -Многуте корисни/некорисни функции кои што Windows 10 ги има.
  -За година, година-ипол згаснува поддршка за Windows 7
  Добиваш:
  -Брзина
  -Стабилност
  -Некои корисни/некорисни работи кои што Windows 10 ги нема. (помала бројка)
  (8.1 = Неиспеглан Windows 10.)
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Intern

  119
  49
  16 Јуни 2017
  Машко
  Фала ви дечки за добронамерните совети. Да, би сакал за првпат да се подновам со ССД, но жал ми е што на цела немаштија ќе морам да се одлучам и на таков трошок (иако 2.000 ден. не се којзнае што за 240 гб ама понекогаш на човек и до тие му е дојдено). Се извинувам што малку отидов офф топик со постов - се надевам администраторот нема да ми замери.

  Да се навратам на конкретниов проблем. Замислете, ми се случи сега попладнево да ми се расипе механичкиот диск. Имено ми се избриша сета содржина од 1 тб - да си пукнеш од мака. А што се однесува до оперативниот систем, согласно анализата на @The Geek Boy најверојатно ќе останам на 10-кава, пошо не се исплати во догледна иднина да мигрирам од друг постар оперативен систем.

  Еве сега повторно реинсталирав 10-кава (мислам дека беше првата верзија 1507 или така нешто) и еве го лета - нема никакви пречки. Ќе се обидам да инсталирам апдејти вака без инсталирани програми за да видам дали е исто, ако пак прави проблеми ќе му правам реинсталација утре и ќе останам само на основнава верзија без да се апдејтува.
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Малку глупости трескаш. Голема работа DX12!
  Подршка на оперативен систем значи апдејти. Не знаќи дека аутоматски ке престане да функциуонира 7цата.
  А кој става апдејти за 7ца, освен ретки котисници кои платиле лиценциран?
  Јас цели две години ја користев 10ката и откако се вратив пред 3-4 месеци на 7ка сега сум си раат.
  Каква брзина, каква стабилност, какви бакрачи! Имаш само компликации со 10ката.
  Значи имаат уше ногу за пеглање на 10ката, па коа ке го испеглат ке го крстат како нов ОС, е тек тогај може да го пробаме. А веке десетка ЈОК.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 10. architect

  architect
  Unstoppable

  1,919
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  И ти малце повеќе трескаш.
  Лично искуство во фирмата каде што работам имавме инсталирано 7ци (јас си ставив 10ка) и поради неажуриран ос односно zero day експлоит од пред 10 години, мрежата ја нападна вирус и им еба матер на сите компјутери со инсталирана 7ка ... 150 + компјутери кои меѓусебе цело време без прекин си го префрлаа вирусот отвараа порта и симнуваа уште бар едно 20 други вируси (мрежата беше нефункционална од тој проток што го правеа сите 150+ компјутери). На почеток колку што знам ит дечките реинсталираа 7ци за наредниот ден да бидат во иста состојба како предходно од тоа што само беа поврзани за мрежата, додека не сватија дека ќе мора да се префрла цела фирма на 10ка.
  7ца никако, 10ката функционира перфектно, а во денешно време пц без ссд е недозволиво со оглед на ниските цени на ссд дисковите.
   
  PC_GAMER, Sludge.Factory, SmartGuru и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  @Rukfash a кои компликации ги имаше ти конкретно со десетката?
   
 12. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  886
  582
  1 Јуни 2016
  Не ја кривете 10ката ако имате ПЦ од 2006та година:
  upload_2019-6-8_0-0-37.png

  WoW Играм у позадина, повеќе од 45% нема кренато.
   
  The Geek Boy, Pane-G, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. architect

  architect
  Unstoppable

  1,919
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 14. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Фирма е друга работа. Тука говореме за просечен корисник. Ем вируси туку така не се закачуваат. Којзнае шо правел некој па закачил.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. architect

  architect
  Unstoppable

  1,919
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  исто е, препорачуваш оперативен систем кој не е безбеден доколку не е ажуриран со сите безбедносни закрпи. ете еден закачил но им ебал матер на сите останати во мрежа, ни криви ни должни. толку агресивен вирус/црв немам видено до сега едноставно растураше, на еден пц ставив касперски се поремети антивирусот од пораки, компјутерот го бомбардираа сите останати компјутери во мрежата секоја секунда.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  545
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Windows 10 > Windows 7 во гејминг, работа, фирми, конзумер. Почнувајќи од целерони, до Ксеони. Fight me!

  онтопик, имам виндоус 10 лиценциран на офис лаптоп од 12к денари со целерон 4гб рам и си работи супер, незнам еднаш што ми текна 7ца да инсталирам, тоа џубре, неможев драјвери да си доспуштам, и кочеше како лудо. Со усб да префрлаш драјвери за етернет за да можеш да спустиш други драјвери преку интернет :D:D. Плус не ги читаше усб портовите, морав ССД-то да го префрлам на друг пц, за да форматирам и пак да ставам 10ка.
   
  The Geek Boy, Astraion и на MartinK_2 им се допаѓа ова.
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па не е баш исто. За фирма со ногу компјутери е недопустиво да немаат добра заштита. Туку зашо се толку потпираш на апдејтите? Ако вирусо можел да го помине антивирусо така лесно каква па гаранција ке се сигурносните апдејти?
  И ја закачив рансомвер и тоа поприлично нов пред месец дена кој ми ги енкриптираше сите фајлови до еден на компјутеро, ама тоа се деси орле зорле, свесно симињајки сумњиви програми на кој антивирусо реагираше, ама ја го исклучив. Дакле не е баш така као шо викаш, особено не за просечни корисници.
   
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  А какви компликации имаше со 10-ката? @Rukfash
   
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Лично несум имал некој компликации, ама едноставно не ја сакам и готово. Него сакам тоа шо ме приморува на апдејти и забрана што да инсталирам и сличните глупости. А компликации имаат другите како шо читам тука еден куп. Не ми се свиѓа уопште изгледот на менито, интерфејсо, фолдерите итн. Едино шо ми се свиѓа е таск менаџеро оти дава подетални информации. И Тачка.
   
 20. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,139
  16 Јуни 2010
  Машко
  Одговорно тврдам дека било кој систем денеска со над 4 гига рам, подобро е да работи со десетката отколку седмицата. Тоа што имате некои од вас имате перцепција дека десетката е спора, тоа е зашто не умете да ја средите и оставате UWP ѓубрето да работи у позади и особено Defender-от што се убацува и скенира све живо и још више успорува.
  Правилно сетирана десетка независно која верзија исто работи како седмицата а можеби и подобро. А и осталом како рајзенот и 8-мата генерација Core i да ги возам со седмица. Иако може да работат, званично немаат подршка.
   
  На The Geek Boy, TexasUS, mihovkris и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  983
  597
  8 Август 2017
  Машко
  Ова е 100% точно, а уште поважно е да немате ѓубре процесор од искуство со целерон N2830, држете се подалеку од такви буџет лаптопи. И без да работиш ништо, да отвориш Хроме или не дај боже Јутуб, ѓубрето скока на 100%.
   
  На The Geek Boy и Sukhoi им се допаѓа ова.
 22. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Кај мене си беше добро сетирана со исклучен windows defender и тоа дека работеше добро и брзо не е спорно, ама сепак ја неќам. Генерално 7цата ми се свиѓа и тоа е тоа.
   
 23. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  115
  85
  26 Февруари 2016
  Женско
  reboot or select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key , ова ми се појавува и нејќе никако после да стартува... :(
  Ти дефинитивно си луд по мене... :annoyed::blush::D
   
 24. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Активиран ти е 10ката или со "1337 w10 C0d3 act1v@t0R" го користиш/си користел? Пошто читајќи мислења наназад не сфаќам како тоа кочел десетката. Го имам спуштено официјално од страницата и го користам со код за Windows 7 шо го купив 11$ пред 5 години. Сите редовни надградби се инсталирани и тврдам дека е далеку подобар од Windows 7 и го делам мислењето со @Sukhoi.
   
  На alkibijad01 и Tenny им се допаѓа ова.
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Помешал си ги овците. Несум кажал јас дека кај мене кочела десетката. Не ги сакам стварите шо ги наметнуваат на десетката и толку.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...