• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
664
1,016
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Имаше 1 модел на Филипс во техномаркет. Мислам 13.500 беше, фул хд.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,520
857
Нели е за сите важно телевизорот да има добра слика и звук? :)
Па да ,имаше случаеви што забележав дека ХД ready излезе поубава слика од тој фул ХД зависи од моделот затоа нагласив важно е поубава слика и приказ

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
4
2
Па да ,имаше случаеви што забележав дека ХД ready излезе поубава слика од тој фул ХД зависи од моделот затоа нагласив важно е поубава слика и приказ

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
И не дојдовме до заклучок кои модели конкретно што се продаваат имаат добра слика, а и звук :) Јас чепкав нешто глеав ама уште повеќе ми е каша сега :)
 

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
196
234
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Пред една недела и купив на баба ми FHD SMART LED TV GRUNDIG 40 GEF6600B од Нептун за 15к. 40 инчи, фул хд, Директ Лед. Баба ми се фали дека е многу убава сликата, ништо друго не е битно :D
 

ilievskiii

Intern
29 март 2019
7
3
Здраво дечки, мислење за овој тв? Примам и сугестии околу тој ценовен ранг.


Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,520
857
Здраво дечки, мислење за овој тв? Примам и сугестии околу тој ценовен ранг.


Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Татко ми го користи таков само со друго постоље(платформа) и далечинското не е баш прецизно ќе мора да нишаниш кон екранот, инаку таа е 7 серија затоа подобро оди на серија 8 подобра е

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
 

gargantua

Intern
1 јуни 2019
7
1
Кое е најдобро време за купување телевизор?
Се мислам за овој, ама незнам дали да го земам сега или да чекам за попусти.
Мислење?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,933
2,460
Кое е најдобро време за купување телевизор?
Се мислам за овој, ама незнам дали да го земам сега или да чекам за попусти.
Мислење?
За толку пари јас не би одел со ништо под LG OLED. Ако си запознаен со burn in и не ти стои телевизорот по цел ден на MTV, VH1, вести... oled ти е посупериорна технологија макар и да треба да одам со 55 инчна варијанта и со BX серијата (CX им е најдобра). Веќе ги најавија новите телевизори и старите им се веќе на попуст и се наоѓаат за 1100 евра
 

gargantua

Intern
1 јуни 2019
7
1
Тешко OLED, поради 2 причини:
1. 55 инчен CX е 85к, 65 инчен 137к, а мојот viewing distance е околу 3m, што значи дека на 55 инчен не ни мислам (поготово за тие пари)
2. Кога размислував за OLED, одлучив дека наредниот телевизор (за околу 3 години) ќе биде OLED, сакам да оставам време да се развие уште технологијата за против burn-in
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Тешко OLED, поради 2 причини:
1. 55 инчен CX е 85к, 65 инчен 137к, а мојот viewing distance е околу 3m, што значи дека на 55 инчен не ни мислам (поготово за тие пари)
2. Кога размислував за OLED, одлучив дека наредниот телевизор (за околу 3 години) ќе биде OLED, сакам да оставам време да се развие уште технологијата за против burn-in
Дечкото ти даде супер совет, за 90.000 ни под разно лед ips. Ако веќе сакаш 65 инчен земи најефтин и чекај или собирај за oled.

Сеа зимав и јас тв исто олед, и мислам дека ако се замараш да не го оставаш на стоечка слика, а и да го оставаш си има самиот заштита оде темна зоддржина и различни пиксели летаат лево десно. Секогаш има шанси за брн ин, ама сметам дека денеска е доста намалена можноста.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Или qled од Самсунг. Според тоа што го читав ја напреднале qled технологијата и имаш слика блиска до oled без burn in зезанции.
 
8 јануари 2013
55
26
skopje
Кое е најдобро време за купување телевизор?
Се мислам за овој, ама незнам дали да го земам сега или да чекам за попусти.
Мислење?
Jas go imam ovoj model go imam 3 meseci, nema da zgresis, fenomenalna slika, brz android, bez ni edna zamerka
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Или qled од Самсунг. Според тоа што го читав ја напреднале qled технологијата и имаш слика блиска до oled без burn in зезанции.
Има qled се додека во живо не видеш до него oled и после веќе qled ти станува обичен лед.
Никој не рече дека 9505 серијата на sony е лоша.
Јас имав x8505 55 инчен, го дадов на моите, кога и да се симнам доле да погледнам во него беспрекорно изгледа, но олед е веќе друга димензија.
Затоа размисли си ако не можеш 65, земи 55 нема да згрешеш.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Нема збор дека сликата е подобра, а тоа се гледа и по цената. Предности на QLED според многумина е што нема burn in (иако случаите на burn in се многу малку на број) и подобро се гледа во осветлени простории (што е голем плус за некои луѓе).
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,064
1,542
Нема збор дека сликата е подобра, а тоа се гледа и по цената. Предности на QLED според многумина е што нема burn in (иако случаите на burn in се многу малку на број) и подобро се гледа во осветлени простории (што е голем плус за некои луѓе).
Прочитај некоја статија и види некое видео што не е платено од Самсунг. Пример.

View: https://youtu.be/226kWMOVGGc
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
Кое е најдобро време за купување телевизор?
Се мислам за овој, ама незнам дали да го земам сега или да чекам за попусти.
Мислење?
Јас го земав пред 2 недели XH90 55in и е предобар. Башка 90ка серија има HDMI 2.1 додека 95ката нема. Разликата во слика е минимална меѓу 90ка и 95ка. Звучките од 95ка не ти требаат, за разликата во пари ќе земеш саундбар и ќе ти остане кусур.
Мислењето е автоматски споено:

Дечкото ти даде супер совет, за 90.000 ни под разно лед ips. Ако веќе сакаш 65 инчен земи најефтин и чекај или собирај за oled.

Сеа зимав и јас тв исто олед, и мислам дека ако се замараш да не го оставаш на стоечка слика, а и да го оставаш си има самиот заштита оде темна зоддржина и различни пиксели летаат лево десно. Секогаш има шанси за брн ин, ама сметам дека денеска е доста намалена можноста.


Sent from my iPhone using Tapatalk
XH90 / 95 серијата на Сони се VA панел со фул ареј и сликата на нив е безпрекорно добра и не верувам дека ќе му фали ОЛЕД. За 3 години колку што планира смена да прави, ќе се популаризира микро лед што ќе има предност на ОЛЕД во контраст и црна боја без burn-in. IPS e катастрофа за ТВ освен dual layer што се одлични но ги нема уште толку на пазарот.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Јас го земав пред 2 недели XH90 55in и е предобар. Башка 90ка серија има HDMI 2.1 додека 95ката нема. Разликата во слика е минимална меѓу 90ка и 95ка. Звучките од 95ка не ти требаат, за разликата во пари ќе земеш саундбар и ќе ти остане кусур.
Мислењето е автоматски споено:XH90 / 95 серијата на Сони се VA панел со фул ареј и сликата на нив е безпрекорно добра и не верувам дека ќе му фали ОЛЕД. За 3 години колку што планира смена да прави, ќе се популаризира микро лед што ќе има предност на ОЛЕД во контраст и црна боја без burn-in. IPS e катастрофа за ТВ освен dual layer што се одлични но ги нема уште толку на пазарот.
Ме мрзеше да прогуглам да видам шо панел. Каков е вјуинг енгл на VA панелот?сепак да не навлегувам ова она.

Мислам дека дечкото побара совет или не знам одобрение за тв. Мое а верувам и на повеќе мислењето е тоа, да дадеш 90к за lcd va панел е нелогично.
Знаеш дека најефтиниот олед е подобар од најскапиот lcd/va/ips/qled панел.
А вели дека за 3 години ќе собере или ќе си дозволи олед тамам кога ќе ги подопраат без брн ин. А купува сега тв од 90k. Комотно можеш да си земеш олед шансите се дека за 3 години нема да имаш брн им и тогаш секако ќе си земеш нов нели. Барем 3 год ќе уживаш во визуелна супериорност.

Еве искуство со конкретниот sony tvSent from my iPhone using Tapatalk
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
145
79
За толку пари јас не би одел со ништо под LG OLED. Ако си запознаен со burn in и не ти стои телевизорот по цел ден на MTV, VH1, вести... oled ти е посупериорна технологија макар и да треба да одам со 55 инчна варијанта и со BX серијата (CX им е најдобра). Веќе ги најавија новите телевизори и старите им се веќе на попуст и се наоѓаат за 1100 евра
Абе овој ти е подобар од 80% OLED и QLED!
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
Ме мрзеше да прогуглам да видам шо панел. Каков е вјуинг енгл на VA панелот?сепак да не навлегувам ова она.

Мислам дека дечкото побара совет или не знам одобрение за тв. Мое а верувам и на повеќе мислењето е тоа, да дадеш 90к за lcd va панел е нелогично.
Знаеш дека најефтиниот олед е подобар од најскапиот lcd/va/ips/qled панел.
А вели дека за 3 години ќе собере или ќе си дозволи олед тамам кога ќе ги подопраат без брн ин. А купува сега тв од 90k. Комотно можеш да си земеш олед шансите се дека за 3 години нема да имаш брн им и тогаш секако ќе си земеш нов нели. Барем 3 год ќе уживаш во визуелна супериорност.

Еве искуство со конкретниот sony tvSent from my iPhone using Tapatalk
Ако е OLED, не значи дека е најдобар (најдобар е само во црни бои сеа за сеа). Секоја технологија си има предности и маани. Нема логика да постираш само една рецензија, има многу лоши и за OLED. Слободно гледај споредби од Vince на Јутуб. Технологијата е стигната до тој степен да разликата е минимална. Да беше OLED најдобар, сите ќе правеа само OLED телевизори и монитори и немаше да фрлаат пари да развиваат нови технологии. Ако прочиташ малку, 95ката има слој за видливост под агол, 90ката нема. Искрено да ти споделам лично искуство со 90ката, одлично се гледа под агол. Види ги еден до друг и сподели искуство. Премногу пари се во прашање за минимални разлики каде што може парите попаметно да отидат во озвучување, PS5 и ред други работи. Како сите сугерирате најскапо, како пари од небо да паѓаат. Нека иде на 100 инчен 8К тогаш.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
210
173
XH90 / 95 серијата на Сони екстра избор, им земав на двајца пријатели пред нова година 55ки ХН90 со 5 год. гаранција и се изненадив од сликата со VA панел.Баш тоа му фалеше на Сони.
Башка по екстра цена беа.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,042
2,898
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ако е OLED, не значи дека е најдобар (најдобар е само во црни бои сеа за сеа). Секоја технологија си има предности и маани. Нема логика да постираш само една рецензија, има многу лоши и за OLED. Слободно гледај споредби од Vince на Јутуб. Технологијата е стигната до тој степен да разликата е минимална. Да беше OLED најдобар, сите ќе правеа само OLED телевизори и монитори и немаше да фрлаат пари да развиваат нови технологии. Ако прочиташ малку, 95ката има слој за видливост под агол, 90ката нема. Искрено да ти споделам лично искуство со 90ката, одлично се гледа под агол. Види ги еден до друг и сподели искуство. Премногу пари се во прашање за минимални разлики каде што може парите попаметно да отидат во озвучување, PS5 и ред други работи. Како сите сугерирате најскапо, како пари од небо да паѓаат. Нека иде на 100 инчен 8К тогаш.
Друже цената е повеќе од прифатлива за 55cx 3la

Слободно види го видеото
View: https://youtu.be/226kWMOVGGc


И кажи ми колку се блиску една до друга технологиите. Погледни ги ѕвездите на двата екрана, а реално qled на самсунг е најблиската до сеа технилогија до oled.

Lcd va екранот на панелот е поблизок до панелот на grunding од 12.000 денари него ли до 88.000 55 инчен oled cx55. А првичната цена на sony-во е повисока од таа на oledot.
Ако е пресуден фактор да е 65 инчен, ок, ама побарај да ти ги стават во салонот еден до друг така, неподесени во катастрофални услови во салон, па реши.


На сестра ми дечкото има c9 55 инчен, исто време имав и јас 8505x и секогаш коа идев кај него на гости погледот ми го крадеше c9 олед, не ми се веруваше како е можно таква слика да има толкав голем телевизор. Делува како уметност на ѕид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
201
203
Lcd va екранот на панелот е поблизок до панелот на grunding од 12.000 денари него ли до 88.000 55 инчен oled cx55.
Нема потреба повеќе да се дискутира воопшто со тебе кога очигледно ги немаш видено во живо Сони моделиве споредено со ОЛЕД еден до друг и поготово споредбава со Грундиг од 12к. Си бараш видеа само колку да оправдаш ОЛЕД.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,662
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно