1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,170
  6,214
  21 Јануари 2009
  Ете сме.
   
  На Mr.47 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  52
  42
  13 Февруари 2018
  Машко
  Фала на одговорите и на двајцата.

  Ако активација го среди, одлично.
  Ако не, ќе се иде на формат, јбг.
   
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Да не отварам нова тема, може некој да ми предложи добар програм за средување на десктоп иконите? Нешто како Fences.
   
 4. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  165
  185
  24 Јануари 2010
  Машко
  Rainmeter, desktop customization tool


  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
  Малку закаснето, но како што гледам не е споменато на темава.
  Windows 10 Has a Security Flow So Severe the NSA Disclosed It.
  Кратка верзија:

  View: https://youtu.be/Y4k0Ctb4uT4

  Би требало да е решено со јануарските кумулативни апдејти за 10-ка.
  За жал проблемот е обзнанен на денот кога официјално заврши поддршката за Windows 7, чии корисници остануваат на цедило...

  Дали е ова фајнал пуш за да ги прелажат да поминат на фамозниот шпиунски блоатвер? Веројатно, особено што колку што разбрав Микрошит решиле да им ја понудат десетката (по кој знае кој пат) бесплатно. :rolleyes:

  Како и да е, тоа би било одлична вест за сите што планираат да потрошат неколку долари за полу-легална Win 10 лиценца на Ибеј. Треба да се инсталира било каква пиратска верзија на Win 7 и потоа да се искористи можноста за апгрејд на (вистински) легална десетка. ;)

  Ова последново не го проверував во пракса (користам Win 10 LTSB), па би било пожелно некој да сподели искуство од прва рака.
   
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  549
  410
  26 Март 2016
  Wallpaper Engine on Steam

  Нешто за костумизација на позадините. Не сум нашол подобар и полајт Live Wallpaper software oд Wallpaper Engine. Steam Library-to нуди 500 000 „живи“ позадини. Голем дел од нив се исто така интерактивни и може да му менувате еден тон параметри. Меморија и ЦПУ многу малку црпи. Го наместив да се пушта заедно со Windows-от како експресен процес. Си наместив плејлиста, ми менува accent color зависно колор шемата на позадината. 2.5к голем дисплеј моментално изгледа одлично со вакви позадини. Има секаква резолуција позадини и за секаков формат на монитор.

  Едит: Побарајте anime boobies live позадини. Thank me later.
   
  На gremlin и mrkela2009 им се допаѓа ова.
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Има ли начин да се добијат Extended support апдејтите за Виндоус 7 без да се плаќа на Мајкрософт?
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Иако ова е тема за 10-ка, има (но релативно комплицирано е, како за кого, и плус Миркософт постојано ја затвора дупката, но и овие постојано ја отвораат пак). :)
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Знам, компјутерот беше на 10ка, но бидејќи е постар и не се користи толку често не работеше сосема мазно со 10ка па го вратив на 7ца.
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Некој ден пред нова година апдејтирав лиценциран Win 7 на 10, се си пројде без проблем. Ниту праша ниту побара нешто за активација. Сам се поврза си провери и си стои активиран дека е.
   
  На Pane-G и Chicco69 им се допаѓа ова.
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Па нормално, и мене ми правеше така со таа матичната 775 ,а сега кога го сменив новата матична и ништо од лиценца


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 12. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Дечки, ќе правам инсталација на свеж Windows 10 на постар лаптоп. Е сега, прашањето ми е дали да инсталирам 32 или 64-битна верзија? Лаптопот е наменет за постаро лице, а ќе се користи претежно за Фејсбук и Јутјуб, сурфање на интернет, поретко ќе се користи и Team Viewer, и чат пат по некоја слика, музика и филм ќе се чуваат на ссд-то. А ссд-то е со големина од 128 GB.
  Еве линк од спецификациите на лаптопот:
  Acer Aspire ES1-512-C0G0 (NX.MRWEX.058) - S/N Lookup

  Молам за мислење и препораки.

  Фала однапред!:)
   
 13. stormce

  stormce
  Intern

  44
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Оди со 32 -битна верзија
   
  dame_komita, Cape и на PC_GAMER им се допаѓа ова.
 14. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  245
  378
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Имам 850 Про со среден Windows 10 по моја мерка кој го користам веќе повеќе години во лаптоп.
  Бидејќи тоа ССД сакам да го префрлам на десктоп компјутер: дали да го префрлам директно или дали да го форматирам претходно, па да мавнам чиста инсталација?

  Имам солиден број на твикчиња во самиот Windows и исклучени глупости, ме мрзи повторно да ги барам и работам.
   
 15. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  Ако планираш да го апгрејдуваш на 8 ГБ РАМ мораш х64 битна верзија
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  Веројатно знаеш дека активацијата тие врзана со матичната
   
 17. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Па мислам дека нема потреба од надградба на РАМ. Како прво затоа што е доста стара верзија лаптопот, а како второ на него ќе работи постаро лице на кое не му требаат многу работи освен најосновните што ги наведов погоре во постот. Всушност заборавив да потенцирам дека лаптопот веќе има инсталирано 4GB РАМ.
   
  Последна промена: 23 Јануари 2020
 18. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Знам знам ама го сменив друга матична и ништо од активацијата па си купив клуч од ebay и бидна работа


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 19. stormce

  stormce
  Intern

  44
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Штом има 4GB рам оди со 64 bit верзија
   
  dame_komita, bicikle, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,814
  3,979
  1 Септември 2011
  Машко
  За да ги чита сите 4гб рам,стави му 64 битен windows.
   
  dame_komita, 1s3ct0wN и на PC_GAMER им се допаѓа ова.
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,269
  8,666
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Celeron N2840 за Јутуб и Фејсбук, тоа ќе биде трагедија... барем ССД да има.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 22. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Пишав погоре во постот дека има ссд.
   
 23. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Во право си! Заборавив дека тоа треба да го земам предвид. Фала што ме потсети.:)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 24. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Уште ова да прашам и да не ве замарам повеќе. Дали да одам со Home или Pro 10-ка? Јас мислам Home пошо се работи за слаб процесор и нема дополнителни фичрс како на Pro.
   
 25. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  154
  91
  18 Септември 2013
  Да одиш со Lubuntu за постаро лице е најдобра работа, многу е побрз од Win10 на стари конфигурации и што и да клика и спушта нема да го успори оперативниот систем, зашто 99% од малвери таргетираат Win.


  Ако користи само интернет прелистувач и е-маил нема причина да не му го олеснеш со Lubuntu.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 23 Јануари 2020
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...