1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
 2. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  945
  367
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Абе тие можат и да да стават DSLR место Нокиа. Поентата е кога излезе баш тој модел имаше сензор вонсериски од Тошиба и големината на пикселите му беше 1.4микрони меѓутоа 38 мегапиксели и невообичаено голем сензор 1/1.2.

  Денешниве ајфони и самсунг имаат сензор од 1/2.55.

  Ми ноут 10 има 1/1.33.

  Од оптичка гледна точка тој сензор е напред со времето спрема Cmos сeнзорите од сони.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
  Се тоа е веќе познато, не ти ја сфаќам поентата....јас коментирав за компарациите, софтерот денеска е толку напреден, што со 3-4x помали сензори се тепаат старите огромни заради истиот, е сега денешните смартфони веќе доаѓаат до слепа точка, каде софтверот е понапред од хардверот, затоа овој 108 HMX сензор, како и оние на Huawei се многу битни за следните 2-3 години, знаејќи дека во моментов кралеви на софтвер процесирање се Google и Apple, ако они вклучат некое вакво чудовишите во иднина, ќе биде неверојатен напредок.

  А сакале или нејќеле ќе мораат, заради тоа што Samsung не е далеку, во темница се дури ептен блиску, а во динамика убедливо најдобри.
   
 4. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  945
  367
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Во суштина го истискаат максимумот од малите сензори наместо да извадат нов поголем.

  Поентата не е да речам дека денешниве сензори не чинат туку напротив, до каде е стигната технологијата и дека треба да дојде пак некој бесен телефон да ја размрда.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  921
  970
  2 Март 2011
  Машко

  A где је Huawei? Како тоа google и apple, кога Huawei 2 години по ред е најдобар телефон/најдобар camera smartphone.
  Windows телефоните беа фантазија на времето, штета што го укинаа проектот негде 2015та година. Зенитот го достигнаа негде 2014та година, Windows 10 mobile беше голем downgrade во однос на 8, за стабилност, брзина и камерата драстично ја деградираа. Камерите беа светлосни години пред другите, нешто слично како кога P30 Pro ја растури конкуренцијата.
   
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  945
  367
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На хуавеи им требаше подобри перформанси за снимање видеа, па сега мислам со mate30про конечно се приближија до самсунг и епл, уште да се тргне банот.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  921
  970
  2 Март 2011
  Машко
  Huawei банот може и да не се тргне и Huawei да остане само во кина каде што google сервисите и така се банирани, па целосно да го истисне apple кој сега трпи таму големи загуби. Продажбата во странство ќе му ја препуштат на Xiaomi, додека и тој да попие некој бан. Земајте Huawei/Honor додека сеуште има модели со google spy services.

  Светскиот пазар наликува на кајгана.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
  Најдобар е во дадени категории, (зум и ептен темно) не севкупно. Го имав P30p и кажав, темница кога искочи убиваше, со апдејти после сем во скоро целосен мрак, губи или се многу блиску со S10/иП11, губи и во видео, во бои, во динамика, портрет, предна камера, итн.

  За процесирање Huawei и Samsung не можат со Google и Apple, работите кај телефониве се менуваат драстично брзо, можно е за 2 месеци со апдејти Huawei да се изедначат - пример, ама сега за сега така стојат работите од лично искуство а и од рецензии генерално.
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,400
  27 Март 2014
  S11 120Hz Refresh Rate Screen. ✌
   

  Прикачени датотеки:

 10. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  576
  228
  9 Август 2018
  Машко
  Samsung Galaxy Android 10 Update Info (2019)


  И

  IMG_20191120_185009.jpg

  Иначе ова е One UI 2 бета и погрешка (најверојатно) ја лупнале оваа опција.
  Ова значи дека S11 сигурно ќе има 120Hz дисплеј.
  Заедно со поголем сензор, 108 мегапиксели камера, 120Hz и 4,500mAh батерија ќе биде лудилооо. Можам да си замислам што ќе биде со Note 11.
  Иначе, другарче денес зема Mi Buds за околу 1,200 од MiStore (ГТЦ), и се изнафали. Мали, неприметливи ама за таа цена топ звук. Убаво е кога нема жици, а и вака неможат да те приметат дека и у опште имаш слушалки на уши.
  Пополека изгледа ќе треба да се навикнеме на тој Wireless тренд.
  Се дур дадат Galaxy Buds заедно со самиот уред, или по прифатлива цена, и добар звук како што Xiaomi прави со Mi Buds тогаш нема да ми пречи тоа што некој уред нема џек за слушалки.
   
  Последна промена: 20 ноември 2019
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,339
  1,058
  2 Јануари 2012
  Машко
  500 0-100% = 650 10-80%
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Зависи и колку време дреме на полнач со волтажа над 4.5V
   
 13. cupe

  cupe
  Intern

  13
  2
  11 Септември 2008
  Мислење за а30s ?
   
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Немам. Другите нека си кажат сами.
   
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,339
  1,058
  2 Јануари 2012
  Машко
  Некое инфо како да се влезе во бетата за one ui 2 на Ноте 9?
   
 16. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  482
  429
  12 ноември 2013
  [​IMG]

  Се подновив.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,339
  1,058
  2 Јануари 2012
  Машко
  На Ile bocev и DrMTR им се допаѓа ова.
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  576
  228
  9 Август 2018
  Машко
  Епааа за мојот A50 денес ми стигна нов апдејт.
  Втор апдејт за овој месец. Браво Samsung.
  Но се зезна fingerprint скенерот.
  Ајде малце помош:
  Screenshot_20191124-134012_Settings.jpg Вака ми прави после 41%.
  Скенерот чист, прстот чист.
  И да, после апдејтот ги тргнав отпечатоците, и да ги ставам пак, тоа ми се деси, бидејки пред апдејтот не ми ги фаќаше секогаш отпечатоците.
  Еве и слика од changelog:
  Screenshot_20191124-165435_Software update.jpg
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,696
  3,080
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Има апдејт и за ова, го читав пред некој ден, само треба да стигни за кај тебе. Биди трпелив :)
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  576
  228
  9 Август 2018
  Машко
  Ќе стигне.
  Незнам каде прочитав или видов но A50 е на листата уреди на Samsung за месечни апдејти, но A70 не е.
  Незнам која логика имаат Samsung али ајде.
   
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,400
  27 Март 2014
  На Ile bocev му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  253
  191
  15 ноември 2015
  Машко
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,339
  1,058
  2 Јануари 2012
  Машко
  март/април
   
  На Ile bocev му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,400
  27 Март 2014
  Средината на февруари 2020 ке биде претставен, а со продажба ке почне некаде Март..
   
 25. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  733
  788
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  wow, првпат после години да неприметам и да не сум на бетата првиот можен момент. Goodys за вечерва, идам да флешнувам дечки :D
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...