• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,495
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Моментот со идење Грција, мене ми имаше поента само ако имаш еур картица од пајонир, тогаш немаш конверзија на валута и не те јадат 3.5% конверзија вон другите трошоци :)

Лимити имаш на твојот пајонир акаунт во Help, на атм -от имаш лимит по трансакција колку можеш, а можеш повеќе трансакции една по друга. Ја на Рајфајзен по 1000 ка имам вадено, може може и повеќе незнам, ама на други имам удрено лимит до кај 800 по транксација. И рачунај голема шанса има да те распали со 50 ки :D па да идеш со туциња ..
Добро еве ако имаш еур картица и имаш 1000 евра на неа и вадиш во Грција. Колку ќе можеш да подигнеш? Само fee-то за банкоматот и тие 3.15 долари од Payoneer ги одземаат?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,288
Скопје
Добро еве ако имаш еур картица и имаш 1000 евра на неа и вадиш во Грција. Колку ќе можеш да подигнеш? Само fee-то за банкоматот и тие 3.15 долари од Payoneer ги одземаат?
да (бар така беше, одамна не правам така, директ вадам у банка трансфер)

Еве пример .. на 1000 повлечени, 5.50 еур ми е целото фи што ми е земено, ништо друго. Пак ќе кажам незнам дал е сменето последниве година/две нешто .. ама така беше предходно

 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
463
128
Добро еве ако имаш еур картица и имаш 1000 евра на неа и вадиш во Грција. Колку ќе можеш да подигнеш? Само fee-то за банкоматот и тие 3.15 долари од Payoneer ги одземаат?
Немаш 3.15 fee од пајонер само тие од банка, некои банкомати 2.5 некои 5еу земаат.
Можеш да подигнеш колку што ти дозволува лимитот на пајонер картичката.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,288
Скопје
Немаш 3.15 fee од пајонер само тие од банка, некои банкомати 2.5 некои 5еу земаат.
Можеш да подигнеш колку што ти дозволува лимитот на пајонер картичката.


Sent from my iPhone using Tapatalk
значи има од Пајонир, само ги гледаш како едно, пошто банката си става surcharge на таа сума .. оди во Help Fees - Using your card и избери ја ЕУР картицата, ги имаш деталите. Тие што ти земале по 2.5 Е уствари не ти земале ништо плус, ама такви мислам не останаа веќе (може сум грешка )
ATM Withdrawal or Cash Disbursements (via bank teller or in-store)€2.50Per transactionWhen withdrawal or disbursement is requested
(*surcharge may also be applied by your ATM/POS service provider)
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
188
105
Скопје
Дали има банкомати у близина на граница со грција од страната со грција?


Sent from my iPhone using Tapatalk
на сама граница има, ако сакаш и до Лидл да си напрвиш шопинг цепај до Поликастро
Мислењето е автоматски споено:

Јас имам слушнато дека на самиот премин Евзони имало банкомат(и).

Edit: На гугл мапс нема ниту еден означено, така да мојата информација е веројатно дезинформација, сори.
на самата граница е у една збутана графика, прашај ги граничарите ќе ти кажат, али мој совет у поликастро иди си плус имаш и лидл таму
 
Последна промена:

nenad89

Intern
18 јули 2021
5
1
Здраво,

Читав секаде и прашував секаде, но сепак ми треба некој што веќе го прави тоа да ми објасни за сигурно.

Како да го пријавам во УЈП приходот на Payneer (картичка). Не користам трансфер во македонска банка, директно ги користам средствата од Payneer картичка. Конкретно ме интересира, што точно се прикачува како документ за потврда? Месечниот извод од Payoneer во pdf форма? Малку ме буни тоа бидејќи на изводот има и приливи и одливи, а УЈП ги интересира само прилив. (во принцип не ми смета да ми ги гледаат одливите, но да не ми го одбијат документот)

Друго, имам по неколку приливи месечно. Како да ги курсирам? Вкупниот прилив за месецот со среден курс на НБРМ на денот на пријавување во УЈП или секоја трансакција посебно на датумот на трансакцијата.

Би му бил навистина благодарен да ми објасни некој кој ова го прави без проблеми веќе некое време.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Здраво,

Читав секаде и прашував секаде, но сепак ми треба некој што веќе го прави тоа да ми објасни за сигурно.

Како да го пријавам во УЈП приходот на Payneer (картичка). Не користам трансфер во македонска банка, директно ги користам средствата од Payneer картичка. Конкретно ме интересира, што точно се прикачува како документ за потврда? Месечниот извод од Payoneer во pdf форма? Малку ме буни тоа бидејќи на изводот има и приливи и одливи, а УЈП ги интересира само прилив. (во принцип не ми смета да ми ги гледаат одливите, но да не ми го одбијат документот)

Друго, имам по неколку приливи месечно. Како да ги курсирам? Вкупниот прилив за месецот со среден курс на НБРМ на денот на пријавување во УЈП или секоја трансакција посебно на датумот на трансакцијата.

Би му бил навистина благодарен да ми објасни некој кој ова го прави без проблеми веќе некое време.
PDF, независно од тоа што имаш одливи, битен е износот на сите приливите во еден конкретен период/месец. Алтернативно, ако не сакаш да поднесеш извод, може да поднесеш скенирана во PDF твоја изјава (потипаша). Во вториот случај, можно е првиот пат кога ќе ја поднесеш изјавата, да ти побараат извод, после тоа само изјава е доволно.
За курсовите не се замарај, при поднесување на пријавата софтверот на УЈП смета кусеви автоматски (по курс на НБРМ), бидно е само да избереш датум (период на прилив во конкретен месец) и вид на валута (долари, евра) при самото пополнување на електронската пријавата.
 

nenad89

Intern
18 јули 2021
5
1
PDF, независно од тоа што имаш одливи, битен е износот на сите приливите во еден конкретен период/месец. Алтернативно, ако не сакаш да поднесеш извод, може да поднесеш скенирана во PDF твоја изјава (потипаша). Во вториот случај, можно е првиот пат кога ќе ја поднесеш изјавата, да ти побараат извод, после тоа само изјава е доволно.
За курсовите не се замарај, при поднесување на пријавата софтверот на УЈП смета кусеви автоматски (по курс на НБРМ), бидно е само да избереш датум (период на прилив во конкретен месец) и вид на валута (долари, евра) при самото пополнување на електронската пријавата.
Ти благодарам!
 

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
126
50
PDF, независно од тоа што имаш одливи, битен е износот на сите приливите во еден конкретен период/месец. Алтернативно, ако не сакаш да поднесеш извод, може да поднесеш скенирана во PDF твоја изјава (потипаша). Во вториот случај, можно е првиот пат кога ќе ја поднесеш изјавата, да ти побараат извод, после тоа само изјава е доволно.
За курсовите не се замарај, при поднесување на пријавата софтверот на УЈП смета кусеви автоматски (по курс на НБРМ), бидно е само да избереш датум (период на прилив во конкретен месец) и вид на валута (долари, евра) при самото пополнување на електронската пријавата.
Како ќе ги рачунаат "transfers between balances" usd to eur и обратно ?
Дупли данок ?
 

AirScape

Intern
15 август 2018
4
0
$3.15 за вадење кеш од банкомат на Стопанска Банка (НЛБ зима 300 денари нивна провизија, на други не сум пробал), околу 3.5% провизија за конверзија на валута, $30 долари годишно за картичката. Ако купуваш директ со картичката само 3.5% конверзија на валута по трансакција.

BTW ова со конверзијава на валута некако многу ми изгледа, тоа 3.5% го пишува на сајтот на Payoneer ама стои up to, кај нас кога префрла од долар во денар мислам дека ни приближно не зима толку, иако не сум се замарал да проверувам, така да некој ако има сигурни бројки нека пише.
Според ова, испаѓа дека најчиста работа е да си ги пуштиш од акаунт на сметка во МК. Провизија од банка нема, плаќаш само 2% на payoneer :)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,288
Скопје
Според ова, испаѓа дека најчиста работа е да си ги пуштиш од акаунт на сметка во МК. Провизија од банка нема, плаќаш само 2% на payoneer :)
до пред јуни беше дефинитивно нај пошто беше фиксно 15 долари без разлика на сумс , ама и сега да пак е најниска провизија директ на девизна.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
95
90
Картицата ми доцни веќе 1 недела од estimate delivery. На тракингот стои Мароко, со недели. Тогаш контактирав сапорт да прашам зошто воопшто патува Мароко и да не направиле грешка со Македонија. Рекоа дека од таму идел шипингот, дека не е грешка.
Што да правам сега? Дали да порачувам нова? Пишав на сапорт ама немам сеуште одговор.
Имал некој сличен случај?
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
552
330
како ја нарача? со она бесплатната опција или dhl express т.е. онаа што се плаќа? ако ти е со free опцијата може и ке почекаш, може и нема да ти стигне (од искуство зборам) ако ти е dhl express не би требало повекје од 3-4 дена да чекаш, на крај јави им се во скопје во dhl express ке ти кажат што каде како е. мене последен пат, ако добро се секавам минатото лето беше, ми ја пратија преку dhl express и според тракингот ми беше испратена од лондон. е сеа географија сум тапа ама мароко не ке да е ус пат....
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
95
90
како ја нарача? со она бесплатната опција или dhl express т.е. онаа што се плаќа? ако ти е со free опцијата може и ке почекаш, може и нема да ти стигне (од искуство зборам) ако ти е dhl express не би требало повекје од 3-4 дена да чекаш, на крај јави им се во скопје во dhl express ке ти кажат што каде како е. мене последен пат, ако добро се секавам минатото лето беше, ми ја пратија преку dhl express и според тракингот ми беше испратена од лондон. е сеа географија сум тапа ама мароко не ке да е ус пат....
Со обичната. Лондон - Франција - Мароко дава.
Ај ќе видам што ќе одговори сапортот, ако не, ќе порачам пак. Знам овде имаше некои со слични проблеми, па порачаа пак, ама не знам детали...
 

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
126
50
Со обичната. Лондон - Франција - Мароко дава.
Ај ќе видам што ќе одговори сапортот, ако не, ќе порачам пак. Знам овде имаше некои со слични проблеми, па порачаа пак, ама не знам детали...
Ако не ти е проблем порачај со ДХЛ
Ја добиваш за неколку дена. Ако одиш пак на free shipping и повторно не стигни очекувај пак да те ѓнават со верификации
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
95
90
Ако не ти е проблем порачај со ДХЛ
Ја добиваш за неколку дена. Ако одиш пак на free shipping и повторно не стигни очекувај пак да те ѓнават со верификации
Така и ќе направам ако ја нема до крајот на неделава. Колку отприлика иде поштарината со ДХЛ?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Картицата ми доцни веќе 1 недела од estimate delivery. На тракингот стои Мароко, со недели. Тогаш контактирав сапорт да прашам зошто воопшто патува Мароко и да не направиле грешка со Македонија. Рекоа дека од таму идел шипингот, дека не е грешка.
Што да правам сега? Дали да порачувам нова? Пишав на сапорт ама немам сеуште одговор.
Имал некој сличен случај?
Јас имав слична ситуација зимоска, кога измина estimate delivery веднаш нарачав нова и таа си стигна на време. После неколку месеци ми стигна и онаа претходно нарачаната xD
 

nenad89

Intern
18 јули 2021
5
1
Според ова, испаѓа дека најчиста работа е да си ги пуштиш од акаунт на сметка во МК. Провизија од банка нема, плаќаш само 2% на payoneer :)
Не знам дека нема провизија од банките. Има интербанкарски провизии, ако шетаат парите преку SWIFT. Башка, сите банки имаат провизии за прилив. Мислам дека на Прокредит банка е маркетинг, барем мене така ми личи. Со мали букви :) пишува дека нема провизија само ако посредник банката е Прокредит Германија. Преку SWIFT немаме информација како ќе шетаат парите. Може не сум во право, нека каже некој што има искуство најдобро.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,288
Скопје
Не знам дека нема провизија од банките. Има интербанкарски провизии, ако шетаат парите преку SWIFT. Башка, сите банки имаат провизии за прилив. Мислам дека на Прокредит банка е маркетинг, барем мене така ми личи. Со мали букви :) пишува дека нема провизија само ако посредник банката е Прокредит Германија. Преку SWIFT немаме информација како ќе шетаат парите. Може не сум во право, нека каже некој што има искуство најдобро.
до сега не ми земале екстра на никој трансфер од пајонир -> на девизна, освен провизијата што ти ја пишува на Пајонир пред да потврдиш дека сакаш да префрлиш. Некој 50мкд само за распоредување на средства на НЛБ. Друго ништо.
 

nenad89

Intern
18 јули 2021
5
1
до сега не ми земале екстра на никој трансфер од пајонир -> на девизна, освен провизијата што ти ја пишува на Пајонир пред да потврдиш дека сакаш да префрлиш. Некој 50мкд само за распоредување на средства на НЛБ. Друго ништо.
Штом е така сега, одлично. Ќе се префрлам така :) Ти благодарам.
 

nenad89

Intern
18 јули 2021
5
1
до сега не ми земале екстра на никој трансфер од пајонир -> на девизна, освен провизијата што ти ја пишува на Пајонир пред да потврдиш дека сакаш да префрлиш. Некој 50мкд само за распоредување на средства на НЛБ. Друго ништо.
Само уште едно прашање; за колку време во просек ти стигнуваат парите во НЛБ?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,288
Скопје
Само уште едно прашање; за колку време во просек ти стигнуваат парите во НЛБ?
по 2-3 дена треба да ти се појават за да ги распределиш (може и 4-5 да не се чудиш ако не се појават одма :) )
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,276
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно