1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  129
  80
  20 Септември 2013
  Машко
  Јас исто на 2 компјутери имам проблем, го инсталира апдејтот, и кога е при крај јавува грешка и пука. На 5-6 други до сега пројде без проблем, и од 1803 и од 1809. Уште не сум седнал да проверам што точно е проблемот.
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,955
  3,572
  5 Декември 2009
  Машко
  Кај мене не сака никако на 1903, пробано 3,4 пати истиот ерор го јавува. Поточно:
  ss1.png
  ss2.png
   
 3. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  117
  83
  25 Март 2017
  Машко
  Знае да дава ваква ерори ако имате ставено USB у компјутерот дур се прави update.
   
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  468
  280
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  ...Текна ми на еден маабет од другар пред едно 15 години.
  "Ако сакаш проблем у живото купи си компјутер"
  А ја сеа само ке додадам.
  Ако сакаш додатен проблем со компјутеро инсталирај си Њиндоњс 10!
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  802
  1,316
  12 Септември 2013
  Машко
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,551
  3,467
  11 Декември 2008
  Машко
  Пред 3-4 дена апдејтирани двата десктопа на 1903 преку Windows Update Assistant, засега позитивни впечатоци.
   
  На NecrotoX, AlexanderMK, The Geek Boy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  573
  227
  9 Август 2018
  Машко
  И јас пред неколку дена апдејтирав, и ми се допаѓа. Особено делот каде што Cortana е разделена со Search функцијата.
  Не ми работеше пред тоа, незнам некако престана вика tap to make sure cortana recognizes your voice blah blah ми даваше некои examples да ги зборам, нешто такви глупости, и џабе не се среди. Исто си остана и после апдејтот, а пред да се деси овој проблем едно време ја користев кортана, пошто корисна е да пушти музика, да ти каже време (ако нејќеш на провериш,пр. за време играње), итн итн... па после еден период не ја користев. И сега онака случајно ми се активира (погрешка сум стиснал тој шорткатот) и си проработе. За друго се си е топ, само што уште фали ова dark mode да го стават и во други апликации. Пр. task manager нема dark mode, Word нема (може само позадинско да се смени, барем кај мене).
  Е,и кога сум кај Word иначе, мене сеуште ми се старите икони, не гледам ништо сменето. Како можам да сменам???
  На другиот компјутер со Windows 7 сами му се смениле, а со апликацијата таму проверив нема никаква посебна промена.
  Нека продужат вака Microsoft, доста работи ќе се средат :)
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,760
  21 Јануари 2009
  Ја од пред година дена почнав да не се замарам со апдејти и го оставам самиот кога ќе му текне да си ги прави.
  Од тогаш сум немал ни најситен проблем. Си знаат најдобро МС кога треба за кој тип на конфа.
  Ве советувам истото да го правите и да го избегнете она што ве копка без некоја особена причина (всушност постои причина ама тоа е филозофска тема) да чепкате колку нешто да се дешава, ново а-у.
   
  Software, goranzoran, StevoB26 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Супер е и кај мене еве веќе некое време од кога апдејтнав и лаптоп и писи, не забележав некој проблем, иако го инсталирав апдејтот скоро одма штом излезе. Имав претходно некој проблем на еден од корисничките профили со Photos апликацијата ама после надградбава се среди.
   
 10. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  537
  335
  2 Март 2010
  Машко
  Кај мене после апдејтот Windows-от не се подигна, само вртеше без прекин на стартап. Не профункционира ни систем ристор, ни рипеир ни ништо. Факинг Бил Гејтс.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  LOL брат Бил Гејтс не знам од пред колку години си е отиден од Microsoft, што го пцуеш човекот џабе :D
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  468
  280
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Додека он беше там си беше задоволен од 7цата. Откако ја виде 8цата реши да си отиде. Сега го слави Бога за одлуката откако ја виде 10ката :D
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Чим си наседнал да те пелцне рансомвер, не сум изненаден и од муабетине за 5G што ги тераш :D :oh::oh:
   
 14. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  537
  335
  2 Март 2010
  Машко
  Шо го онаквоам. Он е крив! :)
   
 15. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  128
  52
  16 Јуни 2017
  Машко
  Откако се инсталира некој мал апдејт на 10-кава (иначе се работи за 1803) пред едно два месеца, истиот почна да ми користи на големо ресурси од ЦПУ-то и хард дискот. Интересно е тоа што со секое уклучување на компјутеров се случуваат различни промени - некогаш е многу нагласено успорувањето на работата на него, а некогаш пак е релативно мазно работењето.
  Е сега прашањето ми е следново, што повеќе вреди: да се направи rolling back или да се инсталира најновиот апдејт за 10-кава за да се избегне успорувањето на работата на ЦПУ-то и хард дискот? Иначе искрено не ми се прави реинсталација на 10-кава - после ќе треба цела недела да се заебавам со реинсталација на се живо и диво на него, а згора на тоа немам баш слободно време периодов.
   
 16. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  118
  90
  26 Февруари 2016
  Женско
  Здраво, не сакам да отварам нови теми, бидејќи се жалат луѓето, меѓутоа јас имам проблем со форматирање на пц и не знам кај да го вметнам мојот коментар, тема, а не сакам да уништувам ни дискусии, ништо. Ај да не должам, зашто кога го ставам цд-то или усб-то, нејќе да ми инсталира виндоус, нешо ми кажува дека мора некои драјвери нешо, зш нели коа се инсталира треба да се иде на Ц, а јас тоа нишо го немам. Изгледа делитнато е и сега нејќе. Чаре ако сакате ми кажете арно ќе биде... :(
   
 17. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,080
  26 Април 2013
  Машко
  https://www.google.com/search?q=how...own&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#kpvalbx=1

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
  На draganamon и Јас сум желка им се допаѓа ова.
 18. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,811
  1,605
  22 oктомври 2012
  Машко
  А таман те мислев пред некој ден, викам кај е желкава да праша нешто :) Welcоme back после скоро пола година ;)

  Ѕирни на YouTube, имаш еден куп видеа како се инсталира ;)
   
  На zipi123 и Јас сум желка им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  9,491
  9,191
  24 Јуни 2009
  Машко
  Стегај одма ENTER кога ќе почни да врти цедето, мора да сака.
   
  На Јас сум желка и Astro им се допаѓа ова.
 20. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,187
  620
  9 Мај 2012
  Машко
  Или причината е вид формат нешто како вид кодек во УСБто треба image instal мислам дека тоа е причината


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  Последна промена: 5 Јуни 2019
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 21. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,631
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Ова ли ти се појавува ?
  [​IMG]  View: https://www.youtube.com/watch?v=xNIdOs_50r4
   
 22. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,955
  3,572
  5 Декември 2009
  Машко
  Кај мене ова не го бива, којзнае што му е... Ке чекам ипак, ако дојде преку Windows Update, ако не здравје чиста инсталација кога ке треба да се форматира. :D
   
 23. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  118
  90
  26 Февруари 2016
  Женско
  Ти мене многу ме сакаш изгледа потајно... Штом ме имаш во мисли, и плус она во тоа као се вика.. ми го имаш, тоа шо ти го пишав... :annoyed:
   
  На Astro и Alucard им се допаѓа ова.
 24. Јас сум желка

  Јас сум желка
  Gaining Experience

  118
  90
  26 Февруари 2016
  Женско
 25. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  128
  52
  16 Јуни 2017
  Машко
  Дечки ве молам за помош. Што да праам со 10-кава? Постојано ми качува до 100% искористеност на ЦПУ, РАМ и ХДД. Пред малку инсталирав кумулативен апдејт за 1803 верзијата и стана уште полошо.:angry: Дали да го форматирам компјутеров и дали може да се отстрани на тој начин проблемов? Искрено не знам што да правам во врска со ова.
   

Сподели

Вчитување...