1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  574
  18 Август 2016
  Машко
  Така ми звучиш по претходните мислења. Имаш ствари шо се наметнати и со седумката и со секој Windows OS своевремено се наметнуваат одредени работи. Со соодветни подесувања десетката е незаменлива, особено на понов хардвер. Bloatware-от се исклучува, алатките за шпионажа и нарушување на приватност исто така. Што конкретно мислиш дека според тебе е спорно во десетката?
   
  На gOJDO и fikus им се допаѓа ова.
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  Тоа ако ти го дава значи уопште дека не бутираш од CD/Usb
  Или ако веќе е инсталиран windows, пробува да бутира од друг драјв.
  Намести хард дискот да е First boot priority и немаш мака.
   
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ја несум приметил дека у 7цата ми наметнуваат нешта. Огромна е разликата. Ем 7цата ми се свиѓа како изгледа, менито, додека кај 10ката не ми се свиѓа.
   
  На CBB_6 и toplel им се допаѓа ова.
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,269
  1,007
  2 Јануари 2012
  Машко
  Кажи дека не можеш да се снајдеш во 10ка, а не дека не ти се свиѓа.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ајде: Неможам да се снајдам во десетката, а не дека не ми се свиѓа.
  Каков сладолед сакаш?
   
  На FLEGMA и Јас сум желка им се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,269
  1,007
  2 Јануари 2012
  Машко
  Nirvana fudge. :D
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Изволте ен шат јор маут.
  choco_fudge_small.png
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,269
  1,007
  2 Јануари 2012
  Машко
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе ти нитшо не сфаќаш. Коа се јаде не се зборе ;)
   
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  202
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
 11. krema

  krema
  Professor

  9,081
  8,813
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^За ова треба нова тема, инаку нека им е со лесно на миркософт. :)
   
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  526
  208
  9 Август 2018
  Машко
  Вреди ли да се проба Windows 10 Enterprise?
  Гледам дека е скоро исто со Windows 10 Pro.
  Сега пошто ги средувам компјутерите се мислам дали да го симнам.
  Дали Windows 10 Enterprise ги добива истите апдејти како и Windows 10 Pro? На пример овој најновиот 1903??
  И дали постои начин да симнам Microsoft Store, и некои од апликациите како на пр. Sticky Notes што ги нема во Windows Enterprise (пошто тој има 0 bloatware).???
  Што би рекле?
   
 13. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,602
  5,231
  21 Јануари 2009
  Не
   
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  526
  208
  9 Август 2018
  Машко
  Причини?
  Гледам bloatware нема, Cortana нема.
  Од една страна доста идеално за гејмери.
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,525
  2 Август 2012
  Машко
  Тогаш зошто сакаш отпосле да инсталираш Store, Sticky Notes, 1903 update..

  Тој баш за тоа е наменет. За тие што не сакаат.
   
  На Tonino и Astro им се допаѓа ова.
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  526
  208
  9 Август 2018
  Машко
  Поентата ми беше да ги симнам само тие, и друго ништо.
  Али сепак, ќе си останам на 10 Pro, нема везе.
   
 17. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  Здраво на сите, го симнав Windows 10 од официјалната страна на Microsoft со последниот update од јуни годинава ама неможам да го регистрират т.е. никако да најдам Активациски клуч за него, ке ве замолам за помош.. или испратете ми го во ПП. Фала :)
   
 18. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  333
  304
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Купи клуч на ebay, побарај активатори (кмспико, мајкрософт тулкит итн) или вози го неактивиран ако не ти смета Watermark-от. Ако си бизнис корисник тогаш ке си го купиш од фирмите што продаваат лиценци.
   
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  526
  208
  9 Август 2018
  Машко
  2019 сме. Веќе не ни треба никаков активатор. Па дур да најдеш некој асален, па дали ќе работи, па вирус ово она. Постои поедноставен начин со пишување на команди.
  Подоле имам поставено команди за активација на Windows и Office. Треба да се пастираат во текст фајл и текст фајлот треба да се зачува во CMD, и после run на зачуваниот CMD фајл како администратор.
  @echo off
  title Activate Windows 10 ALL versions for FREE!&cls&echo ============================================================================&echo #Project: Activating Microsoft software products for FREE without software&echo ============================================================================&echo.&echo #Supported products:&echo - Windows 10 Home&echo - Windows 10 Home N&echo - Windows 10 Home Single Language&echo - Windows 10 Home Country Specific&echo - Windows 10 Professional&echo - Windows 10 Professional N&echo - Windows 10 Education&echo - Windows 10 Education N&echo - Windows 10 Enterprise&echo - Windows 10 Enterprise N&echo - Windows 10 Enterprise LTSB&echo - Windows 10 Enterprise LTSB N&echo.&echo.&echo============================================================================&echo Activating your Windows...&cscript //nologo slmgr.vbs /ckms >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /upk >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /cpky >nul&set i=1&wmic os | findstr /I "enterprise" >nul
  if %errorlevel% EQU 0 (cscript //nologo slmgr.vbs /ipk NPPR9-FWDCX-D2C8J-H872K-2YT43 >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk DPH2V-TTNVB-4X9Q3-TJR4H-KHJW4 >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk WNMTR-4C88C-JK8YV-HQ7T2-76DF9 >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk 2F77B-TNFGY-69QQF-B8YKP-D69TJ >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk DCPHK-NFMTC-H88MJ-PFHPY-QJ4BJ >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk QFFDN-GRT3P-VKWWX-X7T3R-8B639 >nul&goto server) else wmic os | findstr /I "home" >nul
  if %errorlevel% EQU 0 (cscript //nologo slmgr.vbs /ipk TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99 >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk 3KHY7-WNT83-DGQKR-F7HPR-844BM >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk 7HNRX-D7KGG-3K4RQ-4WPJ4-YTDFH >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk PVMJN-6DFY6-9CCP6-7BKTT-D3WVR >nul&goto server) else wmic os | findstr /I "education" >nul
  if %errorlevel% EQU 0 (cscript //nologo slmgr.vbs /ipk NW6C2-QMPVW-D7KKK-3GKT6-VCFB2 >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk 2WH4N-8QGBV-H22JP-CT43Q-MDWWJ >nul&goto server) else wmic os | findstr /I "10 pro" >nul
  if %errorlevel% EQU 0 (cscript //nologo slmgr.vbs /ipk W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX >nul&cscript //nologo slmgr.vbs /ipk MH37W-N47XK-V7XM9-C7227-GCQG9 >nul&goto server) else (goto notsupported)
  :server
  if %i%==1 set KMS_Sev=kms7.MSGuides.com
  if %i%==2 set KMS_Sev=kms8.MSGuides.com
  if %i%==3 set KMS_Sev=kms9.MSGuides.com
  if %i%==4 goto notsupported
  cscript //nologo slmgr.vbs /skms %KMS_Sev%:1688 >nul&echo ============================================================================&echo.&echo.
  cscript //nologo slmgr.vbs /ato | find /i "successfully" && (echo.&echo============================================================================&echo.&echo #My official blog: MSGuides.com&echo.&echo #How it works: bit.ly/kms-server&echo.&echo #Please feel free to contact me at msguides.com@gmail.com if you have any questions or concerns.&echo.&echo #Please consider supporting this project: donate.msguides.com&echo #Your support is helping me keep my servers running everyday!&echo.&echo ============================================================================&choice /n /c YN /m "Would you like to visit my blog [Y,N]?" & if errorlevel 2 exit) || (echo The connection to my KMS server failed! Trying to connect to another one... & echo Please wait... & echo. & echo. & set /a i+=1 &goto server)
  explorer "MS Guides"&goto halt
  :notsupported
  echo ============================================================================&echo.&echo Sorry! Your version is not supported.&echo.
  :halt
  pause >nul

  @echo off
  title Activate Microsoft Office 2019 ALL versions for FREE!&cls&echo ============================================================================&echo #Project: Activating Microsoft software products for FREE without software&echo ============================================================================&echo.&echo #Supported products:&echo - Microsoft Office Standard 2019&echo - Microsoft Office Professional Plus 2019&echo.&echo.&(if exist "%ProgramFiles%\Microsoft Office\Office16\ospp.vbs" cd /d "%ProgramFiles%\Microsoft Office\Office16")&(if exist "%ProgramFiles(x86)%\Microsoft Office\Office16\ospp.vbs" cd /d "%ProgramFiles(x86)%\Microsoft Office\Office16")&(for /f %%x in ('dir /b ..\root\Licenses16\ProPlus2019VL*.xrm-ms') do cscript ospp.vbs /inslic:"..\root\Licenses16\%%x" >nul)&(for /f %%x in ('dir /b ..\root\Licenses16\ProPlus2019VL*.xrm-ms') do cscript ospp.vbs /inslic:"..\root\Licenses16\%%x" >nul)&echo.&echo============================================================================&echo Activating your Office...&cscript //nologo ospp.vbs /unpkey:6MWKP >nul&cscript //nologo ospp.vbs /inpkey:NMMKJ-6RK4F-KMJVX-8D9MJ-6MWKP >nul&set i=1
  :server
  if %i%==1 set KMS_Sev=kms7.MSGuides.com
  if %i%==2 set KMS_Sev=kms8.MSGuides.com
  if %i%==3 set KMS_Sev=kms9.MSGuides.com
  if %i%==4 goto notsupported
  cscript //nologo ospp.vbs /sethst:%KMS_Sev% >nul&echo ============================================================================&echo.&echo.
  cscript //nologo ospp.vbs /act | find /i "successful" && (echo.&echo ============================================================================&echo.&echo #My official blog: MSGuides.com&echo.&echo #How it works: bit.ly/kms-server&echo.&echo #Please feel free to contact me at msguides.com@gmail.com if you have any questions or concerns.&echo.&echo #Please considersupporting this project: donate.msguides.com&echo #Your support is helping me keep my servers running everyday!&echo.&echo ============================================================================&choice /n /c YN /m "Would you like to visit my blog [Y,N]?" & if errorlevel 2 exit) || (echo The connection to my KMS server failed! Trying to connect to another one... & echo Please wait... & echo. & echo. & set /a i+=1 & goto server)
  explorer "MS Guides"&goto halt
  :notsupported
  echo.&echo ============================================================================&echo Sorry! Your version is not supported.&echo Please try installing the latest version here: bit.ly/aiomsp
  :halt
  pause >nul

  Е сега од време на време лиценците може да бидат фатени, па така да едноставно само се повторува истиот процес и толку.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,051
  1,280
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е што е разликава помеѓу скриптиве и КМСПико или МСТоолкит. Ништо. Сите контактираат ХХХ ремоте КМС сервер и влечат лиценца. Така да за поненапредни корисници КМСПико или МСТ или било кој сличен а познат е полесна опција.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 21. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  526
  208
  9 Август 2018
  Машко
  Да, ама барајки активатори, едно што има луѓе кои што ги мрзи да бараат, а друго што има доста вируси низ интернет. Да, и тоа и тоа исто контактираат и влечат лиценца, ама овој начин со команда е најбрз и најбезбеден.
  Е сега некој ако сака може да си симне и активатор нема тоа везе, али сепак ова е по препорачливо.
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,154
  8,378
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Украде кола од улица и отиде на шалтер на МВР да ја регистрираш и осигураш, ама не сакаат да ти ја регистрираат. И ти ќе замолиш за помош некого од форум за коли?

  [​IMG]


  [​IMG]
   
  На toshex и marv им се допаѓа ова.
 23. Fensa#08

  Fensa#08
  Intern

  17
  2
  14 Јануари 2017
  Машко
  Дали има некој искуство со пиратска верзија на Windows 10?
   
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,575
  4,390
  23 Јуни 2015
  Машко
  Повеќето од тука да. Оперативниот си го симнуваш директно од Мајкрософт, само активатор ти треба.
   
  Banjifiko, Fensa#08 и на The Geek Boy им се допаѓа ова.
 25. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  333
  304
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Или ако не ти смета "watermark"-от можеш и неактивиран да го тераш ама само за домашна употреба.
   
  Fensa#08, The Geek Boy, B@N@N@M@N и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...