• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Не тоа читав дека cx е бестбај и фјучр пруф за гејминг и општо прифатено. На сите ривјуа број 1 избор е cx, било квалитет слика било гејминг, интерфејс, риспонс тајм, ги убива монитори со 340hz рифреш рејт. Но вака гледајќи најубаво испаѓа да си зеам една ps5 ка со 4k 120hz 500 eur и да баталам pc ѓејмање.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KikoKING

Intern
5 јануари 2021
1
0
Здраво господа,
Имам прашање за тоа дали можам да наместам HBO GO на мојот ТВ?
Немам кабловска од Телеком.
Имам Sony KD65X7055
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
Здраво господа,
Имам прашање за тоа дали можам да наместам HBO GO на мојот ТВ?
Немам кабловска од Телеком.
Имам Sony KD65X7055
Според тоа што гледам, телевизорот е смарт и ако фабрички ја нема таа апликација (како на пример што има Netflix) нема да може да се инсталира дополнително. И на HBO Go сајтот пишува дека само Андроид, Самсунг и ЛГ телевизори се поддржани.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,257
936
Неврленд
Здраво господа,
Имам прашање за тоа дали можам да наместам HBO GO на мојот ТВ?
Немам кабловска од Телеком.
Имам Sony KD65X7055
Прошарај во апликации дали ја има за доунлоуд. Ако ја има ќе ја инсталираш.
 
18 септември 2020
13
7
Би требало да можиш да го наместиш, бидејќи HBO GO се симнува од Google Play Store.
Имам андроид ТВ бокс и може да се симнува од Play Store апликации. Пробај дали ќе можиш не сум сигурен баш 100 %
 

Атачменти

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Кога проверував за комшијата пред 3 години за неговиот (тогаш нов) Sony телевизор испадна дека не може на Sony TV да симнеш HBO Go. Проблем беше локацијата - на балканот и источна и/или централна Европа поради софтверот или не знам каква причина не можело.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,257
936
Неврленд
Кога проверував за комшијата пред 3 години за неговиот (тогаш нов) Sony телевизор испадна дека не може на Sony TV да симнеш HBO Go. Проблем беше локацијата - на балканот и источна и/или централна Европа поради софтверот или не знам каква причина не можело.
Јас кога пробував пред 25 години со собната антена која ја вадев надвор преку прозор да фанам малце поубава слика тогашнио ORION ТВ исто така немаше можнос за фаќање Хејџ Би Оу...Чекај малце! Тоа време нишо од овие "смарт" срања не постоеја. На компјутер седев у интернет кафињата.
...Нека прошара човекот у апликациите дали има можност да се инсталира.
Ако не, може да си инсталира на мобилен и да cast-а на тевето, ако му е толку стало до Хејџ Би Оу Јеа.
 

pathfinder

Gaining Experience
1 февруари 2017
56
85
Здраво господа,
Имам прашање за тоа дали можам да наместам HBO GO на мојот ТВ?
Немам кабловска од Телеком.
Имам Sony KD65X7055

Според тоа што гледам, телевизорот е смарт и ако фабрички ја нема таа апликација (како на пример што има Netflix) нема да може да се инсталира дополнително. И на HBO Go сајтот пишува дека само Андроид, Самсунг и ЛГ телевизори се поддржани.

Да, има разлика меѓу смарт тв и андроид тв. Смарт тв од сони има само интегрирани апликации. Јас ја симнав HBO Go на Sony XH90 (андроид тв) со логирање на Play Store на самиот тв со македонски акаунт.

Колку за пример на Playstation, за да имаш HBO Go мора да направиш бугарски акаунт, па преку него да ја инсталираш, бидејќи ова апликација специфична за балканскиот регион.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас кога пробував пред 25 години со собната антена која ја вадев надвор преку прозор да фанам малце поубава слика тогашнио ORION ТВ исто така немаше можнос за фаќање Хејџ Би Оу...Чекај малце! Тоа време нишо од овие "смарт" срања не постоеја. На компјутер седев у интернет кафињата.
...Нека прошара човекот у апликациите дали има можност да се инсталира.
Ако не, може да си инсталира на мобилен и да cast-а на тевето, ако му е толку стало до Хејџ Би Оу Јеа.
Телевизорот е од 2017-та, не од 1987 не заебавај. По региони некои апликации се заклучени, така е и на Самсунг (нема Tidal на пример во Македонија затоа што сервисот официјално не е достапен во Македонија). Овде проблемот е што сервисот е достапен ама апликацијата ја нема/ше. А за кастување може да кастува ама каков ќе биде квалитетот? Full HD со 5.1 surround?
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,257
936
Неврленд
Телевизорот е од 2017-та, не од 1987 не заебавај. По региони некои апликации се заклучени, така е и на Самсунг (нема Tidal на пример во Македонија затоа што сервисот официјално не е достапен во Македонија). Овде проблемот е што сервисот е достапен ама апликацијата ја нема/ше. А за кастување може да кастува ама каков ќе биде квалитетот? Full HD со 5.1 surround?
Па пред 3 години модело можда немал. Сега затоа фино лепо нека си провере по менито. Или како шо кажа горе некој преку андроид на мобилен некако бивало.
Иначе каст и преку лаптоп бива, па сеа дали дотичнио гледа 1080p или 4К, дали сараунд тоа не се изјаснил самио.
 

Tomekk

Gaining Experience
4 декември 2009
140
120
Исто и јас сакав да побарам мислење за тој телевизор.
Зошто ставиле само 1usb port?
Добро е што е VA панел, ќе има добар контрас, секако телевизија ќе се гледа право, нема да биде во некој друг агол.

Исто препорака за друг телевизор 55-58 инчи.
Како се покажани новиве филипс? има еден за 29400 58inch 2020 модел.
PHILIPS 58PUS7855
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,507
912
Што потекло и квалитет има новиот бренд Hisense кој што се појави во Техномаркет?

Не знам за во ЕУ, но во САД ги има и се продаваат слично како ТЦЛ со прифатлива ентри цена, доаѓаат со Андроид ТВ. Пример 70 инча за 500$ и слично https://www.bestbuy.com/site/hisens...-uhd-smart-android-tv/6404002.p?skuId=6404002
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,257
936
Неврленд

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,933
2,457

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
276
650
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Кинески бренд, ама многу добар. Штета што го нема H9G моделот, еден од бест бај ТВ за 2020 годинa.
Што потекло и квалитет има новиот бренд Hisense кој што се појави во Техномаркет?

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64Некои сликички до Арт галери апликацијата од cx77 изгледа прекрасно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,507
912
2ра Генерација на ЛГ Олед, оваа година прават полн круг и преминуваат од 10(Х) на 1 ознака. Исто така ќе има нова буџет линија која ќе биде со ознака А, која би требало да биде поефтина од Б и Ц ознаките и ќе доаѓа со 4К 60фпс и ХДМИ 2,0.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Што модел е ТВто ? Супер изгледа

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Па Lg OLED 77cx3la или 6la

Новата 2021 велат ќе има нова генерација што е поефтина и подостапна за буџет и воведуваат 88 inch нов модел.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,250
8,488
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Чим имаат пари да бомбардираат со реклами на UEFA сигурно не се на исто со фуего, шнајдер и други локални марки.

За квалитет треба да се види.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
276
650
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
@vlavot Кажи ми преку ден како е со брајтнес, сакам 65ката да го земам. Имам прозор дирекно спроти тв. Ќе имам ли проблем преку ден?Некои сликички до Арт галери апликацијата од cx77 изгледа прекрасно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
@vlavot Кажи ми преку ден како е со брајтнес, сакам 65ката да го земам. Имам прозор дирекно спроти тв. Ќе имам ли проблем преку ден?

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
Неам никаков проблем преку ден, и јас имам доста прозори од страна големи не сум забележал нешто да нема доволен брајтнесс иако велат дека тоа е чест случај со ОЛЕД


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно