• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,099
Неврленд

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,946
2,507
Со здравје да се служиш, сигурен сум дека е одличен, но добар дел овде сме над 18 години и не ни се играат игри на 3 страни каде треба да погаѓаме колку е цената.

Ако сакаш да допринесеш во темата можеш да пишеш импресии.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Ме кошташе 39,995 или по реална сума 40,000.
За таа сума QLED телевизор богами тешко се наоѓа. Ама и ми требаше доста работа за да дојдам до овој телевизор. Целата приказна низ што се поминав ќе напишам во темата за Setec, бидејки од таму е купен телевизорот.

Инаку сега за сега стои во овој стан, но треба да се селам за месец - два па таму ќе се премести телевизорот. Само ми го пуштија, го ѕирнав убаво, немаше никакви проблеми, вака на прв поглед се супер, па први импресии ќе видиме кога ќе го пуштам во новиот стан. Требаше до сега да се уселам, и знам дека последно зборев пред едно 8 месеци, ама многу работи се изменија, и јас до сега очекував да бидам уселен, ама бидна што бидна. Најважното е што е купен телевизорот, тука е и сега може да здивнам на раат xD.

Едноставно за таа цена, имав доста среќа да го начекам у последен момент (беше последно парче) од 2019 серијата, а Neptun уште од одамна или ги продадоа, или ги тргнаа, и таму пред 8 месеци најевтиниот QLED од 2020 серија им беше 80,000 денари што мене не ми дојде у обзир...
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,537
873
моментално разгледувам меѓу овие две опции AndroidTV
(поради тоа што се на рати со A1 и ми одговара A1 највеќе)

Philips 65PUS8535-12

и

Sony KD55XH8096

(со Philips имам одлично искуство веќе најмалку 6 години, но знам дека некои од вас имале исто искуство и со Sony)
па ме интересира од двава ТВ-а кој е подобар и нормално од која причина !??
Споредби по спецификации филипсот е подобар и има повеќе кодеци како формат за подршка

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
234
269
Знам дека сум блиско, туку ајде рашарај го малце, па кажи импресии и кажи дали има добар local dimming, таман сега у темно расчачкај го малце...
...и шеер вит ас :)
Q60R колку што знам нема local dimming.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Q60R колку што знам нема local dimming.
Гледав и јас тоа на review, ама ваљда нема ништо да ми смени доаѓајки од телевизор кој што сум го користел едно 10 години и тоа купен на старо.
Сега за сега вака како што гледам по интернет, изгледа топ. Другото останува да видиме кога ќе се вселам.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
323
379
Ме кошташе 39,995 или по реална сума 40,000.
За таа сума QLED телевизор богами тешко се наоѓа. Ама и ми требаше доста работа за да дојдам до овој телевизор. Целата приказна низ што се поминав ќе напишам во темата за Setec, бидејки од таму е купен телевизорот.

Инаку сега за сега стои во овој стан, но треба да се селам за месец - два па таму ќе се премести телевизорот. Само ми го пуштија, го ѕирнав убаво, немаше никакви проблеми, вака на прв поглед се супер, па први импресии ќе видиме кога ќе го пуштам во новиот стан. Требаше до сега да се уселам, и знам дека последно зборев пред едно 8 месеци, ама многу работи се изменија, и јас до сега очекував да бидам уселен, ама бидна што бидна. Најважното е што е купен телевизорот, тука е и сега може да здивнам на раат xD.

Едноставно за таа цена, имав доста среќа да го начекам у последен момент (беше последно парче) од 2019 серијата, а Neptun уште од одамна или ги продадоа, или ги тргнаа, и таму пред 8 месеци најевтиниот QLED од 2020 серија им беше 80,000 денари што мене не ми дојде у обзир...
Да не мешаш qled со oled ? Иначе не ја разбирам баш фасцинацијата да купиш qled телевизор со оглед на тоа што и да нема разлика од обичен led tv.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
234
269
Гледав и јас тоа на review, ама ваљда нема ништо да ми смени доаѓајки од телевизор кој што сум го користел едно 10 години и тоа купен на старо.
Сега за сега вака како што гледам по интернет, изгледа топ. Другото останува да видиме кога ќе се вселам.
Најбитно е ти да се задоволен. Само имај на ум дека овој ТВ ја нема фул QLED технологијата за кое е потребно да има full array осветлување.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,099
Неврленд
Е да овај модел е со edge led, затоа нема full aray.
Пртедноста на екрано му со барем како шо пише на 1080p, 1440p e 120hz,
na 2160p e 60 hz.
Надевам се дека има даљинско од оние со микрофон со Bixby гласовна команда.
 

Igordobro

Intern
14 октомври 2018
5
0
Гледам телевизори докај 12.000мкд 32 или 40инчни за во спална.
Има некој искуство со HiSense? овој ми фати око конкретно.

Ја обично LG so IPS одам, ама некако 16.000мкд не ми се дава...

евентуално за вивакс 40-ка се мислам. Грундинг гледам edge LED imа што не ми фаќа око.
Гледам и Ариели некој во Сетек има, на Мидеа гроуп биле, ама нема баш нешо инфо за нив онлајн....
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,099
Неврленд
Гледам телевизори докај 12.000мкд 32 или 40инчни за во спална.
Има некој искуство со HiSense? овој ми фати око конкретно.

Ја обично LG so IPS одам, ама некако 16.000мкд не ми се дава...

евентуално за вивакс 40-ка се мислам. Грундинг гледам edge LED imа што не ми фаќа око.
Гледам и Ариели некој во Сетек има, на Мидеа гроуп биле, ама нема баш нешо инфо за нив онлајн....
Hisense Би требало да се добри, пошо они и OLED веќе вадат.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
234
269
Гледам телевизори докај 12.000мкд 32 или 40инчни за во спална.
Има некој искуство со HiSense? овој ми фати око конкретно.

Ја обично LG so IPS одам, ама некако 16.000мкд не ми се дава...

евентуално за вивакс 40-ка се мислам. Грундинг гледам edge LED imа што не ми фаќа око.
Гледам и Ариели некој во Сетек има, на Мидеа гроуп биле, ама нема баш нешо инфо за нив онлајн....
Hisense се одлични како бренд, со топ перформанси за цени, но кај нас слабо има понуда. За во спална, бидејќи гледаш во темница, препорачувам VA.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Е да овај модел е со edge led, затоа нема full aray.
Пртедноста на екрано му со барем како шо пише на 1080p, 1440p e 120hz,
na 2160p e 60 hz.
Надевам се дека има даљинско од оние со микрофон со Bixby гласовна команда.
Да, мојот модел е со микрофон.

Знам дека VA панелот е горе доле иста приказна со IPS, али сепак ова ми беше подобар избор, а сите знаете дека голем противник сум на OLED телевизори, заради мааните што ги има OLED технологијата, а и плус не сум богат па да можам секоја трета - четврта година да зимам телевизор од 70,000. Па заради тоа за мене тоа ми беше најдобриот избор.

Инаку, ми рече тој човекот морало со некое специјално средство за екрани да се бришел телевизорот? Какво е тоа? Каде се наоѓа? Он ми кажа имало за 500 денари по - квалитетно. Не се наоѓа за поевтино? Може и за монитори да се користи?
Оти јас кога го видов телевизорот нешто како измачкан беше, а дечкото ми рече тоа дека го бришеле со обично средство.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Последниот ТВ од СЕТ, екранот нешто измачкан, ќе почне да се гледа за 2-3 месеци...

Не ми мириса на арно...
Нееее, екранот си е се супер. Само малце она што го бришеле се познава траги.

Нема сигурно да го оставам така да стои, ако се среди станот порано тогаш веднаш ќе го однесам таму телевизорот и ќе почне да се користи. Зависи како ќе биде со мајсторите и преостанатиот мебел.

Го гледав таму во салон убаво, и тоа пиксел по пиксел како будала. Таму каде што имаше црно ми кажа тој дечкото дека тоа од лепенката или од што бришеле (прашина). Ја тргна лепенката и се тргна и тоа црното.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,099
Неврленд
Да, мојот модел е со микрофон.

Знам дека VA панелот е горе доле иста приказна со IPS, али сепак ова ми беше подобар избор, а сите знаете дека голем противник сум на OLED телевизори, заради мааните што ги има OLED технологијата, а и плус не сум богат па да можам секоја трета - четврта година да зимам телевизор од 70,000. Па заради тоа за мене тоа ми беше најдобриот избор.

Инаку, ми рече тој човекот морало со некое специјално средство за екрани да се бришел телевизорот? Какво е тоа? Каде се наоѓа? Он ми кажа имало за 500 денари по - квалитетно. Не се наоѓа за поевтино? Може и за монитори да се користи?
Оти јас кога го видов телевизорот нешто како измачкан беше, а дечкото ми рече тоа дека го бришеле со обично средство.
Имаш у продавниците шо продаваат телевизори. Мене ми дадеа едно шишенце гратис лани оти платив у кеш. Ама го немам употребено на ТВ-то, евевеќе едно 9-10 месеца. И гледам нема екрано никакви дамки. Мониторот го бришам чак пут пошо нели пред него седеме , ќе се закашлаш , воа, ноа.
...Туку не ми е јасно како не те компа да си го ставеш тевето и сега да си го гледаш? :eek: Јас нема шанса ни 3 дена да издржам, не па 3 месеца :D
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Имаш у продавниците шо продаваат телевизори. Мене ми дадеа едно шишенце гратис лани оти платив у кеш. Ама го немам употребено на ТВ-то, евевеќе едно 9-10 месеца. И гледам нема екрано никакви дамки. Мониторот го бришам чак пут пошо нели пред него седеме , ќе се закашлаш , воа, ноа.
...Туку не ми е јасно како не те компа да си го ставеш тевето и сега да си го гледаш? :eek: Јас нема шанса ни 3 дена да издржам, не па 3 месеца :D
Имам веќе во овој стан (закачен на ѕид), а и плус мал стан е, не ни има друго место кај да се стави.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,099
Неврленд
Имам веќе во овој стан (закачен на ѕид), а и плус мал стан е, не ни има друго место кај да се стави.
Абе без разлика шо имаш веќе друг. Нов телевизор да го чувам спакуван, да чекам да се преселам. Макар на саат време ама ќе го уклучам едншка, после па ќе го спакувам :)
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
944
934
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Уклучи го само да провериш дали е се океј со телевизорот. Сетек се многу комплицирани за гаранции, особено ако дојде до враќање и тоа после еден месец.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Уклучи го само да провериш дали е се океј со телевизорот. Сетек се многу комплицирани за гаранции, особено ако дојде до враќање и тоа после еден месец.
Како што реков погоре, таму ми го пуштија и имав доста време да го ѕирнам. Ако ми треба, ќе си го пуштам ама сега си е спакован.

Инаку знам дека Setec се комплицирани за гаранции, заради тоа и им реков да го пуштат и го ѕирнав убаво. Знам дека не е играчка телевизор од 40,000.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
323
379
Како што реков погоре, таму ми го пуштија и имав доста време да го ѕирнам. Ако ми треба, ќе си го пуштам ама сега си е спакован.

Инаку знам дека Setec се комплицирани за гаранции, заради тоа и им реков да го пуштат и го ѕирнав убаво. Знам дека не е играчка телевизор од 40,000.
Јас би ти рекол да го вратиш дур можеш и да земеш U7QF за некоја илјадарка повеќе, далеку подобар qled телевизор со fald.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,917
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно