1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,821
  3,935
  5 Јули 2013
  бујрум
   

  Прикачени датотеки:

 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Nope, некои букви не ги покажува.
  Еве ко шо треба.
   

  Прикачени датотеки:

  • ssdi.txt
   Големина:
   8.3 KB
   Прегледи:
   20
  На CBB_6 и Маша им се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  796
  1 Јуни 2016
  Шо напраивте бе луѓе :D Teach us
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,405
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
  Да пишам апдејт, не било до windows update туку драјверот за графичката изгледа не се сакал со апдејтот. Game ready драјверот го избришав и го сменив со Studio драјверите на нвидиа и сега е ок.
   
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  @Metuzalem опиша се шо треба. Ја само напраив find and replace на нулите во hex едиторот за да ги снема точките, сменив encoding, и направив find and replace во notepad на тие неколку букви што не се прикажуваа како што треба.
   
  На CBB_6, mihovkris, moongose и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  114
  82
  21 oктомври 2014
  Машко
  Ајде да ми објасни некој, да научам нешто. Windows 7 имам, знам дека темата е за 10 ама можеби и на десетката е ист случај.

  Проблем - инсталација за софтвер се наоѓа во фолдер со име: ````````````````````````DOWNLOAD``````````````` и сега при покренување на инсталацијата ми дава ерор Untitled.png

  Случајно го решив ова, кога го симнав софтверот во друг фолдер без такво име. WTF?!
  Зошто името на фолдерот прави таков проблем?
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Па ради скапаниот знак ваљда `
  Еднаш не знам драјвери инсталирав или шо беше, не се инсталираше пошо со мк поддршка беше фолдерот...
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  833
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали Reset this PC е исто како да направиш свежа инсталација?
   
 9. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,630
  2,461
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Втората опција.

  Reset this PC.png
   
  BorisSapphire, PC_GAMER и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
 10. Паланчански

  Паланчански
  Intern

  2
  1
  18 Август 2019
  Го реши ли проблемот?
  Ако не си, да пробаме да направиме еден декодер.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  796
  1 Јуни 2016
  Му пратија средени. Ѕирни горе.
   
  На Паланчански му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  446
  9 Декември 2016
  Машко
  Еден текст документ шо го имав како пример атачирано го средија Метузалем, Авид и Костиган.
  Но проблемот ми останува, пробав ама не сум вешт како нив да ги средам сам и останатите текстови. Кога би постоел некој таков декодер, ставаш фајлот и кликаш.. и оп - џвакано :)
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Пушти уште еден фајл ќе се обидам да ти снимам ако @Паланчански не ти направи декодер
   
  На farkizz и CBB_6 им се допаѓа ова.
 14. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  446
  9 Декември 2016
  Машко
  Сакам да изразам јавна благодарност до @Avid за помош при решавањето на проблемот околу неприкажувањето на кирилични ноутпад текстови под Win 10 v1809 и постари верзии.

  Цаката да ти била тука:

  upload_2019-12-17_16-38-19.png

  Кај мене по дифолт си беше на US English.
   
  На farkizz, PC_GAMER, Aleksandar! и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. Gappo

  Gappo
  Gaining Experience

  68
  90
  20 Јануари 2016
  Машко
  Здраво дечки.

  Користам слушалки на компјутер и до пред некое време можев кога сакам на Windows 10 во System Tray да кликнам на звучникот и од контекст менито што ќе излезе да изберам помеѓу Speakers и Headphones. Така секогаш можев инстантно да си менувам без разлика дали слушалките ми се вклучени или не. Сега веќе (веројатно после некој апдејт) не се појавуваат слушалките како избор. Кога ќе ги вклучам во ПЦ звукот се префрла на нив, ама не ги дава како посебен playback device, сè уште си пишува Speakers. И сега за да сменам помеѓу слушалки и звучници морам секој пат да го вадам/ставам џекот во ПЦ.

  Матична: GIGABYTE B450M DSH3, Realtek HD Audio
   
 16. Паланчански

  Паланчански
  Intern

  2
  1
  18 Август 2019
  Ако добро разбрав си го решил проблемот. Не ти била вклучена кириличната поддршка.
  Да не се заморувам со декодер.
   
 17. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  446
  9 Декември 2016
  Машко
  Да Паланчански, сеа е во ред.
  Фала ти за заложбата.
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  833
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Да не отварам нова тема, дали може некој да ми помогне, пред два дена ми изгоре матичната на која што ми беше врзана лиценцата, ја заменив матичната со друга, па некој да ми помогне како да ја променам на оваа матична.

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 19. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Само доколку ти е Retail лиценцата можеш да ја реактивираш, доколку лиценцата ти е ОЕМ ќе треба да купиш нова.
   
 20. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  833
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Завршив работа, го пишав пак истиот код што го имам и му дадов Activate и помина. :)
   
 21. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Дали знае некој зашто на фб сликите привјута се екстремно заматени, треба да ги кликнеш па да се одбистрат? ова е пример инаку и на гмаил тхумбнаилите од сликите се исто заматени.

  На мекбук про таков проблем немам.

  Само на виндоус, гледам и кај колешка е исто.

  Нешто е до виндоусот или до драјверот за графичакта?
   
 22. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  48
  41
  13 Февруари 2018
  Машко
  Последниве неколку дена, ми се појавува следниов error.
  [​IMG]

  Стои вака како на сликава, и не мрда тој 0%.
  Се има појавено 3-4 пати, од кои во памтење ми е останато дека се појавува 2 пати при користење mozilla, и еднаш при „десен клик > open with“ на видео фајл. Играње и филмови гледање како останато за што се користи компјутерот, е ОК.

  Игнорирајќи го интернет резултатот кој го добив, што би можело да го предизвика проблемов?
  Како информација На 02,01,2020 е „инсталиран“ нов хардвер, CPU+MB+Ram.
  Можно ли е лошо поврзување? Ако е тоа, ваљда при пуштање ќе се дешава нешто, или пак буквално ништо.
   
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Кое PSU и ваљда направи реинстал по инсталирањето нов хардвер?
  Една фрешка да направиш со сите апдејти од матична и Windows топтан па да бараш хардвер после.
  Не е лошо да ги провериш и SSD-то и хард дискот.
  Кој интернет резултат го доби и зошто реши дека треба да го игнорираш?
  Првите неколку резултати, не само еден, викаат хард/ссд.
   
 24. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  48
  41
  13 Февруари 2018
  Машко
  Под игнорирајќи, мислев на се што ми даде интернетот гуглајќи го тоа „UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION“ , како драјвери, хардвер(дискови и останато), друг софтвер и сл. Даде неколку резултати, и под игнорирање, решив тука да прашам.

  PSU = CM G650M. Издржуваше без проблем, вклучувајќи ASUS Rog RX 5700 XT.
  Новоинсталираниот хардвер = I7-9700KF + ASUS Z390E-Gaming + 2x Kingston 8GB 3200MHz(со повеќе FPS), додека старите и заменети се i5-6600k + АSUS H170 Pro Gaming + 2x 8GB ddr4 2133MHz(ако има некакво значење)
  Ако под реинстал, мислиш на формат, не се случи, поради тоа што се пушти PC-to без проблем. Ако дојде нож до гуша, ќе изеде и формат.
  Што софтвер да искористам за проверка на дисковите? Се користи 2x SSD = Kingston 120gb + 860 Evo 500GB, и 2x HDD = 2TB Toshiba + Hitachi 1TB

  Ако се случи повторно „грешката“, ќе го остаам да седи така одреден период, да видам дали ќе мрдне, затоа што претходно 4-5 мин не мрдаше од 0%.
   
 25. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  566
  599
  15 Септември 2012
  Машко
  Виндовсот ти е авторизиран на претходната матична плоча.
  Купи си од ибеј ново бројче за виндовс и преинсталирај се од почеток.
   
  На Mr.47 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...