• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
664
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
Call me stupid, ама не можам да најдам фолио број никаде.
значи поднесе се под е-пдд? со конфирмација на емејл за да затвори пресметка?

ќе ти стигне и мејл дека пресметката ти е готова одма после потврдата, и кога ќе одиш на преглед доле лево имаш дугме .. "печати рекапитулација" кога ќе го отвориш тоа ќе ти даде горе детали за пресметката а доле на втората страна ќе има форма за уплатница (пополената) и најдоле фолио број. Во НЛБ пример на ПП53 образец само го внесуваш тој фолио број и ти попунува се останато само на уплатницата.
 

gega6mk

Intern
28 декември 2020
27
3
Во аконтатитивни пресметки седи долу во листа дека е внесена коректно и толку. Немам никаква потврда на мејл за ништо. Кога ќе кликнам на преглед на таа пресметка ми вади вредности колку имам доход и данок.
На дното има копче затвори пресметка.

Да не треба јас прво да затворам пресметка, па после да излезат чекорите што ми ги наведе?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,951
4,215
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

gega6mk

Intern
28 декември 2020
27
3
Ок, сега седи со статус За проверка и во вид Без налог за плаќање. Претпоставувам сега треба да чекам на ујп, после да ми стигне за рекапитулација/налог.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,342
1,481
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Има некој проблем со вадење пари од банкомати? Од Халк ме одбија, исто и од Централна кооперативна, па после на Стопанска и на крај Комерцијална ми ја лапна картицата.
Нема никаков проблем.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,951
4,215
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ок, сега седи со статус За проверка и во вид Без налог за плаќање. Претпоставувам сега треба да чекам на ујп, после да ми стигне за рекапитулација/налог.
За 2-3 дена ќе се смени во "Неплатена".
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,951
4,215
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
де бе? мене стално чим ја затворам одма ми стига пресметка и иде у неплатена
Се десило да чекам и подолго, ама никогаш побрзо од 2 дена не се сменил статус од "За проверка" во "Неплатена".
 

patlidzan

Intern
6 мај 2021
2
0
Здраво на сите, пред 2 недели добив пејонир картичка и сакам да извадам пари од банкомат... сакам да ве прашам кои банкомати примаат пејонир картика и кои земаат помалку провизија, но исто така како што читам што пишувавте предходно гледам дека треба и данок да се плаќа и како иде таа процедура за УЈП, ве молам некој да ми објасни детално.. Фала однапред
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,342
1,481
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,342
1,481
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
You have a bright future ahead of you, young gega6mk.
 

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Здраво на сите, пред 2 недели добив пејонир картичка и сакам да извадам пари од банкомат... сакам да ве прашам кои банкомати примаат пејонир картика и кои земаат помалку провизија, но исто така како што читам што пишувавте предходно гледам дека треба и данок да се плаќа и како иде таа процедура за УЈП, ве молам некој да ми објасни детално.. Фала однапред
Jas bev da prasam vo ujp Gostivar bidejki imav vadeno pari od stranski oblozuvalnici online preku (debitna od nlb). Odgovorot bese: Dali imate nekakov dokument za tie pari? (nesto u smisla koga zemas plata dobivas pecatena potvrda) Mu kazuvam deka nemam nisto, samo online transakcija. Covekot rece deka ne treba da prijavam nikakvi pari ako nemam dokument za niv :) Fala mnogu prijatno.

A so Paypal imam vadeno do 600-700euro mesecno (debitna nlb). Za toa se javiv vo ujp Skopje da se informiram za danok. Od tamu dobiv odgovor: Od kade ti stignuvaat parite na paypal, mu kazav od fizicko na fizicko lice ne od kompanija, rece ako e kako donacija nemas danok no uslov da bidat razumni transakcii, ne iljadnici evra :) i uste edna rab prasav kako da platam danok na parite koga na izvestaj izvaden od banka stoi uplata na transakciska smetka (i tvoe ime i prezime) vika ne znam toa bankite treba da reguliraat. Posle tolku pominati godini nemam nikakov problem so danok.
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
188
105
Скопје
Jas bev da prasam vo ujp Gostivar bidejki imav vadeno pari od stranski oblozuvalnici online preku (debitna od nlb). Odgovorot bese: Dali imate nekakov dokument za tie pari? (nesto u smisla koga zemas plata dobivas pecatena potvrda) Mu kazuvam deka nemam nisto, samo online transakcija. Covekot rece deka ne treba da prijavam nikakvi pari ako nemam dokument za niv :) Fala mnogu prijatno.
нека ти даде на писмено на тебе и на мене една потврда ;)
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
945
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Каде да ги најдам iban и swift броевите што ми ги бара пејонир кога отварам сметка? Ги пишува некаде на nlbklik или треба да одам /јавам в банка?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
711
586
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Каде да ги најдам iban и swift броевите што ми ги бара пејонир кога отварам сметка? Ги пишува некаде на nlbklik или треба да одам /јавам в банка?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Прати мејл на helpdesk мејлот. Ќе ти вратат за нецел саат инфо.
 

patlidzan

Intern
6 мај 2021
2
0
Jas bev da prasam vo ujp Gostivar bidejki imav vadeno pari od stranski oblozuvalnici online preku (debitna od nlb). Odgovorot bese: Dali imate nekakov dokument za tie pari? (nesto u smisla koga zemas plata dobivas pecatena potvrda) Mu kazuvam deka nemam nisto, samo online transakcija. Covekot rece deka ne treba da prijavam nikakvi pari ako nemam dokument za niv :) Fala mnogu prijatno.

A so Paypal imam vadeno do 600-700euro mesecno (debitna nlb). Za toa se javiv vo ujp Skopje da se informiram za danok. Od tamu dobiv odgovor: Od kade ti stignuvaat parite na paypal, mu kazav od fizicko na fizicko lice ne od kompanija, rece ako e kako donacija nemas danok no uslov da bidat razumni transakcii, ne iljadnici evra :) i uste edna rab prasav kako da platam danok na parite koga na izvestaj izvaden od banka stoi uplata na transakciska smetka (i tvoe ime i prezime) vika ne znam toa bankite treba da reguliraat. Posle tolku pominati godini nemam nikakov problem so danok.
fala ti mnogu na odgovorot :)
 

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Каде да ги најдам iban и swift броевите што ми ги бара пејонир кога отварам сметка? Ги пишува некаде на nlbklik или треба да одам /јавам в банка?

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Кога отвараш девизна сметка во Нлб ти ги даваат ибан и свифт печатени на хартија. Ако си ги изгубил појди во банка, побарај ке ти испечатат 1мин работа.
Мислењето е автоматски споено:

нека ти даде на писмено на тебе и на мене една потврда ;)
Потврда? Не важат во Државава . Документ од Министерство за Земјоделство,Шумарство и Водостопанство, не ми го признаваа во МВР Гостивар се додека не исппратија писмо од Скопје дека вработените во тој одел ке бидат санкционирани Чекав 2 недели за тој ист документ да го примат со останатите документи. Да појаснам... (Документ дека имам завршено шумарски техничар. Со овој документ не ти е потребно да полагаш ловачки испит за одобрение за оружје).
 
Последна промена:

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,488
1,118
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,129
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно