• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,003
15,949
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,518
916

Мислење за овој телевизор?
Добар е, иако е Ц серија, би требало да е Г подобра серија, гледај да има GX во називот. Ако оледот е процесори тогаш Б е и3, Ц е и5, Г е и7 и W е и9 :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,003
15,949
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Позитивни и негативни страни? И што повеќе би добил со GX или WX?
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
67
142

Мислење за овој телевизор?
Го имам 65 инчниот и имам само пофални зборови за него, презадоволен сум.

Нема никаква разлика помеѓу C, G и W сериите, освен нивниот дизајн. Gallery и Wallpaper се поексклузивни, ама и доста поскапи, без некој си додатен бенефит, освен естетскиот изглед.

Од оваа година (2021) ќе има разлика во панелите, со што G1 ќе користи EVO верзија, посветол панел.

View: https://youtu.be/80UhFSq6Wf0
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,537
942
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,424
1,194
Ohrid

Мислење за овој телевизор?
Јас го имам само 65ка,мани нема ке бидиш презадоволен од него, моментално најдобриот телевизор на пазарот.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,003
15,949
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Нема никаква разлика помеѓу C, G и W сериите, освен нивниот дизајн. Gallery и Wallpaper се поексклузивни, ама и доста поскапи, без некој си додатен бенефит, освен естетскиот изглед.
Колку што видов и јас ист процесор имаат и исти панели. Ама не ги разбирам, можеби има некоја друга разлика.

Од оваа година (2021) ќе има разлика во панелите, со што G1 ќе користи EVO верзија, посветол панел.
Дали вреди да почекам за новите модели? Генеално не ми треба нов телевизор, ама ме чеша рачето да потрошам некој денар, т.е. да помогнам на икономиката во земјава.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,614
5,177
Почекај. Само не ми се допаѓа она ЕВО што сакаат да го убутаат.
Се поврзано со ево, еко, е осакатување на перформансите и скратен век на траење...
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Колку што видов и јас ист процесор имаат и исти панели. Ама не ги разбирам, можеби има некоја друга разлика.

Дали вреди да почекам за новите модели? Генеално не ми треба нов телевизор, ама ме чеша рачето да потрошам некој денар, т.е. да помогнам на икономиката во земјава.
Пичекај не се брзај, Олед бие глас дека кратко трае во смисла на долговечност, новите модели ЛГ се подобрени на панелот , а ако ви се брза тогаш оди на самсунг Qled златна средина нешто измеѓу лед и олед

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,297
958
Неврленд
Абе убаво си кажа човеко. Не му треба нов ТВ туку да даде придонес на икономијата. Додека да се изарче оледо ке излезе МиниЛед или МикроЛед како и да го наречат.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
67
142
Хмммм, ако можеш да причекаш најмалце 6 месеци, тогаш причекај, само 77 инчните на launch се изгор скапи.

Да се надоврзам на некои од коментарите. Од оваа година Самсунг QLED телевизорите ќе користат Mini-LED, интересно ќе е да се види подобрувањето, па можда ете ти причина плус да почекаш. Ма да OLED си е OLED. :)
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Колку што видов и јас ист процесор имаат и исти панели. Ама не ги разбирам, можеби има некоја друга разлика.

Дали вреди да почекам за новите модели? Генеално не ми треба нов телевизор, ама ме чеша рачето да потрошам некој денар, т.е. да помогнам на икономиката во земјава.
Мое мислење, сега е најдобро време за купување на ОЛЕД гледајќи ги цените (мада ги гледав 55-ките), од аспект на технологија нема подобро и C11 да го почекаш придобивките се инкрементални а цена ќе биде дупло на старт плус ќе треба да чекаш до лето.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,465
1,025
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,167
1,123
Скопје
како да знам дали тв подржува хдми 2.1 или не
еве го моделот
према supported resolutions ваљда е 2.0 .. не гледам дека подржува 4K над 60Hz
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
725
449
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
моментално разгледувам меѓу овие две опции AndroidTV
(поради тоа што се на рати со A1 и ми одговара A1 највеќе)

Philips 65PUS8535-12

и

Sony KD55XH8096

(со Philips имам одлично искуство веќе најмалку 6 години, но знам дека некои од вас имале исто искуство и со Sony)
па ме интересира од двава ТВ-а кој е подобар и нормално од која причина !??
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,297
958
Неврленд
моментално разгледувам меѓу овие две опции AndroidTV
(поради тоа што се на рати со A1 и ми одговара A1 највеќе)

Philips 65PUS8535-12

и

Sony KD55XH8096

(со Philips имам одлично искуство веќе најмалку 6 години, но знам дека некои од вас имале исто искуство и со Sony)
па ме интересира од двава ТВ-а кој е подобар и нормално од која причина !??
Филипсо не е тај шо беше пред 5-6 години. Ако нема ногу разлика у цената иди зирни го Сонито , види го узпат у Филипсо, па кој како ти улезе у око.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
725
449
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Филипсо не е тај шо беше пред 5-6 години. Ако нема ногу разлика у цената иди зирни го Сонито , види го узпат у Филипсо, па кој како ти улезе у око.
конкретните модели што се по оператори
најчесто ги нема по продавници (од одредени причини)
па нема можност некоја за директна и конкретна најдобра споредба...

и ако не ти е скап советот... Баш ме интересира што толку се сменило кај Philips од пред 5 години... QA department-от???
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,297
958
Неврленд
конкретните модели што се по оператори
најчесто ги нема по продавници (од одредени причини)
па нема можност некоја за директна и конкретна најдобра споредба...

и ако не ти е скап советот... Баш ме интересира што толку се сменило кај Philips од пред 5 години... QA department-от???
Квалитето пошо станале кинески демек. Мада тоа ми е само информација.
Ај ке каже некој друг посалам саветче од мојто, буразерче :)
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
725
449
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Квалитето пошо станале кинески демек. Мада тоа ми е само информација.
Ај ке каже некој друг посалам саветче од мојто, буразерче :)
од кога почнавме да ја "брукаме" China ??? пошто ко што знам телефониве што ги буричкаме сите се од таму!???
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,297
958
Неврленд
од кога почнавме да ја "брукаме" China ??? пошто ко што знам телефониве што ги буричкаме сите се од таму!???
И тоа шо викаш! Мешаме баби и жаби, од фејк брендовите како СТ, Кварт со другите.....
Туку ако споредеме со овие спецификации Филипсо малце повеке нуде од Сонито. Поголем екран, и прво шо ми удара на мене у очи поубава сталка има.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
205
210
Мој совет е никако IPS да зимаш за телевизор. Земав 65 од Сонито и го вратив, катастрофа во темница. Црното е сиво, ужас контраст, backlight glow. Преку ден е супер, навечер ужас за што мене и ми требаше повеќе. И Филипсот гледам е IPS. Побарај исти таков Филипс, мислам има и со VA панел што е и многу подобар за HDR приказ, дури и да нема full-array.

Ова го препорачав претходно и мислам е многу подобра опција:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно