• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
Мислење за овој телевизор
Здраво, дали некој има искуство со овој телевизор или некој сличен
Колку се добри СТ како бренд, квалитет на слика (во споредба со некои како Samsung, Lg) и дали бидејќи е Android, мислев дека полесно се расипуваат
За 12000, 55 инчи мислам дека е добар
Од искуство 2 од 2 се расипаа од ST. Никогаш не би купил повторно.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,082
2,618
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Дечки што би избрале помеѓу :
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,803
2,707
Струмица
Дечки што би избрале помеѓу :
LG ми се фаворит кога се работи за ТВ, ама при ваков идентичен ценов ранг би го избрал Сонито, најмногу заради квалитетниот звук на Сони и Гугл Плеј Стор. (читај Коди)
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
210
173
Дечки што би избрале помеѓу :
Ги споредував еден до друг и LG то ми имаше за нијанса подобра слика. Sony заради ипс панелот изгледа по блед некако и плус има 5 год. гаранција.
SONY 90 серија со VA панел многу многу подобра слика (ама за плус 200 еура)

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,273
943
Неврленд
Дечки што би избрале помеѓу :
По мене и сталката е многу битна работа на тевето. Јас си одбрав сталка како на LG. Ако има 5 год гаранција ич не му ја мисли.
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
145
79
Ги споредував еден до друг и LG то ми имаше за нијанса подобра слика. Sony заради ипс панелот изгледа по блед некако и плус има 5 год. гаранција.
SONY 90 серија со VA панел многу многу подобра слика (ама за плус 200 еура)

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација

Не биди скржавец, ами амбициозен. Не уште 200 евра ами уште 400 додади и оди на 950. Za tvoe dobro ti velam!!!
 

Igor6

Intern
24 мај 2020
13
6
4k UHD LED Smart TV LG 50UN7300 3LA, 50"(127cm), 100Hz, WiFi
4k UHD Smart TV SAMSUNG UE50TU8002 KXXH, 50"(127cm), 2100Hz, Wifi

Заинтересиран сум за овие телевизори, цената им е ок. Ме интересира дали google assistant, bixby и alexa работат кај нас на тв. Знам дека на телефон функционираат, ама читам по нет на LG-то гуглот не работел во многу региони.

И по можност препорачете телевизор до 26.000 мин 49 инчи. Имаат хитачи во нептун за ефтини пари со андроид ама сумливи ми се тие марки за на долг рок.
 
Последна промена:

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,273
943
Неврленд
4k UHD LED Smart TV LG 50UN7300 3LA, 50"(127cm), 100Hz, WiFi
4k UHD Smart TV SAMSUNG UE50TU8002 KXXH, 50"(127cm), 2100Hz, Wifi

Заинтересиран сум за овие телевизори, цената им е ок. Ме интересира дали google assistant, bixby и alexa работат кај нас на тв. Знам дека на телефон функционираат, ама читам по нет на LG-то гуглот не работел во многу региони.

И по можност препорачете телевизор до 26.000 мин 49 инчи. Имаат хитачи во нептун за ефтини пари со андроид ама сумливи ми се тие марки за на долг рок.
Bixby ако мислеш на гласовна команда на Самсунг работи.
 

aronmacedon

Intern
19 февруари 2019
15
11
Може ли да ве замолам за помош при избор на ТВ за детска соба во димензии од 39 до 43 инчи наменет за 4 годишно дете. Од страна на спецификации/опции важно ми е само да има youtube а најниска цена ми е одлучувачки фактор (не би дал повеќе од 14-15к, иако и тоа ми е малку преку буџет, идеално би било околу 12 к). Од тоа што разгледав по страниве на продавнициве изборот во суштина се сведува помеѓу ST, VIVAX, VOX, SCHNEIDER, NEO, FUEGO евентуално некој GRUNDIG, JVC и ми се чини дека сите без исклучок се кинески компании. Имате ли некакво позитивно или негативно искуство со било кој од брендовиве погоре? За кој да се одлучам имајќи предвид дека буџетот ми е ограничен и не можам да го зголемам над 15к?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,245
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
956
1,327
Може ли да ве замолам за помош при избор на ТВ за детска соба во димензии од 39 до 43 инчи наменет за 4 годишно дете. Од страна на спецификации/опции важно ми е само да има youtube а најниска цена ми е одлучувачки фактор (не би дал повеќе од 14-15к, иако и тоа ми е малку преку буџет, идеално би било околу 12 к). Од тоа што разгледав по страниве на продавнициве изборот во суштина се сведува помеѓу ST, VIVAX, VOX, SCHNEIDER, NEO, FUEGO евентуално некој GRUNDIG, JVC и ми се чини дека сите без исклучок се кинески компании. Имате ли некакво позитивно или негативно искуство со било кој од брендовиве погоре? За кој да се одлучам имајќи предвид дека буџетот ми е ограничен и не можам да го зголемам над 15к?
Купи го тој што има најмногу гаранција. Има до 15к Philips во Сетек со 5 годишна гаранција. Да сум на твое место со буџет од 15к јас би зел TV до 11к со или без Android и би докупил Android TV BOX со останатите пари затоа што тие телевизори имаат многу спори процесори. Поголем дел од времето ќе чекаш да вклучи YouTube, а со екстерен Android уред ќе има соодветна брзина.
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Може ли да ве замолам за помош при избор на ТВ за детска соба во димензии од 39 до 43 инчи наменет за 4 годишно дете. Од страна на спецификации/опции важно ми е само да има youtube а најниска цена ми е одлучувачки фактор (не би дал повеќе од 14-15к, иако и тоа ми е малку преку буџет, идеално би било околу 12 к). Од тоа што разгледав по страниве на продавнициве изборот во суштина се сведува помеѓу ST, VIVAX, VOX, SCHNEIDER, NEO, FUEGO евентуално некој GRUNDIG, JVC и ми се чини дека сите без исклучок се кинески компании. Имате ли некакво позитивно или негативно искуство со било кој од брендовиве погоре? За кој да се одлучам имајќи предвид дека буџетот ми е ограничен и не можам да го зголемам над 15к?
Брат ми си купил ТВ за детска соба и ТВто е купен во техномаркет на за 15к денари и тоа 4К или Фул ХД беше не ми текнува и ЈуТуб мутум и све што иде Филипс има и 40инч мислам . Има доста избори


Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

aronmacedon

Intern
19 февруари 2019
15
11
Купи го тој што има најмногу гаранција. Има до 15к Philips во Сетек со 5 годишна гаранција. Да сум на твое место со буџет од 15к јас би зел TV до 11к со или без Android и би докупил Android TV BOX со останатите пари затоа што тие телевизори имаат многу спори процесори. Поголем дел од времето ќе чекаш да вклучи YouTube, а со екстерен Android уред ќе има соодветна брзина.
Ти благодарам за советот, ми звучи примамливо и ќе ја разгледам оваа опција. Кој TV BOX би ми го препорачал, нешто како ова подолу или?


Брат ми си купил ТВ за детска соба и ТВто е купен во техномаркет на за 15к денари и тоа 4К или Фул ХД беше не ми текнува и ЈуТуб мутум и све што иде Филипс има и 40инч мислам . Има доста избори


Sent from my SM-N986U using Tapatalk
Ти благодарам за предлогот. Дали си имал можност да видиш како работи YouTube, дали споро старт-а и се понатаму е споро во апликацијата или пак се си оди мазно и брзо?
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Ти благодарам за советот, ми звучи примамливо и ќе ја разгледам оваа опција. Кој TV BOX би ми го препорачал, нешто како ова подолу или?Ти благодарам за предлогот. Дали си имал можност да видиш како работи YouTube, дали споро старт-а и се понатаму е споро во апликацијата или пак се си оди мазно и брзо?
Има Јутуб и се останатото бидејќи е смартТВ, а дали е спор само кога ќе биде стар ТВ ,а нов не се забележува дали е спор или брз треба време да се покаже ,инаку не е спор солиден е за деца

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
925
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Ти благодарам за советот, ми звучи примамливо и ќе ја разгледам оваа опција. Кој TV BOX би ми го препорачал, нешто како ова подолу или?Ти благодарам за предлогот. Дали си имал можност да видиш како работи YouTube, дали споро старт-а и се понатаму е споро во апликацијата или пак се си оди мазно и брзо?


поевтин и подобар чип
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
956
1,327
Ти благодарам за советот, ми звучи примамливо и ќе ја разгледам оваа опција. Кој TV BOX би ми го препорачал, нешто како ова подолу или?

Да, така нешто. Бенефитот е што имаш сосема засебен уред што има многу појаки перформанси од тие на телевизорот. Плус нуди сѐ што е поврзано со андроид, од игрици, филмови, стримови итн. Само за стримови треба добар интернет.

Аку имаш време да го почекаш тогаш купи го тој што го предложи @Mayson. Во спротивно купи што има на залиха ново или старо. Само гледај да има повеќе од 2GB RAM и повеќе од 16GB ROM со можност за додавање MicroSD картичка. Тој на огласот е ОК со цена зошто новите во Анхоч се 3к денари и се послаби во перформанси.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,048
2,928
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Земав LG CX77 со намера да терам 4к 120hz и дури сеа гледам дека хдми 2.1 порт немаат никоја од графичкиве енос 3 серијата на нвидиа и амд 6 серијата. Ц ц ц. А јас со rx 580. Мислев не ми треба 4к 120hz за игри туку риспонсивнес и брзо сурфање прелистување. Дали постои опција некаква за со послаба графичка да се добие 4к 120hz RGB 4:4:4
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Земав LG CX77 со намера да терам 4к 120hz и дури сеа гледам дека хдми 2.1 порт немаат никоја од графичкиве енос 3 серијата на нвидиа и амд 6 серијата. Ц ц ц. А јас со rx 580. Мислев не ми треба 4к 120hz за игри туку риспонсивнес и брзо сурфање прелистување. Дали постои опција некаква за со послаба графичка да се добие 4к 120hz RGB 4:4:4
Ќе ти брка работа, ама за игри. 580 е сеуште прилично добра за 1080p, a телевизорот треба да има одличен scaling од 1080п на 4к.
За се останато, особено ако сакаш 4к 120hz ќе треба да одврзеш кесето.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,724
2,259
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Земав LG CX77 со намера да терам 4к 120hz и дури сеа гледам дека хдми 2.1 порт немаат никоја од графичкиве енос 3 серијата на нвидиа и амд 6 серијата. Ц ц ц. А јас со rx 580. Мислев не ми треба 4к 120hz за игри туку риспонсивнес и брзо сурфање прелистување. Дали постои опција некаква за со послаба графичка да се добие 4к 120hz RGB 4:4:4
Сакаш на 2500 евра телевизор со 100 евра графичка да извадиш 4K 120fps ? :)
Нема, хдми 2.1 имаат само најновите графички сега што излегоа, за жал друг начин нема.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,048
2,928
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Абре не сакав да играм на 4к 120хз туку чисто десктоп искуство скролање итн итн итн. Амаа изглеа ќе чекам со новите графички, глеав и нешо 3d club адаптер од 1.4 на хдми 2.1 ама изглеа не бидуа тоа.
edit; претпоставувам новите графички ќе можат 10бит 4:4:4 4k 120hz
 

aronmacedon

Intern
19 февруари 2019
15
11
Да, така нешто. Бенефитот е што имаш сосема засебен уред што има многу појаки перформанси од тие на телевизорот. Плус нуди сѐ што е поврзано со андроид, од игрици, филмови, стримови итн. Само за стримови треба добар интернет.

Аку имаш време да го почекаш тогаш купи го тој што го предложи @Mayson. Во спротивно купи што има на залиха ново или старо. Само гледај да има повеќе од 2GB RAM и повеќе од 16GB ROM со можност за додавање MicroSD картичка. Тој на огласот е ОК со цена зошто новите во Анхоч се 3к денари и се послаби во перформанси.
Премногу ти благодарам за советите, иако сеуште размислувам најверојатно на оваа опција ќе одам.

@Mayson Ти благодарам за одличниот предлог.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
121
69
Skopje
Сакаш на 2500 евра телевизор со 100 евра графичка да извадиш 4K 120fps ? :)
Нема, хдми 2.1 имаат само најновите графички сега што излегоа, за жал друг начин нема.
Neli imase nekoja kombinacija so 2 x HDMI da dobies 120Hz 4K .. NE se sekjavam dobro ama gledav nesto vo vrska so toa...
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
121
69
Skopje
Абре не сакав да играм на 4к 120хз туку чисто десктоп искуство скролање итн итн итн. Амаа изглеа ќе чекам со новите графички, глеав и нешо 3d club адаптер од 1.4 на хдми 2.1 ама изглеа не бидуа тоа.
edit; претпоставувам новите графички ќе можат 10бит 4:4:4 4k 120hz
View: https://youtu.be/kbXSM4VLoc4
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,449
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно