• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
276
650
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10

gargantua

Intern
1 јуни 2019
7
1
Ме мрзеше да прогуглам да видам шо панел. Каков е вјуинг енгл на VA панелот?сепак да не навлегувам ова она.

Мислам дека дечкото побара совет или не знам одобрение за тв. Мое а верувам и на повеќе мислењето е тоа, да дадеш 90к за lcd va панел е нелогично.
Знаеш дека најефтиниот олед е подобар од најскапиот lcd/va/ips/qled панел.
А вели дека за 3 години ќе собере или ќе си дозволи олед тамам кога ќе ги подопраат без брн ин. А купува сега тв од 90k. Комотно можеш да си земеш олед шансите се дека за 3 години нема да имаш брн им и тогаш секако ќе си земеш нов нели. Барем 3 год ќе уживаш во визуелна супериорност.

Еве искуство со конкретниот sony tvSent from my iPhone using Tapatalk
Не побарав ни совет, ни одобрение, главното прашање беше кое е најдоброто време да се купи телевизор. Т.е кога има најголеми попусти по маркетиве (претпоставувам кога ќе излезат моделите од новата година).
За OLED имам размислувано, дефинитивно не ја дознавам технологијата од твојот коментар, па и не е се толку розево колку што го претставуваш (цена, burn-in risk, потенцијал за подобра технологија во наредниве 3-4 години)

Средина на мај некаде.
Озбилен, или паметен?
 

antibiotic1

Intern
29 јуни 2013
40
8
Може препорака за 55 инчен тв околу 40000? гледав сони xh8096 но сакам и др мислења да слушнам пред да одлучам.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
202
206
Може препорака за 55 инчен тв околу 40000? гледав сони xh8096 но сакам и др мислења да слушнам пред да одлучам.
Повели друже убаво телевизорче со амбилајт (предобра атмосфера ќе ти направи), андроид и битно е со VA панел. Не препорачувам IPS за ТВ како Сонито бидејќи црната боја е сива и имаат многу лош контраст, навечер се тапа за гледање. Башка Филипсов ти е и 58 инча и ги подржува сите HDR стандарди вклучувајќи Dolby Vision.

 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
210
173
Повели друже убаво телевизорче со амбилајт (предобра атмосфера ќе ти направи), андроид и битно е со VA панел. Не препорачувам IPS за ТВ како Сонито бидејќи црната боја е сива и имаат многу лош контраст, навечер се тапа за гледање. Башка Филипсов ти е и 58 инча и ги подржува сите HDR стандарди вклучувајќи Dolby Vision.

Philipsov има топ цена во техномаркет,сега дилерската е таа цена мислам новиот увоз.Поскапени се иначе.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
664
1,016
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
ХДР во тој ценовен ранг тешко. Само на хартија. Затоа има и многу поскапи телевизори, инаку немаше да има причина. Ако го купуваш телевизорот со причина да гледаш пример вистинска 4К ХДР содржина слободно прескокни ги ефтините модели. ХДР под 90к тешко.

Не знам чив е флаерот погоре ама пишале ХДР10+ на сони тв. Сони поддржуваат ХДР10 и dolby vision како ХДР стандарди. 10+ е кај самсунг.
 

Magical

Intern
15 август 2008
33
8
Здраво на сите,

На Самсунг ТВ ми се појавија долу како црни дамки највеќе доминираат на бела позадина... што е проблемот? Благодарам!
 

Атачменти

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
94
52
Здраво на сите,

На Самсунг ТВ ми се појавија долу како црни дамки највеќе доминираат на бела позадина... што е проблемот? Благодарам!
Тоа ти е позадинското осветлување на екранот. Се работи за лента соLED диоди што треба да се замени најверојатно. Ако ти е под гаранција уште ТВ-то треба да ти го заменат бесплатно, ако не ќе треба да прашаш по сервиси или некој од форумџииве ако менувал да ти каже колку ќе те чини поправката...
 

Magical

Intern
15 август 2008
33
8
Тоа ти е позадинското осветлување на екранот. Се работи за лента соLED диоди што треба да се замени најверојатно. Ако ти е под гаранција уште ТВ-то треба да ти го заменат бесплатно, ако не ќе треба да прашаш по сервиси или некој од форумџииве ако менувал да ти каже колку ќе те чини поправката...
Аха, Благодарам! Препорака за сервис?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,045
12,454
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Средина на мај некаде.
Дали е ова проверена информација и дали можеби имаш некоја дојава? Може ли да ја пренесам и на неколкумина познати кои исто беа заинтересирани за куповина на нов теве или хаш-хаш е целиов муабет и треба да остане тука?

Ти благодарам пријателе!
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
202
206

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
210
173
Дали е ова проверена информација и дали можеби имаш некоја дојава? Може ли да ја пренесам и на неколкумина познати кои исто беа заинтересирани за куповина на нов теве или хаш-хаш е целиов муабет и треба да остане тука?

Ти благодарам пријателе!
Ако плаќате кеш, секогаш е добро време за купување тв.
Ќе најдеме добри цени

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
69
26
За македонскиве канали само да ги фаќа каков ресивер да земам ко тие од бум тв што беа или ко антена нешто за ЛЕД тв е подобро?
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,527
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
За македонскиве канали само да ги фаќа каков ресивер да земам ко тие од бум тв што беа или ко антена нешто за ЛЕД тв е подобро?
бреее да се трудеше не ќе ти успееше понејасна реченица да напишеш. следниот пат потруди се да ставиш некоја запирка или точка.

ако телевизорот има DVB-T подршка и h264 подршка, доволна ти е само најобична антена и ќе ги фаќаш сите Free2Air DVB-T канали - тоа се националните канали (немам листа во моментов).
 

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
69
26
бреее да се трудеше не ќе ти успееше понејасна реченица да напишеш. следниот пат потруди се да ставиш некоја запирка или точка.

ако телевизорот има DVB-T подршка и h264 подршка, доволна ти е само најобична антена и ќе ги фаќаш сите Free2Air DVB-T канали - тоа се националните канали (немам листа во моментов).
Фала на одговорот :D
 
18 септември 2020
13
7
Преку антена бесплатни канали се МРТ 1,2,3,4,5;Сител , Канал 5, Алфа, Телма, Собраниски, Алсат М, Инфо Каналот од А1.
Сепак зависи дали има покриеност од поранешен Бум ТВ, бидејќи некаде нема покриеност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,081
Мислења
838,018
Членови
28,994
Најнов член
backA
На врв Дно