1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши искуства со Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од IT Lady, 19 oктомври 2016.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,775
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  Само дилерите на сет си го бранат сет.
  Ние во анхоч кампот имаме згодни продавачки... and cookies :D
   
  На Jovan2389 и goce03 им се допаѓа ова.
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,418
  7 ноември 2014
  Машко
  Пост кој го отсликува македонскиот менталитет - не смее да има задоволни и незадоволни потрошувачи, мора да е некоја завера или фанбоизам. :D

  Сетек имаат услуга од секој аспект на ниско ниво, не знам зашто е чудно 30 страни со ругање да има за нив...
   
  На ntb91, smole, ivan88 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  295
  9 Февруари 2018
  Машко
  незнам што е тука спорно...гтц сет 2 каси, 2 типки, чекам за pci-e wireless card внатре 6 вработени никој не те услужува, прашуваш на каса ги бараат дечките од Техничка или нешто слично сите 3-ца од техничка излегле надвор и муабет си правеле...како може да има некој пријатно искуство за СЕТ, никој не е цвеќе ете некој барал нексио ценовник не добил, некој звонел во анхоч 2 дена не му се јавиле сегде има позитивно/негативно искуство али тоа е тоа...стегаш заби и чекаш.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  331
  419
  20 Јуни 2012
  Машко
  Факт е дека услугата на Сет е на пониско ниво од таа во Анхоч што не значи дека Анхоч заслушува чиста десетка во тој поглед.

  Последно време често пазарам од Анхоч - Охрид и дечките се горе-долу фер и не сум имал проблеми ( само сум купувал, ќе видиме кога ќе треба на сервис да носам нешто ) а не барам да ми објаснуваат ништо бидејќи кога одам знам што ќе купам.

  Додека живеев во Скопје, влегував во Анхоч ГТЦ а сега често влегувам во Анхоч Сити Мол и истата приказна, 10 души позади пулт и се прашуваам што ли прават, плетат , се менуваат со сликички од светско или можеби гледаат на кафе... дефинитивно лош впечаток. Секогаш иста слика.

  Едно е сигурно а тоа е дека само во АМЦ не би влегол никогаш :)
   
  На ntb91 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  838
  2,172
  12 oктомври 2014
  Машко
  Абе искуства со сетек е темава,а секое второ мислење е врзано за анхоч.
  Бре што чуден народ ќе бевме у пм

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На draganamon и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  На 01.06.2018(Петок), пред точно една недела ојдов во сетек порачав Самсунг С9+, платив КЕШ, телефонот го немаше, ми стигна во Понеделникот, пополнивме гаранција, си го осигурав екранот и ми испратија вифи полнач од самсунг со ИМЕИ со се. Се нормално работи, топ телефон немам зборој. Денес почна да зафркава тачот. На средината 90% не реагира. Го тестирав преку DIAL(*#0*#), на тачот по лините се работи еџот од страна а на средина на екранот со прекини е зелната линија и треба онака да прицкаш(да мачкаш) по екранот за да фати.

  - Телефонот не е ни гребнат, ни паднат го чувам ко незнам ко шо. На маса го немам остаено така, пред да го оставам клавам подлога некоја, да нема допир камерата назад со било кој предмет лебди над нешто го оставам хаха..

  - Некое искуство? Ке го заменат, ке го поправат?
   
  На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. toplel

  toplel
  On your way to fame

  564
  604
  18 Август 2016
  Машко
  Барај си замена. Немој да прифаќаш поправка на нов телефон.
   
  На Jovan2389 и n1kola18 им се допаѓа ова.
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,661
  6,960
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  И миљенце сплети му. И создади магнетна левитација, така воопшто нема да допира никаде. И антистатичка зип ќеса набави, да не падне никаква прашинка на него. Па и урами го, немој да го користиш никако. :D
   
  На STEFF, alexandar11, Draynor и уште 10 други им се допаѓа ова.
 9. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  468
  464
  15 Септември 2014
  bekrija
  Си има закон што може да бара и што му следува. продавниците се комерцијални субјекти, далеку од желботека. Ако нема 8 дена а има комплет амбалажа и додатоци може да бара нов, нормално нема да му дадат но има основ да вика инспекција, доколку поминале 8 дена мора да оди на сервис, доколку се поправа ќе му го поправат, доколку не следува нов, а може да му го држат 30 дена.
  Сервисот за овој уред со Сет нема допирна точка.
   
 10. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Имаше некој муабет дека им било фабричка маана тачот.
  Иначе не знам зошто воопшто пишуваш пред да одиш и да прашуваш „Дали ќе ми го сменат“. Освен ако некој тука не работи во сет па да земе да ти одговори, другите може само да си погодуваме што ќе му прават.
  А би требало да ти го сменат, да знаеш.
   
  На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,808
  9,500
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најдобро е во стаклено sвоно да се чува телефонот!
   
  Draynor, artweb и на olikomerc им се допаѓа ова.
 12. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Нема 8 дена, кај мене е од Понеделникот.

  Испратено од ТУШ преку IT.mk форум апликација
   
 13. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Хахахахахахаха, ќе се обидам

  Испратено од ТУШ преку IT.mk форум апликација
   
 14. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,098
  1,691
  13 Јануари 2014
  Машко
  Пакувај го во оригиналната амбалажа, како што си го зел, со сите додатоци, и врати им го. Сметка и сета останата документација исто така со тебе обавезно.

  И не паѓај на муабети "Ќе го пратиме на сервис", во првите 15 дена имаш право да вратиш било каков производ, па и без некоја посебна причина, а ти и тоа како имаш причина. Барај или да ти ги вратат парите, или да ти дадат нов.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  468
  464
  15 Септември 2014
  bekrija
  8 dena po novo
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 16. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Му го однесив со се кутија, гаранција. Напраја копија од фискалната, оргинало заедно со сервисниот лист се во мене.

  Испратено од ТУШ преку IT.mk форум апликација
   
 17. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  487
  437
  12 ноември 2013
  Барај нов, не дозволувај да ти сервисираат нов телефон. Плус фактот дека ќе го отвараат и ќе изгубиш водоотпорност засекогаш.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  На n1kola18 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Ќе видиме, треба да ми се јават од сервиот. Вторник ми рекоја ќе го пуштат.

  Испратено од ТУШ преку IT.mk форум апликација
   
 19. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Специфично тоа со водоотпорноста... Имам искуство, ама ако е добар сервисот би требало да го запази и тој момент.
   
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,212
  556
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ми продадоа неисправно напојување, но ми го заменија за ново.
  Не ме маткаа многу, 4-5 дена додека сервисот нивни го прегледа и даде амин за замена.
  Пред 3 месеци од кај нив купив редми ноте 4, еве ми појави жолта флека на екранот.
  Некако премногу малери со сетек за кратко време.
   
  Последна промена: 11 Јуни 2018
 21. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Зависи како ќе се погоди производот.

  Пред 3 и пол години од сетек зедов С3 Нео модел па до ден денес ете уште го работам топ мие.
  До душа го чував, ми нема ни закочено ниту е гребнат негде, па сакав и с9ката од таму, ама ете не се погоди.

  Испратено од ТУШ преку IT.mk форум апликација
   
 22. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,212
  556
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Во рок од 3 месеци купувам 2 производи и двата фуш, тоа значи дека продаваат фушерај.
   
 23. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  103
  7 Март 2015
  За жолтата флека најверојатно ти се притиснал во џеб кога си седнувал или станувал.
   
 24. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Abe decki gledam site se furate so zakonot zakonot ,a ne znam dali nekoj od vas go ima procitano vo celost? Vo eden del samiot zakon tvrdi skroz drugo od toa so vie go furate ovde.. moze li da mi go objasnite podvlecenovo? Sam po sebe e kontradiktoren.. I vo koj clen pisuva deka ako e neispraven mozes da im e*es sve i ke ti vratat pari i ke te castat kafe me mrzi da baram :D Ne me sfakajte pogresno ama realno ako im go procitam u prodavnica zakonov firmata e u pravo? Ja sum otvoril i plombi i sve.. kako ke mi go vratat? Samo ke se zaebam ako im go citam ,a vaka ispagja ko poise na propaganda da se potpirame nego li na zakonov
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.jpg
   Untitled.jpg
   Големина:
   289 KB
   Прегледи:
   89
 25. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,098
  1,691
  13 Јануари 2014
  Машко
  Од твојов screenshot:

  "Потрошувачот има право кај трговецот кај кој е купен производот да го замени производот што има соодветен квалитет, а што не одговара..."

  Мислам дека телефон со (веројатно) расипан тач/дисплеј не е производ со соодветен квалитет.
   
  На Draynor и n1kola18 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...