• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
701
570
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Педе*ланава најавија дека ке зголемат fees за withdrawal на банкарски сметки од јуни. 2% или мин 15$ од трансакција :cautious:
Уф, огромен скок во провизија е тоа.

Едит: Имаш некаков линк каде што го имаат најавено ова?
 
Последна промена:

Gramofon

Intern
2 октомври 2018
3
0
При вадење од банкомат, колку да оставам луфта од парите што ги имам и тие што ги вадам?
Пример прееска на банкомат на стопанска сакав да извадам 15500, а имав 15630 денари. Пробувам да ги вадам и ми вика дека немам доволно средства. Се пуштам на пејонир и ми покажува лапнати 2$ (1+1) за увид и неуспешна трансакција.

Нели е само 1$ за вадење од банкомат или и тука важи таа 3,5% fee?

Исто ме интересира за купување онлајн од македонски продавници. Колку провизија ќе ми земе ако пазарам со пејонир USD картичка? И дали е поисплатливо да ги извадам парите па да пазарам во кеш.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,413
2,256
Горе-доле буквално исто ти се фаќа.

Ако вадиш на банкомат околу $2.15 или $3 ти иде за трансакцијата + 3.5% за конверзија на валута.
Ако плаќаш онлајн или на банкомати пак ти иде 3.5% провизија за конверзија за валутa.

You have to learn to live with it.
 

Gramofon

Intern
2 октомври 2018
3
0
Горе-доле буквално исто ти се фаќа.

Ако вадиш на банкомат околу $2.15 или $3 ти иде за трансакцијата + 3.5% за конверзија на валута.
Ако плаќаш онлајн или на банкомати пак ти иде 3.5% провизија за конверзија за валутa.

You have to learn to live with it.
Фала друже (y)
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
701
570
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
Да не знае некој колку наплаќаат ако од Фивер префрлиш директно во банка?

П.С на Фивер банкарскиве трансакцииве идат преку Payoneer така да ништо чудо и они да почнат да ти зимаат 2% од јуни.
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
96
62
Дечки oпцијата Global Payment Service наводно заради не добра апликација ми ја блокнаа на Payoneer, и цело време ми праќа сега клиентот на Upwork (3.4% провизија на сумата), и после од таму си префрлам на Payoneer, и овде имам провизија.
Прашањето ми е дали можам да го одбегнам Upwork, и од некое друго место да префрлам на Payoneer?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ја на клиенти им праќам Request Payment. Проба со тоа?
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
446
122
Каков документ доставувате до УЈП кога пријавувате прилив?
Договор со фирмата врши работа во овој случај и до кога е датата за пријавување данок? Пример прилив имав на 10 Април, дали морам да пријавам данок до крај на месецот?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,323
1,410
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Каков документ доставувате до УЈП кога пријавувате прилив?
Договор со фирмата врши работа во овој случај и до кога е датата за пријавување данок? Пример прилив имав на 10 Април, дали морам да пријавам данок до крај на месецот?
30 дена колку што знам. Документ - пејмент риквест што си пуштил преку пејонир, а можеш и посебно во пдф да си направиш фактура.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dino

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
446
122
30 дена колку што знам. Документ - пејмент риквест што си пуштил преку пејонир, а можеш и посебно во пдф да си направиш фактура.
Немам пуштено риквест, генерирам фактура на сајт и им ја испраќам. Фактурата ќе ми заврши работа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,239
1,228
Скопје
Каков документ доставувате до УЈП кога пријавувате прилив?
Договор со фирмата врши работа во овој случај и до кога е датата за пријавување данок? Пример прилив имав на 10 Април, дали морам да пријавам данок до крај на месецот?
да на месечно ниво се пријавува, се што имаш тој месец. Можеш од банката каде си го примил приливот и invoice-от што си пратил до клиентот (или каде и да ти е таск-от и сл.)
Мислењето е автоматски споено:

Немам пуштено риквест, генерирам фактура на сајт и им ја испраќам. Фактурата ќе ми заврши работа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
да пожелно опис ако имаш ставено во фактурата
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,323
1,410
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Немам пуштено риквест, генерирам фактура на сајт и им ја испраќам. Фактурата ќе ми заврши работа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да. Јас така правам и ме контактираа од УЈП и ми рекоа дека е во ред. Јас ја правам во Word :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dino

gega6mk

Intern
28 декември 2020
25
3
1. Лимитот е 10000 долари по повлекување
2. Банката (препорачувам Комерцијална и НЛБ) може само да ти побара потврда дека парите се испратени од Пејонир, тоа се добива со притискање на трансакцијата кога правиш повлекување на пари, генерира ПДФ документ кај што пишува дека Пејонир ги испраќа парите, сума и датум кога се повлечени. Не ми текнува како се викаше документот.
3. УЈП- треба само да пријавиш приход под соодветната точка, и да приложиш доказ за приход, тоа може да биде извод од банка или од пејонир извод, мислам подобро е од банка кога веќе се легнати на сметка. Договор не бараат.
Здраво, дали е ова цела и најточна процедура за вадење пари/плаќање данок или нешто пропуштам?
 

Zumii

Intern
10 мај 2021
4
0
Здраво, аплицирам за Payoneer картичка и последниот чекор ме збуни малку. Каков документ сте испратиле за Address Verification? P.s. немам utility bills на мое име, друга алтернатива?
Би му била благодарна ако ми помогне некој.:rolleyes:
 

Атачменти

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
485
1,224
Здраво, аплицирам за Payoneer картичка и последниот чекор ме збуни малку. Каков документ сте испратиле за Address Verification? P.s. немам utility bills на мое име, друга алтернатива?
Би му била благодарна ако ми помогне некој.:rolleyes:
Bank document.
 

Alex3

Intern
20 декември 2018
6
9
Каков bank document, поточно? Потписен картон може?
кажи им на шалтер во банка да ти дадат лист со SWIFT/IBAN адреса со твои податоци, нека ти стават и печат ако не ги мрзи. обично треба да има твоја домашна адреса на тој банкарски документ. прати им го на Payoneer, обично поминува како документ од банка, што уствари и е. податоците на листот од банка и податоците од личниот документ што ти е пратен кај Payoneer да бидат исти.
 

Zumii

Intern
10 мај 2021
4
0
кажи им на шалтер во банка да ти дадат лист со SWIFT/IBAN адреса со твои податоци, нека ти стават и печат ако не ги мрзи. обично треба да има твоја домашна адреса на тој банкарски документ. прати им го на Payoneer, обично поминува како документ од банка, што уствари и е. податоците на листот од банка и податоците од личниот документ што ти е пратен кај Payoneer да бидат исти.
Фала ти. :love:
Мислењето е автоматски споено:

Извод од сметка.
Thanks:love:
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
446
122
Да. Јас така правам и ме контактираа од УЈП и ми рекоа дека е во ред. Јас ја правам во Word :)
Изгледа помина, треба да платам данок сега :)

Имам уште едно прашање, кога ќе ви стигнат
парите на сметка и треба да се направи распределба на девизен прилив, под која шифра ги распределувате?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Изгледа помина, треба да платам данок сега :)

Имам уште едно прашање, кога ќе ви стигнат
парите на сметка и треба да се направи распределба на девизен прилив, под која шифра ги распределувате?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Имаше нешто "електронски сервиси" или нешто слично не ми текнува сега, меѓу последните на листата е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dino

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,323
1,410
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Изгледа помина, треба да платам данок сега :)

Имам уште едно прашање, кога ќе ви стигнат
парите на сметка и треба да се направи распределба на девизен прилив, под која шифра ги распределувате?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Претходно нешто со странство идев, па после ми рекоа 272 од банка ама некако ми нема логика па овој пат отидов со 252 :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dino

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,975
Мислења
854,071
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно