• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
276
650
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Неам никаков проблем преку ден, и јас имам доста прозори од страна големи не сум забележал нешто да нема доволен брајтнесс иако велат дека тоа е чест случај со ОЛЕД


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ок, фала. Уште нешто, од кај го зеде, гледам 77 нема никаде во МК?

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ок, фала. Уште нешто, од кај го зеде, гледам 77 нема никаде во МК?

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
Прашав во Нептун да ми го нарачаат цена ми рекоа околу 230.000 денари.
И од Германија го зедов, се враќаа братучедка ми со камперско комбе па внатре со нив :)
Бидејќи големината особено кај ОЛЕД прави масовна разлика во цена. Пример од 65 инчен до 77 е повеќе од 1000 еур разлика, околу 1400 еур доплата за 77.

Сеа видов нептун 65 нудат за 136000 тоа е супер цена според мене за тој телевизор земај не се мисли нема да згрешиш.
 
Последна промена:

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

Ова е денски сликано со дигнати ролетни и е Хари Потер на HBO Go еден од потемните филмови, совршено се гледаат сите силуети и контури на ликовите во најтемните сцени.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Еве го просторот со прозорите како маваат светлина на ТВ и не сум имал проблеми.Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,463
8,589
Скопје
Хаха епа како да го гледам овој фајл, коа имам rx480 за 10 bit uhd да глеам на овој тв треба да купам rx3060ti за да добијам 4к 10бит rgb сеа сум со 8 bit :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Шо збораш?
ТВ од 200 000 денари произведен 2020 година, не може да пушти преку усб 4к 10бит x265 филм?
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Шо збораш?
ТВ од 200 000 денари произведен 2020 година, не може да пушти преку усб 4к 10бит x265 филм?
А уствари не ми текна бе преку усб, ваљда може преку усб, ама кој ќе брка позади знаеш кај се портовите ој докачи ги. Се мислев преку пц ореку хдми, ама ќе треба преку усб изглеа,


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,463
8,589
Скопје
А уствари не ми текна бе преку усб, ваљда може преку усб, ама кој ќе брка позади знаеш кај се портовите ој докачи ги. Се мислев преку пц ореку хдми, ама ќе треба преку усб изглеа,


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас ќе брцам, ќе ти доам на гости. Клај му некој усб екстендер таму за да не брцкаш позади.

А штотуку ме поканија на ова
1610656005737.png

ама твоево е скалила погоре :D
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Јас ќе брцам, ќе ти доам на гости. Клај му некој усб екстендер таму за да не брцкаш позади.

А штотуку ме поканија на ова
Погледнете го атачментот 96123

ама твоево е скалила погоре :D
Добар е и BX солидна серија, најлошиот олед е подобар од најдобриот лцд.
Може бе ќе утепаме лорд оф д рингс. Од кај да најдам торенти за 10 bit 4k uhd па и усб тереба со над 100mbps брзина од кај па и тоа усб да го најдам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,301
959
Неврленд
Добар е и BX солидна серија, најлошиот олед е подобар од најдобриот лцд.
Може бе ќе утепаме лорд оф д рингс. Од кај да најдам торенти за 10 bit 4k uhd па и усб тереба со над 100mbps брзина од кај па и тоа усб да го најдам


Sent from my iPhone using Tapatalk
На било кој торент има 4К филмови и HDR и SDR. Било кое усб 3.0 ќе ги пее филмовите. Ја иначе на рар бг и тхе пирате беи симињам редовно 4К.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Такоѓер и јас симињав 10bit HDR ама после месец два ми здосади и се вратив на 1080p со DD или DTS.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,057
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Дечки фала многу ќе симнам па ќе споделам. Секако дека може да се симне и да се стави на усб и да се пушта. Ама сметам дека нема покнвиниент нешо од тоа да кликнеш на далинско и да пуштеш нетфликс или хбо :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
664
1,016
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Има убави рипови од YIFY, 4k 10bit h.265. Најважно, не се големи фајловите(5-7гб).
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,463
8,589
Скопје
Такоѓер и јас симињав 10bit HDR ама после месец два ми здосади и се вратив на 1080p со DD или DTS.
WHAT?
What is this, I don't even.
Па и 10bit HDR имаат DD/DTS.
Добар е и BX солидна серија, најлошиот олед е подобар од најдобриот лцд.
Може бе ќе утепаме лорд оф д рингс. Од кај да најдам торенти за 10 bit 4k uhd па и усб тереба со над 100mbps брзина од кај па и тоа усб да го најдам
Побарај во темата за торенти инвајт за IPTorrents сигурно има некој да ти даде.
Иначе не усб, екстерен диск ти е подобра варијанта ем поќе сториџ ем побрз.

Е сеа да, замарање се овие работи и го немаш „лезетот“ на Netflix/HBO ама најстакло слика без евентуално баферингс и слично. Мислам дека еднаш и докажаа а можеби и јас докажав дека пиратските симнати верзии од Netflix се со боље квалитет од тоа што го гледаш директно на Netflix.
 
Последна промена:

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
160
143
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & CM Hyper 412s
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
CoolerMaster Vanguard V750
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G602
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & ASUS Xonar DX
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Plex прави Direct Play на 4K HDR филмови на LG CX. Инсталирај Plex Media Server на PC, симни ја Plex апликацијата на TV-то и заборави на усбиња. На rarbg имаш еден тон 4к филмови.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
WHAT?
What is this, I don't even.
Па и 10bit HDR имаат DD/DTS.

Побарај во темата за торенти инвајт за IPTorrents сигурно има некој да ти даде.
Иначе не усб, екстерен диск ти е подобра варијанта ем поќе сториџ ем побрз.

Е сеа да, замарање се овие работи и го немаш „лезетот“ на Netflix/HBO ама најстакло слика без евентуално баферингс и слично. Мислам дека еднаш и докажаа а можеби и јас докажав дека пиратските симнати верзии од Netflix се со боље квалитет од тоа што го гледаш директно на Netflix.
Ми здосади да симињам рипови од по 40 гига сакав да кажам, се вратив на обични од 8 гига. Квалитетот и онака не го гледам. Можда со наочари ама ме мрзи.
 
  • Тажно
Реакции: Avid

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,301
959
Неврленд
Ми здосади да симињам рипови од по 40 гига сакав да кажам, се вратив на обични од 8 гига. Квалитетот и онака не го гледам. Можда со наочари ама ме мрзи.
Па нема потреба да се 40 гига. Како шо добри рипови за 1080п има по 2-3 гига,
така за 2160п има 8-10гига. Ако гледаш од 3-4 метра тогај 1080п е доволно.
Али за поблиско јесте 4К.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па нема потреба да се 40 гига. Како шо добри рипови за 1080п има по 2-3 гига,
така за 2160п има 8-10гига. Ако гледаш од 3-4 метра тогај 1080п е доволно.
Али за поблиско јесте 4К.
3.5m на 55" така да викам не се замарам многу многу.
 

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
160
143
Woofer's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 8700K & CM Hyper 412s
Motherboard
ASUS TUF Z370 Pro
Storage
Intel 660p 1TB, Samsung 840 Pro 128GB, 2xToshiba 3TB, Spinpoint F3 1TB, WD Green 1TB, WD Black 1TB
PSU
CoolerMaster Vanguard V750
RAM
16GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3200 MHz
Video card
Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G602
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium Cherry MX Red
Audio
Sennheiser HD 598SR & ASUS Xonar DX
Monitor
Asus PG279Q 165Hz + LG CX 65 120Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Па нема потреба да се 40 гига. Како шо добри рипови за 1080п има по 2-3 гига,
така за 2160п има 8-10гига. Ако гледаш од 3-4 метра тогај 1080п е доволно.
Али за поблиско јесте 4К.
Битен е битрејтот, со понизок битрејт се јавуваат артифакти од компресија на потемни сцени. За 4К содржина со H265 кодек се приметува разлика кога битрејтот е испод 15Mbps. Netflix користи максимум 15.25Mbps за 4К стримот.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,301
959
Неврленд
Битен е битрејтот, со понизок битрејт се јавуваат артифакти од компресија на потемни сцени. За 4К содржина со H265 кодек се приметува разлика кога битрејтот е испод 15Mbps. Netflix користи максимум 15.25Mbps за 4К стримот.
Јесте, битен е. Обично повеќето филмови и не се испод 10 гига со добар прифатллив битрејт.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,328
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно